دیجیتال

تاریخچه سیستم مک | نسخه‌های macOS

مک، سیستم عاملی که توسط شرکت اپل در سال ۱۹۸۴ معرفی شد، از جمله پیشگامان صنعت کامپیوتر بود که در همان آغاز به چشم‌اندازی ویژه‌ای نگاه کرد. این سیستم عامل توانست در دسته‌بندی ظاهر، سادگی و طراحی خود، آن‌چه را که رقبا نمی‌توانستند برای بازار کاربری‌های خانگی فراهم کنند، ارائه دهد. امروزه، سیستم عامل مک به سهم عمده‌ای از بازار کامپیوتر و لپ‌تاپ دست یافته و به عنوان یکی از اصلی‌ترین سیستم‌های عامل بشمار می‌آید. در ادامه به مروری بر تاریخچه سیستم عامل مک خواهیم پرداخت.

تاریخچه سیستم مک

در اوایل دهه ۱۹۸۰، مکینتاش (آن نسل از کامپیوترهای آپل که از بستر معماری سخت‌ افزاری Motorola ۶۸۰۰ شرکت سازنده استفاده می‌کرد) به بازار کامپیوتر پرور سفارش می‌شدند، اما به دلیل پیچیدگی صفحه نمایش و سیستم عاملی که برای اجرا، روی یک کپسول مانیتوری استفاده می‌شد، در بازار کامپیوترهای خانگی فراوانی نداشتند.

در سال ۱۹۷۹، استیو جابز، مؤسس آپل، به فکر سری جدیدی از کامپیوترها و سیستم عاملی برای نمایش آن‌ها افتاد. در نهایت، در سال ۱۹۸۴، سیستم عامل مک و مکینتاش معرفی شد. با طراحی حدود صد صفحه کاربری گرافیکی، تجهیزات نرم‌افزاری مفید و مشابه با آیکون‌هایی بسیار خاص، مکینتاش به یکی از برترین و مفیدترین کامپیوترهای موجود حال حاظر تبدیل شد، به خصوص در عرصه‌ی طراحی گرافیکی. صفحه نمایش رنگی و اسکرول قابلیت پردازش گرافیکی با استفاده از تکنولوژی سخت‌افزاری GEM که روی برنامه‌های ویندوزی نیز اجرا می‌شد، امکانات عظیمی برای کاربران رسم گرافیکی و عکاسی فراهم می‌کرد.

سیستم مک

سیستم عامل مک System 1

در سال ۱۹۸۵، سیستم عامل مک System 1 راه اندازی شد که دارای ویژگی‌های نمایشی جالب و تصویری بود. با حرکت کنش نمونه‌ ماوس و چند گزینه‌ای، کاربران به برنامه‌های مختلف در سطح دانش کافی دسترسی داشتند. مک System 2 در سال ۱۹۸۶ و System 3 در سال ۱۹۸۷ عرضه شدند. در مرحله بعد، سیستم عامل مک System 4 با پشتیبانی از برنامه ‌Finder ارائه شد که به عنوان نسل اولیه سیستم عامل مک طرفدارانی جذب کرد. این سیستم عامل با قابلیت مکشن گوشه نوار ابزار و قابل اطمینان خود، شناخته می شد. از این رو مکشن گوشه نوار ابزار به یکی از جذاب ترین ویژگی‌های ظاهری و حتی علامت شناختی سیستم مک تبدیل شد.

حتما بخوانید:   انواع پورت‌ های تلویزیون و کاربرد آن‌ها چیست | انواع پورت‌ تلویزیون

سیستم عامل مک System 5

در مرحله بعد، سیستم عامل مک System 5 ارائه شد. System 5 به طور همزمان همراه با نرم افزار Aldus، طراحی شده و با بهبود دسترسی به پنجره ها و ماشین های معادل میکروسافت، System 5 سریعاً طرفداران خود را پیدا کرد.

سیستم عامل مک OS ۷

در سال ۱۹۹۱، سیستم عامل مک OS ۷ راه اندازی شد که در مقابل نسل های اولیه ویژگی‌های جالبی داشت و توانست به خصوص در قسمت علمی و صنعتی پایداری بیشتری را ایجاد کند. همچنین قابلیت حذف پوشه‌ها، مکشن پنجره و یک شبهور ماوس پیشرفته‌تر (که در سال ۱۹۹۳ به نام مکشن موش Elecom تغییر داد) از ویژگی های این نسخه بود. اما در سال ۱۹۹۵ شرکت آپل مجبور بود تا سیستم عامل جدیدی را با نام OSX Classic راه‌اندازی کند که باعث تفکر مجدد در کنوانسیون ها شد.

سیستم عامل Mac OS X

Mac OS X، نام سیستم عامل مک می باشد که ورژن های اولیه آن به صورت علی بابا بازاندیشی شده بود و در مقایسه با بسیاری از سیستم‌ های عامل موجود در آن زمان نوآور بود. شرکت آپل در هنگام توسعه OSX، تمامی رویکردهای طراحی را تمیز و ساده نگه داشت زیرا تمام ظاهر سیستم عاملی که آن‌ها دنبال کرده بودند، مربوط به آینده بود. در اوایل سال ۲۰۰۱، OSX ۱۰.۰ که نسخه اول از این سیستم عامل بود، آغاز شد.

OSX به خوبی در پشتیبانی از محیط چندکاره، پیاده سازی پیام‌های جدید، پشتیبانی از عملکرد در وارد کردن فایل ها، امنیت از داخل به روز رسانی ها و پشتیبانی از برنامه های جدید، درخشید. سیستم عامل مک نسخه جدیدی از تکنولوژی های جدید را تجربه کرد که به رشد و مبارزه با ویروس‌ها، ویرایش محتوا و رسیدن به ارتباطات بهتر از طریق اینترنت کمک زیادی می‌کرد.

امروز، با بیش از ۱۰۰ میلیون کامپیوتر مکینتاشی فعال در دسترس بودن آن، مک از سیستم عاملی بازار پسند و قابلیت استفاده آسان و قدرتمند در تولید موسیقی، طراحی گرافیکی، ویدیو و صوت به شمار می‌رود. برای شرکت‌هایی که به دنبال سیستم عاملی برای استفاده تخصصی‌شان هستند، معماری مک علاوه بر توانایی‌های قدرتمند خود، به دلیل ضرورتهای نرم افزاری و همچنین کیفیت چاپ غیرقابل انکاری برای صنعت گرافیکی بسیار جذاب است.

سیستم عامل macOS

سیستم عامل macOS، سیستمی عاملی است که توسط شرکت اپل برای کامپیوترهای خود توسعه داده شده‌است. این سیستم عامل در ابتدا با نام Mac OS X معرفی شده بود، اما در سال ۲۰۱۲، با ورود نسخه ۱۰٫۸ به بازار، نام آن به macOS تغییر کرد.

حتما بخوانید:   بهترین پردازنده اقتصادی بازار | سی پی یو اقتصادی مناسب

Mac OS X در سال ۲۰۰۱ معرفی شد و با ارائه ویژگی‌های مانند داشتن یک رابط گرافیکی جدید، کنترل پنجره‌ها و اکثر سرویس‌های وب، بسیار آسان بود. اما با بهبودهایی که در زمان عرضه‌ی ورژن‌های جدید این سیستم عامل ایجاد شد، سادگی و قدرت آن نیز بیشتر شد.

نسخه‌های macOS

macOS در سال ۲۰۰۱ با نام Mac OS X 10.0 معرفی شد. این نسخه اولین نسخه کامل از سیستم عامل بود که شامل ویژگی‌هایی مثل Dock، تعامل با AppleScript، Xcode ابزار توسعه‌ی نرم افزار، کنترل پنجره‌ها و بسیاری دیگر از ابزارهای مورد نیاز برای توسعه دهندگان و کاربران عادی بود.

نسخه دوم، Mac OS X 10.1، با نام Puma در سال ۲۰۰۲ عرضه شد. در این نسخه، توانایی‌های شبکه‌ی سیستم بهبود یافت و ابزارهای نرم افزاری جدیدی مانند iChat برای چت، iCal برای مدیریت زمان، و iPhoto برای مدیریت عکس‌ها اضافه شد.

پس از آن، در سال ۲۰۰۳، ورژن جدیدی از سیستم عامل با نام Mac OS X 10.2 Jaguar عرضه شد. این نسخه حاوی امکاناتی از جمله یک پوشه‌ی موسیقی به نام iTunes، ویرایشگر صوتی GarageBand، امکان شارژ دستگاه‌های iPod از طریق FireWire، پشتیبانی از API QuickTime Streaming، و بهبودهای دیگر بود.

نسخه بعدی، Mac OS X 10.3 Panther نام داشت و در سال ۲۰۰۴ عرضه شد. این نسخه سیستم عامل، با ظاهر جدید، ویژگی‌های مانند معرفی شبکه بی‌سیم به نام AirPort Extreme، iChat AV برای چت صوتی و تصویری، Fast User Switching، و Safari ۱ به عنوان مرورگر پیش فرض منتشر شد.

پس از آن، نسخه Mac OS X 10.4 Tiger عرضه شد. این نسخه، با پشتیبانی از تکنولوژی 64 بیتی، ویژگی‌های Spotlight جهت جستجوی سریع‌تر، Dashboard برای اجرای برنامه‌ها به صورت داشبورد، Dashboard Widgets، چت تصویری PhotoBooth، و یک سری ابزارهای مربوط به توسعه‌ی نرم‌افزارها بهبود یافته بود.

در سال ۲۰۰۷، نسخه دیگری از سیستم عامل macOS با نام Mac OS X 10.5 Leopard عرضه شد. این نسخه شامل ویژگی‌هایی مانند Time Machine برای پشتیبان‌گیری اتوماتیک، Stacks برای ساده‌سازی برخی از فایل‌ها و تصاویر، متصل شدن به شبکه‌‌های بی‌سیم با شرکت‌های تلفن همراه، بهبود ایمیل‌ها، بهبود‌های رابط کاربری، و بسیاری از ویژگی‌های دیگر بود.

سیستم عامل macOS X 10.6 Snow Leopard، در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. این نسخه، بهبودهایی را در عملکرد و پایداری سیستم عامل ایجاد کرد و ویژگی‌هایی مانند تکمیل خودکار صفحه وب به Safari، داشتن توسعه‌ دهنده‌های مختلف برای ارائه‌ی برنامه‌ های‌ حرفه‌ای برای Mac، از جمله Adobe، و تکنولوژی Grand Central Dispatch را به سیستم عامل اضافه کرد.

حتما بخوانید:   چرا وای فای هک می شود | راه های جلوگیری از هک شدن وای فای

نسخه Mac OS X 10.7 Lion، در سال ۲۰۱۱ عرضه شد. این نسخه، با بهبودهای مختلفی در سیستم عامل، امکاناتی مانند Launchpad برای دسترسی آسان به برنامه‌های ذخیره شده، Mission Control برای مدیریت فضای کاری، پشتیبانی بیشتر از مدت زمان باتری، پشتیبانی از ماوس‌های چندین بخشی، بهبودهای بسیاری در نرم‌افزارهایی مانند iCal و Mail، و بهبودهای امنیتی را در اختیار کاربران قرار داد.

نسخه Mac OS X 10.8 Mountain Lion در سال ۲۰۱۲ عرضه شد. این نسخه، با بهبودهایی در نرم‌افزارهایی مانند Safari، شبکه‌ی iCloud، تلفن بی‌سیم FaceTime، Messages، و Reminders عرضه شد.

پس از آن، نسخه Mac OS X 10.9 Mavericks عرضه شد که با بهبودهایی در رابط کاربری سیستم عامل، پایداری شبکه، پشتیبانی برای نمایش کامل‌تر تبلت‌ها، و بهبودهای دیگری از این قبیل برخوردار بود.

و بعد از Mavericks، macOS 10.10 Yosemite، macOS 10.11 El Capitan، macOS 10.12 Sierra، macOS 10.13 High Sierra، macOS 10.14 Mojave، macOS 10.15 Catalina و macOS 11 Big Sur عرضه شدند. هر یک از این نسخه‌ها شامل بهبودهایی در سیستم عامل، اضافه شدن ویژگی‌های جدید و مختلفی هستند.

سیستم مک

آخرین نسخه از سیستم عامل macOS

نسخه macOS 11 Big Sur، آخرین نسخه از سیستم عامل macOS است که در سال ۲۰۲۰ عرضه شد. در این نسخه، ظاهر سیستم عامل به طور کامل تغییر کرده است و به طور کلی دو بخش، یکی برای برنامه‌ها و دیگری برای ویجت ها، در داشبورد وجود دارد. ویژگی‌های جدیدی مانند نیاز به بهبودات متعدد در سرعت و پایداری سیستم عامل، بهبود در نرم‌افزارهایی مانند Safari و افزوده شدن ترکیبی از iOS و macOS برای جذب کاربران جدید را به سیستم عامل macOS افزوده است.

MacOS، به عنوان یکی از سیستم‌عامل‌های تعریف‌ کننده برای طراحی و توسعه نرم افزار، توانایی ارائه پشتیبانی به کاربرانی را دارد که به دنبال یک سیستم عامل پایدار، امن، قدرتمند و آسان‌  فهم هستند. برای به دست آوردن خدماتی مانند ارائه‌ی برنامه‌های اختصاصی و پشتیبانی، متخصصانِ با تخصص فراوان در این زمینه، قادر به ارائه مشاوره و توسعه‌ی نرم‌افزارهای قدرتمند و خاص برای کاربران آن هستند. خلاصه، سیستم عامل macOS یک سیستم عاملِ کاربر پسند ، پویا و فوق العاده برای کاربران حرفه ای و علاقه‌مند است.

31

تاریخچه سیستم مک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نسخه‌های macOS

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x