خدمات ساختمان

کاربرد سنگ گرانیت برای کف | آن چه در مورد کفپوش سنگ گرانیت باید بدانید

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

سنگ گرانیت یک نوع سنگ آذرین درشت دانه است که از سرد شدن تدریجی ماگمای مذاب در نزدیکی سطح زمین تشکیل میشود. این سنگ دارای استحکام و مقاومت بالایی است و در کف، دیوار، پله و صفحه کابینت کاربرد دارد. رنگ های گرانیت متنوع هستند و بستگی به کانی های تشکیل دهنده آن دارند. برخی از رنگ های سنگ گرانیت برای کف عبارتند از سفید، خاکستری، مشکی، قرمز، سبز و صورتی. گرانیت در ایران از معادن مختلف استخراج می شود و قیمت آن بستگی به کیفیت، طرح، رنگ و ابعاد آن دارد.

کاربرد سنگ گرانیت

برخی از کاربردهای سنگ گرانیت عبارتند از:

 • پوشش کف فضاهای داخلی و خارجی با استفاده از سنگ های گرانیت با ابعاد و شکل های مختلف
 • پوشش دیوار با استفاده از سنگ های گرانیت با الگوها و طرح های تزئینی.
 • ساخت پله با استفاده از سنگ های گرانیت با روکش صاف یا پرداخت شده
 • ساخت صفحه کابینت با استفاده از سنگ های گرانیت با روکش درخشان و زیبا
 • ساخت نما با استفاده از سنگ های گرانیت با روکش مقاوم در برابر عوامل محیطی
 • ساخت مجسمه با استفاده از سنگ های گرانیت با قابلیت شکل دهی و صیقل پذیری
 • ساخت سنگ قبر با استفاده از سنگ های گرانیت با قابلیت حکاکی و نقش برجسته
 • ساخت سنگ فرش با استفاده از سنگ های گرانیت با قابلیت تحمل فشار و سایش

مزایای سنگ گرانیت

سنگ گرانیت دارای ویژگی ها و مزایای زیادی است که آن را به یک سنگ پرکاربرد در ساختمان سازی تبدیل کرده است. برخی از مزایای سنگ گرانیت عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر فشار، خمش، سایش، حرارت، نفوذ آب و خوردگی
 • تنوع بالای رنگ و طرح با توجه به کانی های تشکیل دهنده
 • قیمت مناسب نسبت به سایر انواع سنگ های آذرین
 • دوام و طول عمر بالا و نگهداری آسان
 • همخوانی با سایر مصالح ساختمانی و امکان ایجاد هارمونی در فضا
 • دوستدار محیط زیست و قابل بازیافت
حتما بخوانید:   انتخاب لوله کش خوب و حرفه‌ای برای تعمیر لوله‌کشی

سنگ گرانیت برای کف آسانسور

سنگ گرانیت برای کف آسانسور به دلیل ویژگی های خاصی که دارد، کاربردی است. در واقع دارای ویژگی ها و مزایای زیادی است که آن را به یک سنگ مناسب برای کف آسانسور تبدیل کرده است. برخی از این ویژگی ها و مزایا عبارتند از:

 • استحکام و مقاومت بالا در برابر انواع عوامل بیرونی
 • تنوع رنگی بالا
 • قیمت مقرون به صرفه
 • دوام و طول عمر بالا و نگهداری آسان
 • همخوانی با سایر مصالح ساختمانی و امکان ایجاد هارمونی در فضا
 • قابل بازیافت بودن

سنگ گرانیت برای کف خانه

سنگ گرانیت برای کف قسمت های مختلف خانه نیز مناسب است در واقع از آن می توان بعنوان کفپوش استفاده کرد. البته از آنجایی که سنگ گرانیت برای کف خانه ممکن است در معرض فشارهای خارجی قرار بگیرد، لازم است این سنگها مقاومت بالایی در برابر حرارت، رطوبت، فشارهای ناگهانی، ضربه و … داشته باشند. وجود این ویژگی های منحصربه فرد سنگ گرانیت را به یک سنگ مناسب برای کف خانه تبدیل کرده است.

سنگ گرانیت برای کف پارکینگ

سنگ گرانیت برای کف پارکینگ نیز قابل استفاده است. اما باید ویژگی هایی داشته باشد که بتواند به واسطه آن در برابر فشار سنگین خودرو مقاومت نماید. برخی از این ویژگی ها و مزایا عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر فشار، خمش، سایش، حرارت، نفوذ آب و خوردگی
 • قیمت مناسب
 • مقاومت و طول عمر بالا و نگهداری آسان
 • همخوانی با سایر مصالح ساختمانی و امکان ایجاد هارمونی در فضا

سنگ گرانیت برای کف

سنگ گرانیت برای کف حیاط

سنگ گرانیت برای کف حیاط نیز گزینه ای مناسب محسوب می شود. چرا که در طرح و مدل های مختلفی در بازار موجود است و به جهت ویژگی های منحصربه فردی که دارد، می تواند برای کف حیاط و ایجاد تغییرات اساسی در آن مناسب باشد. در صورتی که خانه شما ویلایی است پیشنهاد ما استفاده از سنگ گرانیت برای کف حیاط ویلا می باشد.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر ست کنترل پمپ آب در تأسیسات | معرفی ست کنترل پمپ آب

عوامل موثر در قیمت سنگ گرانیت

قیمت سنگ گرانیت برای کف بستگی به عوامل مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

کیفیت سنگ گرانیت

کیفیت سنگ گرانیت به عواملی مانند درصد خلوص، رنگ، طرح، شفافیت، صافی، جلا، استحکام و مقاومت در برابر عوامل محیطی بستگی دارد. هر چه کیفیت سنگ گرانیت بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

ابعاد سنگ گرانیت

ابعاد سنگ گرانیت شامل طول، عرض و ضخامت آن هستند. هر چه ابعاد سنگ گرانیت بزرگتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. این به این دلیل است که سنگ های بزرگتر نسبت به سنگ های کوچکتر دارای تقاضای بالاتر و تولید کمتر هستند.

طرح سنگ گرانیت

طرح سنگ گرانیت به الگو و روابط رنگ های موجود در سطح آن اطلاق می شود. هر چه طرح سنگ گرانیت منحصر به فرد و زیباتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. این به این دلیل است که طرح های خاص و جذاب نسبت به طرح های رایج و معمول دارای تقاضای بالاتر و تولید کمتر هستند.

محل تولید و حمل و نقل سنگ گرانیت

محل تولید و حمل و نقل سنگ گرانیت نیز بر قیمت آن تأثیر دارد. هزینه حمل و نقل سنگ گرانیت به عوامل مختلف مانند فاصله، وزن، حجم، شکست پذیری و… بستگی دارد. هزینه حمل و نقل سنگ گرانیت را معمولاً خریدار پرداخت می کند. بنابراین، هر چه محل تولید با محل فروش فاصله بالاتر داشته باشد، قیمت نهایی سنگ گرانیت نیز بالاتر خواهد بود.

طریقه نصب سنگ گرانیت

برای نصب سنگ گرانیت باید مراحل زیر را انجام دهید:

آماده سازی سطح کف، دیوار، پله یا صفحه کابینت

باید سطح مورد نظر را تمیز و خشک کرده و از صاف بودن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین باید ابعاد و شکل سطح را با دقت اندازه گیری کرده و با استفاده از خط کش و مداد، خطوط راهنما را روی آن بکشید.

برش و پرداخت سنگ گرانیت

باید سنگ گرانیت را با توجه به ابعاد و شکل مورد نظر برش داده و با استفاده از دستگاه های مناسب، سطح آن را صاف و جلا داده و لبه های آن را هموار کنید. همچنین باید در نقاط مورد نیاز، سوراخ های لازم را در سنگ گرانیت حفر کنید.

چسباندن سنگ گرانیت

باید با استفاده از چسب مناسب، سنگ گرانیت را به سطح مورد نظر چسبانده و با فشار مناسب، آن را محکم کنید. همچنین باید با استفاده از فوم یا پلاستیک، فضای بین قطعات سنگ گرانیت را پر کرده و با استفاده از مواد مخصوص، آن را درزگیری کنید.

حتما بخوانید:   روش های بهینه سازی مصرف انرژی در منزل

اتمام کار و پولیش سنگ گرانیت

باید با استفاده از پارچه خشک و نرم، سطح سنگ گرانیت را تمیز کرده و با استفاده از مواد پولیش، آن را درخشان کنید.

سنگ گرانیت برای کف

معایب سنگ گرانیت

همانطور که در بالا خواندید، سنگ گرانیت دارای ویژگی ها و مزایای زیادی است که آن را به یک سنگ پرکاربرد در ساختمان سازی تبدیل کرده است. اما همچون دیگر سازه ها و مصالح معایبی نیز دارد که عبارتند از:

سنگین بودن سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یک سنگ سنگین است که نسبت به سایر انواع سنگ ها دارای وزن بالاتری است. این باعث می شود که حمل و نقل، برش و نصب آن دشوارتر و هزینه برتر باشد. همچنین باید از مقاومت سازه ای فضای مورد نظر برای نصب سنگ گرانیت اطمینان حاصل کرد.

حساس بودن به اسیدها و لکه ها

سنگ گرانیت با وجود مقاومت در برابر نفوذ آب، به اسیدها و لکه های روغن، قهوه، شراب و… حساس است. این باعث می شود که رنگ و زیبایی سنگ گرانیت با زمان تغییر کند و نیاز به تمیز کردن منظم و استفاده از مواد مخصوص داشته باشد.

قابل شکستن بودن لبه ها

لبه های سنگ گرانیت به دلیل جامد بودن و عدم انعطاف پذیری، قابل شکستن هستند. این باعث می شود که در صورت برخورد با جسم های سخت یا فشار زیاد، لبه های سنگ گرانیت ترک بخورد یا شکسته شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید لبه های سنگ گرانیت را با استفاده از پروفیل های فلزی یا پلاستیکی حفاظت کرده و در صورت شکستن، آن را تعمیر یا تعویض کنید.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به نحوه نصب و اجرای سنگ گرانیت برای کف پرداختیم. در صورتی که قصد دارید کف خانه خود را با سنگ گرانیت طراحی کنید، می توانید از مشاوران ایبک امداد کمک بگیرید. با استفاده از خدمات ساختمانی ایبک امداد صفر تا صد کارهای خود را با خیال راحت انجام دهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

سنگ گرانیت برای کف

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد سنگ گرانیت

امتیاز کاربر: 0.55 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x