تعمیرات هود

چگونه طول عمر هود آشپزخانه خود را افزایش دهیم؟

یکی از لوازم بسیار پر اهمیت در آشپزخانه هود می باشد زیرا می تواند مواد آلوده و چربی ها را به خوبی از محیط جذب کند. نکته‌ای که قابل اهمیت می باشد این است که برای آنکه بتوانید طول عمر هود را افزایش دهید باید چه کارهایی را انجام دهید. با بالا رفتن هزینه های تعمیر و همچنین قیمت لوازم آشپزخانه بهترین کار این است که از لوازم خود به خوبی نگهداری و مراقبت کنید تا متحمل صرف هزینه‌های بالای تعمیر و یا خرید دوباره محصول نشوید. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی روش های افزایش طول عمر هود آشپزخانه می پردازیم و راهکارهایی جهت نگهداری و مراقبت درست از آن بیان می کنیم پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

راهکارهایی جهت افزایش طول عمر هود آشپزخانه

همان طور که گفته شد هود از ضروری ترین لوازم موجود در آشپزخانه می باشد که عملکرد درست آن می تواند سلامت افراد و پاکیزگی محیط را تضمین کند. نکات افزایش طول عمر هود باید کاملاً رعایت شود تا هود سالیان طولانی عملکرد درستی داشته باشد. در ادامه مهمترین نکات مراقبت و نگهداری از هود آشپزخانه بیان شده است.

 1. دقت در خرید و انتخاب هود مناسب
 2. نصب اصولی و درست هود
 3. تمیز کردن به موقع و منظم فیلتر هود
 4. نظافت کردن و تمیز کردن دوره ای هود آشپزخانه
 5. استفاده از محافظ جهت اتصال هود به پریز برق
 6. استفاده صحیح از پنل هود آشپزخانه
 7. روشن کردن بیهوده هود

در ادامه برخی از موارد بالا را توضیح می دهیم.

در هنگام خرید هود دقت کنید و هود با کیفیت خریداری کنید

یکی از مواردی که به هنگام خرید هود باید در نظر بگیرید این است که فریب ظواهر هود را نخورید. بهتر است هود با کیفیتی انتخاب کنید و همه موارد را در خرید مورد توجه قرار دهید. هر چقدر قدرت موتور هود بیشتر باشد کمتر دچار آسیب و خرابی می‌شود و عملکرد درستی نیز خواهد داشت. چگونه طول عمر هود آشپزخانه خود را افزایش دهیم؟ راهکارهایی جهت نگهداری درست از هود آشپزخانهامروزه انواع مختلف هود با برند ها و مدل های مختلفی در بازار وجود دارد و شما با بررسی کیفیت هر کدام از آنها می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. برای آنکه بتوانید هود با کیفیت خریداری کنید می توانید از کارشناسان ایبک امداد نیز کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   عیب‌یابی و تعمیر هود لاجرمانیا Lagermania|نمایندگی تعمیرات لاجرمانیا

هود را در فاصله مناسب از اجاق گاز نصب کنید

هود آشپزخانه دارای مدل های گوناگونی می باشد و هر مدل از آنها باید در فاصله و اندازه تعیین شده از اجاق گاز نصب شود تا کارکرد درستی داشته باشد. برای آنکه بتوانید هود را در فاصله مناسبی از اجاق گاز نصب کنید بهتر است در این زمینه از تکنسین های ماهر کمک بخواهید تا فاصله استاندارد بین اجاق گاز و هود را رعایت کنند زیرا این مسئله می‌تواند باعث عملکرد بهتر اجزا و قطعات داخلی هود شود و طول عمر آن را نیز افزایش دهد. معمولا فاصله استاندارد بین هود و اجاق گاز از ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتر می باشد و این بستگی به نوع هود دارد که در کدام فاصله نصب شود.

هرگز شعله را به صورت خالی روشن نگه ندارید

یکی از عواملی که می تواند باعث آسیب رساندن به هود شود این است که شعله به صورت خالی روشن باشد یعنی ظرف و یا قابلمه روی آن قرار نگرفته باشد. حرارت شعله می تواند باعث آسیب رسیدن به اجزا و قطعات داخلی هود شود و همچنین به فیلتر آسیب می رساند. این نکته را در نظر داشته باشید که هرگز بدون قرار دادن ظرف و قابلمه روی شعله آن را روشن نکنید.

فیلتر هود را به صورت دوره ای و منظم تمیز و یا تعویض کنید

یکی از راه هایی که می تواند کارایی هود را بهبود بخشد و باعث افزایش طول عمر مفید دستگاه شود نظافت و تمیز کردن فیلتر هود در فواصل منظم و کوتاه می باشد. برای آنکه بتوانید فیلتر را تمیز کنید باید آن را از هود خارج کرده و به کمک مواد شوینده و آب گرم کاملاً تمیز کنید. تمیز کردن فیلتر هود به صورت دوره‌ای می تواند باعث بهتر شدن مکش هود شده و چربی و ذرات آلوده را به راحتی جذب می‌کند و در نهایت باعث بهتر شدن عملکرد دستگاه خواهد شد. بنابراین تمیز کردن هود را در برنامه نظافت هود آشپزخانه قرار دهید. ممکن است فیلترها بیش از حد کثیف شده و یا آسیب دیده باشند در این صورت باید تعویض شوند و تمیز کردن آنها به تنهایی کافی نمی باشد. چگونه طول عمر هود آشپزخانه خود را افزایش دهیم؟ راهکارهایی جهت نگهداری درست از هود آشپزخانهفیلترهای فلزی معمولاً دوام بیشتری دارند و سالیان طولانی مورد استفاده قرار می گیرد اما فیلترهای زغالی باید هر چند وقت یک بار به طور کلی تعویض شوند.

حتما بخوانید:   روش استفاده درست و اصولی از هود آشپزخانه | طرز استفاده از هود آشپزخانه

تمیز کردن و نظافت هود را فراموش نکنید

یکی دیگر از مواردی که می تواند در عملکرد هود تاثیر مثبت داشته باشد و کیفیت کارایی آن را بیشتر کند تمیز کردن هود در فواصل منظم می باشد. ورود چربی، گرد و غبار و یا ذرات آلوده به درون قطعات هود بر کیفیت عملکرد آن تاثیر منفی می گذارد و در نتیجه باعث می‌شود که به موتور هود فشار زیادی وارد شده و حتی ممکن است باعث سوختن موتور شود. به همین خاطر بهتر است هر چند وقت یک بار هود را به کمک یک اسفنج نرم و مواد شوینده مناسب تمیز کنید. در هنگام تمیز کردن هود مراقب باشید به اجزا و قطعات هود آسیبی نرسانید و حتماً به خاطر داشته باشید قبل از آن که اقدام به تمیز کردن هود کنید باید آن را از برق بکشید.

برای اتصال هود به برق حتما از محافظ استفاده کنید

نوسانات برق می تواند باعث آسیب رساندن به هود آشپزخانه شود. بنابراین باید به این نکته توجه کنید که جهت اتصال هود به پریز برق حتما از یک محافظ استفاده کنید. استفاده کردن از هود در ساعت های اوج مصرف و همچنین قطع و وصل شدن مداوم برق و نوسانات آن می‌تواند باعث اتصالی کردن و آسیب دیدن هود می شود. بنابراین یکی از نکات مهم جهت افزایش طول عمر هود آشپزخانه استفاده از محافظ جهت اتصال هود به پریز برق می باشد. همچنین به این نکته توجه کنید پس از هر بار استفاده کردن از هود بهتر است آن را از برق جدا کنید تا احتمال خراب شدن دستگاه کم شود.

تنظیم درست قدرت مکش هود

یکی از راه هایی که می توانید طول عمر مفید هود را با انجام آن افزایش دهید تنظیم درست قدرت مکش هود می باشد. بی احتیاطی و استفاده نادرست از هود می تواند به مرور باعث خراب شدن دستگاه شود. یکی از موارد نادرست در استفاده از هود تنظیم مکش دستگاه در قوی ترین حالت مکش می باشد. چگونه طول عمر هود آشپزخانه خود را افزایش دهیم؟ راهکارهایی جهت نگهداری درست از هود آشپزخانهچنانچه هود را به صورت ناگهانی روی بیشترین قدرت مکش قرار دهید ممکن است باعث آسیب رسیدن به قطعات درونی هود شده و پس از مدتی هود آشپزخانه کارکرد خود را از دست خواهد داد. بنابراین بهتر است ابتدا مکش را در پایین ترین حالت قرار داده و پس از گذشت مدتی مکش را افزایش دهید.

هود آشپزخانه را به موقع روشن کنید

یکی دیگر از راههای بهبود عملکرد هود آشپزخانه استفاده درست و به موقع از هود می باشد. به منظور انجام درست این کار لازم است موارد زیر را مورد توجه قرار دهید.

 • اگر هود را دیر روشن کنید محیط آشپزخانه پر از دود و بوی غذا می شود.
 • زود روشن کردن هود نیز می تواند باعث وارد شدن فشار به هود و موتور آن شود.
 • بهترین زمان برای روشن کردن هود پنج دقیقه پیش از انتشار بوی غذا و دود در آشپزخانه می باشد.
حتما بخوانید:   هود داتیس بهتره یا هود کن؟

نکات ایمنی مهم در رابطه با استفاده از هود آشپزخانه

برای استفاده بهینه از هود آشپزخانه نکات ایمنی مهمی باید مورد توجه قرار گیرد.

 • وقتی که اجاق گاز را روشن می کنید حتی برای گرم کردن آب، حتما باید هود را روشن کنید.
 • هرگز کباب پز را روی اجاق گاز قرار ندهید.
 • میزان شعله گاز را با ابعاد ظرفی که روی آن قرار می دهید تنظیم کنید تا حرارت شعله به هود برخورد نکند.
 • هرگز هود نباید در معرض شعله مستقیم اجاق گاز قرار گیرد زیرا می تواند به قطعات و اجزای داخلی آن آسیب وارد شود.
 • نسبت به استفاده از تعداد شعله اجاق گاز، باید دور موتور را تنظیم کنید.
 • به هیچ عنوان از اجاق گاز جهت وسیله گرمایشی استفاده نکنید.
 • لوله خروجی هود، دودکش آبگرمکن یا بخاری نباید مشترک باشد.
 • وقتی قصد دارید هود را تمیز کنید حتماً ابتدا آن را از پریز برق جدا کنید.
 • حداقل یک بار در ماه فیلتر هود را باز کرده و آن را کاملا شستشو دهید و تقریباً هر سه ماه یک بار به تعویض فیلتر اقدام کنید.
 • برای نظافت هود از یک اسفنج مرطوب استفاده کنید.
 • جهت تمیز کردن هود از مواد شوینده قوی و پاک کننده هایی مثل تینر و یا مایع سفید کننده استفاده نکنید زیرا می تواند به سطح هود آسیب های جدی وارد کند.
 • برای آنکه هود را تمیز کنید هرگز از اسکاچ و سیم ظرفشویی استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد خط و خش در آن می شود.
 • چنانچه اجاق گاز، هود و دیگر وسایل گاز سوز همزمان با هم در خانه مورد استفاده قرار می گیرد حتما باید تهویه به طور مناسب انجام شود.
 • اگر هود به موقع تمیز نشود و فیلتر آن تعویض نگردد ممکن است خطر آتش سوزی را به همراه داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی راهکارهایی جهت افزایش طول عمر هود آشپزخانه پرداختیم همچنین نکات ایمنی مربوط به نگهداری از آن را بیان کردیم. چنانچه در رابطه با نگهداری از هود آشپزخانه سوالی داشتید می توانید آن را در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید. کارشناسان ایبک امداد در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

 

111111111111111111

31

چگونه طول عمر هود آشپزخانه خود را افزایش دهیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه طول عمر هود آشپزخانه خود را افزایش دهیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا