خدمات نظافتی

روش تمیز کردن پنکه سقفی

با آغاز فصل گرما و رسیدن تابستان بسیاری از مردم از پنکه سقفی برای خنک کردن محیط خانه خود استفاده می کنند بنابراین قبل از آن که کار خود را با پنکه شروع کنند بهتر است ابتدا به تمیز کردن آن بپردازند زیرا چنانچه در طول سال گرد و غبار و ذرات بر روی پره های آن نشسته باشد با حرکت و چرخش پره ها این ذرات در محیط اطراف پخش شده و باعث آلرژی و مشکلات تنفسی خواهد شد. به همین خاطر تمیز نگه داشتن آن و استفاده درست از پنکه سقفی بسیار مهم می باشد.

اهمیت نظافت پنکه سقفی

یکی از لوازم سرمایشی و خنک کننده که معمولاً در فصل تابستان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد پنکه سقفی است. پنکه سقفی از پره هایی تشکیل شده و با حرکت این پره ها و چرخش آنها محیط خانه خنک می شود. معمولاً روی پره های پنکه سقفی ذرات و گرد و غبار نشسته و آلودگی روی آن جمع می شود. بهتر است هر ساله قبل از شروع فصل گرما و استفاده کردن از پنکه ابتدا به تمیز کردن آن بپردازید تا گرد و غبار انباشته شده بر روی آن در اطراف پخش نشود و باعث بیماری نگردد.

لوازم مورد نیاز جهت تمیز کردن پنکه سقفی

لوازمی که برای تمیز کردن پنکه سقفی نیاز دارید بستگی به نوع تجهیزات شما دارد. برای آنکه بتوانید به صورت درست پنکه سقفی را تمیز کنید به لوازم زیر نیاز دارید.روش تمیز کردن پنکه سقفی

  • دستمال مناسب گردگیری
  • نردبان یا چهارپایه
  • پاک کننده چند منظوره
  • پیچ گوشتی و آچار

برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا پنکه سقفی را از پریز برق جدا کنید

به هیچ عنوان هنگام تمیز کردن لوازم الکتریکی مانند پنکه دو شاخه آن را به برق وصل نکنید و مطمئن شوید که آن را از برق جدا کرده اید. قرار دادن دکمه پنکه سقفی بر روی حالت خاموش کافی نمی باشد و باید حتماً دو شاخه آن از پریز برق جدا شود. برای اطمینان از عدم وجود خطر بهتر است که برق خانه را به صورت کلی قطع کنید. ممکن است از خودتان بپرسید که چرا فقط خاموش نمودن فن کافی نیست؟ در پاسخ باید بگوییم جهت اطمینان از ایمنی و همچنین بدون خطر بودن کار بهتر است همه لوازم را خاموش کرده و پس از آن که کار نظافت تمام شد آنها را روشن کنید.

حتما بخوانید:   بهترین روش تمیز کردن هود آشپزخانه | اهمیت تمیز بودن هود

از نردبان یا چهارپایه استفاده کنید

برای اینکه بتوانید به پنکه سقفی دسترسی داشته باشید بهترین وسیله نردبان و یا چهارپایه می باشد زیرا استفاده از آن موجب می‌شود که تسلط کافی جهت نظافت پنکه داشته باشید. برای نظافت لوازمی که بر روی سقف نصب شده اند مانند لوستر و پنکه سقفی حتماً به چهارپایه نیاز دارید مگر اینکه سقف خانه شما کوتاه باشد. به هنگام استفاده کردن از نردبان تمامی اصول ایمنی آن را رعایت کنید و حتما دقت کنید که روی سطح صاف و بدون لغزش قرار داده شود. همچنین می‌توانید از افراد خانواده خود بخواهید تا از نردبان دور بمانند.

ماده پاک کننده را بر روی دستمالی اسپری نمایید

شاید برای آنکه بخواهید سطحی را تمیز کنید پاک کننده را روی آن سطح اسپری می کنید و بعد دستمال می کشید اما در واقع باید بگوییم که این کار اشتباه است مخصوصاً برای لوازم الکتریکی. در این شرایط باید ابتدا پاک کننده را بر روی دستمال تمیزی اسپری کنید و سپس دستمال را بر روی سطح بکشید. اگر فقط ذرات و گرد و غبار روی پنکه سقفی نشسته است، بهترین روش این است که از دستمال میکروفایبر استفاده کنید تا گرد و غبار به راحتی جذب شوند.

روش تمیز کردن پنکه سقفی

دستمال معمولی گرد و غبار را از سطح پنکه جابجا می کند و عملاً آن را تمیز نخواهد کرد. قبل از آنکه از چهارپایه بالا بروید دستمال خود را نم دار کرده و از پاک کننده روی آن اسپری کنید. چنانچه به پاک کننده دسترسی ندارید آب هم برای تمیز کردن پنکه کافی می باشد.

پره های پنکه سقفی را تمیز کنید

با حرکات آرام و آهسته یک به یک پره های پنکه سقفی را تمیز کنید. انجام حرکات سریع باعث بر هم زدن تعادل شما می‌شود و همچنین می‌تواند باعث آسیب رسیدن به پره ها نیز گردد. از تمیز بودن دستمال و نمدار بودن آن مطمئن شوید در غیر این صورت ممکن است گرد و غبار بر روی پنکه سقفی باقی بماند و فقط روی آن جابجا شود و یا ممکن است روی زمین و یا دیگر وسایل بنشیند. همچنین تمیز نمودن دستمال بخش‌ های دیگر پنکه سقفی را هم آلوده می کند. اگر پنکه سقفی از نوع لوستری می باشد ابتدا لامپ های آن را باز کنید و قبل از اینکه از نردبان بالا بروید با یک دستمال میکروفایبر که آن را نمدار کرده‌اید لامپ ها را تمیز کنید. پس از آنکه پره ها و لامپ ها را کاملاً تمیز کردید حباب بخش لوستر را نیز گردگیری و تمیز نمایید. به هنگام نظافت پنکه سقفی توجه کنید وزن دست شما نباید بر روی پره ها بیفتد زیرا این کار باعث نامتعادل شدن پنکه خواهد شد.

حتما بخوانید:   روش پاک کردن برق اتو از روی پارچه | از بین بردن برق اتو از لباس

یک راهکار دیگر برای تمیز نمودن پنکه سقفی

برای آنکه بتوانید از یک روش دیگر استفاده کنید و به تمیز کردن پنکه سقفی اقدام نمایید راه زیر را نیز امتحان کنید.

بخش های مختلف پنکه را از آن جدا کنید

پنکه های سنتی و قدیمی برای محافظت از کاربران دارای محفظه هایی اطراف تیغه ها می باشند اما این محفظه باعث می شود که همه گوشه ها و زوایای پنکه کاملاً تمیز نشود و گرد و غبار روی آن باقی بماند. برای آن که بتوانید با دقت کامل پنکه را تمیز کنید از یک پیچ گوشتی استفاده کرده و آن را باز کنید و پایین بیاورید. در این قسمت باید قطعات مختلف پنکه را از هم جدا کنید. فن های جدید دارای تکنولوژی کنترل از راه دور و یا بلوتوث می باشند حتی برخی از آنها دارای چراغ سقفی نیز هستند بنابراین به هنگام جدا کردن قطعات آن باید کاملاً مراقب این موارد باشید.

تمیز کردن پنکه

برای اینکه پره های پنکه را تمیز کنید می توانید از یک برس نرم و خشک استفاده کنید. اگر پره چرب شده و علاوه بر گرد و غبار چربی هم روی آن نشسته است در این مرحله باید از مواد شوینده استفاده کنید و به پاک کردن چربی ها بپردازید. دقت کنید استفاده کردن از آب گرم می‌تواند بسیار موثر باشد. در این مرحله خاک، گرد و غبار و چربی ها کاملاً تمیز خواهند شد. پارچه ای را داخل ظرفی که از مواد شوینده و آب پر شده است فرو کرده و آن را مرطوب کنید و آب اضافه آن را بگیرید. خیس بودن بیش از حد پارچه می تواند برای فن مضر باشد. حالا یک به یک و خیلی آرام پره ها را تمیز کنید.

قطعات پنکه را بشویید

از مواد شوینده ملایم و آب استفاده کنید و به کمک یک اسفنج نرم همه قطعات پنکه را کاملاً تمیز کنید تا آلودگی ها پاک شود. قسمت هایی از فن که دارای قطعات الکترونیکی می باشند نباید با آب در تماس قرار بگیرد بنابراین به این نکته مهم توجه کنید و این قسمت ها را با یک پارچه خشک و یا برس نرم تمیز کنید.

حتما بخوانید:   از بین بردن باکتری و ویروس فرش

قطعات مختلف پنکه را خشک کنید

همه بخش هایی که با مواد شوینده و آب شسته اید را با استفاده از کاغذ جاذب و یک پارچه نرم کاملاً خشک کنید. همچنین می توانید قطعات را زیر نور آفتاب قرار دهید تا کاملاً خشک شود. قطعات را در جای خود قرار دهید و پس از آن که همه بخش‌ های پنکه خشک شدند آنها را در جای خود قرار دهید و از محکم شدن آنها مطمئن شوید. همچنین می توانید از روغن روان کننده استفاده کنید و آن را داخل اتصالات بریزید تا بهتر کار کنند. به هنگام نصب کردن پره ها به علامتی که بر روی آنها درج شده و نشان می دهد که از کدام قسمت باید نصب شود دقت کنید.

تمیز کردن دوره ای پنکه سقفی

برای آنکه پنکه سقفی شما همیشه تمیز باشد و با چرخش خود گرد و غبار و ذرات را در محیط اطراف خانه پخش نکند و در نتیجه باعث آلرژی و حساسیت و بیماری‌ های تنفسی نشود، بهتر است که ماهی دو بار پره های آن را کاملاً تمیز کنید. روش تمیز کردن پنکه سقفیمخصوصاً اگر پنجره های خانه خود را باز می گذارید و یا جایی زندگی می کنید که خاک و گرد و غبار در آنجا زیاد است بهتر است تمیز کردن پنجره ها را زود به زود انجام دهید تا باعث بروز مشکل برای شما نشود.

سخن پایانی

یکی از لوازم سرمایشی که معمولاً بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد و البته در میان مردم محبوب می باشد پنکه سقفی است. از آنجایی که گرد و غبار و ذرات بر روی پنکه سقفی می نشیند و با هر بار چرخش پره ها ممکن است که این گرد و خاک به محیط خانه وارد شود و باعث بیماری هایی مثل بیماری تنفسی و آلرژی گردد بنابراین قبل از آن که از پنکه استفاده کنید حتماً باید نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید. در این مقاله از ایبک امداد روش های تمیز کردن پنکه سقفی را کاملاً برای شما کاربران عزیز توضیح دادیم. با انجام این مراحل و بررسی دوره ای پنکه سقفی می توانید از خنکی مطبوع آن در فصل گرم تابستان لذت ببرید.

31

روش تمیز کردن پنکه سقفی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش تمیز کردن پنکه سقفی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x