مجله لوازم خانگی

راهنمای کامل استفاده درست از بخارپز | آشنایی کامل با بخارپز

این روزها با ماشینی شدن زندگی و به حداقل رسیدن فعالیت بدنی افراد استفاده از روش های قدیمی پخت و پز و همچنین سرخ کردن غذاها می تواند روشی نامناسب برای تغذیه باشد. به همین خاطر استفاده از لوازم و وسایلی که بتواند به تغذیه سالم افراد کمک کند بسیار ضروری می باشد. بخارپز یکی از این وسایل است که می تواند غذای سالم برای افراد خانواده فراهم کند. بخارپز از ضروری ترین لوازم آشپزخانه در دنیای امروز می باشد که می تواند ضمن حفظ مواد معدنی و ویتامین های موجود در غذا به داشتن یک رژیم غذایی سالم نیز کمک کند. روش استفاده کردن از بخارپز بسیار آسان و راحت می‌باشد و پیچیدگی خاصی نیز ندارد.

بخارپز کردن غذا چه فوایدی دارد؟

بخارپز کردن غذا یکی از بهترین روش ها جهت آماده ساختن و تهیه مواد غذایی می باشد. در این روش از هیچ روغنی استفاده نمی شود و تقریبا می توانیم بگوییم همه ویتامین هایی که در مواد غذایی وجود دارد حفظ می شود. بنابراین غذای شما کم کالری بوده و همچنین زمان کمتری نیز برای پخت آن اختصاص داده می شود.

انواع مختلف بخارپزهای موجود در بازار

بخارپزهای سیلیکونی ساده: دارای ساختار بسیار ساده هستند و از یک سبد استیل سوراخ دار چند پره تشکیل شده اند که داخل قابلمه گذاشته می شود. کافیست فقط داخل قابلمه مقداری آب جوش بریزید و سبد را با فاصله روی آن قرار دهید تا غذاها کاملا پخته شود. بیشتر از این روش جهت پخت سبزی ها استفاده می شود.راهنمای کامل استفاده درست از بخارپز

بخارپزهای مایکروویو: یکی دیگر از روش های آسان جهت بخارپز کردن مواد غذایی استفاده از بخارپز مایکروویو می باشد. طرز استفاده از این روش به این صورت است که نخست باید سبزی ها را پاک کرده و بشویید و پس از آنکه خشک شدند آنها را خرد کنید و داخل ظرف مخصوص مایکروویو بگذارید و روی ظرف را با سلفون محکم بپوشانید. می توانید بر اساس نوع سبزی که قصد دارید آن را بخارپز کنید مدت زمان مشخصی برای مایکروویو در نظر بگیرید. پخت سبزی ها به روش بخارپز کردن دارای زمان های متفاوتی می باشد. سبزیجاتی مثل نخود فرنگی و اسفناج حدوداً در ۱ دقیقه و سبزیجاتی مانند هویج که بافت سفت تری دارند حدوداً ۴ دقیقه زمان برای بخارپز کردن آنها لازم می باشد.

بخارپزهای گازی: یکی دیگر از انواع مختلف بخارپزها بخارپز گازی می باشد و روش استفاده کردن از این بخارپزها خیلی پیچیده و سخت نیست. از بخارپز گازی برای پختن انواع مختلف مواد غذایی استفاده می شود. کافیست که این محصول را روی اجاق گاز قرار دهید و حرارت لازم جهت پخت مواد غذایی را به آن بدهید و منتظر آماده شدن یک غذای سالم و لذیذ باشید.

بخارپزهای برقی: یکی دیگر از بهترین و متداول ترین روش ها جهت بخارپز کردن مواد غذایی استفاده از بخارپز برقی می باشد. در واقع روش استفاده از بخارپز برقی بسیار آسان است. این دستگاه با برق کار می کند و به راحتی می تواند در دسترس کاربران قرار گیرد. برای استفاده کردن از بخارپز برقی کافی است مواد غذایی و سبزیجات مختلف را داخل آن ریخته و با توجه به نوع آنها درجه دما را تنظیم شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی یخچال های شرکت لوازم خانگی بوش

چگونه از بخارپز به صورت درست استفاده کنیم؟

در ادامه مطلب می خواهیم به صورت قدم به قدم روش درست استفاده از بخارپز برقی را توضیح دهیم.

 • اولین مسئله درجه آب می باشد که باید به هنگام استفاده کردن از بخارپز به آن توجه نمایید.
 • بخارپزهای برقی دارای یک مخزن آب هستند که درجه بندی شده است. بر اساس آنچه که داخل دفترچه راهنما نوشته شده مخزن آب بخارپز را پر کنید.
 • همچنین ممکن است درجه بندی بر روی دستگاه درج شده باشد. بر اساس آن می‌توانید کار پخت مواد غذایی را شروع کنید.
 • بیشتر بخارپزها یک زنگ هشدار هم دارند که اگر آب مخزن خالی شود آن را به شما اعلام می‌کند. مخزن آب را می توان همزمان با فرآیند پخت دوباره پر از آب کرد.
 • محفظه اصلی بخارپز دارای چند نشانه می باشد که از آن می توان به عنوان راهنمای مقدار آب در پخت انواع مختلف مواد غذایی استفاده کرد.

راهنمای کامل استفاده درست از بخارپز

 • نکته دیگری که باید در مورد طرز استفاده درست از بخارپز بدانید قرار دادن انواع مختلف مواد غذایی داخل آن می باشد.
 • بخارپز معمولاً دارای دو و یا سه محفظه پلاستیکی می باشد. جهت گذاشتن مواد غذایی داخل آنها لازم است چند نکته را مد نظر قرار دهید تا بتوانید از بخارپز به بهترین شکل استفاده کنید.
 • بخارپزها با همدیگر متفاوت می باشند بنابراین مدلی خریداری کنید که بتوانید به صورت همزمان مواد غذایی مختلف را جداگانه بپزید.
 • همانطور که گفتیم بخارپزها دو یا سه طبقه داخل آنها وجود دارد. این طبقه ها معمولاً از جنس پلاستیکی هستند و حفره‌ هایی جهت عبور دادن بخار آب دارند.
 • اگر دوست دارید در کنار غذای خود سبزیجات هم میل کنید بهتر است بخارپزی خریداری کنید که حداقل دارای دو طبقه باشد تا بتوانید مواد غذایی متنوع را همزمان باهم بپزید.
 • بعضی از بخارپزها یک محفظه بزرگتر جهت پخت مواد غذایی مانند گوشت دارند.
 • همچنین در برخی از آنها یک محفظه جداگانه داخل محفظه بزرگ قرار می‌گیرد که باعث اشغال شدن فضای کمتری می شود.
 • دقت کنید بخارپزی که خریداری می کنید دارای دکمه اتوماتیک هم باشد تا پس از اتمام فرایند پخت غذا به طور اتوماتیک دستگاه را خاموش کند.
 • بخارپزهایی که محفظه بزرگ دارند جهت پخت مواد غذایی مانند گوشت و مرغ مناسب می باشند.
 • نکته بعد در مورد استفاده کردن از بخارپز تعیین کردن زمان پخت مواد غذایی می باشد. پس از آن که مواد غذایی را داخل طبقات بخارپز قرار دادید باید زمان پخت هم برای آن تعیین کنید. برای تعیین کردن زمان پخت می‌توانید به دفترچه راهنمای بخارپز مراجعه کرده و از آن کمک بگیرید.
 • معمولاً زمان سنج بخارپز روی ۶۰ دقیقه می باشد. در مدل های جدید زمان سنج به صورت دیجیتالی طراحی شده و گزینه تاخیر شروع پخت هم دارد که می‌تواند به برنامه ریزی بهتر جهت پخت غذا کمک زیادی کند.
 • نکته بعدی این است که چنانچه می خواهید مواد گوشتی مثل ماهی را بخارپز کنید بهتر است که آن را در سبد دوم بخارپز بگذارید و در طبقه اول سبزیجات را قرار دهید. می توانید ماهی را با سبزیجاتی مثل کرفس، هویج، فلفل سبز، سیر، لیموترش و … داخل طبقه دوم بگذارید تا بوی ماهی هم گرفته شود.
 • وقتی می‌ خواهید اقدام به بخارپز کردن مرغ کنید باید آن را برخلاف ماهی در طبقه اول دستگاه قرار دهید و سبزیجات را داخل طبقه دوم بگذارید. برای پخت مرغ هم می توانید از سبزیجاتی مثل کرفس، هویج، فلفل سبز، سیر و … استفاده کنید و آن را کنار مرغ بگذارید تا بوی بد مرغ از بین برود.
 • برای آنکه داخل بخارپز گوشت های یخ زده قرار دهید و اقدام به پخت آنها کنید بهتر است نخست تکه های گوشت را از هم جدا کنید و آن را در قطعات کوچک داخل بخارپز قرار دهید و وقتی گوشت از حالت منجمد درآمد پس از آن می‌توانید زمان پخت برای آن در بخارپز تنظیم کنید.
 • اگر می خواهید داخل بخارپز سبزیجات مختلف قرار دهید بهتر است که آنها را با کمی روغن زیتون مزه دار کنید و همچنین از سبزیجات خشک معطر هم استفاده کنید و آنها را داخل بخارپز بگذارید.
 • به خاطر داشته باشید همه بخارپزها یک محفظه ای دارند که عصاره گیر می باشد و در انتهای روند پخت مواد غذایی می توانید عصاره ها را به آن اضافه کنید تا مزه و طعم بهتری به غذاها بدهد.
 • جهت حفظ رنگ طبیعی سبزیجاتی که بخارپز می شوند به خاطر داشته باشید که نباید جوش شیرین، آب لیمو و … به آنها بزنید زیرا باعث از بین رفتن ویتامین ها و همچنین تغییر رنگ غذا می شود.
 • بخارپزها معمولاً برنامه های متنوع جهت پخت انواع مواد غذایی مثل گوشت، ماهی، مرغ، سبزیجات، تخم مرغ و همچنین گرم نگه داشتن آنها دارند. بعضی از بخارپزها هم محلی جهت پخت برنج دارند که البته گران تر از بقیه مدل ها می باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهایی برای از بین بردن خط و خش تلویزیون

تعمیر بخارپز در ایبک امداد

بخارپز های برقی نیز مانند هر وسیله برقی دیگری با مشکلاتی مواجه می شوند که گاهی ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد. خراب شدن تایمر مکانیکی، قطع شدن نول اصلی بخارپز، خراب شدن ترموستات و همچنین خراب شدن دیگر قطعات بخارپز می تواند باعث اختلال در کارکرد دستگاه شود.راهنمای کامل استفاده درست از بخارپز بنابراین چنانچه بخارپز شما هم با مشکلی مواجه شده است که کار آشپزی شما را مختل کرده می توانید جهت بررسی دقیق و تشخیص عیب آن با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و از کارشناسان ما کمک بخواهید.

سخن پایانی

بخارپز برقی یکی از وسایل پرکاربرد برای افرادی می باشد که به دنبال تغذیه سالم هستند و می خواهند مواد غذایی را با کمترین میزان کالری دریافت کنند. علاوه بر آن پخت مواد غذایی داخل بخارپز به گونه‌ای است که ویتامین ها و مواد معدنی آنها حفظ خواهد شد. چنانچه بخارپز شما با مشکلی مواجه شد که نیاز به تعمیر داشت می توانید تعمیر و سرویس آن را به متخصصین و تکنسین های ایبک امداد بسپارید. کارشناسان ایبک امداد در زمان کوتاهی مشکل همه لوازم برقی شما را برطرف خواهند کرد.

راهنمای استفاده از بخارپز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با بخارپز و راهنمای درست استفاده کردن از آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا