تعمیرات آبسردکن

نحوه تنظیم دمای آبسردکن | تأثیر دمای آبسردکن بر کیفیت آب

نحوه تنظیم دمای آبسردکن|تأثیر دمای آبسردکن بر کیفیت آب، تنظیم درجه آبسردکن

از جمله لوازم کاربردی و مهم در فصل های سرد و گرم سال آبسردکن می باشد. برای اینکه کیفیت آب آبسردکن شما مرغوب باشد، باید درجه آن را به صورت صحیح تنظیم نمایید. در این مطلب نحوه تنظیم کردن دمای آب آبسردکن را توضیح داده و در ادامه مشکلاتی که تنظیم نادرست آبسردکن به دنبال خواهد داشت را بیان می‌کنیم.

ترموستات آبسردکن

بیشتر دستگاه های آبسردکنی که در بازار موجود می باشد، دارای ترموستات داخلی هستند و برای اینکه بتوانید درجه آبسردکن را تنظیم نمایید، در این دستگاه ها کلید بیرونی تعبیه شده است. به صورت کلی ترموستاتی که در آبسرد کن ها به کار رفته است را می توانید تنظیم نمایید. این ترموستات در حالت عادی به طور پیش فرض به صورت استاندارد تنظیم شده است.

در برخی دیگر از آبسردکن ها برای تنظیم دمای آب دکمه مخصوصی قرار داده شده است، که این دکمه به صورت معمول در پشت آبسردکن قرار دارد. برای اینکه آبسردکن کارکرد و عملکرد خوب و درستی داشته باشد، با توجه به شرایط آب و هوایی ترموستات آن باید به صورت صحیح تنظیم شود. در فصل گرم مانند تابستان، درجه ترموستات نباید زیاد پایین باشد. چون به موتور آبسردکن فشار زیادی وارد خواهد شد.

تنظیم صحیح دمای آبسردکن

آبی که برای نوشیدن است، باید در کمترین حالت ده درجه سانتی‌گراد و در بیشترین حالت هجده درجه سانتیگراد باشد. باید توجه داشته باشید، که شرایط آب و هوایی منطقه شما دمای مناسب آب را تعیین می کند. دمای گفته شده دمای نرمال برای آب آشامیدنی می باشد. اما همه افراد لازم نیست، که حتماً آبی که می نوشند دارای این دما باشد. این دما پیشنهاد می شود، تا کلیه ها و دندان های افراد اذیت نشوند. در آبسرد کن ها دمای مناسب یازده یا دوازده درجه سانتیگراد می باشد.

آبسردکن

اثر تنظیم درست درجه آبسردکن بر روی کیفیت آب

مهمترین فاکتوری که بر خواص آب تاثیر می گذارد دما می باشد. وقتی که دمای آب افزایش می یابد تغییراتی در آب و مواد موجود در آن ایجاد می شود:

 • چنانچه دمای آب در درجات بسیار پایین تنظیم شود موجب خواهد شد، که چگالی آب کم شود و همچنین اگر دمای آب بسیار زیاد باشد، چگالی آب افزایش پیدا خواهد کرد.
 • اگر دمای آبسردکن به صورت صحیح تنظیم نشود، موجب کاهش فشار بخار آب خواهد شد.
حتما بخوانید:   تعمیر آبسردکن زاگرس Zagros

طریقه تنظیم کردن دمای آبسردکن

با توجه به نوع مدل آبسردکن نحوه تنظیم کردن دمای آب آن متفاوت خواهد بود. امکان دارد، که در پارک ها دمای آبسردکن حدوداً ده یا یازده درجه تنظیم شده باشد، که هر فردی نمی تواند آن را تغییر دهد. اما در آبسرد کن های دیگری که در منازل و ادارات مورد استفاده قرار می گیرد، برای تنظیم کردن دمای آب می توانید به این ترتیب عمل کنید:

 • در درون یا روی آبسرد کن ها اغلب دکمه تنظیمات وجود دارد، که به مدل آبسردکن شما بستگی خواهد داشت.
 • اگر آبسردکن شما تازه است، برای شروع می توانید دمای آن را بر روی دوازده درجه سانتی گراد تنظیم و سپس چنانچه احساس نمودید دمای آب گرم تر یا سرد تر است، آن را تغییر دهید.

آبسردکن

مشکلاتی که تنظیم نادرست دمای آبسردکن به دنبال دارد

تنظیم صحیح دمای آبسردکن موجب خواهد شد، که در زمان نوشیدن آب احساس خوبی داشته باشید و همچنین دستگاه آبسردکن شما سالم خواهد ماند و کمتر با مشکلات و ایرادات مواجه خواهد شد. در صورتی که دمای آبسردکن به صورت درست تنظیم نشود، مشکلات زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • وقتی که شما تشنه می شوید و خسته هستید، اگر آبسرد کن خراب شده باشد یا آبسردکن به خوبی سرد نشده باشد، احساس خوبی نخواهید داشت.
 • اگر دمای آبسردکن به صورت صحیح تنظیم نشده باشد احتمال دارد، که دیواره‌های آبسردکن یخ بزند، که اگر به موقع تعمیر نشود، دستگاه آبسردکن آسیب های بیشتری خواهد بود.

آموزش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن های مختلف

با توجه به اینکه تنظیم نادرست آبسردکن موجب به وجود آمدن مشکلاتی در دستگاه خواهد شد، امکان دارد، که این سوال برای افراد پیش آید، که چگونه می توان آن را به صورت صحیح تنظیم نمود. در این بخش طریقه صحیح تنظیم کردن ترموستات آبسردکن در برند های مختلف را توضیح می دهیم.

تنظیم کردن آبسردکن کن نیکایی

برای اینکه دمای آب آبسردکن نیکایی را به صورت صحیح تنظیم کنید، باید قسمت پشت این آبسردکن را برای دسترسی راحت به ترموستات آن باز کنید. بهتر است، که این کار توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود.

حتما بخوانید:   تعمیر آبسردکن مجیک Magic در تهران

تنظیم کردن آبسردکن افترون

وقتی که آبسردکن افترون را راه اندازی و روشن کردید، برای این که بتوانید دمای آن را تنظیم نمایید، در قسمت پشت این آبسردکن دکمه سبز رنگی وجود دارد، که به وسیله آن می توانید آبسرد کن را بر روی دمای مورد نظر خود تنظیم کنید.

تنظیم کردن آبسردکن گوسونیک

برای اینکه بتوانید دمای آبسردکن گوسونیک را به درستی تنظیم نمایید، باید آبسردکن خود را خاموش نمایید و به وسیله پیچ کشتی درجه ترموستات آبسردکن که در پشت این دستگاه وجود دارد را به صورت دلخواه چرخانده و تنظیم نمایید.

تنظیم کردن آبسردکن ایستکول

تنظیم کردن آبسردکن ایستکول بسیار راحت است. چون در پشت این دستگاه دکمه ای که به آب گرم و سرد مربوط است، قرار داده شده است و باید آن را فشار دهید، تا آب آبسردکن ایستکول به دمای مورد نظر شما برسد.

تنظیم آبسردکن مدیا

برای تنظیم دمای آبسردکن مدیا دکمه تنظیمات در پشت این آبسردکن قرار داده شده است. در مدل های گوناگون آبسردکن امکان دارد، که این دکمه به حالت پیچی در پایین توری یا بالای آن قرار داشته باشد. برای اینکه آب آبسردکن شما سرد شود، این پیچ باید در جهت عقربه های ساعت چرخانده شود و تقریباً سه ساعت باید زمان دهید، تا دمای آب به میزان مورد نظر برسد.

تنظیم دمای آب آبسردکن پاناسونیک

در پشت آبسردکن پاناسونیک پیچ مسطح و برنجی رنگ قرار دارد. اگر می خواهید آب آبسردکن پاناسونیک سرد تر شود، باید این پیچ در جهت عقربه های ساعت چرخانده شود. پس از چرخاندن پیچی که در پشت آبسردکن پاناسونیک قرار دارد، باید تا رسیدن دمای آب به درجه تنظیم شده صبر کنید.

نگهداری صحیح از آبسردکن

آبسردکن ها امروزه نه تنها در اداره ها، شرکت ها و بانک ها مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه به دلیل محبوبیت این دستگاه، افراد از آبسردکن ها در منازل شخصی نیز استفاده می‌کنند. این دستگاه مدل های گوناگونی مثل یخچال دار، رومیزی و ایستاده می باشند. برای اینکه دستگاه شما عمر مفید بیشتری داشته باشد و از تعمیر زود هنگام آن پیشگیری کنید، باید به برخی از نکات نگهداری از این دستگاه توجه داشته باشید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می کنیم.

آبسردکن

 • توجه داشته باشید، که نوسانات برق موجب خواهد شد، که در لوازم برقی آسیب های جدی به وجود آید. حتی در برخی مواقع نوسانات برق موجب سوختن موتور آبسردکن نیز می شود. بنابراین توصیه می گردد، برای اینکه آبسردکن خود را در مقابل نوسانات برق محافظت نمایید از محافظ برق استاندارد استفاده نمایید. همچنین وقتی که می خواهید مخزن آبسردکن خود را عوض کنید، حتماً اطمینان حاصل نمایید، که دستگاه را از برق کشیده اید.
 • برخی از آبسردکن ها مخزن ندارند و به آب شهری وصل می شوند. بنابراین برای اینکه آب را تصفیه کنند و املاح موجود در آن را کاهش دهند، فیلترهای مخصوصی در آنها به کار رفته است. با گذشت زمان این فیلترها آلوده و کثیف می‌شوند، که موجب خواهد شد اجزای درونی آبسردکن شما رسوب گرفته و دستگاه از کار بیفتد. به همین دلیل توصیه می‌شود هر ۶ ماه فیلتر آبسردکن را عوض نمایید.
 • آبسردکن باید با دیوار فاصله مناسبی داشته باشد و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد. دقت داشته باشید، که قرار گیری در مکان مناسب، سایه دار و خنک برای سلامت دستگاه آبسردکن بسیار حائز اهمیت است.
 • یکی دیگر از موارد مهمی که در نگهداری از آبسردکن باید به آن دقت داشته باشید. تمیز کردن دوره ای این دستگاه می باشد. اگر آبسردکن به صورت منظم تمیز نشود، گرد و غباری که بر روی کویل های امپراتور می‌نشینید از انتقال حرارت جلوگیری می کند. این موجب می‌شود، که به موتور دستگاه فشار زیادی وارد شود و دچار سوختگی گردد. اگر می خواهید، که از آبسردکن برای مدت طولانی استفاده نکنید، باید آب آن را تخلیه نمایید.
 • آب گرم دستگاه آبسرد کن را به صورت همیشگی روشن نکنید. فقط در زمانی که به آب گرم نیاز دارید، دکمه آن را بزنید. اگر آبسردکن برای مدت طولانی به این حالت روشن بماند، ترموستات آبسردکن صدمه می بیند.
 • آبسردکن باید هر چند وقت یکبار ضدعفونی شود. مخصوصاً در مدل هایی که دارای مخزن است، احتمال آلوده شدن آنها بیشتر می‌باشد. بنابراین باید آنها را ضدعفونی نمایید. برای انجام دادن این کار ها می توانید از محلول مخصوص و یا قرص های کلر دار استفاده نمایید. انجام دادن این کار موجب می‌شود، که آب این دستگاه سالم تر باشد.
 • جابجا کردن آبسردکن باید به حالت عمودی انجام شود. در صورتی که آبسرد کن به حالت افقی یا کج حمل شود، آبسردکن دچار ایراد و خرابی خواهد شد. پس از اینکه آبسردکن جابجا می شود، برای روشن کردن آن نباید عجله کنید. بهتر است، که پس از دوازده ساعت دستگاه خود را روشن نمایید.
حتما بخوانید:   تعمیرات گام به گام آبسردکن بوش BOSCH
98989

31

نحوه تنظیم دمای آب آبسردکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای تنظیم کردن دمای آبسردکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا