تعمیرات اجاق گاز

علت برق‌ داشتن بدنه اجاق گاز که باید بدانید

معرفی گام به گام اقدامات و نکات ایمنی در نصب و استفاده از اجاق گاز | علل مختلف برق داشتن اجاق گاز

برق داشتن بدنه اجاق گاز به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهمترین آنها نفوذ آب به داخل گاز است لازم است سریع‌تر این مشکل برطرف شود زیرا برق داشتن بدنه اجاق گاز ممکن است خطرناک باشد. در ادامه به خلاصه‌ای از علت‌های مختلف برق داشتن بدنه اجاق گاز می‌پردازیم.

علل مختلف برق داشتن اجاق گاز

 • لخت شدن سیم‌های داخل اجاق گاز
 • نفوذ آب به داخل اجاق گاز
 • اتصال سیم‌های برق
 • قرار دادن اجسام فلزی در اجاق گاز برقی

رفع مشکل برق گرفتگی در اجاق گاز

 • اگر آب به درون اجاق گاز نفوذ کرد حتماً آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید.
 • سیم‌های لخت و آب شده اجاق گاز را تعمیر نمایید و یا تعویض کنید.
 • اگر اتصالات سیم‌ها قطع شده است آن را در جای خود قرار دهید.
 • تمامی اجسام فلزی را از دستگاه خارج کنید.

نفوذ آب به داخل اجاق گاز

در بسیاری از مواقع که امکان تمیز کردن گاز وجود ندارد افراد تصمیم می‌گیرند که دستگاه را بشویند در این صورت آب به داخل دستگاه نفوذ می‌کند و باعث می‌شود که بدنه آن برق داشته باشد برای حل این مشکل باید دستگاه را از برق بکشید پنل گاز را باز کنید و آن را در فضای آزاد قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.

آب شدن سیم‌های داخلی اجاق گاز

در بسیاری از مواقع آب شدن سیم‌های اجاق گاز به دلیل حرارت بالای دستگاه می‌باشد اگر قصد دارید روی گاز غذایی بپزید باید تا چندین ساعت در را باز نگه دارید زیرا ممکن است پوشش پلاستیکی و الیاف آن نتواند حرارت را تحمل کند و ذوب شود در این صورت اگر دستگاه را با دست خیس لمس کنید ممکن است برق داشته باشد.

در این موارد باید در دستگاه را از برق جدا کنید و تمام سیم‌های آن را بررسی کنید و اگر سیمی ذوب شد آن را جایگزین کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر اجاق گاز نف NEFF | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز NEFF

لخت شدن سیم اجاق گاز

سیم‌های برق از جمله قطعاتی هستند که پس از مدتی دچار خرابی خراش یا آسیب می‌شود در این صورت لازم است هر از گاهی سیم‌های برق دستگاه‌های لوازم خانگی را چک کنیم تا لخت نشده باشد.

جدا شدن سیم برق از اجاق گاز

تمیز کردن گاز و یا اسباب‌کشی یا عوض کردن جای اجاق گاز باعث می‌شود که آسیب‌هایی به آن وارد شود مثلاً مقداری سیم از محل اتصال خود خارج شود و به بدنه اجاق گاز متصل شود در این هنگام وقتی با بدنه دستگاه برخورد داشته باشیم احساس برق گرفتگی می‌کنیم به همین جهت توصیه می‌شود بعد از جابجایی اجاق گاز حتماً سیم‌های آن را چک کنید تا اتصال آن قطع نشده باشد.

برق بدنه اجاق گاز

 وجود جسم فلزی در داخل اجاق گاز

 اجسام فلزی در برخورد با وسایل برقی برق دار می‌شوند به همین جهت لازم است از قرار دادن اجسام فلزی در اجاق گاز برقی جداً خودداری نمایید. در مواردی که بوی ناشی از سیم را از اجاق گاز احساس کردید، سریعاً دستگاه را خاموش و سیم برق را جدا کنید و از سالم بودن سیم‌ها اطمینان حاصل نمایید.

توجه داشته باشید در هنگامی که اجاق گاز آتش گرفت برای خاموش کردن آن از آب استفاده نکنید زیرا آب باعث ایجاد جریان الکتریکی برق به بدن شما می‌شود و ممکن است شما را دچار برق گرفتگی نماید در این موارد لازم است با مجموعه تخصصی ایبک امداد تماس بگیرید تا تعمیرکار متخصص و حرفه ای خود را به محل اعزام نمایند.

انواع اجاق گاز

اجاق گازها به انواع مختلفی از فر دار، رو میزی و صفحه‌ای تقسیم می‌شوند و هر یک دارای دو نوع برقی و گازی هستند.

 اکثرا افراد از اجاق گاز گازی استفاده می‌کنند اما اجاق گاز برقی نیز مزایای خاصی دارد از جمله اینکه تمیز کردن آن به نسبت اجاق گازی راحت تر است. اجاق گاز طرح فر نیز نوع دیگری از اجاق است که طرفداران زیادی در ایران دارد.

اجاق گاز مبله

اجاق گاز مبله یکی از مناسب‌ترین گزینه ها برای خانواده‌های پرجمعیت محسوب می‌شود زیرا دارای پنج شعله قدرتمند است البته برای آشپزخانه‌های بزرگ توصیه می‌شود. زیرا به فضای زیادی نیاز دارد. اجاق گاز مبله خود به دو نوع طرح فر و فر دار تقسیم می‌شود.

اجاق گاز طرح فر

اندازه‌های اجاق گاز طرح فر یا فردار با هم تفاوتی نمی‌کند اما فضایی که اجاق گاز طرح فر در اختیارمان می‌گذارد، بیشتر از فر دار است. زیرا داخل اجاق گاز به اندازه کابینت خالی است و می‌توان وسیله داخل آن قرار داد از طرفی اجاق گاز طرح فر قیمت مناسب‌تری نیز دارد.

حتما بخوانید:   روش نگهداری درست و اصولی از اجاق گاز | راهنمای نگهداری و استفاده صحیح از اجاق گاز

اجاق گاز فردار

اجاق گاز فردار جزو پرفروش‌ترین اجاق گازهای موجود در بازار هستند که در مدل‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شود. تنظیمات اجاق گاز با فر آن جدا از هم است و می‌توانید همزمان از هر دو مورد استفاده کنید.

مثلاً می‌توانید همزمان که برنج را روی گاز قرار داده‌اید در داخل فر هم کیک بپزید و برای هر یک دمای خاص خود را تنظیم نمایید.

اجاق گاز رومیزی

اجاق گاز رومیزی فضای کمتری در آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهد و گزینه‌ای مناسب برای خانواده‌های کم جمعیت است. در صورتی که آشپزخانه شما فضای کافی برای اجاق گاز مبله ندارد، می‌توانید از اجاق گاز صفحه‌ای که روی قسمت کابینت نصب می‌شود استفاده نمایید. پیش از خرید گاز رومیزی به نبودن فر در کنار آن توجه کنید، چرا که در صورت نیاز به فر در آشپزخانه خود، به یک فر توکار جدا نیز نیاز پیدا می‌کنید.

حل مشکل برق گرفتگی اجاق گاز

در مواردی که مشکل برق گرفتگی اجاق گاز حل نشود لازم است با تعمیرکاران تخصصی مجموعه ایبک امداد تماس بگیرید و از آنها بخواهید تعمیرکاری متخصص در محل را برای شما اعزام کنند در مواردی که سیم‌های داخلی اجاق گاز لخت شوند حتماً باید تعمیرکار اقدام به تعویض آن نماید بنابراین توصیه می‌کنیم خودتان به دستگاه دست نزنید زیرا در صورت ایجاد مشکل هیچ تعمیرکاری حاضر به تعمیر آن نخواهد شد .

نصب اجاق گاز

برای نصب اجاق گاز لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • ابتدا باید اجاق گاز را با احتیاط از کارتون خارج کنید.
 • شیلنگ و دو عدد بست در اندازه آن شیلنگ را از قبل تهیه کنید.
 • اجاق گاز را در جایی که مناسب است قرار دهید در ادامه مکان‌های مناسب برای نصب اجاق گاز را بیان کردیم.
 • یک طرف شیلنگ را به اجاق گاز و طرف دیگر آن را به شیر گاز نصب کنید و سپس با استفاده از بست آن را محکم کنید. سپس نشتی گاز را چک کنید با استفاده از کف صابون می‌توانید نشتی گاز را بررسی کنید.

نکات مهم در هنگام نصب اجاق گاز

ظاهر اجاق گازها از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی داشته است. اجاق گازهای قدیمی‌تر به حالت ایستاده قرار می‌گرفتند که خود به چند نوع فردار، برقی، صفحه‌ای و صفحه‌ای برقی تقسیم می‌شوند.

اجاق گازهای ایستاده معمولاً به شکل فردار هستند که زیر هود نصب می‌شوند ما اجاق گاز صفحه‌ای بر روی کابینت نصب می‌شود که برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب هستند.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر اجاق گاز زیگما XIGMA

برای نصب اجاق گاز لازم است مواردی را در در نظر داشته باشید در برخی از آشپزخانه‌های کوچک که مجبور به کنار هم قرار دادن اجاق گاز یخچال و سینک ظرفشویی هستید، نیاز است که فاصله بین این دستگاه‌ها را حفظ کنید از قرار دادن اجاق گاز کنار پنجره و پرده بپرهیزید.

توجه داشته باشید کنار اجاق گاز فضای خالی وجود داشته باشد تا بتوانید به عنوان میز کار از آن استفاده کنید

 اجاق گاز باید در محلی نصب شود که بالای آن هود قرار بگیرد تا بوی پخت و پز غذا را از آشپزخانه خارج کند.

راهنمای نصب اجاق گاز

ویژگی‌های کاربردی اجاق گازهای مدرن

اجاق گازهای امروزی با سبک و طراحی مدرن به‌گونه‌ای تولید شده‌اند که برای تمامی آشپزخانه‌ها با فضاهای مختلف مناسب باشند. امروزه شرکت‌های زیادی اقدام به تولید اجاق گاز نموده‌اند که یکی از حرفه‌ای ترین اجاق گازهای طراحی شده مدرن دارای شعله‌های زمان دار است.

این مزایای گازهای مدرن باعث شده که دیگر برای پخت و پز نیاز به رفت و آمد به آشپزخانه نباشد.

معمولا این نوع اجاق گازها دارای 5 شعله هستند که در اندازه‌های مختلف طراحی شده‌اند. و دارای شعله‌هایی قدرتمند می‌باشند.

این قابلیت به مصرف کنندگان اجازه می‌دهد تا از اندازه‌های مختلف شعله و میزان حرارت در شرایط مختلف استفاده کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های اجاق گاز مبله و امکانات مدرن قفل کودک است به  کمک این قابلیت کودک دیگر نمی‌تواند  دکمه‌های اجاق گاز را دستکاری کند و در این صورت خیالتان راحت خواهد بود که وقتی کودکتان به آشپزخانه می‌رود خطری او را تهدید نمی‌کند.

به عبارتی دیگر با فعال کردن این سیستم، از ایجاد تغییرات تصادفی که توسط کودک به وجود می‌آید، جلوگیری خواهد شد.

خرید اجاق گاز

برای خرید اجاق گاز لازم است انواع مدل‌های گوناگون آن را بررسی کنید که براساس نیاز هر فرد می‌باشد. مثلا تعداد افراد خانواده، محل نصب اجاق، بودجه و سایر موارد از این دست را در نظر داشته باشید. یا هزینه‌های مربوط به هر یک را با توجه بودجه خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال خرید اجاق گاز فردار ارزان برای افرادی که بودجه کمی دارند بسیار مقرون به صرفه‌تر از یک اجاق گاز رومیزی به همراه یک فر توکار جدا می‌باشد.

00000000000999999

31

 

برق داشتن بدنه اجاق گاز | راهنمای نصب و استفاده از اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برق داشتن بدنه اجاق گاز موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا