تعمیرات ظرفشویی

راهنمای چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

✅ آموزش چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی | اهمیت چیدمان درست ظروف در ماشین ظرفشویی ✅

شستن ظروف کثیف یکی از کارهایی است که اهمیت زیادی دارد، چون ما برای خوردن غذا، آن را داخل ظروف میریزیم و اگر این ظرف‌ها به خوبی تمیز نشده باشند، می‌توانند موجب بیماری شوند. امروزه بیشتر افراد، شستن ظروف را برعهده ماشین ظرفشویی میگذارند. به خصوص بانوانی که شاغل می‌باشند و فرصت زیادی برای انجام کارهای خانه ندارند.

یکی از مهمترین موضوعاتی که در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی باید رعایت شود، نحوه چیدمان ظروف در این دستگاه می‌باشد. در مورد مواردی مانند، در سبد پایینی ماشین ظرفشویی چه ظروفی گذاشته شود؟ و کدام ظروف را در سبد بالایی ماشین ظرفشویی بگذاریم؟ باید اطلاعات کافی داشته باشید. در این مقاله به نکات مهمی اشاره خواهیم کرد، که می‌توان به آموزش گذاشتن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی، نکات مهم در نحوه چیدمان ظروف در این دستگاه و در سبد پایینی و بالایی ماشین ظرفشویی چه ظروفی قرار دهیم؟، اشاره می‌کنیم.

اهمیت چیدمان درست ظروف در ماشین ظرفشویی

گاهی تعداد زیادی ظروف کثیف در اطراف شما وجود دارد و شما نمی‌خواهید، که دوبار ماشین ظرفشویی را تنظیم و استفاده کنید. در این شرایط اگر بدانید که نحوه صحیح چیدمان ظروف در داخل ماشین ظرفشویی به چه صورت است، می‌توانید حجم زیادی از آنها را مرتب در داخل ماشین ظرفشویی جای دهید. به طوری که تمام قابلمه‌ها، لیوان‌ها و ظروف دیگر در پایان چرخه شستشو، به خوبی تمیز شوند. هم پر کردن بیش از اندازه ماشین ظرفشویی و هم چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی، علاوه بر اینکه موجب می‌شود که ظرف‌ها به خوبی شسته نشوند، در طولانی مدت موجب ایجاد اختلال در عملکرد ماشین ظرفشویی و خراب شدن این دستگاه می‌شوند. تمیز نشدن ظرف‌ها، به این خاطر است که در صورت پر بودن دستگاه گردش آب به خوبی انجام نمی‌شود و خراب شدن دستگاه هم به خاطر سنگینی و فشاری است که به آن وارد می‌گردد. برای آنکه بتوانید از ماشین ظرفشویی خود مراقبت نمایید و متحمل هزینه‌های تعمیر ظرفشویی نشوید باید با نحوه صحیح چیدمان ظروف در داخل ماشین ظرفشویی آشنا باشید.

ماشین ظرفشویی

نکات بسیار مهم در طریقه چیدمان ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی

در ابتدا بهتر است که به این نکته توجه داشته باشید با وجود اینکه ظرفیت ماشین ظرفشویی‌های مختلف و انواع قفسه‌های داخلی آنها با یکدیگر فرق دارند، اما اصول کلی نحوه چیدمان ظرف‌ها در داخل آنها یکسان است. یعنی زمانی که اصول و قوانین چیدمان ظروف در داخل ماشین ظرفشویی را بدانید، می‌توانید از دانسته‌های خود برای انواع ماشین ظرفشویی‌ها استفاده کنید.

برای استفاده از ماشین ظرفشویی بهتر است از وجود ظرف‌های کثیف و کافی برای شستن، مطمئن باشید، تا ارزش برق و آبی که ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن آنها استفاده می‌نماید، داشته باشد. همچنین تعداد کم ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی، تاثیری در شستن ظروف و عملکرد این دستگاه نخواهد داشت و تعداد کم ظرف‌ها در داخل ماشین ظرفشویی به معنای تمیزی صددرصد آنها نیست و باز هم لازم است که نکات مربوط به چیدمان رعایت شوند.

 •  قبل از شستن ظروف، باقیمانده غذاها را از بشقاب جدا کنید. اما با دستگاه‌های ظرفشویی مدرن امروزی نیازی به شستشوی قبل از قرار دادن آنها در دستگاه نیست.
 •  توجه داشته باشید که از ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف آلومینیومی، مسی، نقره‌ای، طلایی و یا آبکاری شده، استفاده نکنید، چون ممکن است به آنها آسیب برسد.
 •  وسایلی که از برنج، مس، چوب ساخته شده‌اند و یا تزیینات ظریفی دارند، را در این دستگاه قرار ندهید.
 •  بعضی از ظروف پلاستیکی و پیرکس به علت مواد، گرما را جذب نمی‌کند. بنابراین پس از شستن، لکه‌های آب روی آنها می‌ماند. که باید آنها را با دستمال برطرف کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا ماشین ظرفشویی بخریم؟

کدام ظرف‌ها را در سبد پایینی ماشین ظرفشویی قرار دهیم؟

در این قسمت از مقاله، قصد داریم نحوه صحیح چیدمان ظروف، در ماشین ظرفشویی را برای کاربران توضیح دهیم، تا بتوانند از این دستگاه به درستی استفاده کنند و ظروف و ماشین ظرفشویی آنها آسیب نبیند.

 • سبد پایینی ماشین ظرفشویی محل مناسبی برای قرار دادن بشقاب، قابلمه، کاسه و در قابلمه می‌باشد.
 • بشقاب‌ها را طوری در قفسه پایینی قرار دهید، که روی بشقاب‌ها به سمت وسط باشد. چون قسمت‌های چرخان و آبپاش ماشین ظرفشویی، می‌تواند ظروف را در این صورت به خوبی تمیز کند و آب را به تمام قسمت‌های آنها برساند.
 • ظرف‌های بزرگتر مانند بشقاب‌های بزرگ و تخته‌های آشپزخانه، باید در طرفین و پشت دستگاه قرار داده شوند.
 •  ظروف آشپزی مثل ماهی‌تابه‌ها را رو به پایین و رو به بازوی اسپری قرار دهید.
 • ظروف با انتهای توخالی را به صورت مورب قرار دهید. تا آب به راحتی تخلیه شده و خشک شوند.

در سبد بالایی ماشین ظرفشویی کدام ظروف را قرار دهیم ؟

نحوه صحیح چیدمان ظروف در سبد بالایی ماشین ظرفشویی به این صورت است:

 • وسایل ظریف مثل لیوان، فنجان و ظروف پلاستیکی مخصوص ماشین ظرفشویی را بهتر است در سبد بالایی قرار دهید.
 • کاسه‌ها، فنجان‌ها و لیوان‌ها را به صورت وارونه در قفسه بالایی باید قرار داد. از روی هم قرار دادن آنها خودداری کنید. در غیر اینصورت آب به میان لیوان‌ها نرسیده و به خوبی شسته نمی‌شوند و ممکن است شیشه‌ها بر اثر ضربه بشکنند.
 • در قرار دادن لیوان‌ها در دستگاه دقت کنید که پایه آنها به آب فشان برخورد نکند.

آموزش قرار دادن ظروف مختلف در داخل ماشین ظرفشویی

برای بهتر شسته شدن ظروف، باید به نحوه قرار دادن ظروف در دستگاه دقت بیشتری کنید. و باید نحوه صحیح چیدمان را آموزش ببینید. در غیر این صورت از نتیجه کار راضی نخواهید بود. در ادامه به طور کامل نحوه چیدن انواع ظروف را در داخل ماشین ظرفشویی توضیح می‌دهیم.

نحوه قرار دادن قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی

قاشق و چنگال‌ها را در ماشین ظرفشویی طوری قرار دهید، که دسته آنها رو به پایین باشد. برای احتیاط بهتر است که چاقوها را در این قسمت قرار دهید و تیغه آن را رو به پایین قرار دهید. چون وقتی تیغه چاقو رو به بالا باشد، امکان دارد هنگام درآوردن ظروف از ماشین ظرفشویی دست شما آسیب ببیند. برای آنکه آب در قاشق و چنگال‌ها به خوبی جاری شود، باید قاشق و چنگال‌ها را دو به یک رو به بالا و پایین قرار دهید.

نحوه قرار دادن تابه و قابلمه در ماشین ظرفشویی

وسایل آشپزخانه و آشپزی مثل قابلمه و تابه را طوری در دستگاه قرار دهید، که مانع حرکت آبپاش‌ها نشود و دسته آنها در گوشه بازوهای چرخان گیر نکند. قرار دادن قابلمه‌ها و تابه‌های نامناسب در دستگاه، امکان دارد به بازوهای اسپری آسیب برساند و ظروف را خراش دهد. این نوع ظرف‌ها را رو به پایین و در مسیر بازوی آبپاش قرار دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برای افزایش عمر لباسشویی مایع لباسشویی بهتر است یا پودر رختشویی؟

نحوه چیدمان ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی

در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که ظروف پلاستیکی که می‌خواهید در ماشین ظرفشویی تمیز کنید، می‌توان در دستگاه قرار داد یا خیر. سپس این صفحات را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی و دور از المنت حرارتی باید قرار دهید، تا با گرما تغییر حالت و شکل ندهد. ظروف پلاستیکی باید رو به پایین روی قفسه گذاشته شود.

طریقه قرار دادن بشقاب در ماشین ظرفشویی

ظروف و بشقاب‌ها در قفسه پایینی ماشین ظرفشویی باید گذاشته شوند. ظروف باید به سمت مرکز ماشین ظرفشویی قرار گیرند. دلیل این است که واتر جت‌ها در مرکز ماشین ظرفشویی قرار دارند و اگر ظروف به این صورت گذاشته شوند، آب مستقیم روی آنها پاشیده خواهد شد و بهتر تمیز می‌شوند. ظروف باید از بزرگترین به کوچکترین و از بیرون به مرکز ماشین ظرفشویی قرار داده شوند. ظروف هم اندازه را می‌توانید در کنار یکدیگر و رو به مرکز قرار دهید.

ماشین ظرفشویی

طریقه قرار دادن ظروف بزرگ در ماشین ظرفشویی

ظروفی که بزرگ هستند، مثل تخته برش، سینی و یا بشقاب‌های بزرگ، باید در کناره‌ها و پشت ماشین ظرفشویی گذاشته شوند، تا مانع از رسیدن آب و مواد شوینده به ظروف دیگر که داخل ماشین هستند، نشوند و آب به خوبی در دستگاه به گردش درآید. چاقو‌های بزرگ و خطرناک را بهتر است که با دست بشویید و داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. چون در داخل ماشین ظرفشویی کند می‌شوند.

استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی

به طور کلی فقط ظروفی را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید که قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را داشته باشند. در غیر این صورت فشار آب و حرارت داخل دستگاه باعث شکستن و از بین رفتن آنها می‌شود. اگر قرار است از ماشین ظرفشویی برای شستن ظرف‌های خود استفاده نمایید، هنگام تهیه ظروف چینی، آرکوپال، کریستال و… از دارا بودن قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. همچنین بهتر است ظروف ساخته شده از برنج، برنز، چوب یا چینی‌های تزیین شده با روکش طلا در داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. نکته دیگر این است که سعی کنید از ماده شوینده مناسب استفاده کنید، تا ظرف‌های شما تمیزتر شوند و هم با گذشت زمان به ماشین ظرفشویی شما آسیبی وارد نشود. فقط از مواد شوینده‌ای که مخصوص ماشین ظرفشویی هستند استفاده نمایید و مواد شوینده معمولی و مایع ظرفشویی را جایگزین آنها نکنید. از مواد شوینده بیش از اندازه استفاده نکنید. اگر از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، قرص را در داخل محفظه ماده شوینده یا کف ماشین ظرفشویی قرار دهید. اگر از مواد شوینده پودری استفاده می‌کنید، باید به اندازه نوشته شده روی جلد شوینده دقت کنید و مقدار صحیح از شوینده را در داخل محفظه مواد شوینده بریزید و برای اینکه بهترین نتیجه را در انتهای شستشو داشته باشید ظروف را به صورت صحیح و با چیدمان مناسب در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

طریقه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چیدمان درست ظروف در ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا