تعمیرات اجاق گاز

نحوه برطرف کردن خط و خش اجاق گاز | تمیز کردن گاز و خطوط روی آن

✅چگونه می توان از ایجاد خط و خش روی اجاق گاز جلوگیری کرد | راهنمای از بین بردن خط های روی اجاق گاز و فر گاز ✅

نحوه برطرف کردن خط و خش اجاق گاز کار سختی نیست و شما می توانید با استفاده از راه حل هایی که در این مقاله بیان می کنیم، به راحتی خط و خش روی اجاق گاز را رفع نمایید. از جمله ترکیباتی که برای برطرف نمودن خطوط روی گاز به کار می رود، عبارت است از مخلوط آب و جوش شیرین که با استفاده از یک پولیش مخصوص به سادگی خطوط روی سطوح گاز را تمیز می کند.

خلاصه ای از نحوه برطرف کردن خط و خش اجاق گاز

آیا خطوط روی اجاق گاز از بین می روند؟ بله، با استفاده از روش هایی که در این مقاله ذکر کرده ایم، می توان به سادگی خط و خش روی گاز را برطرف نمود.
ساده ترین راه رفع خط و خش اجاق گاز با استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین می توان تا حد زیادی خطوط روی گاز را رفع نمود.
چگونه می توان از ایجاد خط و خش روی گاز جلوگیری کرد؟ جهت پخت غذا از تابه های مسطح استفاده نمایید.

تابه را روی شغله به سمت عقب و جلو فشار ندهید.

هر چند وقت یکبار کف قابلمه را بسابید.

آیا خطوط روی اجاق گاز از بین می روند؟

از بین بردن خطوط روی سطح اجاق گاز یکی از کارهایی است که در فصل خانه تکانی انجام می شود. با وجود اینکه اجاق گازها از فولاد ضد زنگ و آهن یا استیل لعاب دار تولید می شوند، از ایجاد خط و خش در امان نیستند. از جمله مواد شیمیایی خانگی که می تواند باعث ایجاد خط و خطوط روی اجاق گاز شوند، عبارتند از: تمیز کننده های قوی، سرکه، آبلیمو، آب سخت و … .

بنابراین می توان گفت برای اینکه از ایجاد خط و خش روی گاز جلوگیری نمایید، لازم است مراقبت های کافی را انجام دهید. اما در هر صورت با گذشت زمان آن و استفاده های نادرست خط و خش روی گاز ایجاد می شود.

حتما بخوانید:   علت خراب شدن تایمر اجاق گاز و روش تعمیر آن

حال که این خط و خش ها ایجاد شده است، چگونه می توان آن را رفع نمود؟ قبل از اینکه به روش های رفع خطوط روی صفحه گاز اشاره کنیم، باید بدانید که این خراش ها عمیق هستند یا سطحی؟ چرا که روش تمیز کردن خطوط سطحی یا عمیق با هم متفاوت است.

نحوه برطرف کردن خط و خش اجاق گاز

همانطور که گفتیم روش های خطوط سطحی و عمیق با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین ابتدا باید تشخیص دهید خطوط ایجاد شده روی اجاق گاز شما سطحی است یا عمیق؟ در اینجا به روش های از بین بردن خطوط سطحی و عمیق به صورت جداگانه می پردازیم:

رفع خطوط سطحی روی اجاق گاز

برای رفع خط و خش سطحی روی اجاق گاز چند روش وجود دارد که عبارتند از:

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین

به این صورت که باید با استفاده از آب و جوش شیرین یک خمیر شل مانند تهیه کنید. توجه داشته باشید که خمیر حتماً باید شل باشد، چرا که اگر سفت باشد، خود باعث ایجاد خط و خش روی گاز می شود. این ترکیب را روی سطوح گاز به آرامی مالش دهید، سپس با یک دستمال نرم آن را تمیز کنید.

استفاده از پولیش مخصوص

می توانید پولیش مخصوص را از فروشگاه ها تهیه کنید. کمی از خمیر پولیش را روی تکه ای پنبه بریزید و به آرامی روی سطح گاز بمالید. سپس با یک پارچه نرم و کمی مرطوب روی گاز را تمیز کنید. در صورتی که همچنان خط و خراش هایی روی گاز باقی ماند، دوباره این کار را تکرار کنید. بعد از هر بار تکرار، بخش زیادی از خطوط روی گاز تمیز می‌ شوند و در نهایت خط و خشی روی سطح گاز واقعی نمی ماند.

 استفاده از کاغذ سنباده

برخی از خراش ها که کمی عمیق تر هستند، با کاغذ سنباده رفع می شوند. برای این کار باید کاغذ را کمی خیس کنید و بر روی خراش ها بمالید. البته مالش باید در یک مسیر و به صورت دورانی انجام شود. توجه داشته باشید که کاغذ سنباده را به هیچ عنوان نباید به سمت عقب یا جلو بکشید، البته استفاده از کاغذ سنباده فقط برای گازهای استیل کاربرد دارد.

استفاده از خمیردندان

در این روش می توانید با استفاده از یک خمیر دندان اقدام به رفع خط و خش اجاق گاز نمایید. برای این کار لازم است ابتدا یک پارچه نرم و تمیز روی سطح گاز بکشید تا گرد و غبار آن به صورت کامل پاک شود. در صورتی که سطح روی گاز حاوی مقادیر زیادی جرم و چربی است، لازم است ابتدا با استفاده از ترکیب آب و سرکه آن را تمیز کنید.

حتما بخوانید:   عیب‌یابی و تعمیر فر توکار لاجرمانیا|نمایندگی تعمیرات لاجرمانیا در کرج

در مرحله بعد کمی خمیر دندان را روی هر یک از خطوط سطح گاز بمالید و به صورت دورانی آن را مالش دهید و حداقل ۱۵ دقیقه اجازه دهید که خمیر دندان آن روی سطح گاز باقی بماند. در انتها می توانید با یک دستمال نرم آن را تمیز کنید.

رفع خطوط عمیق روی اجاق گاز

برای تمیز کردن و خش های عمیق تر روی اجاق گاز می توانید از روش های زیر اقدام کنید.

 • ابتدا کاغذ سمباده ای را از فروشگاه ها تهیه کنید توجه داشته باشید که این کاغذ مخصوص تمیز کردن خط و خش روی گاز است.
 • سپس کاغذ را کمی خیس کنید و همچنین ناحیه آسیب دیده روی گاز را مرطوب نمایید.
 • با استفاده از کاغذ سنباده فشار ملایمی روی خطوط ایجاد کنید و خراش را سمباده بزنید و آن را به سمت جلو و عقب حرکت دهید.
 • در صورتی که همچنان خط و خراش روی سطوح گاز باقی ماند، با یک کاغذ سمباده کمی درشت تر همین کار را تکرار نمایید.
 • بعد از اینکه خطوط از بین رفت، از یک سنباده ریزتر برای صاف کردن قسمت آسیب دیده استفاده کنید.
 • سپس محل را با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید.
 • در نهایت آن را خشک کنید و یک پوشش سبک از پولیش استیل ضد سنگ یا روغن زیتون روی سطوح آسیب دیده بمالید.

نحوه جلوگیری از ایجاد خط و خش روی اجاق گاز

 • تمیز کردن و شستشوی اجاق گاز با استفاده از یک پارچه نرم و سرکه سفید یکی از موثرترین روش ها برای برق انداختن گاز و جلوگیری از خط و خش روی آن است.
 • توجه داشته باشید شستشوی اجاق گاز با استفاده از مواد شیمیایی یا شوینده های قوی علاوه بر این که باعث ایجاد خط و خش روی آن می شوند، ممکن است ذرات باقی مانده آن در هنگام پخت و پز وارد غذا شوند و سلامتی افراد خانواده را به خطر بیندازد.
 • همچنین پیشنهاد می شود برای تمیز کردن لکه های خشک شده روی گاز، از سیم ظرفشویی استفاده نکنید. چرا که سیم ظرفشویی به خاطر زبر بودن، موجب ایجاد خط و خش روی اجاق گاز می شود.
 • برای اینکه لکه های باقی مانده روی گاز خشک نشوند، بهتر است هر روز آن را با آب و سرکه سفید و پارچه ای تمیز کنید. با این کار دیگر نیازی به استفاده از مواد شوینده و سیم ظرفشویی نخواهید داشت.
 • مورد دیگری که برای جلوگیری از خط و خش روی اجاق گاز باید به آن توجه کنید، این است که ظروف سنگین را روی اجاق گاز نکشید. بهتر است آن را بلند کرده و جابجا نمایید البته توصیه می ‌شود که ظروف سنگین را روی اجاق گاز قرار ندهید تا مجبور به جابجا کردن آن نشوید.
 • هر چند وقت یکبار بهتر است کف قابلمه خود را بسابید. چرا که هرگونه خراشی روی قسمت های کف قابلمه همه باعث ایجاد آسیب و خط و خش روی اجاق گاز می شود.
حتما بخوانید:   روش نگهداری درست و اصولی از اجاق گاز | راهنمای نگهداری و استفاده صحیح از اجاق گاز

روش از بین بردن خطوط روی سطح اجاق گاز فولادی

در صورتی که اجاق گاز شما از جنس فولاد است، باید از محافظ فولاد و مواد مخصوص فولاد برای رفع خط و خش در آن استفاده کنید. البته خمیردندان نیز گزینه مناسبی برای تمیز کردن اجاق گاز های فولادی است.

توجه داشته باشید برای تمیز کردن گازهای فولادی، از وسایلی که زبر می باشد، مانند سیم ظرفشویی یا اسکاچ فلزی استفاده نکنید. چرا که باعث ایجاد و خراش بیشتر روی گاز می شود  .

روش از بین بردن خطوط روی سطح اجاق گاز استیل

در استفاده از اجاق گازهای استیل باید دقت داشته باشید که هیچگاه اجازه ندهید مواد غذایی روی گاز بماند و خشک شود. چرا که در این صورت به استفاده از وسایل زبر همچون سیم ظرفشویی برای تمیز کردن آن نیاز دارید.

اگر خط و خشی روی اجاق گازهای استیل ایجاد شد، می‌ توانید با استفاده از پودر مخصوص و یا خمیر دندان تمیز کنید. به این صورت که پودر را با کمی آب ترکیب نمایید تا به شکل خمیری نرم درآید. سپس روی پارچه ای مرطوب مقداری از این خمیر یا خمیر دندان بمالید و روی خراش ایجاد شده به سمت جلو یا عقب بکشید.

آنقدر این کار را ادامه دهید تا خراش های ایجاد شده از بین برود در نهایت می توانید یک لایه نازک پولیش یا روغن زیتون روی سطح اجاق گاز بمالید.

نتیجه گیری

در این نوشته نحوه برطرف کردن خط و خش و اجاق گاز را بیان کردیم و روش های جلوگیری از ایجاد خط و خش روی آن را توضیح دادیم.

شما با خواندن این مقاله می توانید به راحتی تمامی خراش های ایجاد شده روی سطوح اجاق گاز را تمیز نمایید.

با این تفاسیر اگر سوالی در این زمینه دارید که پاسخ آن را در این مقاله نیافتید، می توانید آن را در قسمت دیدگاه های پایین همین صفحه مطرح نمایید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ می دهند.

111111111111111111

31

نحوه برطرف کردن خط و خش اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه برطرف کردن خط و خش اجاق گاز و روش های جلوگیری از آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا