تعمیرات آسانسورتعمیرات

نحوه تعویض روغن موتور آسانسور

زندگی مدرن در کنار گسترش آپارتمان نشینی استفاده از آسانسور را یکی از نیازهای این نوع زندگی کردن است. بیشتر مردم در طول روز و در محیط های متفاوت مثل محل کار و یا محل زندگی با استفاده از آسانسور فاصله های بین طبقات را به آسانی طی می کنند. با توجه به تاثیرات مهم آسانسور در زندگی ما نگهداری صحیح از این دستگاه بسیار اهمیت دارد، مهم‌ترین نکته نگهداری و استفاده صحیح از آسانسور تعویض کردن به موقع روغن موتور آسانسور است که احتمال آسیب دیدگی موتور را کاهش می‌دهد و کارایی سیستم را نیز بالا می برد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اهمیت تعویض روغن موتور آسانسور چیست؟ در این مقاله از ایبک امداد اطلاعات مهم در مورد تعویض روغن موتور آسانسور در اختیار شما گذاشته تا بتوانید نتیجه خوبی را به دست می آورید با ما همراه باشید.

آسانسور برای فعالیت بهینه خود نیاز زیادی به موتور دارد که در انواع گوناگونی توسط سازندگان این قطعه تولید می‌شود. سرویس موتور یکی از مهم‌ترین بخش‌ در لیست سرویس آسانسور می باشد. رایج ترین نوع موتور که زیاد مورد استفاده است، موتور گیربکسی می باشد. این موتور از به کار گرفتن چندین چرخ دنده قادر به فعالیت است و برای اینکه موتور گیربکسی عملکرد بالایی داشته باشد چرخ دنده ها باید به خوبی وظایف خود را انجام دهند. برای فعالیت صحیح چرخ دنده ها باید از روغن موتور استفاده شود. روغن موتور باعث می شود اصطکاک در بین چرخ دنده ها کاهش پیدا کند. با اینکه روغن در همه موتورهای گیربکسی باید استفاده شود اما، نباید از یک موتور برای همه موتور ها به کار برده شود. نوع روغن موتور به ابعاد چرخ دنده هایی که در موتور به کار رفته است بستگی دارد. برای چرخ دنده های کوچک و بزرگ نباید از یک نوع روغن موتور استفاده شود با تغییر اندازه چرخ دنده ها، غلظت روغن هم تغییر می کند اگر چرخ دنده بزرگتر باشد باید روغن موتور، غلیظ تر باشد برای چرخ دنده ای کوچک باید روغن موتور رقیق باشد. اصطلاح دیگری که به گوش شما خورده است روغن کاری کردن آسانسور است. این دستگاه سیستم مکانیکی به شمار می آید که اجزای آن همیشه با هم تماس دارند. در این سیستم برای کم کردن اصطکاک، بین تمام اجزا باید از روغن استفاده شود. و در بخش هایی مانند: ریل ها و سیم بکسل ها برای فعالیت درست خود به روغن احتیاج دارند.

 

مزیت های استفاده از روغن موتور آسانسور

c5bdf446 3e9b 42bc 8389

 

  1. افزایش طول عمر قطعه ها و کم شدن اصطکاک
  2. روان شدن چرخ دنده ها در موتور گیربکسی
  3. بالا رفتن عملکرد موتور
  4. کم شدن ارتعاشات به هنگام استفاده
  5. کم شدن مصرف برق
  6. پیشگیری از فرسودگی اجزای موجود در موتور
حتما بخوانید:   نکته‌هایی که در نصب کولر آبی آبسال باید بدانید

آیا روند روغن کاری آسانسور با تعویض روغن موتور آسانسور یکسان است؟

عملیات روغن کاری در بخش های مکانیکی موتور است و به خود موتور ربطی ندارد. صرفاً جهت کم کردن اصطکاک موتور می باشد و تعویض روغن موتور آسانسور فقط به موتور این دستگاه مربوط می‌شود و ربطی به دیگر بخش های این دستگاه ندارد و متخصصین سرویس کار آسانسور روغن موتور قدیمی را تخلیه می کنند و روغن موتور جدید را در موتور آسانسور می ریزند.

 

انواع روغن موتور آسانسور

1628853841

می توان روغن موتور ها از لحاظ ساخت به ۳ دسته تقسیم کرد.

روغن طبیعی یا معدنی ( Mineral )

این محصول نفتی در طی مراحل ساده در مدل های متفاوتی تولید شده است و بر عکس روغن های مصنوعی حداقل قابلیت ها را دارا می باشند. که خصوصیاتی که در تولید روغن مصنوعی اضافه شده،  در روغن های طبیعی یا معدنی مشاهده نمی شود. این روغن اغلب در موتور خودرو مصرف می شود و بزرگترین مصرف کنندگان این روغن،  صنعت خودرو سازی می باشند.

روغن شیمیایی یا روغن مصنوعی  (Synthetic )

این روغن از یک فرآیند شیمیایی تولید شده است تا در نهایت، ملکول‌های یکنواخت تری داشته باشد.  روغن های مصنوعی از خود مقاومت بیشتر، در برابر اکسیده شدن، نشان داده است.در نوسانات دما، نیز عملکرد خیلی بهتری از خود نشان داده است. کم شدن رسوب در سیستم، از قابلیت های دیگر این روغن  شیمیایی می باشد.

روغن اتوماتیک یا پویا  (Automatic )

انتخاب در روغن موتور بستگی به موتور آسانسور دارد. ولی ما چطور باید تفاوت بین مشخصات روغن موتور آسانسور ها را متوجه بشویم؟هر موتور آسانسور یک پلاک فنی دارد که در آن بطور دقیق مشخصات موتور ثبت شده است.

یکی از این  اطلاعات که در پلاک مشاهده می شود، اطلاعاتی راجب به روغن موتور آسانسور شما است. شما به راحتی می توانید به تمام اطلاعات در جهت انتخاب بهترین نوع روغن موتور آسانسور دسترسی پیدا کرده و آنرا انتخاب کنید. اطلاعاتی مانند میزان  غلظت و کیفیت روغن موتور در پلاک موتور وجود دارد. شما می توانید با مشاوره گرفتن از کارشناسان،  بهترین و مناسب ترین روغن را برای موتور آسانسور خود انتخاب و تهیه کنید. توجه داشته باشید که در تعویض روغن گیربکسی، هرگز سطح روغن ریخته شده در موتور نباید، از سطحی که شرکت سازنده، معین کرده بیشتر باشد. چون اگر روغن موتور بیشتر از اندازه وارد گیربکس شود، در زمان حرکت موتور به بندها فشار وارد می کند و باعث معیوب شدن بند های موتور آسانسور می‌شود. در بازدید موتور آسانسور که بصورت ماهیانه باید انجام شود، اگر رنگ روغن موتور آسانسور به رنگ طلایی متمایل بود، یا اگر پودر فلز برنز دیدید، باید بدانید دلیل آن خوردگی فلز در گیربکس می باشد، و نشان دهنده ی مشکل جدی در چرخ دنده های موتور گیربکس است و باید چرخ دنده ها را تعویض کرد، چون به مرور زمان، باعث شکستگی چرخ دنده های برنزی می شود و خطرات فراوانی برای آسانسور ایجاد خواهد کرد.

حتما بخوانید:   بررسی فلاش تانک های توکار، معایب و مزایای آن

 

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور آسانسور

maintenance engineer repairing lift motor elevators 34755 135

در آسانسور های متفاوت از موتورهای یکسان استفاده نشده است و سازندگان آسانسور ها با توجه به ساختمان و ابعاد آسانسور، نوع موتور را انتخاب کرده اند. هر یک از این موتورها مشخصات مختص به خود را دارد و نحوه سرویس و نگهداری آنها نسبت به هم فرق دارد. و بهترین زمان تعویض کردن روغن موتور آسانسور را باید بعد از بررسی مشخصات موتور و مطالعه دقیق دفتر راهنمای آن معین کرد. اما بطور میانگین می توان گفت: روغن موتور آسانسور هایی هر متفاوت ۲ سال یکبار باید تعویض شوند. باید این را بدانیم دمایی ما آسانسور در آن فعالیت می کند تاثیر زیادی در مدت زمان تعویض روغن موتور آسانسور شما دارد. اگر آسانسور شما در دمای ۸۵ درجه سانتی‌گراد فعالیت می‌کند روغن موتور آنرا در زمانی حدودا ۲۰ ماهه عوض کنید. برای تعیین بهترین زمان تعویض روغن موتور آسانسور با افرادی که صلاحیت دارند مشورت کنید. توجه کنید تعویض روغن موتور آسانسور را خودتان تعویض نکنید.حتما از سرویس کار کمک بگیرید تا هم باعث ایمنی آسانسور خود باشید و هم برای خودتان ایجاد خطر و مشکل نشود.

 

چگونه بدانیم زمان تعویض روغن موتور آسانسور فرا رسیده است؟

زمانی را که باید روغن موتور آسانسور تعویض شود را افراد صلاحیت دار مشخص می کنند، افراد عادی نباید اقدامات خاصی را انجام دهند. بعضی از مشخصه های خراب بودن روغن موتور آسانسور را برای شما نام می‌بریم.

  • تغییر رنگ روغن موتور و به رنگ طلایی در آمدن آن
  • وجود داشتن خرده فلز در روغن آسانسور
  • وجود داشتن ذرات پودر برنز در روغن موتور آسانسور
  • خمیری شدن و تغییر حالت روغن موتور آسانسور

هر یک از این علائم می تواند نشان دهنده خرابی روغن موتور آسانسور شما باشد

 

مراحلی که باید برای تعویض روغن موتور آسانسور انجام شود

به هیچ عنوان نباید بدون داشتن تجربه این کار را انجام دهید. و حتما از متخصص دارای صلاحیت کمک بگیرید. بیاد داشته باشید هنگام کار با موتور آسانسور.  سلامت شما در معرض خطر خواهد بود. و بی تجربگی ، احتمال وقوع این خطرات را چندین برابر می کند. افراد دارای تخصص این مراحل را به راحتی پشت سر می گذارند.

۱- در قدم اول باید با شناسایی مشخصات موتور آسانسور، روغن موتوری که مناسب آن باشد تهیه کنید. بیاد داشته باشید، قبل از اینکه روغن را خریداری کنید، اول پلاک موتور آسانسور را بررسی کنید تا نتیجه بهتری داشته باشید.

حتما بخوانید:   روش تعویض ترموستات آبسردکن

۲- در کنار موتور، گیج شیشه ای یا دریچه قرار گرفته که می توانید مقدار روغن موجود را مشاهده کنید. از این طریق از میزان روغن موجود در سیستم  موتور آسانسور آگاهی پیدا می کنید.

۳- برای تعویض روغن موتور آسانسور بایستی تابلوی برق آسانسور را کاملا از مدار  خارج کنید تا خطری ایجاد نشود.

۴- و بعد باید دریچه ی تخلیه روغن موتور آسانسور را کامل باز کنیم تا تمامی روغن قدیمی موتور از سیستم خارج شود. از یک ظرف ۴ یا ۵ لیتری استفاده کنیم تا روغن موتور قدیمی را در آن بریزید چون می توانید از این روغن در تعویض روغن با روغن موتوری که جدید در مرکز روغن می ریزید استفاده کنید  .

۵- بعد از اینکه روغن قدیمی کامل خالی شد، بایستی مجراهای موتور آسانسور بطور دقیق پاکسازی شوند. این مرحله از گازوئیل استفاده می شود. بعد از خالی شدن،  باید گازوئیل وارد سیستم شود تا اینکه تمام روغن ها خارج شوند. این مرحله باید خیلی دقیق و کامل انجام شود.

۶- وقتی پاکسازی تمام مجراها به پایان رسید، باید روغن موتور جدید را با استفاده از یک قیف در موتور بریزید. البته فراموش نکنید باید از روغن مخصوص موتور آسانسور استفاده کنید نه روغن موتور  خودرو. هرگز روغن موتور های مختلف را با هم مخلوط نکنید.

و در آخر درب محفظه روغن موتور آسانسور را محکم ببندید، و روغن های ریخته شده در اطراف موتور آسانسور را با دستمال مخصوص تمیز کنید تا آلودگی از بین برود.

 

روغن  مناسب باید به ازای دما دارای چه گرانروی باشد؟

چسبندگی یا گرانروی روغن موتور گیربکسی آسانسور  یکی از مهم‌ ترین ویژگی در انتخاب روغن موتور خوب و مناسب جهت آسانسور  در نظر گرفته می شود. چون روغن موتور آسانسور باید چسبندگی مناسب را داشته باشد تا بتواند قطعات متحرک موتور را بخوبی روان کند. زمانیکه  موتور آسانسور روشن می شود، دمای موتور با دمای محیط برابر باشد، ولی کم کم با کار کرد موتور، دمای گیربکس بالا می رود. پس روغن موتور در دماهای متفاوت باید دارای چسبندگی یا گرانروی مناسب باشد، تا کار کرد موتور آسانسور دچار مشکل نشود.

در این مقاله از ایبک امداد شما را با مراحل و نحوه  تعویض روغن موتور آسانسور آشنا کردیم. بیاد داشته باشید تعویض روغن موتور آسانسور باید توسط متخصصان این کار انجام شود، چون کاری تخصصی است. اگر تجربه ی کافی ندارید این کار را به متخصص بسپارید تا خطری شما را تهدید نکند. امیدواریم توانسته باشیم شما را در نحوه و تعویض روغن موتور آسانسور راهنمایی کرده باشیم.

 

 

00000000000999999

31

 

روش تعویض روغن موتور آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روغن  مناسب باید به ازای دما دارای چه گرانروی باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا