خدمات نظافتی

نظافت منزل در تمام فصل ها | روش های صحیح نظافت

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

چگونه می توانیم خانه ای تمیز داشته باشیم؟ شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی اصولی برای نظافت منزل، یک خانه منظم و تمیز داشته باشید. تمیز کردن خانه در فصل زمستان، پاییز، تابستان و بهار فرقی باهم ندارد. می توانید یک لیست از کارهایی که باید برای نظافت منزل انجام دهید مانند: شستشوی لباس، گردگیری، جاروبرقی کشیدن و… آماده کنید و به طور منظم با این روش خانه خود از کثیفی ها پاک کنید. می خواهیم در ادامه شما را با نکات مهم و کلیدی برای نظافت منزل در فصل‌های مختلف سال آشنا کنیم.

نکات مهم برای نظافت منزل در تمام فصل ها

آمارهای سازمان حفاظت از محیط زیست نشان می دهد که کیفیت هوای محیط داخل از فضای باز، پنج برابر آلوده تر است و این آلودگی می تواند روی وسایل منزل هم تأثیر گذار باشد. به همین دلیل باید به طور منظم وسایل منزل را تمیز کنید تا برای سلامتی شما و افراد خانواده مشکلی به وجود نیاید. برای این منظور باید موارد زیر را انجام دهید:

 1. شستشو و ضدعفونی کردن سطل های زباله
 2. ضدعفونی کردن شوت های مخصوص نظافت سرویس بهداشتی
 3. گردگیری کردن زیر و پشت مبل
 4. تمیز کردن کنج های دیوار، تابلوها و بالای درب ها
 5. جاروبرقی کشیدن پشت یخچال
 6. منظم کردن جاکفشی و ورودی خانه
 7. تمیز کردن دیوارهای اصلی و پنجره ها
 8. نظافت کردن هواکش و پره های پنکه سقفی
 9. عوض کردن فیلتر هود آشپزخانه
 10. تمیز کردن گلدان ها و ظروف دکوری
 11. نظافت منزل و همچنین تعمیرات

نظافت منزل

۱- شستشو و ضدعفونی کردن سطل های زباله

معمولاً زباله های آشپزخانه و همچنین سرویس بهداشتی را در ظرف های دربسته نگه می داریم و این می تواند بهشتی برای میکروب ها باشد؛ بنابراین برای نظافت منزل باید ابتدا سطل ها را بشویید و آنها را ضدعفونی کنید. روش مناسب برای ضدعفونی کردن سطل زباله، استفاده از ترکیب آب و سرکه به مقدار مساوی و یا استفاده از محلول رقیق شده هیدروژن پراکسید می باشد. البته از محلول های سفید کننده که با آب مخلوط کرده اید هم می توانید استفاده کنید. توصیه می کنیم از روش اول استفاده کنید زیرا برای محیط زیست ایمن تر است.
شاید بگویید که ما در داخل سطل زباله پلاستیک می گذاریم، ولی با این حال، باز هم باید سطل زباله را ضدعفونی کرده و بشویید.
برای شستن سطل زباله باید یک ساعت سطل را بگذارید تا خیس بخورد و بعد از آن، به وسیله برس سطل را تمیز کنید. بعد از شستن، باید آن را در هوای آزاد یا مقابل نور خورشید قرار دهید تا میکروب ها کاملاً از بین رفته و خشک شود.

حتما بخوانید:   روش ترمیم موکت سوخته

نکته مهم: دقت داشته باشید که سرکه و هیدروژن پراکسید را هیچگاه با هم مخلوط نکنید زیرا ترکیب این دو می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

۲- ضدعفونی کردن شوت های مخصوص نظافت سرویس بهداشتی

برای این کار باید شوت را از نگهدارنده جدا کنید و آن را در آب خیس کنید و سپس آنها را در یک سطل آبگرم که محلول های زیر را در آن ریخته اید، قرار دهید:

 • آب و سفید کننده
 • دو لیوان جوش شیرین
 • سرکه و آب به مقدار مساوی

چند ساعتی صبر کنید تا نگه دارنده و شوت در محلول بماند. سپس آن‌ها را آب بکشید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

۳- گردگیری کردن زیر و پشت مبل

اگر شما مبل چربی در منزل دارید احتمالاً لکه های رطوبت را که در روی مبل بوجود می آید، دیده اید که باید تمیز شود. برای بقیه مبل ها هم باید حتماً قسمت های زیر و پشت آنها را تمیز کنید. می توانید با کمک شخص دیگری مبل را جابجا کرده و پشت آن را هم جاروبرقی بکشید؛ سپس مبل را بچرخانید و کف مبل ها را هم تمیز کنید. پارچه زیر مبل اکثراً نازک است پس برای تمیز کردن زیر مبل به پارچه آن فشار زیادی وارد نکنید. بهتر است به وسیله یک دستمال مرطوب، گرد و غبار روی آن را پاک کنید. در نظافت های هفتگی تمیز کردن زیر مبل انجام نمی شود و بهتر است برای تمیزکاری ماهیانه و یا حتی فصلی این کار را انجام دهید.

۴- تمیز کردن دیوارهای اصلی و پنجره ها

فقط تمیز کردن میز ها و کانتر آشپزخانه سطوحی نیستند که به نظافت نیازمندند بلکه باید در لیست نظافت منزل، به گردگیری کردن کنج دیوار و بالای درب ها هم توجه کنید زیرا گرد و غبار در تمام سطوح می نشیند. مکان هایی که باید حتماً گردگیری شوند عبارتند از:

 • پایه میز ها و صندلی ها
 • چارچوب‌های درب
 • آینه، قاب عکس و تابلو
 • کانتر و داخل کابینت آشپزخانه
 • قفسه ها و کتاب های داخل قفسه
 • تلویزیون و مانیتور کامپیوتر
 • وسایل روشنایی، لوستر و لامپ

دقت داشته باشید در روی تمام لوازم منزل گرد و خاک وجود دارد، لوازمی مانند آباژور و لامپ ها را هم برای نظافت، باید در لیست نظافت فصلی قرار دهید. باید حتماً زاویه های داخلی مبل و پایه های میز را هم فراموش نکنید.

۵- جاروبرقی کشیدن پشت یخچال

برای اینکه از تعمیرات یخچال معاف شوید بهتر است به صورت دوره ای پشت یخچال را با جاروبرقی به آرامی تمیز کنید. کندانسور کویل در پشت یخچال قرار دارد که باید برای این کار اول یخچال را از برق بکشید و به وسیله جاروبرقی و یا حتی یک قلمو، گرد و خاکی که در روی آن قرار دارد را تمیز کنید. برای تمیز کردن این قسمت باید یخچال را کمی جلو بکشید.

حتما بخوانید:   تمیز کردن کابینت های گلاس بدون از بین رفتن برق آن

۶- منظم کردن جاکفشی و ورودی خانه

باید قفسه کفش هایی را که هر روز از آن استفاده نمی کنید، از کفش‌های دم دستی جدا کنید. بوت ها و کفش هایی که مرطوب می باشند و احتیاج به تمیزکاری دارند، هیچگاه در قفسه کفش قرار ندهید. ابتدا کفش های کثیف را تمیز کنید و سپس آنها را در قفس بگذارید. می توانید در کنار جاکفشی یک صندلی قرار دهید که راحت بتوانید کفش هایتان را بپوشید.

۷- تمیز کردن دیوارهای اصلی و پنجره

تمیز کردن پنجره و شیشه ها می تواند باعث وارد شدن نور بیشتر در خانه می شود. در هنگام شروع فصل جدید و تمیزکاری خانه، پنجره ها را فراموش نکنید. می توانید برای تمیز کردن پنجره ها، از روش زیر استفاده کنید:

 • یک چهارم لیوان سرکه سفید
 • نصف قاشق چایخوری مایع شوینده
 • دو لیوان آب

مواد نام برده شده را با یکدیگر مخلوط کرده و به وسیله آن شیشه ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن دیوارها می‌توانید از مایع شوینده و اسفنج کمک بگیرید. اگر دیوارهای شما کاغذ دیواری است باید مواد شوینده مناسب کاغذ دیواری را تهیه کنید.

۸- نظافت هواکش و پره های پنکه سقفی

اگر شما هم در خانه از پنکه های سقفی استفاده می کنید باید بدانید که پنکه سقفی می تواند بزرگترین منبع گرد و خاک باشد. درست است که پنکه سقفی در معرض دید نیست ولی با چرخش خود می تواند گرد و خاک را در اتاق پخش کند. پس باید تمام قسمت های پنکه سقفی را تمیز کنید. محفظه هواکش را هم در بیاورید و به وسیله یک برس داخل آن را کاملاً تمیز کرده و سپس در جای خود نصب کنید.

۹- عوض کردن فیلتر هود آشپزخانه

یکی از کارهایی که باید حتماً در لیست خانه تکانی فصلی قرار دهید تمیز کردن فیلتر هود است. فیلتر هود باید به طور دوره‌ای تعویض شود. البته در هودهای جدید فیلتر به شکل صفحه های مشبک می باشد که می توانید آنها را با مواد شوینده و آب گرم شسته و دوباره در جای خود نصب کنید. وقتی فیلتر ها را تعویض می کنید قسمت هایی را که از چشم شما پنهان هستند فراموش نکرده و کاملاً همه‌جا را پاک کنید.

۱۰- تمیز کردن گلدان ها و ظروف دکوری

شاید به طور هفتگی فرصت نکنید گلدان ها و ظروف تزیینی را بشویید ولی برای خانه تکانی فصلی، باید این کار را انجام دهید. اگر گل های مصنوعی در خانه دارید باید حداقل سالی یک بار آنها را تمیز به وسیله مواد شوینده بشویید. برای نظافت های فصلی، ظروفی را که در داخل در بوفه و دکوری وجود دارند تمیز بشویید، گل های مصنوعی و تابلو های قابل شستشو را شسته و تمیز کنید

حتما بخوانید:   معرفی کامل اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی | تعمیر هر یک از بخش های توالت فرنگی

۱۱- نظافت منزل و همچنین تعمیرات

در هنگام خانه تکانی فصلی باید برای نظافت منزل و تعمیرات، به روش زیر عمل کنید:

 • شیرآلاتی را که خراب بوده و چکه می کنند، تعویض کنید.
 • اگر در خانه تکانی برای فصل زمستان آماده می شوید باید وسایل گرمایشی مانند پکیج، آبگرمکن و بخاری خود را سرویس کرده و همچنین رادیاتورها را هم هواگیری کنید.
 • برای خانه تکانی های تابستانی که می خواهید برای فصل گرما آماده شوید باید توری های پنجره را عوض کرده و درختان و گل ها را سمپاشی کنید.
 • برای نظافت منزل در فصل زمستان و پاییز باید حتماً پشت بام را تعمیر کنید تا بارندگی مشکلی برای شما به وجود نیاورد.
 • انباری و گاراژ را نظافت کنید.
 • حداقل سالی دوبار تمام خانه را سمپاشی کنید تا از شر حشرات موذی در امان بمانید.
 • می توانید تراس و بالکن را تغییر دکوراسیون داده و حیاط خلوت را تمیز کنید.

چرا شستن فرش ها برای خانه تکانی مهم است ؟

فرش ها می توانند تمام گرد و خاک و آلودگی های محیط را به خود جذب کنند و این گرد و خاک باعث ایجاد آلرژی خواهد شد. به همین دلیل خانواده هایی که پر رفت و آمد بوده و شلوغ هستند باید در فصل تابستان و همچنین زمستان فرش های خود را بشویند.

توصیه می‌کنیم شستن فرش را هم به لیست نظافتی فصل زمستان خود اضافه کنید.

 • زمستان فصل خشکی بوده و به همین دلیل قارچ ها و رطوبت شانس کمتری دارند تا به الیاف فرش نفوذ کنند.
 • بهتر است در فصل تابستان و بهار از قالیشویی برای شستشوی فرش ها نوبت رزرو کنید تا بتوانید در اواسط زمستان فرش های خود را بشویید.
 • شستن فرش ها در فصل بهار و تابستان می تواند بر قیمت شستن فرش آنها اثر بگذارد، پس بهتر است برای نظافت منزل در فصل زمستان، فرش ها را هم بشویید تا از جهت اقتصادی هم سود ببرید.
 • خانواده هایی که بچه ی کوچک در منزل دارند بهتر است سالی دو بار پرده ها و قالی ها را بشویند زیرا ممکن است الیاف و پرز های قالی باعث ایجاد حساسیت و بیماری های آلرژی در کودکان و سالمندان شوند.

نظافت منزل

سخن پایانی

اگر شما هم برای تمیز کردن منزل در فصل جدید می خواهید برنامه ریزی کنید نکات بیان شده در این مقاله می تواند ایده های خوبی را در اختیار شما بگذارد. در صورتی که ایده ی جدیدی برای قرار دادن در این لیست جهت نظافت منزل به ذهن شما می رسد، می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر سؤالی در زمینه این مقاله دارید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نظافت منزل در تمام فصل ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا شستن فرش ها برای خانه تکانی مهم است ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x