مجله سلامت پوست

مضرات ضد آفتاب برای پوست | عوارض استفاده از کرم ضد آفتاب

همه ما از اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب آگاه هستیم و می دانیم استفاده از کرم ضد آفتاب یکی از اصلی ترین عوامل مراقبت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش است، همچنین یکی از راه های پیشگیری از عوارض پوستی و نیز سرطان پوست می باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته ۸۸ درصد از افراد مبتلا به سرطان پوست در معرض اشعه فرابنفش بوده اند و همین عوامل سبب شده تا پزشکان حوزه سلامت به استفاده از کرم ضد آفتاب تاکید کنند و مصرف این کرم ها در بین مردم بسیار رایج شده است، اما شاید این سوال برای بسیاری از شما پیش آمده باشد که آیا کرم های ضد آفتاب در کنار فواید بسیاری که دارند مضراتی برای پوست در پی دارند یا خیر؟ در ادامه مطلب به بررسی کرم ضد آفتاب و پاسخ به این سوال می پردازیم.

چرا کرم ضد آفتاب استفاده می کنیم؟ 

کرم های ضد آفتاب یکی از پرمصرف ترین محصولات پوستی در بین مردم هستند که به جهت محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب به کار گرفته می شوند، وجود پرتوهای فرابنفش در نور خورشید می تواند مشکلات پوستی بسیاری چون خشکی، قرمزی و سرطان پوست را در پی داشته باشد. با وجود اینکه تعدادی از مردم اعتقاد دارند استفاده مکرر از ضد آفتاب می تواند پوست را دچار حساسیت و آکنه کند اما متخصصان این حوزه عقیده دارند کرم ضد آفتاب یکی از مهم ترین سد های محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش است، اشعه های فرابنفش که می توانند روی پوست تاثیرگذار باشند شامل دو نوع اشعه UVA که پیری و چین و چروک پوست را ایجاد می کند و نیز اشعه UVB که اغلب سبب آفتاب سوختگی شده می باشند.

بنر آرانیک

بسیاری از متخصصان پوست بر این باورند که کرم ضد آفتاب باید به اندازه استفاده شود و در صورتی که به حد نامطلوبی افزایش یابد نه تنها مفید واقع نشده بلکه مضراتی در پی دارد اما بسیاری از پزشکان اقدام به تجویز ضد آفتاب بدون نسخه می کنند. کرم های ضد آفتاب در صورتی که بتوانند در برابر هر دو اشعه UV از پوست محافظت کنند دارای تاثیر زیادی روی پوست هستند، امروزه شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی ضد آفتاب ها را در شکل های متنوعی چون کرم، ژل، روغن، اسپری و لوسیون تهیه می کنند ‌که هر یک بر اساس کاربرد و میزان مصرف می تواند برای فرد مفید باشد. یکی از نکات مهم هنگام خرید ضد آفتاب توجه به ضریب محافظت آن در برابر آفتاب یعنی SPF می باشد که به هر میزانی که این عدد بیشتر باشد قدرت محافظت آن از پوست در برابر اشعه UVB بیشتر خواهد بود.

حتما بخوانید:   عوارض آلوئه ورا برای پوست | آیا آلوئه ورا برای پوست زیان آور است؟

کرم های ضد آفتاب چگونه از پوست محافظت می کنند؟ 

حفاظت از پوست از دو طریق فیزیکی و شیمیایی صورت می گیرد، موانع فیزیکی نور را منعکس و پخش نموده اما مانع شیمیایی سبب جذب نورهای مضر آفتاب می گردد، در این بین بسیاری از آنتی اکسیدان ها، اسمولیت ها و آنزیم های ترمیم کننده DNA در دسته شیمیایی قرار می گیرند. با وجود کرم ضد آفتاب روی پوست این مواد بسیار قدرتمند عمل کرده و پیش از رسیدن امواج UV به پوست و آسیب رساندن به پوست مانع از این کار می شوند، کرم های ضد آفتاب در ترکیب خود مولکول های ضد آفتاب ارگانیک و رنگدانه های غیر آلی جذب کننده اشعه ماورا بنفش را دارند که وجود این مواد سبب جذب، پراکندگی و انعکاس UV در سطح پوست می شود.

 

 

مضرات ضد آفتاب کرم ضد آفتاب برای جذب و مسدود نمودن اشعه UV از ذرات فیزیکی و شیمیایی در ترکیب خود استفاده می کند، از این رو جهت بازتاب اشعه ماورا بنفش آفتاب از پوست از ذرات فیزیکی چون اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم استفاده می شود اما ذرات شیمیایی به صورت پیچیده تر عمل کرده و پیش از نفوذ نور به پوست با آن واکنش داده و با جذب آن سبب آزاد شدن انرژی به صورت گرما می شوند.

استفاده از چه مقدار کرم ضد آفتاب مناسب است؟ 

بر اساس تحقیقات صورت گرفته متخصصان پوست به این نتیجه رسیده اند که افراد به طور میانگین کمتر از حد لازم از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند از این رو محافظت از پوست آن ها در برابر نور آفتاب ۵۰ درصد کمتر شده است، طبق این تحقیقات حتی در صورت استفاده از کرم هایی با  SPF ۵۰ نیز احتمال آسیب دیدن پوست در برابر اشعه های نور خورشید وجود دارد.

 

توصیه متخصصان این زمینه استفاده از ۲ میلی گرم کرم ضد آفتاب برای هر سانتی مترمربع از پوست می باشد که در حال حاضر میزان استفاده افراد بسیار کمتر از این مقدار است، می توان گفت میزان مناسب استفاده از ضد آفتاب برای بانوان بالغ حدود ۱۰۰ میلی گرم و برای آقایان حدود۱۲۰ میلی گرم می باشد.

مضرات ضد آفتاب 

بیشتر ما با فواید ضد آفتاب آشنا هستیم تا مضرات آن و به خوبی می دانیم وجود کرم ضد آفتاب برای مقابله با اشعه های زیانبار آفتاب ضروری است و از بروز سرطان پوست، آفتاب سوختگی و پیری زودرس پوست پیشگیری می کند با این حال وجود مواد شیمیایی در ترکیب آن می تواند دارای عوارضی باشد، موارد زیر از مضرات ضد آفتاب می باشد:

حتما بخوانید:   مزایای استفاده از اسکین اسکرابر | اسکین اسکرابر چیست؟

بنر آرانیک

حساسیت آلرژیک  

در ترکیب اکثر ضد آفتاب ها مواد شیمیایی به کار رفته است و متخصصان بر این باورند که این مواد سبب تحریک پوست، قرمزی، التهاب و خارش می شوند، بنابراین هنگام خرید به برچسب کم حساسیت بودن آن توجه کنید و یا به پزشک مراجعه نمایید تا ضد آفتابی متناسب با حساسیت دارویی شما تجویز کند.

تشدید بروز آکنه 

در صورتی که متخصصان عقیده دارند ضد آفتاب سبب کاهش آکنه و جوش در سطح پوست می گردد اما در پوست های مستعد آکنه وجود برخی مواد شیمیایی در ضدآفتاب وضع را بدتر می کند، یکی از راه هایی جلوگیری از بروز این مشکل استفاده از ضد آفتاب های غیر کومدون زا و غیر روغنی است، همچنین برای خرید ضد آفتاب به نوع و جنس پوست خود توجه کرده و محصولی متناسب با آن خریداری نمایید.

تحریک چشم 

از آنجایی که پوست اطراف چشم از حساسیت بالایی برخوردار است استفاده زیاد از ضد آفتاب برای آن می تواند سبب درد و سوزش گردد و حتی حساسیت موقت به نور در فرد ایجاد کند، عوارض ضد آفتاب های شیمیایی به حدی برای چشم زیاد است که برخی عقیده دارند سبب نابینایی می گردد بنابراین از ورود ضد آفتاب به چشم جلوگیری کنید و در صورت ورود سریع با آب خنک بشویید و یا به پزشک مراجعه نمایید.

افزایش ابتلا به سرطان سینه 

مواد شیمیایی تحریک کننده هورمونی به خصوص استروژن که در کرم ضد آفتاب است می تواند تاثیرات منفی روی سلول های سینه بگذارد، حتی برخی از ضد آفتاب ها روی سطح استروژن خون نیز تاثیر گذار هستند.

درد در نواحی رشد مو 

همان طور که پیش از این بیان کردیم ضد آفتاب ها در شکل های مختلفی چون ژل، کرم، لوسیون، اسپری و پماد تهیه می شوند و استفاده از هر کدام بستگی به سلیقه شخصی فرد دارد، برای نواحی پرمو نظیر پوست سر یا سینه آقایان ژل های ضد آفتاب می تواند انتخاب مناسبی باشد اما برخی از ضد آفتاب ها سفت یا خشک شدن پوست را در پی دارند که همین امر موجب درد در نواحی پرمو می گردد.

حتما بخوانید:   بهترین مارک های آبرسان صورت کدامند؟

افزایش چرک در فولیکول مو 

برخی ضد آفتاب ها سبب ایجاد لکه های خارش دار روی پوست می شوند که جوش های قرمز ناهموار را در پی دارد، که در برخی مواقع به تاول های چرکی در اطراف فولیکول مو تبدیل می گردند.

هنگام خرید ضد آفتاب به چه نکاتی توجه کنیم؟ 

با رعایت یکسری نکات هنگام خرید ضد آفتاب می توانید بدون تحریک پوست به خوبی از آن‌ محافظت کنید و پوستی سالم داشته باشید.

نوع پوست  

توجه به نوع پوست در خرید محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار حائز اهمیت می باشد در غیر این صورت نتیجه مطلوب کسب نمی گردد، افرادی که پوست خشکی دارند بهتر است از ضد آفتاب های دارای مرطوب کننده استفاده کنند بنابراین کرم ضد آفتاب برای آن ها مناسب است اما از اسپری استفاده نکنید چرا که حاوی الکل بوده و پوست را خشک تر می کند.

 

افراد دارای پوست چرب از ترکیبات سبک و ژلی که بر پایه آب هستند و همچنین ضد آفتاب های بدون چربی و غیر کومدون زا استفاده کنند، اما افرادی که پوست حساسی دارند ضد آفتاب های فیزیکی که جذب پوست نمی شوند و سبب تحریک آن نمی گردند برای آن ها مناسب تر است.

مقدار SPF 

شاید باور همه ما براین باشد که هر چه عدد SPF بزرگ تر باشد تاثیرگذاری بیشتری دارد اما این طور نیست و بزرگ شدن عدد تفاوت زیادی ایجاد نمی کند از این رو ضد آفتاب هایی با SPF ۱۵ و ۳۰ می توانند مناسب باشند.

 

مضرات ضد آفتاب وجود مواد فعال 

وجود مواد فعالی چون دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی و اووبنزون در ضد آفتاب بسیار مفید است، همچنین از ضد آفتاب هایی با ترکیب ویتامین A استفاده نکنید چرا که بسیاری از متخصصان عقیده دارند این ویتامین تومور پوستی را افزایش می دهد.

بنر آرانیک

امروزه اهمیت استفاده از کرم های ضد آفتاب در برابر اشعه های زیانبار نور خورشید بر کسی پوشیده نیست تا مانع از بروز مشکلات پوستی و نیز سرطان پوست گردند با وجود فواید زیاد ضد آفتاب باید به مضرات آن نیز توجه کرد و آن را به صورت اصولی و به اندازه استفاده کرد.مشاوران ما همواره در موسسه زیبایی آرانیک آماده خدمات رسانی برای سلامت پوست شما هستند .

 

31

مضرات ضد آفتاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مضرات ضد آفتاب؛ عوارض استفاده از کرم ضد آفتاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x