خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

نحوه از بین بردن بوی بد سینک | بهترین راه رفع بوی سینک ظرفشویی

یکی از وسایل آشپزخانه که زیاد از آن استفاده می شود سینک ظرفشویی است که شما در طول روز بارها از آن استفاده می‌کنید و این باعث می شود زمینه رشد میکروب در آن فراهم شده و باعث بوی بد سینک ظرفشویی شود. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما نحوه از بین بردن بوی سینک ظرفشویی را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

دلایل بو دادن سینک ظرفشویی چیست؟

ممکن است بعد از مدتی بوی نامطبوع از سینک ظرفشویی به مشامتان برسد زیرا در طول روز شما از سینک ظرفشویی زیاد استفاده می کنید و ذرات باقیمانده غذا، چربی ها، نوشابه ها و… تماماً در سینک شسته شده و امکان دارد مقداری از این مواد در سینک ظرفشویی باقی بماند و یا اینکه داخل لوله این ذرات باقی مانده و باعث بوی بد در سینک و اطراف آن شود هر چند وقت یکبار حتماً سینک را به طور کامل شسته و تمیز کنید بعد از هربار استفاده از سینک ظرفشویی آن را کاملاً بشویید تا مانع ورود چربی به لوله ها شوید. توصیه می‌کنیم هر چند وقت یکبار یک شخص متخصص را برای بررسی کردن لوله ها به منزل بیاورید شاید این کار برایتان هزینه‌بر باشد ولی می‌توانید از مشکلات بعدی مانند گرفتگی چاه فاضلاب جلوگیری کنید.

برای اینکه سینک ظرفشویی را تمیز کرده و از ایجاد بوی بد در سینک ظرفشویی جلوگیری کنید چند روش خانگی وجود دارد که شما می توانید در منزل خودتان مشکل بوی سینک ظرفشویی را حل کنید.

دو دلیل کلی می تواند باعث بوی بد سینک ظرفشویی شود:

  1. جرم گرفتگی در لگن سینک
  2.  گرفتگی در لوله فاضلاب سینک ظرفشویی
حتما بخوانید:   روش باز کردن سینک ظرفشویی | چند راهکار برای رفع گرفتگی سینک ظرفشوی

در ادامه می خواهیم راه هایی را برایتان بیان کنیم تا مشکل بوی بد سینک ظرفشویی را برطرف کنید.

راه های آسان برای تمیز کردن سینک ظرفشویی

در ادامه می خواهیم چند روش ساده خانگی را برای شما توضیح دهیم که به وسیله آن بتوانید سینک ظرفشویی را تمیز کرده و به وجود آمدن بوی بد سینک ظرفشویی جلوگیری کنید راه های زیادی برای تمیز کردن سینک ظرفشویی و خلاص شدن از بوی بد سینک وجود دارد که برای شما توضیح خواهیم داد:

بوی بد سینک

 استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین

برای تمیز کردن سینک ظرفشویی شما می توانید موادی مثل سرکه، نمک، جوش شیرین و آب داغ را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کرده و با آن سینک ظرفشویی را تمیز کنید ابتدا داخل سینک ظرفشویی را با آب داغ بشویید و بعد از آن مخلوط نمک و جوش شیرین را در داخل سینک بریزید و سرکه را هم به آن اضافه کنید در فاضلاب سینک ظرفشویی را بسته و آب نریزید مدتی بگذارید بماند سپس داخل سینک را کامل تمیز شسته و درون فاضلاب را هم با آب بشویید.

تمیز کردن سینک ظرفشویی با آب و صابون

با محلول آب و صابون می توانید بوی بد سینک ظرفشویی را از بین ببرید برای این منظور آب و صابون را باهم مخلوط کنید و داخل سینک ظرفشویی بریزید مدتی صبر کنید سپس سینک ظرفشویی را بشویید.

بر طرف کردن بوی بد کابینت زیر سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب

امکان دارد بوی بدی که از سینک ظرفشویی به مشام شما می‌رسد مربوط به گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه باشد پس باید لوله ها و سیفون زیر سینک را تمیز کنید توصیه می کنیم حداقل ماهی یک بار این کار را انجام دهید تا از بوی بد رسوباتی که در سیفون جمع می‌شود جلوگیری کرده باشید اگر این بو مربوط به سیفون زیر ظرفشویی داخل کابینت بود حتماً ذرات غذا و میوه ها درون سیفون مانده و باعث بوی بد در سیفون شده است.

برای برطرف کردن این بو راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه برایتان بیان کرده و توضیح می دهیم:

  1. خارج کردن و تمیز کردن تمام وسایل در کابینت زیر سینک ظرفشویی
  2. استفاده کردن از محلول ضد بوی فاضلاب
  3.  تمیز کردن زیر سینک ظرفشویی به وسیله سرکه و آب
  4. استفاده از دانه قهوه برای برطرف کردن بوی کابینت زیر سینک ظرفشویی
  5.  استفاده از زغال برای برطرف کردن بوی بد کابینت زیر سینک

۱- خارج کردن و تمیز کردن تمام وسایل در کابینت زیر سینک ظرفشویی

برای تمیز کردن وسایل زیر کابینت ظرفشویی باید ابتدا تمام وسایلی را که داخل کابینت قرار داده اید خارج کرده و اگر هر کدام از این وسایل بوی بدی دارد حتماً آنها را دور بریزید و یا اگر قابل شستشو می باشد، آن را بشویید بعد از اینکه وسایل را از درون کابینت خارج کردید، از جوش شیرین که یک ماده خوشبو کننده فاضلاب هم می باشد، استفاده کرده و بوی سینک را بگیرید. بعد از اینکه کابینت را تمیز کردید وسایل داخل آن را کامل خشک کرده و داخل کابینت قرار دهید.

حتما بخوانید:   تمیز کردن حمام و توالت با جوش شیرین و آبلیمو

۲- استفاده کردن از محلول هایی برای برطرف کردن بوی فاضلاب

بیشتر بوی بد در سینک ظرفشویی مربوط به فاضلاب و لوله های سینک می باشد اگر متوجه شدید که دلیل بوی سینک ظرفشویی شما به دلیل فاضلاب است باید از مواد شوینده و یا محلول هایی برای برطرف کردن بوی بد فاضلاب مثل قرص های بوگیر فاضلاب، وایتکس و… استفاده کنید تا سیفون ها تمیز شود.

۳- تمیز کردن کابینت زیر سینک با سرکه و آب

در این مرحله می توانید از سرکه استفاده کنید سرکه یک بوگیر قوی بوده و خاصیت ضد عفونی کننده و میکروب کشی هم دارد برای این منظور باید کمی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و با یک دستمال کابینت را تمیز کرده و سپس کاسه آب و سرکه را داخل کابینت بگذارید به این وسیله بوی بد در کابینت زیر سینک از بین خواهد رفت.

۴- برطرف کردن بوی زیر سینک ظرفشویی به وسیله دانه قهوه

همانطور که می دانید قهوه ماده بسیار خوشبو می باشد که بیشتر اوقات به جای بوگیر از آن استفاده می شود می توانید برای از بین بردن بوی بد زیر سینک ظرفشویی، دانه های قهوه را در داخل کابینت زیر سینک قرار دهید در این صورت متوجه خواهید شد که به جای بوی بد، بوی دلچسب قهوه به مشامتان می رسد.

۵- استفاده از زغال برای برطرف کردن بوی بد کابینت زیر سینک ظرفشویی

اگر موارد بالا را انجام دادید ولی باز هم کابینت زیر سینک بوی بد می داد، می توانید از یک روش قدیمی استفاده کنید استفاده از زغال در قدیم بسیار رایج بوده زیرا ذغال یک ماده آنتی باکتریال است و می‌تواند بو های بد را به خود جذب کند برای این منظور تکه ای زغال را داخل کابینت زیر سینک قرار دهید تا بوی بد آن را بگیرد.

موادی که هیچگاه نباید در سینک ظرفشویی بریزید

دقت داشته باشید هر وسیله ای نیاز به مراقبت داشته و باید درست مورد استفاده قرار بگیرد اگر شما از سینک ظرفشویی خود خوب مراقبت کنید شاید کمتر با مشکل روبرو شوید بعضی مواد هستند که هیچ گاه نباید داخل سینک ظرفشویی بریزید زیرا باعث انسداد لوله ها می شود در ادامه می خواهیم شما را با این مواد آشنا کنیم:

حتما بخوانید:   باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین

۱- پوست خرد شده تخم مرغ

توجه کنید هیچگاه پوست تخم مرغ را که ریز شده باشد داخل سینک ظرفشویی نریزید زیرا پوست تخم مرغ از سینک عبور کرد و وارد لوله های فاضلاب می شود لوله های فاضلاب این تیکه های پوست تخم مرغ را به خود جذب کرده و باعث بسته شدن راه لوله خواهد شد و در این صورت شما بوی بدی را از سینک استشمام می کنید.

۲- آرد

درست است که شما تمام ظروف را داخل سینک ظرفشویی می شوید ولی دقت داشته باشید اگر داخل ظرف شما آرد وجود دارد حتماً آن را با دستمال کاغذی پاک کرده و داخل سطل آشغال بریزید شستن آرد در سینک ظرفشویی باعث گرفتگی لوله ها خواهد شد آرد قطرات آب را به خود جذب کرده و خمیری می‌شود و این خمیر باعث انسداد لوله ها خواهد شد.

۳- برگه های تبلیغاتی و برچسب

گاهی ممکن است افراد خانواده برچسب های ریز و درشت را که روی مواد مصرفی وجود دارند کنده و داخل سینک ظرفشویی بریزند اگر این مواد داخل لوله شود باعث انسداد و بوی بد لوله ها می شود.

۴- موی زیاد در داخل سینک ظرفشویی

یکی از موادی که اصلاً نباید داخل سینک ظرفشویی بریزید مو می‌باشد زیرا مو به راحتی با مواد غذایی گره خورده و باعث مسدودی لوله خواهد شد.

۵- موادی که در آب حل نمی شوند

بعضی از مواد هستند که در آب حل نشده و سفت می باشند مانند سنگ ریزه و شن، هیچگاه این مواد را داخل سینک ظرفشویی نریزید زیرا وارد لوله فاضلاب شده و باعث گرفتگی لوله خواهد شد.

بوی بد سینک

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش های برطرف کردن بوی سینک ظرفشویی را به طور کامل بیان کردیم اگر شما در نظافت سینک ظرفشویی خود دقت کنید کمتر با مشکل بوی بد سینک ظرفشویی رو به رو خواهید شد بعد از شستن ظرف ها حتماً تمام اطراف سینک را با دقت بشویید زیرا باقی ماندن غذا درون سینک، باعث به وجود آمدن بوی بد سینک ظرفشویی می شود.

گرفتگی لوله فاضلاب هم می تواند باعث بوی بد سینک ظرفشویی شما شود اگر با گرفتگی فاضلاب روبرو شدید حتماً باید سریعاً آن را برطرف کنید زیرا به مرور این گرفتگی بیشتر شده و ممکن است شما را با مشکلات جدی روبرو کند.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

نحوه از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه بر طرف کردن بوی بد کابینت زیر سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا