تعمیرات تلویزیون

چگونه سلامت کنترل را بررسی کنیم | تست سلامت کنترل

ممکن است گاهی اوقات هنگام کار با کنترل متوجه شوید که کار نمی کند، و در این لحظه سعی دارید با زور و ضرب آن را به کار بیندازید اما این کار اشتباهی است و به کنترل آسیب می زنید، بهترین روش این می باشد که با روش های استاندارد، کنترل تلویزیون خود را بررسی نمایید.

کنترل تلویزیون از چه قطعاتی تشکیل شده است

 

  • به احتمال زیاد شما هم به باتری ضربه زده اید تا باتری به درستی کار کند، اما سوال پیش می آید که دلیل اصلی کار نکردن باتری چیست؟ پاسخ این سوال این است که باتری به درستی درون فنر قرار نگرفته است و به خاطر همین بعد از ضربه خوردن به سر جایش بر می گردد.
  • حاوی یک مدار چاپی است که در آن قطعات الکتریکی وجود دارد.
  • نکته اصلی این است که کنترل تلویزیون خود را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید تا تمام قطعات کنترل محافظت شود.
  • کنترل تلویزیون شامل کیبورد لاستیکی است که دارای اعداد و حروف می باشد.

موارد بالا در همه ی کنترل ها و ریموت ها دیده می شود.

چگونه از سلامت کنترل ها مطمئن شویم

اگر کنترل شما خراب شده است در اولین مرحله بایستی باتری های کنترل را بررسی کنید، اگر باتری شما عمرش تمام شده است بر اساس کنترل می توانید باتری های قلمی یا نیم قلمی خریداری کنید. برای اینکه مطمئن شوید ریموت کنترل شما سالم است بهتر است از رادیو استفاده کنید. چون رادیو ها بهترین روش و کم خرج ترین روش ها برای تست کردن کنترل تلویزیون است.

به احتمال زیاد می دانید که کنترل ها با امواج مادون قرمز کار می کنند و به خاطر همین این امکان را دارند که به دستگاه های دیگر وصل شوند. اگر شما کنترل را در مقابل رادیو قرار دهید پارازیت و صدای خش خش می دهد. این صدا ها حاکی از آن است که ریموت کنترل شما سالم است.

تست سلامت کنترل با دوربین عکاسی

این روش، از روش های مطمئنی است. اگر کنترل تلویزیون و رسیور شما کار نکرد آسان ترین راه این است که دوربین گوشی موبایل خود را باز کنید و کنترل را به طرف آن بگیرید، در این مرحله باید توجه داشته باشید که آیا رنگ بنفش از چراغ جلوی کنترل دستگاه شما خارج می گردد یا خیر؟ اگر رنگ چراغ چشمک زن به رنگ سفید باشد به این معنا س که ریموت کنترل خراب است. ولی اگر رنگ چراغ چشمک زن به رنگ بنفش باشد به معنای آن است که ریموت کنترل سالم است.

در حالت خرابی کنترل دو راه وجود دارد، و آن این است که آن را تعمیر کنید یا تعویض کنید. برای تعمیر کنترل خود می توانید در مجموعه ایبک امداد به دنبال کارشناسانی باشید که در این زمینه تخصص بسیار بالایی دارند و کنترل شما را بدون عیب و نقص تعمیر می کنند، و همچنین تعمیر کنترل یکی از روش های مناسب و کم هزینه است.

در کل، خرابی کنترل انواع گوناگونی دارد ولی مهم ترین آن، مربوط به باتری است و در خرید باتری توجه داشته باشید که بهترین نوع آن را خریداری کنید.

چگونه سلامت کنترل را بررسی کنیم

مشکلات رایج ریموت کنترل تلویزیون

همه کنترل های تلویزیون ساختار های مشابهی دارند، و به خاطر همین مشکلاتی که پیش می آید ممکن است برا همه یکسان باشد اگر با مشکلات کنترل رو به رو شده اید می توانید با مجموعه ایبک امداد که در تهران حضور دارند تماس بگیرید. موارد زیر از علل های خراب شدن کنترل می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیرات تلویزیون پارس الکتریک

خراب شدن لامپ LED در بخش جلویی ریموت کنترل تلویزیون

گاهی اوقات ممکن است ساختار داخلی لامپ LED موجود در بخش جلویی کنترل به هم بریزد، و ممکن است پایه های آن نیز جدا شوند، که می تواند از اصلی ترین علت خرابی در کنترل‌ باشد.

خراب شدن قطعه کریستال کنترل تلویزیون

کنترل در اثر افتادن و ضربه دیدن امکان دارد کریستال های آن، بشکند و یا پایه های آن که از جنس لحیم است جدا شوند.در صورت بروز این اشکال، باید کریستال ها را به صورت جداگانه خریداری و جایگزین آن ها کنید.

از کار افتادن یک یا چند دکمه ریموت کنترل تلویزیون

اگر در کنترل تلویزیون یک قطعه خراب شود، باعث از کار افتادن کل مجموعه می شود. اگر یک یا چند دکمه کار نکرد، نمی توان به خراب بودن کل قطعات اشاره کرد. زیرا اگر یکی از قطعات اصلی خراب شود، همه دکمه ها قابلیت کار کردن را ندارند. پس در این صورت مستقیما باید به سمت دکمه ای بروید که خراب است.

در زیر دکمه ها کلید های ریزی وجود دارد که به مرور زمان کثیف می شوند و گرد و خاک می گیرند، و کثیفی آن ها در اتصال مدار، مشکلی به وجود می آورد. برای تمیز کردن آن ها می توانید با استفاده از یک تکه پنبه و یا مسواک آغشته به الکل یا تینر، آن ها را تمیز کنید.

راه حل دیگری هم وجود دارید که می توانید با چسباندن  یک تکه زر ورق به لاستیک دکمه خراب شده، می توانید مشکل به وجود آمده را رفع کنید.

تمام شدن باتری ها

می دانید که کنترل ها با باتری کار می کنند و اصلی ترین بخش در هر مدار الکتریکی، منبع تغذیه آن است، در کنترل هم منبع تغذیه، باتری ها هستند.

اگر دکمه های کنترل شما کار نمی کنند ابتدا به سراغ باتری ها بروید و چک کنید که آیا به درستی در جایگاه خود قرار گرفته اند یا خیر؟ اگر درست قرار گرفته بودند باتری های قدیمی را خارج کنید و باتری های نو جایگزین کنید.

به هم ریختن لحیم پایه های IC:

هرچند این مشکل پیش آمده، با چشم مشخص نمی شود. اما پس از لحیم مجدد پایه ها، ایراد کنترل رفع می شود. اما بدانید که رفع این ایراد نیاز به تخصص دارد پس از این رو برای تعمیر لحیم پایه ها از کارشناسان مجموعه ایبک امداد کمک بگیرید.

خراب شدن گیرنده فوتوالکتریک کنترل تلویزیون

به طور کلی تلویزیون گیرنده سیگنال ها و کنترل تلویزیون، فرستنده محسوب می شود. و هر فرستنده ای هم به یک گیرنده نیاز دارد. و از این رو اگر گیرنده خراب باشد، فرستنده هم به درستی کار نمی کند. یکی از مشکلاتی که زیاد رایج نیست، از کار افتادن فوتو الکتریک موجود در قسمت جلویی کنترل تلویزیون است.و برای رفع این مشکل می توانید گیرنده یک تلویزیون دیگر را جایگزین آن کنید.

آشنا شدن با نسل جدید کنترل های از راه دور تلویزیون

در نسل جدید کنترل های از راه دور،از تکنولوژی مادون قرمز استفاده می کنند.این اشعه بعد از برخورد با

چگونه سلامت کنترل را بررسی کنیم

تلویزیون

، آن را گرم می کند و باعث اعمال تغییرات دلخواه تلویزیون می شود.با این کنترل ها می توانید در هر جایی از خانه و یا محیطی که باشید بنشینید و از تماشای تلویزیون لذت ببرید.

کنترل تلویزیون ها از قطعاتی مانند، برد مدار چاپی حاوی قطعات الکترونیکی، قاب پلاستیکی، کیبورد لاستیکی، باتری و فنر های باتری تشکیل شده است. در بیشتر کنترل ها رنگ یک سمت برد سبز و رنگ سمت دیگر آن قهوه ای روشن است. که قسمت سبز آن دارای چندین کلید است که توسط کیبورد های لاستیکی به هم وصل شده اند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا تصویر تلویزیون قطع و وصل می شود ؟

 

کارکرد کنترل های از راه دور

زمانی که شما کلید مدنظر را در کنترل فشار می دهید، IC موجود در آن، مکان کلید را شناسایی و به صورت سیگنال هایی به ترانزیستور منتقل می کند‌. ترانزیستور سیگنال های دریافتی را تقویت می کند. و در آخر این سیگنال های تقویت شده به بالا ترین بخش کنترل، همان قسمتی که LED دستگاه است، فرستاده می شود. و پس از آن شما تغییر دلخواهتان را بر روی تلویزیون می بینید.

خراب شدن کنترل تلویزیون با مایعات

به احتمال زیاد برای شما هم این اتفاق افتاده است که بر روی کنترل شما هم قهوه، نوشابه، آب و…. ریخته شده است و باعث می شود اتصال کلید ها به مدار ریموت کنترل قطع شود.برای رفع این مشکل ابتدا باید قاب ریموت کنترل را با استفاده از چاقو به آرامی از هم جدا کنید، به یاد داشته باشید قاب کنترل دارای خار های کوچکی است که باید احتیاط کنید چون اگر احتیاط نکنید امکان دارد آن خار ها بشکنند. بعد از جدا کردن قاب، لاستیک کلید ها را در بیاورید و با الکل تمیز کنید. و همچنین برد مدار چاپی را با الکل تمیز کنید. بعد از تمیز کردن آن ها، قطعات کنترل را وصل کنید و تست کنید که درست شده است یا خیر. اگر با این راهکار مشکل شما حل نشد یک کنترل جدید خریداری نمایید.

مراقبت و نگهداری از کنترل تلویزیون

با رعایت نکات زیر می توانید از کنترل خود محافظت و از خرابی آن جلوگیری کنید.

  • در بازه های زمانی معین باتری های کنترل خود را چک کنید، تا در صورت مشکل و خرابی و سولفاته شدن نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید.
  • برای محافظت از کنترل می توانید آن را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید تا از نفوذ مایعات جلوگیری شود. البته با دستان چرب و خیس کنترل را لمس نکنید.
  • هنگامی که از کنترل استفاده می کنید دکمه ها را به آرامی لمس کنید، و از لمس همزمان چند دکمه و محکم فشار دادن آن ها پرهیز کنید.
  • کنترل را در محل مناسبی قرار دهید تا در معرض ضربه و آسیب قرار نگیرد.

چگونه ذغال کنترل تلویزیون را تعمیر کنیم

در کنترل ها ذغال هایی وجود دارد، که به عنوان رسانای الکتریکی عمل می کنند‌ و ارتباط بین دو سر مدار را بر قرار می کنند. امکان دارد با استفاده طولانی مدت از کنترل تلویزیون، این ذغال ها خورده شوند و نتوانند وظیفه ی خود را به خوبی انجام دهند. اگر به این مشکل برخوردید بهتر است که ذغال های آن را به طور کلی تعویض کنید.

اما ممکن است ذغال ها را نتوانید در بازار پیدا کنید، در چنین شرایطی بهتر است به تعمیر ذغال ها بپردازید. البته به یاد داشته باشید که این راه حل موقتی است در نهایت بایستی یک کنترل جدید خریداری نمایید.

برای تعمیر آن، ابتدا تمام پیچ های کنترل را باز کنید تا به ذغال ها دسترسی داشته باشید، با یک مداد به آرامی روی آن ها بکشید و سطح آن ها را با یک لایه گرافیت بپوشانید. بهتر تست بدانید گرافیت رسانای الکتریکی است و می تواند به طور موقتی وظیفه ذغال ها را انجام دهد. سپس دوباره پیچ های کنترل را ببندید و سلامت کنترل را چک کنید.

چگونه سلامت کنترل را بررسی کنیم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

در این مقاله با روش های بررسی سلامت ریموت کنترل آشنا خواهید شد.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا