تعمیرات کولر گازی

روزانه چند ساعت می توانیم کولر گازی را روشن نگه داریم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از مهم‌ ترین پرسش‌ هایی که ممکن است به علت افزایش بازدهی و عملکرد کولر گازی و همچنین کاهش هزینه‌ های آن برای کاربران ایجاد شود این است که روزانه چند ساعت می‌ توانیم کولر گازی را روشن نگه داریم؟ آیا می‌ توانیم از کولر گازی به صورت دائمی استفاده کنیم؟ در صورت استفاده دائمی از کولر گازی برای قطعات آن مشکلی رخ نمی‌ دهد؟ با مد نظر قرار دادن افزایش بازدهی کولر آبی بهترین راه استفاده از آن چیست؟ آیا روشن و خاموش کردن کولر گازی به صورت مکرر می‌ تواند ضرری برای دستگاه داشته باشد؟

آیا می‌ توانیم به صورت دائمی کولر گازی را روشن نگه داریم؟

امروزه در بیشتر مناطق کشور که آب و هوای آنجا گرم و مرطوب می‌ باشد از انواع مختلف کولر گازی استفاده می‌ کنند. کولر گازی اسپلیت، پنجره‌ ای و داکت اسپلیت از انواع مختلف این دستگاه می‌ باشند که به تامین گرمایش و سرمایش محیط می‌ پردازند. پاسخ به این پرسش ارتباط مستقیمی با چند عامل در کولر گازی خواهد داشت که از آن جمله می‌ توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم.

  • کیفیت زیاد کولر گازی
  • سرویس مرتب و دوره‌ ای کولر گازی
  • جریان برق پر قدرت

با توجه به مواردی که در بالا عنوان شد می‌ توانیم اینطور بگوییم که اگر کولر گازی دارای کیفیت زیادی باشد و قطعاتی که در آن به کار رفته اصل و اورجینال باشد، میزان برقی که به دستگاه وارد می‌ شود نوسان نداشته باشد و در آخر سرویس کولر گازی به صورت مرتب و دوره‌ ای انجام شود، می‌ توانید از این وسیله به صورت دائمی استفاده نمایید. منظور ما از استفاده دائم این است که به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته می‌ توانید کولر را روشن نگه دارید زیرا ساختار کولر گازی طوری است که می‌ تواند عملکرد دائمی داشته باشد.روزانه چند ساعت می توانیم کولر گازی را روشن نگه داریم؟ مانند دیگر وسایلی که دارای کمپرسور و همچنین گاز مبرد می‌ باشند مثل یخچال که بدون وقفه روشن می‌ باشد. ولی حالا سوالی که پیش می‌ آید این است که استفاده دائمی از کولر گازی آیا مقرون به صرفه است یا خیر و آیا هزینه‌ های جانبی کولر با این کار افزایش پیدا نمی‌ کند؟

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات کولر گازی | راهنمای جامع قطعات کولر گازی

روشن ماندن طولانی مدت کولر گازی چه مزایا و معایبی دارد؟

در ادامه مطلب به بررسی مزایا و معایب روشن نگه داشتن طولانی مدت کولر گازی اشاره می‌ کنیم.

  • افزایش ریسک آتش سوزی در کولر گازی

یکی از مهم‌ ترین ایرادها و معایبی که می‌ توانیم در مورد روشن نگه داشتن طولانی مدت کولر گازی بیان کنیم افزایش ریسک آتش‌سوزی در دستگاه به علت اتصالی برق آن می‌ باشد. همچنین افزایش بار ورودی به کولر گازی می‌ تواند احتمال آتش سوزی را زیاد کند. به همین خاطر است که در ابتدای مقاله نیز عنوان کردیم چنانچه برق ورودی به دستگاهی قدرت کافی جهت ساپورت کولر داشته باشد می‌ توانید آن را به صورت دائم روشن نگه دارید. این مشکل یعنی زیاد شدن بار ورودی به کولر گازی اغلب در مواقعی صورت می‌ گیرد که هوا خیلی گرم است و دیگر همسایگان نیز از کولر گازی پر قدرت استفاده می‌ کنند. یکی دیگر از موارد این است که کولر گازی سالیان طولانی مورد استفاده قرار گرفته و به برق بیشتری جهت روشن ماندن نیاز دارد. در این شرایط میزان برق ورودی به کولر کاهش و افزایش می‌ یابد، سیستم داغ می‌ کند و احتمال آتش‌ سوزی در کولر افزایش پیدا خواهد کرد.

  • کاهش هزینه قبض برق

بسیاری از تکنسین‌ ها و متخصصین می‌ گویند یکی از مهم‌ ترین مزیت‌ های روشن ماندن کولر گازی به صورت دائمی این است که می تواند باعث کاهش هزینه قبض پرداختی شود اما فراموش نکنید وقتی که در منزل نیستید حتماً کولر گازی خود را خاموش کنید و پس از آنکه برگشتید دوباره می‌ توانید دستگاه را روشن نمایید. نکته مهم دیگر این است زمانی که در تابستان و روزهای داغ آن به سر می‌ برید پیش از خارج شدن از منزل دستگاه را خاموش می کنید، میزان زیادی از رطوبت و گرما داخل ساختمان به علت خاموش بودن دستگاه جمع می‌ شود. بنابراین زمانی که به منزل وارد می‌ شوید و کولر را روشن می‌ کنید دستگاه تحت فشار زیادی قرار می‌ گیرد تا محیط را سرد کند زیرا میزان رطوبت و گرما داخل ساختمان بسیار بالاتر از حالت نرمال قرار گرفته است. در نتیجه ریسک داغ شدن کمپرسور در کولر گازی در این شرایط افزایش پیدا می‌ کند و علاوه بر آن فشاری که به دستگاه وارد می‌ شود بیش از حد خواهد شد. در نتیجه می‌ تواند هزینه برق مصرفی را نیز به صورت تصاعدی افزایش دهد. حتی قدرت سرمایشی کولر گازی نیز با وجود آنکه دستگاه تلاش می‌ کند محیط را خنک کند تا ساعت‌ ها کاهش چشمگیری خواهد داشت. در مقابل می‌ توانیم بگوییم اگر توان برق ساختمان، کیفیت قطعات کولر گازی و همچنین سرویس به موقع و منظم آن را در نظر بگیرید و کولر را به شکل دائمی روشن نگه دارید، هیچ مشکلی برای دستگاه رخ نخواهد داد. کمپرسور در کولر گازی که در واقع قلب آن به شمار می‌ آید سیستم قطع کن اتوماتیک دارد و ریتم کارکرد آن طوری است که دمایی که از ترموستات دریافت می‌ نماید را تنظیم می‌ کند. به همین خاطر چنانچه کولر گازی مدام روشن باشد وقتی که دمای محیط به حد کافی سرد شد، کولر به طور اتوماتیک خاموش می‌ شود و روی حالت فن قرار خواهد گرفت. روزانه چند ساعت می توانیم کولر گازی را روشن نگه داریم؟به همین خاطر از داغ شدن کمپرسور جلوگیری شده و محیط هم بیش از اندازه سرد یا گرم نخواهد شد. با توضیحی که در بالا دادیم متوجه می‌ شوید که روشن ماندن دائمی دستگاه البته با مد نظر قرار دادن فاکتورهایی که نام بردیم نه تنها هیچ آسیبی به دستگاه نمی‌ زند بلکه از ورود صدمات بیشتر به دیگر قطعات کولر مانند کمپرسور آن نیز جلوگیری خواهد کرد. همچنین میزان مصرف برق هم در طولانی مدت کاهش پیدا کرده و هزینه قبض برق شما پایین می‌ آید.

حتما بخوانید:   پیدا کردن سوراخ رادیات و محل نشت گاز اسپیلت

چگونه بازدهی کولر گازی را افزایش دهیم؟

با توجه به همه مطالبی که در بالا بیان کردیم حالا سوال این است که چگونه می‌ توانیم از کولر به طور بهینه استفاده کنیم؟ استفاده بهینه به معنای بهره‌ مندی از بیشترین بازدهی کولر گازی در کنار کاهش مصرف برق می‌ باشد.

یکی از مواردی که می‌ توانید با انجام آن به این مهم دست پیدا کنید این است که از ترموستات هوشمند استفاده نمایید. به کار بردن این قطعه می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی به استفاده بهینه از این کولر گازی کمک کند. ترموستات هوشمند بر حسب مقدار دمای محیط، کولر گازی را برنامه‌ ریزی می‌کند و زمان روشن ماندن آن را تنظیم می‌ نماید. چنانچه از ترموستات هوشمند در کولر گازی استفاده نمایید می‌ توانید به تنظیم آن از راه دور نیز بپردازید یعنی می‌ توانید قبل از آنکه به منزل برسید کولر گازی خود را روشن کنید. در این شرایط نیازی نیست که به طور دستی جهت روشن کردن و خاموش کردن دستگاه اقدام نمایید زیرا ترموستات هوشمند این کار را انجام می‌ دهد.

عواملی که در مدت زمان روشن ماندن کولر گازی موثر هستند

همانطور که در بخش بالایی توضیح دادیم چنانچه کولر گازی به طور دائمی روشن باشد، تنظیمات دستگاه طوری عمل می‌ کند که پس از مدت کوتاهی روی حالت اتومات قرار گرفته و کولر خاموش می‌ شود. در واقع حالت اتومات در کولر گازی به این شکل است که کمپرسور آن خاموش می‌ شود و دستگاه روی حالت فن قرار می‌ گیرد و با انجام این کار قطعات داخلی دستگاه سالم می‌ مانند و عمر مفید آنها افزایش پیدا می‌ کند. معمولاً مدت زمان کارکرد کولر گازی وقتی که روشن است در شرایط عادی از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌ کشد یعنی کمپرسور فقط بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کار می‌ کند و سپس روی حالت فن قرار خواهد گرفت و این چرخه همچنان ادامه دارد. گاهی اوقات هم مشاهده می‌ شود که کولر گازی بیشتر و یا کمتر از این بازه زمانی کار می‌ کند. در ادامه مطلب برخی از عواملی که در مدت زمان روشن ماندن کولر گازی موثر هستند را بیان می‌ کنیم.

  • اگر دمای خارج از ساختمان بالا باشد موجب می‌ شود که کولر گازی بیشتر از اندازه مشخص شده کار کند و کمپرسور روی حالت کار کردن باقی بماند.
  • کاهش درجه ترموستات کولر گازی باعث می‌ شود که مدت زمان کارکرد آن طولانی‌ تر شود و کمپرسور بیشتر کار کند.
حتما بخوانید:   علت خروج بخار از کولر گازی | عیب یابی و رفع مشکل خروج بخار از کولر گازی

روزانه چند ساعت می توانیم کولر گازی را روشن نگه داریم؟

  • بنابراین می‌ توانید ترموستات را روی دمای بالاتری تنظیم کنید تا مدت زمان روشن ماندن کولر گازی کاهش پیدا کند.
  • یکی دیگر از عوامل مهم در مدت زمان روشن ماندن کولر گازی میزان ظرفیت دستگاه می‌ باشد. چنانچه ظرفیت کولر از متراژ محیط کمتر باشد دستگاه باید مدت بیشتری کار کند تا محیط را خنک کند.

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی مدت زمانی که می‌توان کولر گازی را روشن نگه داشت پرداختیم و عواملی که در این زمان تاثیر گذار هستند را عنوان کردیم. چنانچه کولر در شرایط عادی باشد، روشن ماندن دائمی آن ضرری ندارد. همچنین می‌ تواند میزان برق دستگاه را نیز کاهش دهد. شرط استفاده کردن بهینه از کولر، نصب ترموستات هوشمند می‌ باشد که روشن و خاموش کردن دستگاه را بدون هیچ خطایی انجام می‌ دهد. برای دریافت خدمات و سرویس کولر گازی خود می‌ توانید با کارشناسان آی بک امداد در ارتباط باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روزانه چند ساعت می توانیم کولر گازی را روشن نگه داریم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روزانه چند ساعت می توانیم کولر گازی را روشن نگه داریم؟ معایب روشن نگه داشتن کولر گازی به مدت طولانی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x