تعمیرات پکیج و آب گرمکن

روش های تمیز کردن شوفاژ | چگونه رادیاتور ها را تمیز کنیم

رادیاتورها از اصلی ترین وسایل گرمایشی منزل به شمار می‌روند، این وسیله ارزشمند در شروع فصل های زمستان به ما کمک می‌کند و باعث گرم شدن محیط اطراف می‌شود. ولی اکثر اوقات در هنگام گردگیری به چشم نمی‌آید. رادیاتور ها باید هفته ای یا ماهانه تمیز شوند. برای اطلاع از روش های تمیز کردن شوفاژ می توانید به راحتی آن ها را تمیز کنید.

آموزش پاکسازی لکه ها از روی رادیاتور ها

هیچ فردی به شما در مورد نشستن گرد و خاک و قرار گرفتن لکه های گوناگون بر روی رادیاتور نگفته است. ولی در حقیقت این وسیله گرمایشی ارزشمند جایگاه خوبی برای قرار گرفتن گرد و خاک است و در معرض انواع آلودگی ها و لکه ها قرار دارد. ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که علت نشستن گرد و خاک ها و لکه ها می‌تواند چه چیزی باشد؟ این مساله به کاربرد این دستگاه مربوط می‌شود. رادیاتور ها هوا را گرم می‌کنند و این گرما سبب بالا رفتن هوا می‌شود در این وضعیت هوای سردی که در داخل آن قرار دارد حاوی گرد و خاک و ذرات معلق در هوا است در نتیجه آن هوا پایین می‌آید و سریع جانشین هوای گرم می‌شود. بر این اساس، گرد و خاکی در این هوا وجود دارد به سراغ رادیاتور می‌رود و بر روی آن قرار می‌گیرد.

با مرور زمان بسیاری از لکه ها بر روی رادیاتور می‌نشینند، لکه های سیاه بزرگ و کوچک و اثر مداد رنگی ها رد انگشتان و …

برای پاک کردن لکه های روی شوفاژ راه و روش های بسیاری وجود دارد. در روش اول، باید رادیاتور را متوقف کنید و اجازه دهید دستگاه کاملا خنک شود.

اکنون بایستی یک محلول شوینده ای را درست کنید در این حالت یک لگن را بردارید و داخل آن را با آب ولرم مملو کنید. اندکی پودر شوینده داخل لگن بریزید و به خوبی آن دو را با هم مخلوط کنید. دقت داشته باشید پودر شوینده ای که استفاده می‌کنید، نباید قدرت بالایی در ساییدگی داشته باشد.

به یاد داشته باشید پیش از اینکه بدنه رادیاتور را با محلول شوینده تمیز کردید، نخست بخش کمی از آن را که در جلوی دید قرار ندارد با این شوینده امتحان کنید تا واکنش پکیج را به شوینده مشاهده کنید. بعد از تست کردن شوینده بایستی یک تکه اسفنج را بردارید و آن را به شوینده بزنید و آن وقت بر روی شوفاژ بکشید.

حتما بخوانید:   علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست | نحوه تست ترموکوپل و بوبین

همانطور که گفتیم هرگز از اسکاچ سیم و مواد شوینده نامناسب برای پاک کردن رادیاتور استفاده نکنید. پس از اینکه رادیاتور را به خوبی با اسفنج و شوینده پاک کردید، بایستی برای ممانعت از زنگ زدن رادیاتور را آبکشی و خشک کنید. حالا اسفنج را به داخل آب ولرم قرار دهید و به بدنه رادیاتور بکشید تا رد محلول را از بین ببرید. پس از محو کردن اثرات شوینده اکنون باید با یک حوله شوفاژ را خشک کنید.

چگونه شوفاژ را رسوب زدایی کنم

آبی که درون شوفاژ ها در حرکت است به خاطر نمک ها و مواد معدنی سختی که دارد موجب تخلخل و ته نشین شدن شوفاژ می‌شود. اگر شوفاژ شما در چنین وضعیتی قرار دارد، بایستی شوفاژ را از سطح دیوار سوا کنید و آبی که داخل آن قرار دارد را خارج کنید. ناحیه ی شوفاژ را با کاغذ و دستمال بپوشانید تا با ریخته شدن آب جایی از منزل خیس نشود.

بعد از آن از بسته بودن شیر های ناحیه رادیاتور و همچنین بسته بودن آب خروجی رادیاتور و دریچه مطمئن شوید. پس از اینکه شیر آب گرم شوفاژ را بستید، بایستی شیر آب خروجی را باز کنید. اکنون باید دریچه ای که سبب وصل شدن شوفاژ به دیوار شده است را بگشایید تا بتوانید شوفاژ را خارج کنید.

پس از اینکه شوفاژ را باز کردید می‌توانید پکیج را به حیاط یا پارکینگ ببرید و آن را پاک کنید. فراموش نکنید، بایستی پیش از راه اندازی کامل رادیاتور بر روی دیوار نخست از خشک بودن آن مطمئن باشید. عمل رسوب زدایی رادیاتور یک کار دشوار و طاقت فرسا است و بایستی با توجه زیادی آن را انجام دهید. از این رو لازم است برای حفظ امنیت و ممانعت از صدمه های احتمالی از یک کارشناس مجرب و ماهر کمک بگیرید.

روش های تمیز کردن شوفاژ

آموزش پاک کردن رنگ البسه از روی رادیاتور

یکی از اشکالاتی که برای رادیاتور ها و بسیاری از وسیله های گرمایشی به وجود می‌آید رنگی شدن آن ها است. بعضی از افراد به دلیل اینکه عجله دارند، لباس های خود را بر روی بخاری و رادیاتور و… قرار می‌دهند. ولی در این وضعیت هیچ فرقی ندارد دستگاه شما رادیاتور باشد یا بخاری در هر صورت شما باید رعایت کنید. اگر لباس خود را برای خشک کردن بر روی رادیاتور انداخته‌اید و باعث شده است که وسیله شما رنگی و زشت شود، می‌توانید از محلول های تمیز کننده برای پاک کردن آنها استفاده کنید. هرگز از مواد شوینده نامناسب سیم و اسکاچ برای تمیز کردن رنگ لباس از روی رادیاتور استفاده نکنید. قبل از تمیز کردن باید رادیاتور را خاموش کنید.

حتما بخوانید:   روش ریست کردن پکیج ایران رادیاتور| رفع مشکلات پکیج ایران رادیاتور

اگر پس از تمیز کردن متوجه شدید که رنگ لباس پاک نشده است؛ بهتر است رادیاتور را رنگ کنید، این رنگ کردن به معنای استفاده از رنگ روشن نیست. شما قادر هستید رادیاتور خود را متناسب با دکوراسیون منزل رنگ آمیزی کنید.

به طور سریع و کاربردی رادیاتور خود را بشویید

در این روش از تمیز کردن رادیاتور اول باید دستگاه را خاموش کنید، در این شرایط باید رادیاتور کاملا خنک باشد. اگر رنگ و لکه ای بر روی دستگاه مشاهده می‌کنید، برای پاک کردن لکه بر روی آن مواد شوینده را بر روی لکه چندبار اسپری زنید و فرصت دهید مواد برای ۱۰ دقیقه روی لکه باقی بماند آن وقت با یک اسفنج آن را به طور کامل تمیز کنید.

برای پاک کردن گرد و خاک و ذرات معلق داخل رادیاتور کافی است از یک جارو شارژی یا سشوار برای این موارد کمک بگیرید. با استفاده از این دو ابزار قدرتمند شروع به تمیز کردن گرد و خاک کنید. برای تمیزکاری بیشتر می‌توانید از برس جاروبرقی برای پاک کردن بخش های پشتی رادیاتور استفاده کنید. بخش خارجی رادیاتور شیر آلات و لوله ها را با محلول شوینده به طور کامل تمیز کنید و با حوله بر روی آنها بکشید.

فراموش نکنید پس از تمیز کردن محلول از روی شوفاژ با آب بایستی بدنه دستگاه را با حوله خشک کنید. پاک کردن و رسوب زدایی رادیاتور از جمله کار های بسیار سختی است که باید آن را با مهارت و دقت زیادی انجام دهید. اگر توجه کافی را بر روی این کار نداشته باشید امکان دارد آسیب های فراوانی را به رادیاتور وارد کنید. لازم است برای صرفه جویی در زمان و انرژی تمیز کردن رادیاتور را به متخصصین مجرب بسپارید.

روش های تمیز کردن شوفاژ

آموزش تشخیص لجن در رادیاتور

برای دانستن رسوب گرفتگی و لجن در رادیاتور مانند موارد زیر عمل کنید:

۱- با توجه به راهنمای رنگی زیر برای شناخت این موضوع استفاده کنید:

 • روشن: در این حالت رادیاتور لجن ندارد یا مقدار اندکی از لجن را دارد.
 • کمی قهوه ای: در این حالت لجن به تازگی در رادیاتور به وجود آمده است. پیشنهاد می‌کنیم شستشوی رادیاتور را شروع کنید.
 • قهوه ای پر رنگ: حتما رادیاتور های خود را بشویید و برام جرم گیری دستگاه از کارشناسان کمک بگیرید.

۲- زمان بیشتری نیاز است تا رادیاتور ها گرم شوند.
۳- نقاط سردی در بخش پایین دستگاه وجود دارد.
۴- دیگ بخار در این حالت پر از سر و صدا می‌شود.

چگونه رادیاتور پکیج را جرم گیری کنیم؟

۱- در مرحله اول آب رادیاتور را خارج کنید:

 • قبل از اقدام به عمل رسوب زدایی رادیاتور پکیج بایستی آب درون دستگاه را کاملا خارج کنید. شیر ورودی آب به رادیاتور را ببندید و شیر پر کن سیستم را باز و یک شیر آب را هم باز بگذارید. وقتی که عقربه فشار رادیاتور به طور کامل به صفر رسید به معنای آن است که آب درون رادیاتور خارج شده و آماده رسوب زدایی است.
حتما بخوانید:   سرویس و نگهداری پکیج | بهترین زمان سرویس کردن پکیج

۲- در مرحله دوم ۴ شلنگ رادیاتور را باز کنید:

در این مرحله باید همانند موارد زیر ۴ شلنگ اصلی را باز کنید:

 • شلنگ اولی که در قسمت زیرین رادیاتور را مشاهده می‌کنید، شلنگ بازگشت پکیج است. این شلنگ زیر پمپ رادیاتور قرار گرفته است.
 • شلنگ دوم از راست راه ورودی آب سرد به دستگاه رادیاتور را تشکیل می‌دهد.
 • شلنگ سوم از راست به خروجی آب گرم مربوط می‌شود، بر این اساس آب سرد وارد شده را به صورت آب گرم به داخل دستگاه می‌فرستد.
 • مربوط به شلنگ خروجی رفت رادیاتور ها است.

۳- شلنگ ها را باز کنید:

 • هر کدام از شلنگ های زیر رادیاتور را از محل اتصال خود جدا کنید و شلنگ برگشت را درون ظرفشویی قرار دهید. پس از آن کل ۴ شلنگ را بگشایید و شلنگ برگشت را اگر اندازه مناسبی دارد، درون سینک ظرفشویی قرار دهید تا آب خروجی به آسانی درون ظرفشویی بریزد.

۴- شیر آب را کاملا باز کنید:

 • بعد از آن شیر آب ورودی را باز کنید و فرصت دهید تا آب به جریان در بیاید و از شلنگ برگشتی که درون ظرفشویی گذاشته بودید، خارج شود.

۵- سپس، شلنگ رفت را آزاد کنید:

 • در روند مراحل رسوب زدایی رادیاتور بایستی شلنگ وصول آب سرد را به شلنگ برگشت پکیج متصل کنید. پس از آن شلنگ رفت پکیج را درون سینک ظرفشویی قرار دهید. شیر آب ورودی را باز کنید تا در این راه هم آب به گردش در بیاید.

۶- شلنگ ورودی آب را به شلنگ برگشت پکیج متصل کنید و شلنگ رفت را درون ظرفشویی قرار دهید.
۷- شیر آب ورودی به شوفاژ ها را از جایگاه پیچ شوفاژ ببندید.
۸- در آخر بایستی هر یک از شوفاژ ها را باز کنید و فرصت دهید ۵ دقیقه باز باشد.
۹- شوفاژ فعلی را ببندید و شوفاژ بعدی را باز کنید و همانند دستگاه اولی به آن هم ۵ دقیقه فرصت دهید.
۱۰- عملکرد بالا را برای همه شوفاژ ها انجام دهید.
۱۱- پس از تمام شدن رسوب زدایی شوفاژ عملیات هواگیری پکیج ها را انجام دهید تا دستگاه بهتر کار کند.

31

روش های تمیز کردن شوفاژ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

روش های تمیز کردن شوفاژ | چگونه رادیاتور ها را تمیز کنیم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x