تعمیرات یخچال

راهنمای استفاده از یخچال آرچلیک Arçelik | نصب، راه اندازی و طریقه استفاده

آرچلیک یک شرکت تولید کننده لوازم خانگی ترکیه ای می باشد. این شرکت چندین سال سابقه در تولید لوازم خانگی و صادرات آن به دیگر کشورها را دارد. برند آرچلیک به دلیل تولید  قطعه های بسیار با کیفیت یخچال، توانسته است رضایت مصرف کنندگان را به دست آورد. اگر شما هم یخچال آرچلیک تهیه نموده اید، برای راه اندازی و استفاده کردن از آن به راهنمای فارسی استفاده از یخچال آرچلیک نیاز دارید که در این مقاله از بخش تعمیرات یخچال ایبک امداد این راهنما را برای شما آماده کرده ایم.

بهترین مکان برای نصب یخچال آرچلیک

یکی از مهم ترین موارد استفاده ی درست از یخچال ها، انتخاب کردن مکانی مناسب برای نصب آن ها می باشد. برای آنکه بهترین مکان را برای نصب یخچال انتخاب کنید از راهنمایی های زیر استفاده کنید:

 • اگر بین کابینت ها فضایی برای یخچال تعبیه نشده است، سطحی بدون پستی و بلندی و صاف را برای یخچال در نظر بگیرید. اگر در سطح مورد نظرتان کمی پستی و یا بلندی بود، با استفاده از اشیاء کمکی، سطح را صاف کنید تا از تراز نبودن یخچال جلوگیری کنید.
 • با توجه به اینکه یخچال آرچلیک شما دارای گاز مایع می باشد، باید دقت داشته باشید که یخچال را در فضایی قرار دهید که دورتر از دیگر وسایل گرمازا مثل سماور، گازو…قرار بدهید.
 • فاصله های مناسب و استاندارد باید بین دیوارها و کابینت با یخچال را به درستی رعایت کنید. این فاصله ی استاندارد در داخل دفترچه ی راهنما یخچال آرچلیک بیست سانتی متر درج شده است.
 • همچنین یخچال باید در مکانی که تابش مستقیم نور آفتاب است قرار نگیرد.

راهنمای تراز کردن یخچال آرچلیک

پس از آنکه یخچالتان را تحویل گرفتید و مکان مناسبی برای قرار دادن یخچال انتخاب کردید، باید یخچال را تراز کنید.اگر این کار را به درستی انجام دهید سبب افزایش بهره روی دستگاه خود هم می شوید.در این بخش از مطلب چگونگی تراز کردن یخچال آرچلیک را برای شما توضیح داده ایم.

 • توجه کنید که اگر یخچال به شیوه ی صحیح تراز گردد موجب خواهد شد، گاز به درستی جریان داشته باشد و این در تنظیم دمای یخچال تأثیرگذار می باشد، که بسیار حائز اهمیت است.
 • باید پایه های هم سطح و صاف برای زیر یخچال انتخاب کنید.
 • برای تنظیم کردن ارتفاع یخچال با استفاده از این پایه ها، شما می توانید آن ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 • در بعضی از مدل های یخچال ساید بای ساید آرچلیک، یخچال پایه و غلتک دارد و برای بالا بردن، پایه ها را به اندازه ی استاندارد تنظیم کنید و سپس وقتی غلتک ها از زمین بلند شدند آن ها را ثابت کرده و قفل کنید.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیر یخچال ایکس ویژن در تهران

راهنمای استفاده از یخچال آرچلیک

کلید و دکمه های موجود روی یخچال

برای تنظیم کردن دمای یخچال و تغییرات آن از کلید و دکمه های روی در یخچال آرچلیک استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با این دکمه ها از موارد زیر می توانید استفاده کنید:

معنی دکمه های روی یخچال دکمه های رو یخچال آرچلیک
ورود به تنظیمات home
تغییر دادن دمای یخچال fridge
تغییر دادن دمای فریزر freezer
قفل کردن همه ی عملیات ها lock
انجماد سریع مواد غذایی در یخچال Power freeze
سرد کردن سریع مواد غذایی Power cool

راهنمای تنظیم دمای یخچال چگونه است؟

از کلید freezere برای تنظیم دمای داخلی فریزر می توانید استفاده کنید. با فشار دادن این دکمه شما قادر به تغییر دمای فریزر خواهید بود. توصیه می شود که دمای فریزر را در منفی هجده قرار دهید. همچنین برای تنظیم دمای کابین یخچال دکمه ی fridge بر روی نمایشگر مدل های گوناگون یخچال آرچلیک قرار داده شده است. بنابراین برای آنکه دمای داخل یخچال را تغییر دهید باید از این دکمه استفاده کنید. دمای مناسب توصیه شده برای این قسمت یخچال مثبت چهار می باشد.

مناسب ترین دما برای یخچال آرچلیک در فصل های تابستان و زمستان

برای آنکه مواد غذایی فاسد نشوند و همچنین با توجه به دمای محیط درجه مناسب دما برای یخچال آرچلیک انتخاب می گردد. تنظیمات دمای یخچال را می توانید مطابق زیر انجام بدهید:

 • در فصل تابستان بهترین و مناسب ترین درجه برای یخچال آرچلیک پنج می باشد ‌و بهترین درجه ی فریزر منفی نوزده می باشد.
 • در زمستان دمای یخچال را روی یک و یا دو تنظیم کنید و دمای فریزر را روی پانزده تنظیم نمایید.

پیش از رفتن به سفر چه اقداماتی برای یخچال آرچلیک باید انجام داد؟

اقداماتی که قبل از رفتن به سفر باید انجام دهید، به طول مدت سفر شما بستگی دارد. اگر سفر شما مدت کوتاهی طول می کشد، فقط کافیست مواد فاسد شدنی را از یخچال بردارید. و بقیه ی موادی که در یخچال می گذارید باید به صورت بسته بندی شده و یا در ظرف قرار بدهید. قبل از آنکه به سفر بروید دمای یخچال را تنظیم کنید. دو شاخه ی یخچال را به محافظ برق متصل و سپس به برق شهری متصل کنید. در این مدت مواد غذایی که بو دارند مثل پیاز و یا سیر را که در زمان طولانی بوی بیشتری خواهند داشت در یخچال نگذارید و در طول مدت سفر یخچال باید از وسایل گرمازا دورتر باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای برنامه های شست و شوی ماشین لباسشویی آرچلیک Arçelik

راهنمای استفاده از یخچال آرچلیک

چگونگی جابجایی یخچال آرچلیک در زمان اسباب کشی

چون یخچال بزرگ و سنگین است برای آنکه یخچال شما آسیب نبیند این مراحل را برای جابجایی یخچال ها در هنگام اثاث کشی انجام بدهید:

اولین کاری که قبل از جابجا کردن یخچال باید انجام دهید، این است که به طور کامل باید یخچال را تخلیه کنید.

 • سپس طبقه ها و کشوهای یخچال را بیرون بیاورید.
 • در این مرحله یخچال را از برق بکشید و اگر یخچالتان برفک و یا یخ زدگی دارد منتظر بمانید که آب شوند.
 • برای جلوگیری از باز شدن درب یخچال ها، به وسیله ی یک طناب دور یخچال را ببندید.
 • برای آنکه یخچال شما هنگام جابه‌جایی آسیب نبیند و دچار خط و خش نگردد، با کمک یک پلاستیک حباب دار، دور تا دور یخچال را بپوشانید.
 • یخچال در هنگام حمل، حتما باید به صورت عمودی جا به جا شود. چون اگر یخچال افقی شود گاز آن خارج می شود و موجب آسیب رسیدن به یخچال و در نتیجه خوب کار نکردن آن در راه اندازی مجدد خواهد شد.

راهنمای تمیز کردن یخچال آرچلیک :

تمیز کردن و شست و شوی یخچال بسیار حائز اهمیت است زیرا یخچال جایی است که مواد غذایی که مورد استفاده ی ماست در آن قرار می گیرد. اگر داخل یخچال آلوده باشد، ممکن است موجب بیماری ما شود. برای تمیز کردن یخچال آرچلیک می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • برای آنکه به فضای داخلی یخچال دسترسی کاملی داشته باشید و همچنین برای جلوگیری از نفوذ مواد شوینده بر مواد غذایی، ابتدا مواد غذایی درون یخچال را بیرون بیاورید.
 • یخچال را از برق بکشید.
 • طبقه های یخچال را بیرون بیاورید و بشویید و یا در همان جای خودشان با استفاده از دستمال نرم و پاک کننده ی مناسب آن ها را تمیز کنید.
 • اگر آبسرد کن یخچال شما جدا می شود، آن را چند بار از آب پر و خالی کنید تا کاملاً تمیز شود.
 • حالا با رعایت نکات ایمنی، یخچال خود را به برق متصل کنید.
حتما بخوانید:   عیب یابی و تعمیر موتور یخچال های صنعتی

چگونگی تمیز کردن پشت یخچال

اگر به پشت یخچال خود نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که شبکه ای از لوله های مشکی که همان کندانسور یخچال هستند وجود دارند. اگر این لوله ها کثیف شوند در صورت تمیز نکردن آن ها، این لوله ها عملکرد خوبی نخواهند داشت. طبق مراحل زیر می توانید پشت یخچال آرچلیک خود را تمیز نمایید:

 • برای تمیز کردن گرد و خاک لوله های شبکه ای پشت یخچال، باید یخچال را کمی جلوتر بکشید و با استفاده از دستمالی نرم و تمیز آن ها را تمیز کنید.
 • حالا با سر یک جاروبرقی و یا جاروی شارژی باقی مانده ی گرد و خاک ها و ذرات ریز جامانده در اطراف لوله را جمع آوری کنید.

راهنمای تمیز کردن قسمت فاضلاب

برای تخلیه ی آب ناشی از عمل دیفراست، در قسمت پشتی و داخلی یخچال ها محفظه ای قرار دارد. عمل دیفراست به عمل یخ زدایی در یخچال ها می گویند، که با انجام آن محلی برای تخلیه ی آب به وجود می آید، به این محفظه در اصطلاح عامیانه فاضلاب یخچال می گویند. که بعضی اوقات به دلیل عدم تمیزکاری ممکن است دچار گرفتگی گردد. که موجب جمع شدن آب در کشوها می شود. برای تمیز نمودن قسمت فاضلاب یخچال و رفع گرفتگی یخچال به روش زیر عمل کنید:

 • از یک جسم میله مانند که منعطف باشد مانند میله ی بافتنی و یا سیخ های نازک برای تمیز نمودن این قسمت ها استفاده کنید و گرفتگی آن را رفع کنید.
 • قیفی را در سر درین یخچال آرچلیک قرار بدهید و کمی آب جوش را برای از بین بردن چسبندگی و ذرات چسبیده به آن بریزید تا مسیر آب ناشی از عمل دیفراست باز شود.

راهنمای استفاده از یخچال آرچلیک

نکاتی که سبب افزایش عمر یخچال آرچلیک می شود:

 • محل قرار گرفتن یخچال بسیار مهم است، چون فاصله داشتن یخچال با وسایل گرمازا در بهبود کارایی و همچنین افزایش طول عمر آرچلیک موثر است.
 • قطعات یخچال را حتما به صورت دوره ای سرویس کنید.
 • در صورت اینکه احساس کردید دمای یخچال غیر عادی است، یخچال احتمالاً دچار ایرادی شده است، در کمترین زمان برای رفع خرابی اقدام کنید.

سخن آخر

دفترچه های فارسی راهنمای استفاده از یخچال آرچلیک، برای بهبود کارایی و افزایش رضایت مصرف کنندگان طراحی و در دسترس مشتریان قرار می گیرد، همچنین استفاده از مقاله ی بالا به شما کمک خواهد کرد که به صورت درست و اصولی از دستگاه خود استفاده کنید.

راهنمای استفاده از یخچال آرچلیک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش استفاده و آشنایی با یخچال فریزر آرچلیک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا