مجله

تاریخچه جاروبرقی چیست و چه کسی آن را اختراع کرد؟

تاریخچه جاروبرقی یکی از منحصر به فردترین تاریخچه‌هایی است که خواهید خواند. جارو برقی یکی از وسایل محبوب هر خانه‌داری است که با آن سرو کله دارد. در زمان‌های قدیم که جاروبرقی وجود نداشت مردم به سختی با جاروهای سنتی، خانه و آشیانه خود را تمیز و پاکیزه نگه می‌داشتند. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با جاروبرقی و تاریخچه جذاب آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

تاریخچه جاروبرقی

تاریخچه جاروبرقی

ایده جاروبرقی از قرن نوزدهم سرچشمه می‌گیرد. اولین جاروبرقی‌ها باید به صورت دستی کار می‌کردند. برای این کار به دو نفر نیاز بود. یکی برای کار کردن دم و دیگری برای حرکت دهنی روی زمین. در 30 آگوست 1901 هوبرت سیسیل بوث، مهندس بریتانیایی، حق ثبت اختراع بریتانیایی برای جاروبرقی را دریافت کرد.

تا آن زمان جاروبرقی‌ها گرد و غبار را از بین می‌بردند، اما بوث ایده مکیدن گرد و غبار را به جای دمیدن داشت. علاوه بر این، بوث تمیزکننده خود را با فیلتری مجهز کرد که گرد و غبار را در دستگاه نگه می‌داشت. همه جاروبرقی‌های مدرن بر اساس اصل Booth ساخته شده‌اند. همان‌طور که هوبرت بوث، دستگاه جاروبرقی خود را در یک رستوران در سال 1901 نشان داد، دو آمریکایی تغییراتی را با یک موضوع معرفی کردند.

تاثیر مکنده برقی در تاریخچه جاروبرقی

قبل از معرفی پاک‌کن‌های مکنده برقی، اکثر خانم‌های خانه‌دار از جارو و گردو غبار استفاده می‌کردند. بسیاری از خانه‌های ویکتوریایی میانی دارای فرش‌های بزرگ و کوچک در کف اتاق‌های اصلی بودند. به منظور از بین بردن کثیفی، گرد و غبار و شوره حیوانات از روی چرت این کفپوش‌ها، قالیچه‌ها و موکت‌ها را از خانه جدا می‌کردند و با وسیله‌ای شبیه به مگس کوب بزرگ به نام قالی کوب می‌زدند.

اسناد ثبت اختراع (29077 ایالات متحده) نشان داده است که یک جاروبرقی توسط دانیل هس در 10 ژوئیه 1860 تولید شده است. هس، ساکن وست یونیون، آیووا، اختراع خود را یک جارو فرش نامید، نه جاروبرقی. این دستگاه در واقع مانند سایر جاروها دارای یک برس چرخان بود، با این حال، دستگاه همچنین دارای یک مکانیسم دم پیچیده در بالای بدنه برای ایجاد مکش بود. نکته شگفت‌انگیز در مورد دستگاه او این بود که دارای دو محفظه آب برای جذب گرد و غبار و کثیفی ریز بود. وی بیان می‌کند که هوا با عبور از دستگاه پاک می‌شود.

تاریخچه جاروبرقی

تاریخچه جاروبرقی در مدل‌ها

جاروبرقی Whirlwind

مدل اولیه دیگری به نام Whirlwind ثبت شده (91145 در 8 ژوئن 1869) توسط Ives McGaffey از شیکاگو، مکش را با یک فن دستی و تسمه محور ایجاد کرد. تمامی این جاروبرقی‌های اولیه ناجور، حجیم و گران بودند.

حتما بخوانید:   ۱۳ اوت روز جهانی چپ دست ها ۲۲مرداد ۱۴۰۲

در اواخر دهه 1870، ملویل بیسل شروع به بازاریابی اختراع خود کرد، یک فرش‌شوی با برس‌های گردان که گرد و غبار و کثیفی را جمع می‌کرد و داخل محفظه جارو می‌ریزد. برای به حرکت درآوردن مکانیسم جارو کردن به چرخش چرخ‌ها بستگی داشت و فقط زباله‌ها را از بالاترین نواحی فرش جدا می‌کرد.

تاریخچه جاروبرقی بنزینی

جان استورمن جاروبرقی بنزینی خود را در سال 1899 اختراع کرد. همچنین برخی از مورخان آن را اولین جاروبرقی موتوری می‌دانند. ماشین تورمن در 3 اکتبر 1899 ثبت اختراع شد (اختراع شماره 634042). بعدها او یک سیستم جاروبرقی با اسب کشیده شده (سرویس درب به در) را در سنت لوئیس راه اندازی کرد. خدمات جاروبرقی او برای هر بازدید 4 دلار قیمت داشت.

تاریخچه جاروبرقی پمپ خلاء

جهش تکنولوژیکی بعدی در نظافت در سال 1901 رخ داد. زمانی که هوبرت سیسیل بوث از لندن، خلاء الکتریکی را اختراع کرد. آنقدر بزرگ بود که پمپ خلاء و موتور آن در گاری اسبی قرار داشت که از آن شلنگی به طول 100 فوت کشیده شد و به داخل خانه فرو رفت. این رویداد آنقدر تازگی داشت که خانم‌های جامعه در انگلستان دوستان خود را برای مهمانی‌های خلاء دعوت کردند!. تاریخچه جاروبرقی را می‌توان به چن دسته تقسیم کرد.

فرش‌های ملکه ویکتوریا و همچنین پادگان‌های نیروی دریایی بریتانیا به این ترتیب تمیز شدند و به طاعونی که در اواخر قرن بیستم نیروی دریایی را فرا گرفت پایان داد. جاروبرقی بهداشت و سلامت را تا حد زیادی بهبود بخشید. گرد و غبار مملو از میکروب از روی صندلی‌های تئاتر، خانه‌ها و کف مغازه‌ها حذف شد.

تاریخچه جاروبرقی

تاریخچه جاروبرقی کورین دوفور

تقریباً در همان زمان، دو آمریکایی تغییراتی در یک موضوع ارائه کردند. کورین دوفور دستگاهی اختراع کرد که گرد و غبار را به داخل یک اسفنج خیس می‌مکید. ماشین عظیم دیوید‌ در انبار نصب شده بود و به شبکه‌ای از لوله‌های منتهی به هر اتاق در خانه متصل می‌شد. گروهی از نظافتچی‌ها دستگاه را از خانه‌ای به خانه دیگر منتقل کردند.

تاریخچه جاروبرقی متحرک

چاپمن و اسکینر در سانفرانسیسکو در سال 1905 یک جارو برقی متحرک اختراع کردند. این خلاء نود و دو پوند وزن داشت و از یک فن به قطر 30 سانتی‌متر برای تولید مکش استفاده کرد. یک زن به مردش نیاز داشت که خلاء سنگین را جابجا کند و معنای جدیدی به اصطلاح با هم بودن داخلی بدهد. به دلیل اندازه و ماهیت دست و پا گیرش، فروش خوبی نداشت.

تاریخچه جاروبرقی الکتریکی

جیمز موری اسپنگلر، مخترع و سرایدار در کانتون، اوهایو، اولین پاک کننده مکش الکتریکی قابل حمل را به ثبت رساند. همچنین زندگی را برای صاحب خانه کمی آسان‌تر و تمیزتر کرد. اسپنگلر که مبتلا به آسم بود، می‌خواست جاروبرقی کوچک‌تری داشته باشد تا گرد و غبار روی کار را کم کند. او با استفاده از اقلام مختلف مانند دسته جارو، روبالشی، جعبه صابون حلبی، دستگاهی ساخت که از تیغه‌های فن موتوری برای ایجاد مکش استفاده می‌کرد. در سال 1908 او حق ثبت اختراع را به شوهر عمویش، ویلیام هوور فروخت. همچنین در شرکت ساکشن برقی هوور شریک شد. به زودی بسیاری از شرکت‌های جدید وکیوم پا به عرصه گذاشتند که از محبوبیت روزافزون وسایل برقی و ترس مردم از میکروب‌ها استفاده کردند.

حتما بخوانید:   انواع موسسات خیریه /۱۰۰ راه کمک به فقرا نیازمندان و مدد جویان

تاریخچه جاروبرقی

جاروبرقی اورکا

تاریخچه جاروبرقی به جیمز موری ختم نمی‌شود. بلکه این داستان لذت‌بخش همچنان ادامه دار است. فرد واردل، تاجر دیترویتی، شرکت جاروبرقی Eureka را در سال 1909 راه‌اندازی کرد. برخلاف جاروبرقی‌های رقبا، که سنگین، مانور دادن دشوار و غیرقابل اعتماد بودند. جاروبرقی‌های اورکا همه‌کاره و سبک وزن بودند. این شرکت چندین ضمیمه مفید را برای تمیز کردن اثاثه یا لوازم داخلی، دیوارها و کف‌های زمین و حتی یک دمنده برای خشک کردن مو ارائه کرد. جاروهای Eureka به قدری خوب طراحی شده بودند که در نمایشگاه بین‌المللی سانفرانسیسکو در سال 1915 موفق به دریافت جایزه شدند.

سوق جاروبرقی به پیشرفته شدن

در سال 1910، دو مهندس راسین، از ویسکانسین، چارلز بیچ، فردریک اوسیوس و یک بازاریاب چیره دست، لوئیس همیلتون، با اختراع یک موتور کوچک که با برق AC یا DC کار می‌کرد، تاریخچه لوازم خانگی را ثبت کردند.

در سال 1903، زنان جامعه ثروتمند مهمانی‌های جاروبرقی برپا کردند. مهمان‌ها چای خود را می‌نوشیدند و پاهای خود را بلند می‌کردند تا خادمین یونیفرم پوش بوث فرش را جاروبرقی بکشند. پس از برگزاری تظاهرات خلاء در ضرابخانه سلطنتی، غرفه هنگام خروج، بلافاصله توسط پلیس متوقف شد. او فراموش کرده بود کیسه گرد و غبار را که حاوی مقدار زیادی گرد و غبار طلای ضرابخانه بود خالی کند.

جاروبرقی قابل حمل

در سال 1910، پروفسور استنلی کنت از کالج دانشگاهی، بریستول، 355500000 موجود زنده را در تنها یک گرم غبار استخراج شده از خانه مارلبورو، خانه HRH شاهزاده خانم ولز، پیدا کرد. در سال 1907، جیمز موری اسپنگلر، یک سرایدار در یک فروشگاه بزرگ کانتون، اوهایو، استنباط کرد که جاروی فرشی که استفاده می‌کرده، منشا سرفه او بوده است. او با یک موتور فن قدیمی را دستکاری کرد و آن را به جعبه صابونی که به دسته جارو بسته شده بود وصل کرد. اسپنگلر با استفاده از یک روبالشی به عنوان گرد و غبار بر روی دستگاه، یک جاروبرقی برقی قابل حمل اختراع کرد.

او سپس مدل اولیه خود را برای اولین بار بهبود بخشید. این جاروبرقی هم از کیسه فیلتر پارچه‌ای و هم از لوازم تمیزکننده استفاده کرد. همچنین در سال 1908 یک حق اختراع دریافت کرد. همچنین شرکت Electric Suction Sweeper را تأسیس کرد. پیشرفت‌های هوور شبیه به کیسه‌ای بود که به جعبه کیک وصل شده بود، اما کارساز بود.

تاریخچه جاروبرقی

جاروبرقی مدل والتر

اولین ماشین تمیزکننده‌ای که از جاروبرقی استفاده می‌کرد و می‌توانست آن را حمل کند، توسط والتر گریفیث در سال 1905 طراحی شد. از دم برای مکیدن گرد و غبار و یک لوله قابل انعطاف استفاده می‌کرد. جیمز بی کربی دستگاه جاروبرقی را در سال 1906 اختراع کرد.  به این جاروبرقی دومینسیکلون داخلی می‌گفتند. این جاروبرقی از آب برای جداسازی خاک به جای فیلتر استفاده می‌کرد.

اوهایو، که آن را در سال 1907 اختراع کرد. این دستگاه دارای یک برس چرخان، یک پنکه برقی، یک جعبه و یک کیسه برای گرد و غبار بود. او پولی برای شروع تولید ایده خود نداشت. او حق امتیاز را به ویلیام هنری هوور در سال 1908 فروخت. هوور جاروبرقی را با قرار دادن آن در یک جعبه فولادی و طراحی ضمیمه‌هایی برای شلنگ دوباره طراحی کرد.

حتما بخوانید:   روز جهانی ایموجی 1402 هفده جولای ، ۲۶ تیر 

آیا جاروبرقی کالایی لوکس بود؟

جاروبرقی در ابتدا یک کالای لوکس بود. اما پس از جنگ جهانی دوم طبقه متوسط ​​توان خرید آن را داشت و کم کم به بخشی از بسیاری از خانواده‌ها تبدیل شد. امروزه ما انواع مختلفی از جاروبرقی‌ها را داریم. برخی از فیلترها استفاده می‌کنند در حالی که برخی دیگر گرد و غبار را از طریق جداسازی سیکلونی جمع آوری می‌کنند. برخی حتی می‌توانند مایعات را جمع آوری کنند. انواع بزرگ‌تر با قدرت بیشتر و جاروبرقی‌های کوچک دستی وجود دارد که با باتری کار می‌کنند. اکثر آن‌ها با دست جابجا می‌شوند.

تاریخچه جاروبرقی در دهه 1912

آقای اکسل ورنرگن در سال 1912 جاروبرقی را با مدل ورنرگن با کمک مهندس سوئدی به نام سون کارلشتد رونمایی کرد. آقای Wenner-Gren شنیده بود که کمپانی لوکس علاقه‌مند به توسعه یک جاروبرقی برای فروش در بازار آلمان است. همچنین مطمئن بود که لوکس تحت تاثیر مدل جاروبرقی او قرار خواهد گرفت. او درست می‌گفت. لوکس می‌توانست احتمالات را ببیند. علیرغم این واقعیت که مدل ونرگرن در آن روزها 14 کیلو وزن داشته و 350 کرون سوئدی قیمت داشت.

آقای Wenner-Gren علاوه بر جاروبرقی، ده سال تجربه کار به عنوان فروشنده در آلمان را نیز به همراه داشت. در دسامبر، او تنها حق فعالیت به عنوان نماینده توزیع مدل ورنر در آلمان را درخواست کرد. درخواست او پذیرفته شد، به شرط اینکه شخصاً گردش مالی سالانه 500 دستگاه را تضمین کند.

او چالش را پذیرفت و موفق شد. در همین حین، او به کار با Carlstedt ادامه داد تا یک جاروبرقی سبک‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر ایجاد کند. یک ماشین خانگی که می‌تواند یک صنعت در سطح جهانی را بر اساس آن بسازد.

تاریخچه جاروبرقی

تکمیل توسعه جاروبرقی در سال 1920

تا پایان دهه 1920، جاروبرقی‌های ورنرگرن را می‌توان در خانه‌ها در سراسر جهان یافت. در طول سال‌ها، بسیاری از نوآوری‌های اصلی طراحی که سیستم‌های تمیز کردن جاروبرقی را بهبود بخشیده‌اند توسط لوکس معرفی شده‌اند. در واقع، یکی از جاروبرقی‌های اصلی لوکس در حال حاضر در موزه ملی طراحی کوپر هیویت موسسه اسمیتسونیان در نیویورک به نمایش گذاشته شده است. تاریخچه جاروبرقی بسیار پرفرازو نشیب بوده است. شاید تا کنون شماهم متوجه این امر شده باشید. تاریخچه جاروبرقی دست به دست چرخیده است تا ما این کالای ارزشمند را در خانه‌هایمان داشته باشیم.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله تحت عنوان تاریخچه جاروبرقی مورد پسند شما واقع شده است آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تاریخچه کامل جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله‌ای برای تاریخچه کامل جاروبرقی و نحوه ورود آن به کشور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا