تعمیرات تاسیسات برقی

فتوسل می تواند چند لامپ را همزمان روشن و خاموش کند؟

فتوسل از نظر عملکرد مانند کلید تک پل می باشد. ولی کارکرد فتوسل به نور وابسته می باشد. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چند لامپ را می توان با فتوسل روشن یا خاموش کرد؟ در این مقاله از ایبک امداد جهت پاسخ به این سوال ابتدا به نحوه نصب فتوسل با چند لامپ بپردازیم:

فتوسل چیست؟

فتوسل وسیله ای می باشد که دقیقاً مثل کلید یک پل که جهت قطع و وصل کردن یک یا چند لامپ از آن استفاده می شود.

 •  فتوسل یک مزیت نسبت به کلید یک پل دارد. فتوسل با توجه به غروب یا طلوع خورشید لامپ ها را به صورت خودکار روشن یا خاموش می کند به شکلی که وقتی خورشید غروب می کند، سنسور نور در داخل فتوسل دستور وصل چراغ را خواهد داد و وقتی که خورشید طلوع می کند و نور مستقیم به فتوسل تابیده می شود، فتوسل دستور قطع لامپ ها را صادر می کند.
 • زمانی که نور به سنسور نوری فتوسل برخورد می کند، الکترون های والانس با اتم های سازنده، انرژی نور را دریافت کرده و از اتم جدا و به الکترون های آزاد مبدل خواهند شد.
 • الکترون ها بصورت آزادانه در فتوسل حرکت کرده و موجب بوجود آمدن جریان الکتریکی خواهد شد.
 • هر چقدر میزان نور بیشتر به فتوسل بتابد، به همان اندازه تعداد الکترون های بیشتری نیز در آن آزاد خواهند شد و جریان الکتریکی نیز افزایش پیدا می کند.
 • از رایج ترین کاربردهای فتوسل روشن کردن چراغ ها در محیطِ بیرون و به هنگام غروب کردن خورشید، همچنین خاموش کردن چراغ ها به هنگام طلوع نور خورشید است.
 • عملکرد سایر فتوسل ها نیز جهت روشن کردن چراغ های خیابان یا محوطه پارک ها بعد از تاریک شدن هوا می باشد.
 • تنظیمات نور در محیط های خانگی همچنین خاموش و روشن و کردن اغلب تابلوهای تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.
 • عملکرد فتوسل های پریزی با پریز های برق استاندارد می باشد. این کار یک راه بسیار راحت جهت خاموش و روشن کردن آباژور های زمینی یا چراغ های مطالعه است.
حتما بخوانید:   آموزش روش کاربردی سیم کشی ساختمان از سقف

سوپر فتوسل چیست؟ و چه تفاوتی با فتوسل دارد؟

سوپر فتوسل در واقع همان فتوسل عادی می باشد.‌ فقط با چند تفاوت کلیدی و مهم که در ادامه به این تفاوت ها می پردازیم:

 • در سوپر فتوسل‌ هیچ سنسوری نوری در داخل خود فتوسل قرار ندارد. در واقع سنسور به واسطه دو رشته سیم دقیقاً در محیط بیرون نصب شده است و خود فتوسل را داخل تابلو برق نصب می کنند، تا طول عمر فتوسل افزایش پیدا کند.
 • در سوپر فتوسل شما می توانید به واسطه کلید تعبیه شده روی دستگاه، خروجی رله را در حالت یکسره یا بصورت اتوماتیک تنظیم کنید.
 • در سوپر فتوسل تنظیم شدت نور با ولوم تغییر یا همان لوکس وجود داشته که شما می توانید وقت خاموش و روشن فتوسل را خودتان مشخص و تعیین کنید.

فتوسل

فتوسل می تواند چند لامپ را روشن و خاموش کند؟

فتوسل هایی که در بازار وجود دارند دارای ظرفیت مشخص می باشند.

 • چنانچه بیشتر از ظرفیت این کلید ها مصرف کننده را به آن وصل کنید به احتمال خیلی زیاد رله این وسیله خواهد سوخت. در این حالت باید رله را تعویض کنید.
 • بطور یقین نمی توان از هر تعداد لامپی که مایل هستید به این وسیله وصل کنید.
 • فتوسل ها دارای ظرفیت های مختلف و قیمت های بسیار متنوع در بازار موجود می باشند. فتوسل ها در ظاهر شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند ولی توان جریان کشی فتوسل ها با هم بسیار متفاوت می باشد.
 • ظرفیت هر وسیله ای روی آن درج می باشد.
 • شما می توانید با استفاده از یک فرمول بسیار ساده حساب کنید فتوسل شما می تواند چند لامپ را خاموش یا روشن کند.

تصور کنید در حیاط منزل شما ۱۰‌ عدد لامپ ۱۰۰ وات را به فتوسل ۶ آمپری بسته اید. برای دانستن این موضوع که آیا فتوسل ۶ آمپری می تواند جوابگوی خاموش یا روشن کردن لامپ های حياط منزل شما هست یا نه. بهتر است از فرمول زیر استفاده کنید تا به جواب برسید:

 • بهتر است ابتدا آمپر لامپ را در نظر بگیرید. باید توان لامپ را تقسیم بر ولتاژ مصرفی منزل خود کنید. اگر لامپ ها ۱۰۰ آمپر باشند و برق شهری هم ۲۲۰ ولت داشته باشد روش محاسبه به شکل زیر می شود:
 • چنانچه عدد بدست آمده را گرد کنید لامپ ۱۰۰ وات تقریباً ۰.۵ آمپر است. سپس تعداد لامپ های ۱۰۰ وات را باید در آمپری که بدست آوردید ضرب کنید.
 • اندازه جریان کشی ۱۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات کلاً ۵ آمپر می باشد. هر دو لامپ ۱۰۰ وات به ۱ آمپر احتیاج دارد. پس می توان از نظر تئوری بگوییم ۱۲ تا ۱۳ عدد لامپ ۱۰۰ واتی را جواب می دهد.
حتما بخوانید:   در تأسیسات برقی سیم ارت چگونه نصب می شود و چه کاربردی دارد؟

روش نصب فتوسل روی چند لامپ چگونه است؟

ما ۳ لامپ معمولی با فتوسل داریم که باید‌ طبق استاندارد سیم به رنگ مشکی را به فاز برق اصلی منزل بسته شود. سیم سفید هم به نول، سیم قرمز هم که خروجی فاز می باشد باید به لامپ متصل شود.

 • نکته بسیار مهمی می باشد در هنگام نصب فتوسل به چند لامپ، هرگز نباید لامپ ها یک سری باشند.
 • باید لامپ ها به شکل موازی در داخل مدار قرار گرفته باشد. در غیر اینصورت لامپ ها می سوزند.
 • روش نصب این فتوسل به چندین لامپ به این شکل است، که باید ابتدا لامپ ها را بصورت موازی در مدار قرار دهید به صورتیکه که نول در تمام لامپ ها مشترک باشد. بعد از آن باید سیم فاز اصلی منزل خود را به سیم مشکی فتوسل وصل کرده و سیم سفید را به نول لامپ ها متصل کنید و برگشت این فتوسل را هم به سیم نول ساختمان ببندید و در نهایت سیم قرمز رنگ فتوسل را بطور مستقیم باید به لامپ ببندید.

فتوسل های بیرونی

فتوسل های بیرونی از ناخالصی هایی مانند فسفر و سیلیسیوم ساخته شده است.

هر اتم سیلیسیوم چهار الکترون و هر اتم فسفر نیز دارای پنج الکترون والانس است و هنگامی که کنار هم قرار می گیرند، ۴ پیوند کووالانسی نیز در بین الکترون ها برقرار شده و یکی از الکترون های فسفر هم بدون پیوند باقی خواهد ماند.

چند نکته نصب فتوسل

چند نکته بسیار مهم در زمان نصب این نوع کلید یا همان فتوسل را به شما یادآور می شویم:

 1. چنانچه وسیله الکتریکی مد نظر شما یا همان مصرف کننده که سعی دارید آنرا به فتوسل وصل کنید، جریان بیشتری نسبت به آن دارد، شما می توانید فتوسل را مستقیم به کنتاکتور وصل کنید.
 2. اگر تعداد زیادی مصرف کننده در اختیار دارید و فتوسل شما ظرفیت کمتری برای نصب به آنها دارد، بطور مثال، تعدادی زیادی نورافکن دارید، شما می توانید جهت هر نورافکن فتوسل جداگانه ای را در نظر داشته باشید.
 3. چنانچه تعداد مصرف کننده ها که قصد دارید به فتوسل وصل کنید بیشتر از اندازه ظرفیت آن جریان کشی نیز داشته باشند، ممکن است یا لامپ ها روشن نشوند و یا لامپ ها اصلاً خاموش نشوند.
 4. در اغلب موارد چنانچه ظرفیت بالاتر از توان فتوسل را به آن متصل کنید و رله این وسیله بسوزد می توان آنرا تعمیر کرد، ولی اگر برد آسیب ببیند دیگر نمی توانید آنرا تعمیر کنید و فقط تنها راه تعویض فتوسل می باشد.
حتما بخوانید:   علت اتصالی کردن برق ساختمان چیست | رفع مشکل اتصالی برق

نکات بسیار مهم در مورد نحوه نصب فتوسل ها که حتماً باید به آنها توجه داشته باشید:

 • هنگام نصب باید توجه کنید که فتوسل را در قسمتی نصب کنید که شب ها نور چراغ به آنها تابیده نشود.
 • به جریان درج شده بر روی فتوسل باید توجه به مناطق گرمسیر و سردسیر هم داشته باشید. البته این موضوع در بیشتر لوازم برقی صدق می کند.
 • زمانی که فتوسل وصل می باشد نباید به برد الکترونیکی در داخل فتوسل دست بزنید زیرا برق ۲۲۰ ولت شهر به فتوسل متصل می باشد. باید مراقب این قسمت باشید چون جریان الکترونیکی و همچنین برق شهر در آن وجود دارد.
 • چنانچه مصرف شما بیشتر از اندازه تحمل رله فتوسل باشد حتماً باید از کنتاکتور به همراه فتوسل خود استفاده کنید.

دلایل خرابی فتوسل

چنانچه متوجه شدید فتوسل بخوبی کار نمی کند باید موارد زیر را دنبال کنید:

نفوذ آب بدرون فتوسل

احتمال دارد آب به درون فتوسل نفوذ پیدا کرده و موجب سوختن آن شده باشد. در این حالت باید حتماً فتوسل خود را تعویض کنید.

کثیف شدن فتوسل

ممکن است فتوسل بدلیل وجود گرد و خاک دچار کثیفی شده باشد و بدرستی عمل نکند. بهتر است محل چشمی و بدنه آنرا بخوبی تمیز کنید.

قطع شدن سیم های فتوسل

ممکن است سیم های درون فتوسل قطع شده باشند. در این حالت بهتر است آنرا باز کرده و اتصالات داخل را مورد بررسی قرار دهید و در صورت قطعی سیم ها را مجدداً وصل کنید.

فتوسل

جمع بندی

مهم ترین مرحله به هنگام نصب فتوسل این است که ابتدا با کمک فرمول مطمئن شوید که آیا تعداد روشنایی و لامپ می توانند توسط فتوسل تغذیه شوند؟ بهتر است توجه داشته باشید که فتوسل ها ظرفیت مشخصی دارند پس نمی توانید هر تعداد لامپی را به هر وسیله ای متصل کنید زیرا احتمال سوختگی فتوسل وجود دارد. چنانچه سوالی در خصوص فتوسل داشته باشید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

31

فتوسل می تواند چند لامپ را همزمان روشن و خاموش کند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش نصب فتوسل روی چند لامپ چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x