تعمیرات تلویزیون

طریقه تمیز کردن صفحه تلویزیون|محلول مناسب برای تمیز کردن صفحه تلویزیون

طریقه تمیز کردن صفحه تلویزیون|محلول مناسب برای تمیز کردن صفحه تلویزیون، دستمال مناسب برای تمیز کردن صفحه تلویزیون

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

مانیتور تلویزیون‌ها و کامپیوترهایی که در خانه ها وجود می دارند، چنانچه دچار گرد و غبار و لکه شده باشند، تصاویری که از آنها پخش می‌گردد، کیفیت مناسبی نخواهند داشت. به همین دلیل نحوه تمیز کردن صفحه تلویزیون یک امر مهم و با اهمیت محسوب می شود. مانیتور ها و تلویزیون های جدید صفحه نمایش بسیار ظریفی دارند. بنابراین برای تمیز کردن آنها باید احتیاط کنید، تا آسیبی به این وسایل نرسد. اگر فردی بدون اینکه اطلاعات و آگاهی کافی در این زمینه نداشته و اقدام به نظافت صفحه تلویزیون و مانیتور کند، موجب به وجود آمدن مشکلاتی خواهد شد. در این مطلب قصد داریم، که به نحوه نظافت صفحه تلویزیون و مانیتور پرداخته و بگوییم که چگونه می‌توانید گردوغبار تلویزیون را از بین ببرید.

نحوه صحیح تمیز کردن صفحه تلویزیون

برای اینکه بتوانید صفحه تلویزیون خود را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید، باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 •  تلویزیون را قبل از شروع به کار خاموش کنید.
 •   دستمال مناسب برای تمیز کردن تلویزیون انتخاب کنید.
 •  از اسپری تمیز کننده و یا محلول مناسب این کار استفاده نمایید.
 •   به صورت صحیح صفحه تلویزیون را باید دستمال بکشید.
 • صفحه تلویزیون را به طور کامل خشک کنید.
 • خط و خراش از صفحه تلویزیون را از بین ببرید.

در هر کدام از این مراحل را به صورت جداگانه و کامل مورد بررسی قرار می دهیم:

صفحه تلویزیون

خاموش کردن تلویزیون قبل از تمیز کردن صفحه تلویزیون

اگر می‌خواهید صفحه تلویزیون یا مانیتور را تمیز کنید، قبل از اینکه اقدام به این کار کنید، باید تلویزیون را خاموش نمایید و سپس آن را از برق بکشید. با این کار شما می توانید کثیفی و لکه هایی که بر روی آن قرار دارد، به راحتی مشاهده کنید. همینطور پاک کردن و نظافت تلویزیون وقتی که به برق وصل است و روشن می باشد، بسیار خطرناک خواهد بود. چون وقتی پیکسل ها در حال کار باشند، گرما تولید می‌کنند و تمیز کردن آن با یک پارچه نمدار می تواند حادثه آفرین باشد.

حتما بخوانید:   علت قرمز شدن صفحه نمایش تلویزیون

انتخاب دستمال مناسب برای تمیز کردن صفحه تلویزیون و مانیتور

برای تمیز کردن صفحه تلویزیون و مانیتور نباید از پارچه های حوله ای، لباس های بافتنی، دستمال‌های کاغذی و روزنامه استفاده کنید. چون اینگونه پارچه ها و دستمال ها موجب ایجاد خط و خش بر روی صفحه نمایش تلویزیون و مانیتور خواهند شد.

 •  پارچه‌ای برای تمیز کردن صفحه تلویزیون خود انتخاب می کنید، به هیچ عنوان نباید زبر و خشک باشد.
 •   از پارچه ای برای نظافت صفحه تلویزیون خود استفاده کنید، که لطیف و نرم باشد و برجستگی نداشته باشد.
 •   بهترین و مناسب ترین دستمال برای تمیز کردن صفحه تلویزیون دستمال های میکروفایبر و نانو می باشند.
 •   به این نکته باید توجه داشته باشید، که وقتی دستمال میکروفایبر و دستمال نانو را برای تمیز کردن صفحه تلویزیون خود تهیه می کنید، از آن مصرف دیگری نداشته باشید. فقط در این صورت این دستمال ها برای تمیز کردن صفحه تلویزیون مناسب خواهند بود.

صفحه تلویزیون

محلول و اسپری تمیز کننده برای تمیز کردن صفحه تلویزیون

قبل از اینکه اسپری تمیز کننده یا محلول برای تمیز کردن صفحه تلویزیون را معرفی نماییم، به برخی از تمیز کننده هایی که نباید برای تمیز کردن صفحه تلویزیون استفاده کنید، اشاره می کنیم:

 • برای تمیز کردن صفحه تلویزیون نباید از آب شیر استفاده کرد. چون آب شیر دارای مواد معدنی، رسوب و نمک های محلول است، که سبب خشک شدن این مواد بر روی صفحه نمایش می گردد.
 •   پاک کننده های شیمیایی دارای درصد بالایی از مواد شیمیایی هستند و این مواد موجب کدر شدن صفحه تلویزیون خواهند شد. بنابراین نباید از شیشه پاک کن استفاده نمایید.
 • برای تمیز کردن صفحه تلویزیون و مانیتور به هیچ وجه نباید از الکل استفاده کنید. چنانچه الکل با صفحه نمایش تلویزیون تماس داشته باشد، لکه‌های سیاه رنگی به وجود خواهد آورد.
 •  سرکه تمیز کننده و شفاف کننده طبیعی است و آب مقطر معایب آب شیر را ندارد.
 •   مقداری سرکه را داخل یک ظرف ریخته و دو برابر آن آب مقطر اضافه نمایید، تا به صورت کامل رقیق گردد.
 •   این محلول را نباید به سمت صفحه تلویزیون اسپری نمایید. چون نفوذ قطرات محلول از کناره های صفحه نمایش تلویزیون، موجب آسیب های جدی دستگاه شما خواهد شد.

نحوه صحیح دستمال کشیدن صفحه تلویزیون

 •  مقداری از محلولی که درست کرده اید را بر روی دستمال مناسب اسپری نمایید.
 •   سپس این دستمال را به صورت عمودی و افقی بدون وارد کردن فشار روی صفحه تلویزیون بکشید.
 •   اگر لکه ای به راحتی تمیز نمی شد، به حالت دایره چند بار روی لکه دستمال بکشید، با این کار لکه ها به راحتی تمیز خواهند شد.
حتما بخوانید:   آموزش عیب‌یابی ماشین لباسشویی

خشک کردن صفحه تلویزیون

 •  به این نکته توجه داشته باشید، که کناره های صفحه تلویزیون و حاشیه صفحه مانیتور مکان خوبی برای تجمع رطوبت و و نفوذ تدریجی آن می باشد.
 •  پس از اینکه تمیزکاری نهایی را انجام دادید، با استفاده از دستمال لطیف و نرم رطوبت صفحه نمایش تلویزیون را بگیرید، و به آرامی روی صفحه نمایش بکشید، تا به صورت کامل صفحه تلویزیون خشک شود.
 • پیشنهاد می‌گردد وقتی که تمیز کردن و نظافت صفحه نمایش تلویزیون را تمام کردید، مدتی تلویزیون را روشن نکنید، تا به صورت کامل خشک شود و رطوبتی روی آن باقی نماند.

صفحه تلویزیون

از بین بردن خط و خراش صفحه تلویزیون

زمانی که متوجه می شوید روی صفحه تلویزیون خط و خراش وجود دارد، قبل از اینکه اقدامی انجام دهید، بهتر است که از گارانتی استفاده نمایید. استفاده از گارانتی بهترین کار است. برای برطرف کردن خط و خراش صفحه تلویزیون و مانیتور راه های خانگی و ساده ای وجود دارد. شما می توانید با به کار بردن این راهکار ها، خط و خش روی صفحه تلویزیون را تا حدی از بین برده و برطرف نمایید:

 •  استفاده از کیت تعمیر: در فروشگاه های معتبر تلویزیون، کیت تعمیر در دسترس می باشد و یکی از راهکارهای امن برای از بین بردن خط و خراش صفحه تلویزیون است.
 •  استفاده از وازلین: برای استفاده از این راهکار، باید پارچه میکروفایبر را به کمی وازلین آغشته کرده و بر روی خط و خراش های صفحه نمایش تلویزیون بکشید.
 •  از لاک واکل استفاده کنید: از فروشگاه های لوازم جانبی تلویزیون و کامپیوتر می توانید یک لاک واکل روشن تهیه کرده و مقدار مناسبی از آن را روی خط و خراش صفحه تلویزیون اسپری نمایید.
 •  در تمیز کردن صفحه تلویزیون و مانیتور حتماً باید نکات ایمنی رعایت شود. این موضوع بسیار مهم می‌باشد.

برای تمیز کردن صفحه تلویزیون از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

 • برای تمیز کردن صفحه تلویزیون باید از پارچه های مناسب استفاده شود. چون صفحه‌نمایش‌ تلویزیون های مدرن بسیار حساس هستند و با کمترین فشار دچار خط و خراش می گردند. از دستمال کاغذی، حوله و سایر منسوجاتی که دارای الیاف می باشند و احتمال دارد به صفحه تلویزیون آسیب برسانند، نباید به هیچ عنوان استفاده کنید.
 •  در زمان تمیز کردن صفحه تلویزیون به هیچ عنوان نباید به آن فشار وارد کنید، چنانچه فشار وارد شود احتمال دارد، که پیکسل ها بسوزند.
 •  از پارچه های روغنی و کثیف برای تمیز کردن صفحه تلویزیون استفاده نکنید. چون این پارچه ها بر روی صفحه نمایش شما اثراتی باقی خواهند گذاشت.
 •  برای اینکه لکه ها به صورت رگه ایجاد نشوند، باید با حرکت های یکنواخت و عمودی و افقی صفحه تلویزیون خود را تمیز کنید. از تمیز کردن صفحه تلویزیون به حالت دایره ای باید اجتناب کنید. چون موجب ایجاد رگه ها می‌شود.
 •  برای از بین بردن لکه های صفحه تلویزیون به هیچ عنوان نباید از مواد شیمیایی خشن مثل آمونیاک، استون و… استفاده نمایید.
 •  همه پاک کننده ها و تمیز کننده هایی که در حمام و آشپزخانه خود مورد استفاده قرار می دهید، می‌توانند به صفحه تلویزیون آسیب برسانند. بنابراین نباید از این مواد، برای تمیز کردن صفحه تلویزیون استفاده شود.
حتما بخوانید:   چرا باید ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟

تمیز کردن صفحه تلویزیون بدون رد دستمال

وقتی صفحه تلویزیون خود را تمیز می‌کنید در برخی مواقع امکان دارد، که اثرات دستمال بر روی آن دیده شود. برای اینکه صفحه تلویزیون خود را بدون گذاشتن هیچ اثری پاک نمایید، بهتر است از پارچه میکروفایبر تمیز استفاده نمایید. صفحه تلویزیون را ابتدا در یک جهت افقی یا عمودی تمیز کنید و برای بار دوم در جهت مخالف آن تمیز کنید، تا همه صفحه تلویزیون را کاملاً بپوشانید و رده باقی نماند. در حین نظافت کردن صفحه تلویزیون دستمال را بچرخانید، چون گرد و غبار جمع می‌کند. بهتر است، که تلویزیون خاموش باشد. چون وقتی صفحه تلویزیون سیاه رنگ باشد، مشاهده لکه ها و تمیز کردن آنها راحت تر و آسان تر خواهد بود.

سخن تکمیلی

در این مطلب مرحله به مرحله تمیز کردن صفحه تلویزیون را به روش درست، آموزش دادیم. چون تمیز بودن صفحه نمایش در کیفیت تصویر تلویزیون نقش بسیار زیادی دارد. اگر در تمیز کردن صفحه تلویزیون از لوازم نادرست استفاده شود، صفحه تلویزیون آسیب خواهد دید و بر روی صفحه تلویزیون رگه‌ها و خط و خراش ظاهر خواهد شد. در هنگام از بین بردن لکه و گرد و غبار از روی صفحه تلویزیون باید نکات گفته شده را به صورت کامل رعایت کنید، تا بتوانید این کار را به بهترین شکل انجام دهید. بهتر است، که تمیز کردن صفحه تلویزیون را به صورت مرتب انجام دهید، چون این کار موجب می شود، که لکه ها و گرد و غبار راحت تر تمیز شوند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

طریقه تمیز کردن صفحه تلویزیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهای مناسب برای تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x