آموزش لوازم خانگی

هود چگونه کار می‌کند؟ | مزایای استفاده از هود آشپزخانه

هود چگونه کار می‌کند؟|مزایای استفاده از هود آشپزخانه، انواع هود آشپزخانه

افراد زمان زیادی را در آشپزخانه منزل خود در حین پختن غذا می گذرانند. بنابراین بهتر است، که آشپزخانه مجهز به وسایل مورد نیاز باشد. هود یکی از وسایل آشپزخانه است، که در ایجاد هوای مطبوع در منزل بسیار مهم و کاربردی می باشد. در این مطلب به نحوه عملکرد هود آشپزخانه و مزایای استفاده از هود می‌پردازیم.

هود چیست و چگونه کار می‌کند؟

هود از لوازم مهم آشپزخانه محسوب می‌شود و از جمله وسایلی است، که وجود آن بسیار ضروری و کاربردی است. بانوان ایرانی مدت زمان طولانی را در آشپزخانه منزل خود می گذرانند و در برخی مواقع امکان دارد، که خانواده ها در آشپزخانه غذا بخورند. برای تهیه شدن غذای خوشمزه به چند ساعت وقت نیاز خواهد بود. در این شرایط محیط آشپزخانه از ذرات چربی و دود پر خواهد شد و محیط منزل با بوهای نامطبوع مانند بوی پیاز و بوی کره سوخته و … بدبو خواهد شد. با استفاده کردن از هود می توان این بوها و ذرات را از محیط منزل پاک کرد. هودها امروزه در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند که در برخی مواقع انتخاب کردن بهترین هود از بین آنها کاری سخت و مشکل می شود.

هود چگونه کار می‌کند؟

هود ها با استفاده از فیلتر کربنی هوا را فیلتر می‌کنند و آن را به آشپز خانه برمی گرداند. فیلتر کربنی هوا را خنثی می‌کند، اما همه بوها را فیلتر نمی کند هود هایی که دارای فن هستند هوای آشپزخانه را خارج کرده و آن را از خانه شما دور می کند.

هود آشپزخانه

انواع هود

هودهای آشپزخانه در انواع مختلف و مدل های گوناگون در بازار وجود دارد و انتخاب کردن از بین آنها کاری بسیار سخت است. برای برخی از افراد آشپزخانه در اولویت قرار دارد و با توجه به آن هود خود را انتخاب می‌کنند. اما افراد دیگری هم هستند، که دستگاه آنها خراب شده است و می خواهند دستگاه جدید را جایگزین کنند. آنها می توانند راحت تر هود خود را انتخاب کنند. چون باید هودی شبیه هود قدیمی خود تهیه کنند. برای انتخاب هود مناسب بهتر است، که با انواع هود و ویژگی های هر کدام از آنها آشنا باشید.

حتما بخوانید:   نحوه استفاده از زودپز | آموزش استفاده از زودپز گازی و برقی

هود زیر کابینتی

این هودها در میان کابینت های دیواری بالایی نصب می گردند. اندازه هودهای زیر کابینتی استاندارد است. اما باز هم قبل از خرید آن بهتر است، که اندازه فضای آشپزخانه خود و اندازه هود را بدانید. هودهای زیر کابینتی فضای زیادی را اشغال نمی کنند و جا گیر نیستند. از لحاظ قیمت به صرفه می باشند. فناوری‌های هودهای زیر کابینتی کمتر بوده و از مدل‌های قدیمی به حساب می آید.

هود تلسکوپی

هود تلسکوپی از هودهای جدید موجود در بازار می باشد، که طراحی آنها متمایز از دیگر مدل ها بوده و خاص است. هود تلسکوپی برای محیط هایی که فضای لازم برای هود در آن تعبیه نشده است، مناسب است و می‌توان در این آشپزخانه‌ها از هود تلسکوپی استفاده کرد. هود تلسکوپی در کنار اجاق گاز نصب می‌گردد. اما مدل های دیگر هود در کنار اجاق گاز نصب نمی شود. هود تلسکوپی بسیار زیبا است. قیمت هود های تلسکوپی بیشتر از دیگر مدل ها می باشد.

هود دیواری

یکی دیگر از مدل های هود آشپزخانه هود دیواری می باشد. این مدل هودها طرفداران زیادی در بین کاربران دارند. هود دیواری به دو صورت مورب و عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. هود دیواری نیازی به کابینت ندارد. اگر اجاق گاز شما نزدیک کابینت قرار ندارد، استفاده از هود دیواری بهترین گزینه خواهد بود. نصب هود دیواری آشپزخانه کار بسیار راحت و ساده‌تی می‌باشد. هودهای دیواری زیبایی خاصی دارند.

هود جزیره‌ای

هود جزیره ای از محبوب ترین هود های موجود در بازار می‌باشند. اگر اجاق گاز در قسمت جزیره نصب شده باشد، استفاده از هود جزیره ای در این مدل آشپزخانه ها بسیار مناسب خواهد بود. استفاده از هود جزیره ای موجب می‌شود، که نمای آشپزخانه شما زیباتر شود. هود جزیره‌ای گرانتر هستند.

هود مورب

هودهای مورب از هودهای جدید می‌باشند و رنگ ها و اندازه ها و طرح های گوناگونی دارند. هود مورب مانند هود شومینه‌ای به دیوار نصب می گردد. ولی هود مورب به صورت موازی با گاز نخواهد بود و با اجاق گاز زاویه ۴۵ درجه خواهد داشت. از لحاظ ظاهری بسیار زیبا است و در آشپزخانه های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر کاربرد آن در داشتن هوای مطبوع، تاثیر زیادی در دکوراسیون منزل دارد. فیلتر هود مورب در مجاورت مستقیم ذرات چربی و حرارت قرار ندارد و در نتیجه کثیفی فیلترها دیده نمی شوند و آلودگی آنها قابل مشاهده نیست. اما بدنه هود مورب بیشتر کثیف می شود و باید به صورت مرتب آن را تمیز کرد. میزان مکش دود و چربی با استفاده از هود مورب کمتر از هود شومینه‌ای است.

حتما بخوانید:   سیستم نمایش خانگی چی بخریم ؟ | راهنمای خرید سینمای خانگی

مزایای استفاده از هود

 •  هود آشپزخانه چراغ و سیستم‌های روشنایی دارد، که موجب می‌شود در هنگام پخت و پز کردن مواد غذایی را به راحتی ببینید و در این شرایط ایمنی در حین آشپزی بیشتر خواهد بود و آشپزی کردن برای افراد آسان تر خواهد شد.
 •   چنانچه دودها از آشپزخانه خارج نشوند، بر روی دیوارها خواهند نشست. در این شرایط تمیز کردن کابینت ها و دیواره ها بسیار سخت خواهد شد. در نتیجه استفاده کردن از خود در هنگام آشپزی به افراد کمک می کند، که آشپزخانه ی مرتب و تمیز داشته باشند.
 •   با استفاده از هود احتمال خطر مسمومیت با گاز دی اکسید کربن بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.
 •   استفاده از هود سبب می شود، که دمای آشپزخانه پایین می آید و در نتیجه محیط آشپزخانه خنک نگه داشته شود.
 •   هود علاوه بر ذرات و دود گرمای اضافه را از بین خواهد برد.
 •  هود آشپزخانه موجب می شود، که ارزش ملک شما بیشتر شود.

هود آشپزخانه

طرز کار با هود آشپزخانه

کیفیت پخت غذا با استفاده از هود بالا خواهد بود. با استفاده از نکات زیر هود شما کمتر دچار خرابی وایراد خواهد شد:

 •  هود آشپزخانه را دیر روشن نکنید. چون موجب می شود، که بو و عطر غذا در کل فضای منزل شما پخش شود.
 •  اگر هود آشپزخانه را زودتر روشن کنید موجب می شود که به موتور دستگاه شما فشار زیادی وارد شود.
 •   شما باید چند دقیقه قبل از آنکه بوی مواد غذایی در فضا پخش شود هود را روشن نمایید، تا موتور دستگاه شما گرم شود.
 •   در هودهای مدرن امروزی شما می توانید دور موتور دستگاه خود را به دلخواه تنظیم کنید، که موجب می شود کارایی هود شما بهبود یابد.
 •   تنظیمات خود را باید به صورت صحیح و با توجه به شعله هایی که روی اجاق گاز روشن هستند انجام دهید.
 •   برای اینکه تنظیمات را به درستی انجام دهید شما باید از راهنمای استفاده از هود خود کمک بگیرید. افزایش مصرف انرژی موجب افزایش هزینه های شما خواهد شد و همچنین طول عمر مفید هود کاهش پیدا خواهد کرد.

استفاده از هود لمسی

استفاده از هود های لمسی راحت تر، جامع تر، مفیدتر و کارآمد تر از هود های قدیمی است و شما می توانید به راحتی تنظیمات مورد نظر را بر روی دستگاه خود اعمال نمایید.

 •  با استفاده از نمایشگر می‌توانید هود را خاموش و روشن نمایید.
 •  مقدار مکش هود را مشخص نمایید.
 •   لامپ هود را روشن و خاموش کنید.
 • سرعت مکش هود را می‌توانید تنظیم نموده و تغییر دهید.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماکروفر ناسیونال National | نگهداری صحیح از ماکروفر ناسیونال

نکات مهم در خرید هود

 • در ابتدا شما باید با توجه به نیاز خود و همچنین با توجه به بودجه خود هود مورد نظر خود را انتخاب کنید. هود ها را با توجه به اندازه، مدل و … تعیین قیمت می کنند. اگر می‌خواهید انتخاب شما مقرون صرفه باشد، می توانید از مدل‌های هود زیرکابینتی استفاده کنید، که قیمت آنها کمتر است. همچنین نحوه نصب هود ها هم در قیمت آنها تاثیرگذار خواهد بود.
 • مورد دیگری که باید در هنگام خرید هود به آن توجه داشته باشید، اندازه هود است. طول هود شما در حالت طبیعی باید با هود اجاق گاز شما برابر باشد. در این صورت هود می تواند، دود و ذرات مواد غذایی را به صورت کامل جذب کرده و از آشپزخانه دور کند. هود هر چقدر بزرگتر باشد، قیمتش بیشتر خواهد بود. اما باید توجه داشته باشید، که ارزش دارد. چون کارکرد این هودها مناسب تر و تهویه بهتری دارند.
 •  عامل مهم دیگر برای انتخاب هود مناسب میزان قدرت آن است. هر چقدر که شما پخت و پزی بیشتری در آشپزخانه داشته باشید، باید هود با قدرت مکندگی بیشتر انتخاب کنید.
 •  ظاهر هود انتخابی شما بسیار مهم است و می تواند در دکوراسیون آشپزخانه شما تاثیر بسزایی داشته باشد. امروزه تنوع هودها بسیار زیادتر است و شما می توانید با توجه به دکوراسیون آشپزخانه خود از بین آنها انتخاب مناسبی داشته باشید.
 •  یکی از مشکلات رایج مصرف‌کنندگان سر و صدای بیش از اندازه هود است. بنابراین در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید و هودی را انتخاب کنید، که صدای کمتری داشته باشد.
 •  هود ها از نظر تهویه بر دو نوع تقسیم می شوند. هودهایی که هوا را به صورت کامل تهویه می‌کنند و هودهایی که آلودگی ها را با استفاده از فیلترهای مخصوص، به خود جذب می کنند. هود های دسته اول کارایی بهتری دارند. البته انتخاب شما باید با توجه به انتظاری باشد که از هود دارید و با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید.
 •  در هنگام خرید هود آشپزخانه باید به نحوه نصب آنها نیز توجه کنید. برخی از آنها نصب شان راحت تر و برخی نصب سخت تری دارند و برای نصب کردن نیاز به کمک متخصص خواهید داشت.
98989

31

هود چگونه کار می‌کند؟| مزایای استفاده از هود آشپزخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی طرز کار هود آشپزخانه و معرفی انواع هود

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا