خدمات نظافتی

نحوه تمیز کردن مخلوط کن به چند روش ساده | نگهداری مخلوط کن

نحوه تمیز کردن مخلوط کن به چند روش ساده | نگهداری مخلوط کن، اهمیت تمیز کردن مخلوط کن

برای تمیز کردن مخلوط کن ترفند های بسیار ساده و راحتی وجود دارد، که امکان دارد از آنها اطلاعاتی نداشته باشید. با استفاده از این راهکارها می توانید سریع تر و راحت تر قطعات مختلف مخلوط کن خود را تمیز کنید. با توجه به اینکه دستگاه های مخلوط کن از جمله لوازم کاربردی می باشند، باید در استفاده و نگهداری از این دستگاه دقت کافی داشته باشید.

اهمیت تمیز کردن مخلوط کن

همانطور که گفته شد، دستگاه‌های مخلوط کن از جمله لوازمی هستند که در آشپزخانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. مخلوط کن در اکثر خانه ها وجود دارد، بنابراین کاربران باید با نحوه استفاده و نگهداری از این دستگاه آشنایی کامل داشته باشند. از جمله نکات بسیار مهم در استفاده و نگهداری از این دستگاه، تمیز کردن این دستگاه می باشد.

بهتر است بدانید که پس از هر بار استفاده از دستگاه مخلوط کن باید آن را خاموش نموده و از پریز برق جدا کنید. سپس برای تمیز کردن مخلوط کن اقدامات لازم را انجام دهید. در غیر این صورت امکان دارد، که به دیواره های مخلوط کن مواد غذایی چسبیده و موجب شود که تمیز کردن دستگاه سخت تر و وقت گیر تر شود. بنابراین بهتر است که با نحوه تمیز کردن مخلوط کن آشنا باشید، تا بتوانید سریعتر و راحت تر این کار را انجام دهید.

تمیز کردن پارچ مخلوط کن

در صورتی که پس از هر بار استفاده از این دستگاه پارچ مخلوط کن خود را به خوبی تمیز کنید، پاک کردن آلودگی ها و کثیفی ها وقت زیادی را از شما نخواهد گرفت و این کار را راحت تر می توانید انجام دهید. برای اینکه آلودگی هایی که به بدنه پارچ مخلوط کن چسبیده اند را تمیز کنید، پارچ مخلوط کن را تا نصف آب گرم بریزید و مخلوط کن را روشن نمایید.

برای تمیز کردن پارچ مخلوط کن می توانید از مواد طبیعی که خاصیت پاک کنندگی دارند استفاده کنید. چنانچه در پارچ مخلوط کن موارد سختی مانند آرد چسبیده است، می‌توانید در پارچ برای چند ساعت محلولی که حاوی سرکه سفید و آب و یا جوش شیرین و آب است، بریزید تا کندن و تمیز کردن این مواد غذایی راحت تر باشد.

برای اینکه پارچ مخلوط کن را با جوش شیرین و سرکه تمیز کنید، باید درون پارچ مخلوط کن در ابتدا یک فنجان سرکه بریزید و به آن مایع ظرفشویی اضافه کنید. پس از آن باید نصف فنجان جوش شیرین اضافه نمایید. حالا می توانید دستگاه مخلوط کن خود را روشن نمایید و اجازه دهید ترکیب فوق دیواره های پارچ را به خوبی تمیز کند.

حالا باید مخلوط کن را خاموش نموده و اجازه دهید که این محلول درون پارچ مخلوط کن برای چند دقیقه باقی بماند. پارچ مخلوط کن را پس از گذشت چند دقیقه خالی کرده و با اسفنج و مایع ظرفشویی دیواره های پارچ را با دقت تمیز کنید، تا بوی جوش شیرین و سرکه از پارچ مخلوط کن برود. اجازه دهید که پارچ مخلوط کن شما خشک شود. می توانید برای این کار از پارچه میکروفیبر استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تمیز کردن وسایل استیل | اهمیت تمیز کردن وسایل استیل

از دیگر راهکارها برای تمیز کردن پارچ مخلوط کن این است که وقتی داخل آن آب گرم ریختید، به آن چند تکه لیموی طبیعی اضافه کنید. وقتی که چند قطره مایع ظرفشویی به این محلول اضافه نمودید و از محکم بودن درب دستگاه اطمینان حاصل کردید، مخلوط کن را روشن نمایید و اجازه دهید که ترکیب لیمو، مایع ظرفشویی و آب گرم دستگاه شما را خوب تمیز کند.

این کار علاوه بر اینکه موجب تمیز شدن لکه های پارچ مخلوط کن می‌شود، هم موجب خوشبو شدن آن هم خواهد شد. در صورتی که روی پارچ مخلوط کن شما لکه هایی باقی مانده است، روی اسفنج مایع ظرفشویی ریخته و پارچ مخلوط کن را تمیز کنید. دقت داشته باشید که از اسفنج مناسب استفاده کنید و از مواد پاک کننده ساینده استفاده نکنید.

پارچ مخلوط کن

طریقه تمیز کردن پایه های مخلوط کن

باید دقت داشته باشید که پایه های مخلوط کن به هیچ عنوان نباید با آب تماس داشته باشند، چون امکان دارد به قسمت هایی که حساس هستند مثل موتور مخلوط کن آب نفوذ کند و موجب آسیب دیدن آن شود. برای اینکه پایه مخلوط کن را تمیز کنید، می توانید از دستمال مناسبی که نیمه مرطوب است، استفاده نمایید. این دستمال را به دقت بر روی پایه های مخلوط کن بکشید تا لکه های آن برطرف شده و به خوبی تمیز شوند.

برای اینکه دکمه های پایه مخلوط کن را تمیز کنید، می توانید از گوش پاک کن و الکل استفاده نمایید. گوش پاک‌کن را به مقداری الکل آغشته کرده و شکاف های بین دکمه ها و اطراف آنها را تمیز نمایید.

پایه مخلوط کن

تمیز کردن تیغه های مخلوط کن

در این مرحله باید تیغه های مخلوط کن خود را از پارچ آن جدا نمایید. این مرحله در صورتی باید انجام شود، که هنگام شستن پارچ تمیز نشده باشد. پایه پارچ مخلوط کن را اگر بچرخانید، تیغه به راحتی جدا خواهد شد. سپس با مایع ظرفشویی مورد شستشو قرار داده و با آب از روی آن مواد شوینده را پاک کنید.

در صورتی که تیغه مخلوط کن کثیفی زیادی دارد و به راحتی این لکه‌ها و کثیفی‌ها پاک نمی‌شوند، پس از این که تیغه را از پارچ جدا نمودید، درون ظرف مناسب یک لیتر آب ریخته و نصف قرص ظرفشویی را در آن قرار دهید. سپس تیغه مخلوط کنی که جدا کرده بودید را در این ظرف قرار دهید. تیغه مخلوط کن شما حدود یک ساعت باید در آن بماند. قرص ظرفشویی را می‌توانید از فروشگاه‌های مواد غذایی یا داروخانه ها تهیه کنید.

واشر پایه تیغه مخلوط کن را می توان با استفاده از گوش پاک کن تمیز کنید. برای انجام دادن این کار واشر را از تیغه مخلوط کن برداشته و با چند قطره زیتون یا روغن معمولی و گوش پاک کن واشر مخلوط کن را روغن کاری نمایید. این کار موجب می‌شود، که خاصیت انعطاف پذیری آن حفظ شده و طول عمر دستگاه بیشتر باشد.

تیغه مخلوط کن

نکات مهم استفاده از مخلوط کن

استفاده از دستگاه هایی مانند مخلوط کن موجب شده است که شرایط آشپزی برای افراد آسان تر و راحت تر باشد. با توجه به اینکه قیمت این گونه دستگاه ها بسیار افزایش یافته است، باید به نکات مهمی در استفاده و نگهداری از دستگاه مخلوط کن توجه داشته باشید و بدانید که نحوه استفاده و نگهداری درست و اصولی از این دستگاه چگونه است؟

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تمیز کردن چای ساز | شستن چای ساز در کمترین زمان

از مخلوط کن برای میکس کردن انواع سبزی ها، میوه ها و مواد غذایی می توان استفاده کرد. همچنین می توان با استفاده از این دستگاه و میوه های تازه یک اسموتی خوشمزه را در زمان بسیار کم و به راحتی تهیه کرد.

  • پس از اینکه از دستگاه مخلوط کن استفاده کردید، بدنه آن را با دقت تمیز کنید. در صورتی که بدنه مخلوط کن لکه های سختی دارد، می توانید از مواد شوینده ملایم و دستمال مرطوب استفاده کرده و آنها را تمیز کنید.
  • زمانی که می‌خواهید دستگاه خود را درون کابینت قرار دهید در ابتدا اطمینان حاصل نمایید که همه قسمت های مختلف مخلوط کن به صورت صحیح بر روی هم قرار گرفته اند. در این صورت به قطعه های مخلوط کن ضربه و فشاری وارد نخواهد شد. همچنین برای نگهداری از دستگاه مخلوط کن پیشنهاد می شود، که محل ثابتی را مد نظر داشته باشید.
  • بخش های قابل شستشوی دستگاه مخلوط کن را با کف و آب بشویید. شما می توانید برای شستن ظرف خردکن یا پارچ و دیگر قسمت های قابل شستشوی دستگاه مخلوط کن از آب ولرم و مایع ظرفشویی استفاده نمایید.
  • برای نگهداری از دستگاه مخلوط کن یکی از نکات بسیار مهم این است که باید دقت داشته باشید که مواد خوراکی که بسیار داغ است را داخل این دستگاه نریزید.
  • در روزهای گرم از دستگاه های مخلوط کن بیشتر استفاده می شود. برای اینکه طول عمر دستگاه شما بیشتر باشد باید به نکات مهم استفاده و نگهداری از این دستگاه توجه کافی داشته باشید. هنگامی که می خواهید دستگاه مخلوط کن خود را روشن کنید از بسته بودن درپوش و محکم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
  • در حین روشن بودن دستگاه مخلوط کن درب آن را باز نکنید و از مواردی مانند چاقو یا قاشق در آن استفاده نکنید.
  • مواد غذایی بسیار سفت را داخل مخلوط کن نریزید. این کار موجب خواهد شد که تیغه دستگاه مخلوط کن شما تغییر حالت داده و کارایی دستگاه کاهش پیدا کند.
  • دستگاه مخلوط کن را در دسترس کودکان قرار ندهید. این کار می‌تواند بسیار خطرناک بوده و حادثه آفرین باشد.
  • از سالم بودن سیم برق و دیگر قسمت های دستگاه مخلوط کن خود اطمینان حاصل کنید.
  • در صورتی که مشکلی برای دستگاه مخلوط کن شما به وجود آمده است عیب یابی آن را به افراد متخصص و حرفه‌ایی در این زمینه بسپارید.

سخن تکمیلی

دستگاه مخلوط کن از جمله لوازم کاربردی در آشپزخانه افراد می باشد که با استفاده از آن مراحل آشپزی راحت تر و سریع تر انجام می شود. برای افزایش طول عمر دستگاه مخلوط کن باید پس از هربار استفاده آن را به خوبی تمیز کنید تا برای استفاده مجدد آماده باشد. برای تمیز کردن دستگاه مخلوط کن پیشنهاد می‌شود که از مواد شیمیایی بسیار قوی و خشن استفاده نکنید و به جای آن از مواد طبیعی مانند لیمو، جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید.

نحوه تمیز کردن مخلوط کن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن مخلوط کن و نگهداری از آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا