خدمات ساختمان

دلایل برق داشتن بدنه پمپ آب چیست؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با لمس کردن پمپ آب، لرزش خفیفی را در بدنه آن احساس کرده باشید. برق داشتن لوازم برقی نشان دهنده وجود مشکل در آن است. در این مقاله از ایبک امداد جهت آگاهی شما کاربران عزیز قصد داریم به برق داشتن بدنه پمپ آب و همچنین نحوه برطرف کردن این مشکل بپردازیم:

دلیل برق دار بودن بدنه پمپ آب چیست؟

اگر هنگام‌ لمس بدنه پمپ آب، برق خفیف را حس کردید حتماً سیستم برقی دستگاه ایراد پیدا کرده که باید به آن توجه داشته باشید. بهتر است ابتدا نکته ای را یاد آوری کنیم، اگر تجربه کارهای فنی و برقی را ندارید از متخصص تعمیرکار کمک بگیرید تا مشکل دستگاه شما را بررسی کرده و آنرا برطرف کند.

عوامل زیادی باعث برق دار شدن بدنه پمپ آب می باشند. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

نداشتن سیم ارت در پمپ آب

علت اصلی برق دار بودن پمپ آب، نبودن اتصال سیم ارت در سیستم برق کشی ساختمان و پریز برقی که پمپ به آن متصل است می باشد. این مشکل به علت اجرای نادرست سیم کشی برق ساختمان است. هر وسیله برقی در مدار داخلی خود مقدار کمی الکتریسیته ذخیره می کند. چنانچه ساختمان دارای سیم ارت باشد داخل کلید و پریز هم سیم ارت وجود خواهد داشت. بعد از متصل کردن دو شاخه پمپ به پریز ساختمان این مقدار کم الکتریسیته از پمپ به سیم ارت موجود در پریز فرستاده می شود. سیم ارت نیز انرژی الکتریکی را به درون زمین ارسال می کند. در این حالت بدنه پمپ آب دیگر برق نخواهد داشت.

اگر سیم کشی ساختمان شما مجهز به سیم ارت نباشد، مقدار انرژی جمع شده درون پمپ آب به بدنه نشت کرده و با دست زدن به آن احساس لرزش خفیف خواهید کرد. در اصطلاح، به این مشکل برق دار بودن بدنه وسیله برقی می گویند.

بدنه پمپ آب

نیم سوز شدن پمپ آب

یکی از عوامل که می تواند باعث برق دار شدن بدنه پمپ آب شود،  نیم سوز شدن پمپ است. نیم سوز شدن پمپ چند نشانه مانند کار نکردن پمپ آب، اتصالی در بدنه پمپ آب یا سوختن فیوز پمپ آب دارد.

حتما بخوانید:   مقایسه سقف کناف با رابیتس | رابیتس و کناف چه تفاوتی با هم دارند؟

اگر فیوز پمپ نسوخته و هنوز پمپ آب کار می کند ولی بدنه پمپ برق دار شده است. باید برق دار شدن بدنه را بررسی کنید. با استفاده از اهم متر پمپ آب را تست کنید.

خراب شدن روکش های سیم برق داخلی پمپ آب به علت کارکرد مداوم

بدلیل کارکرد یکسره و مداوم پمپ آب، دستگاه بسیار آسیب پذیر بوده و ممکن است دچار مشکلات جدی شود.

 • یکی از آسیب هایی که ممکن است به پمپ آب وارد شود، از بین رفتن سیم های داخلی پمپ آب بدلیل داغ کردن پمپ آب می باشد.
 • چنانچه پمپ آب بصورت یکسره کار کند باعث می شود، دمای آن بالا رفته و موجب داغ شدن پروانه موتور می شود.
 • حرارت زیاد به الکتروموتور پمپ منتقل خواهد شد و بخش هایی که نسوز هستند مانند روکش لاکی، چسب و کاغذ نسوز هم ذوب می شود.

از دلایل خشک کارکرد پمپ آب می توان موارد زیر را نام برد:

 1. کلید اتومات پمپ تنظیم نباشد.
 2. کنتاکت های کلید اتوماتیک خال زده باشد.
 3. در ساختمان نشتی ایجاد شده باشد.
 4. خراب شدن شیر یکطرفه دستگاه
 5. خراب شدن اتومات پمپ آب
 6. هوا گرفتگی پمپ آب

نحوه برطرف کردن برق داشتن بدنه پمپ آب

شما می دانید که دلیل اصلی برق داشتن بدنه پمپ آب، نداشتن سیم ارت در پریز های برق ساختمان است.

 •  چنانچه به هر دلیلی بدنه پمپ برق دار شده باشد، همچنین ساختمان مجهز به سیم ارت باشد، داغ کردن موتور یا نیم سوز شدن موتور پمپ آب نمی توانند بدنه را برق دار کنند چون برق داخل پمپ بداخل زمین فرستاده می شود.
 • برای برطرف کردن مشکل برق دار شدن پمپ آب همچنین دیگر وسایل برقی، اصولی ترین و مناسب ترین کار حفر چاه ارت در ساختمان است. اگر به علت هزینه بالا توان این کار را ندارید، یک راه دیگر غیر اصولی را انتخاب کنید به این شکل که یک رشته سیم را به سیستم اسکلت فلزی ساختمان متصل کنید.
 • چنانچه ساختمان از بتن باشد می توانید رشته سیم را به میلگرد های داخل ساختمان ببندید. فندانسیون بیشتر ساختمان ها زیر زمین قرار دارند و مناسب ترین جا برای اتصال سیم ارت می باشد. ولی اگر دسترسی به میلگرد های فلزی نداشته باشید یک راه حل دیگر هم وجود دارد که می توانید تا حد زیادی به آن اعتماد داشته باشید، یک رشته سیم را به لوله آب یا گاز اتصال داده و سر دیگر را به پمپ آب وصل کنید توجه داشته باشید که حتماً باید دو سر رشته سیم را لخت کنید و لوله ها هم نباید رنگ داشته باشند.
 • در این روش تمام لوازم های خانگی که نیاز است سیم ارت به آنها متصل کنید، مانند یخچال ماشین لباسشویی و ظرفشویی را به همین شکل به لوله ها وصل کنید.
 • دقت داشته باشید تنها سیم ارت نمی تواند از پمپ آب شما محافظت کند. بهتر است از یک کلید اتوماتیک مرغوب و با کیفیت در پمپ آب استفاده کنید تا هنگام کارکرد مداوم و یکسره پمپ باعث داغ شدن موتور و سوختن آن نشود.
 • استفاده از محافظ برق را جدی بگیرید تا نوسانات برق به پمپ آب صدمات جدی وارد نکند.
حتما بخوانید:   پارکت لمینت چیست؟ | کاربرد پارکت لمینت

توجه داشته باشید پمپ آب نباید بیش از اندازه داغ شود. چون باعث بروز مشکلات جدی در پمپ آب خواهد شد. در ادامه به دلایل داغ شدن پمپ آب می پردازیم:

اتصالی در مدار پمپ آب

زمانی که موتور پمپ داغ می شود به دلایل مختلفی می تواند در سیم پیچی یک اتصال رخ دهد. این اتصال باعث کوتاه شدن مسیر جریان برق می شود و در نتیجه موجب می شود یک میدان مغناطیسی مناسب در دستگاه فراهم نشود. ولی در این حالت سیم پیچی نیم سوز شده و باعث داغ شدن موتور پمپ آب خواهد شد. اگر دست خود را بر روی بدنه پمپ قرار دهید متوجه داغی بیش از اندازه آن خواهید شد. چنانچه این مشکل برای شما به وجود آمد بهترین راهکار اقدام به تعویض کردن سیم پیچ سوخته پمپ آب است.

خرید پمپ های بی کیفیت و ضعیف

اگر از پمپ های دست دوم، ضعیف و بی کیفیت خریداری کنید پول خود را به هدر دادید. این پمپ ها به دلیل تقلبی بودن موتور و قطعات آن بسیار بی کیفیت بوده و دچار استهلاک شده و زود خراب می شود. سیم پیچی های غیر مسی و ضعیف از مواردی می باشد که باعث می شود تا موتور پمپ آب داغ کرده و بعد از مدت کوتاهی بسوزد.

عدم استفاده از مخزن آب برای پمپ

بسیاری از افراد برای کم کردن هزینه های خود کار غیر قانونی انجام داده و از منبع ذخیره آب به هنگام نصب پمپ استفاده نمی کنند. این کار علاوه بر غیرقانونی بودن باعث افت فشار واحدهای دیگر نیز می شود. همچنین به دستگاه شما آسیب خواهد رساند. دلیل داغ شدن موتور استفاده نکردن از مخزن آب می باشد. چون زمانی که فشار آب لوله کم می باشد یا اینکه مخزن شما کوچک است، پمپ آب مجبور خواهد شد خشک کار کند و همین موضوع باعث می شود گرمای بدنه پمپ بالا رود.

خراب شدن کلید گریز از مرکز پمپ آب

در داخل پمپ آب دو نوع سیم پیچی وجود دارد یکی اصلی و دیگری سیم پیچی های کمکی یا فرعی که دقیقاً مانند سیم پیچی اصلی جریان الکتریکی را دریافت خواهد کرد. در اصل به این عملکرد کلید گریز از مرکز می گویند.

حتما بخوانید:   انواع شیرآلات بهداشتی آشپزخانه از جهت کاربرد | معایب و مزایای انواع شیرآلات
بالا رفتن دمای پمپ آب

در هنگام خرید پمپ آب روی پلاک دستگاه نکات مهمی نوشته شده است که بیان کننده سیستم حفاظتی پمپ است. یعنی نشان دهنده این است که بیشتر از ظرفیتی که بر روی پلاک نوشته شده نباید از آن استفاده کنید به همین علت دائماً تاکید می شود پمپ آبی را خریداری کنید که مناسب ساختمان شما باشد. چون پمپ آب یک ساختمان ۵ طبقه با پمپ آب ساختمان ۸ طبقه فرق می کند. چنانچه بار موتور پمپ آب، افزایش پیدا کند جریان الکتریکی در سیم پیچی نیز بالا خواهد رفت. مانند یک ماشین که سر بالایی می رود. همچنین آمپر ماشین نیر بالا خواهد رفت. استفاده از پمپ جهت پمپاژ سیالات در ارتفاعات زیاد و غیر استاندارد بوده چون باعث داغی و سوختن دستگاه شما خواهد شد. برای حل مشکل فقط بار اضافی به موتور خود وارد نکنید.

خلاصه مطالب

وسایل برقی در مدار الکتریکی خود مقداری الکتریسیته تولید و ذخیره می کنند. حتماً به هنگام استفاده از آنها باید از سیم ارت استفاده کنید تا جریان الکتریکی اضافه در دستگاه وارد زمین شود.

 1. اصلی ترین دلایل برق در بدنه پمپ آب نبودن سیم ارت در پریز برق ساختمان، داغ کردن پمپ آب به علت یکسره کار کردن پمپ آب و نیم سوز شدن موتور پمپ آب است.
 2. اصولی ترین و بهترین راه حل جهت برطرف کردن مشکل برق دار بودن پمپ آب، حفر چاه ارت در زیر زمین ساختمان است.
 3. در صورت نداشتن امکان حفر چاه، می توانید دو سر یک رشته سیم را لخت کرده و یک سر را به لوله های آب یا گاز وصل کرده و سر دیگر را به پمپ آب یا دیگر تجهیزات الکتریکی خود متصل کنید.

اگر مشکل پمپ آب با اتصال سیم ارت برطرف نشد، باید از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

بدنه پمپ آب

نتیجه گیری

در این مقاله گفتیم اگر ساختمان شما فاقد سیم ارت باشد تمام تجهیزات برقی شما ممکن است در معرض برق دار شدن بدنه قرار بگیرند. ممکن است  هنگام ساخت و ساز ساختمان هایی باشند که طراحی و اجرای سیم ارت در آنها بدرستی انجام نشود. از برق دار بودن بدنه پمپ آب و نحوه برطرف کردن آن مطالب مهمی را برایتان بیان کردیم چنانچه سوالی در این زمینه داشتید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.

31

دلایل برق داشتن بدنه پمپ آب چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه برطرف کردن برق داشتن بدنه پمپ آب

امتیاز کاربر: 0.3 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x