آموزش

نحوه دریافت اصولی گواهینامه بین المللی | گواهینامه بین المللی چیست؟

مدارک لازم جهت درخواست گواهینامه بین المللی | هزینه دریافت گواهینامه

یکی از هیجان های سفر، رانندگی در جاده های کشف نشده و بکر می باشد. ولی اگر دارای گواهینامه بین المللی نباشید در هیچ کشوری جز کشور خود نمی توانید پشت فرمان نشسته و این جاده ها را کشف کنید. 196 کشور عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی هستند که براساس استانداردهای خاص خود، گواهینامه و مدرک بین المللی را ارائه می دهند؛ که به راحتی با داشتن آن می توانید در هر یک از این 196 کشور رانندگی کنید. ولی ممکن است در ذهنتان این سوال نقش ببندد که آیا ایران هم عضو این سازمان است؟ خوشبختانه ایران هم یکی از اعضای این سازمان بوده و شما قادر هستید گواهینامه بین المللی خود را در داخل کشور تهیه کنید. نحوه دریافت گواهینامه بین المللی دارای مراحل و مدارک مورد نیاز و شامل پرداخت هزینه می باشد. مزیت این گواهینامه در این است که به 7 زبان زنده جهان ترجمه می گردد.

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

اولین نکته ای که باید در این مورد از آن آگاه باشید این است که، برای دریافت گواهینامه بین المللی باید دارای پاسپورت و یا گذرنامه باشید. چراکه انگیزه دریافت گواهینامه بین المللی، رانندگی در دل جاده های دیگر کشورها است، زیرا اگر قصد مسافرت به سایر کشورها را نداشته باشید، این گواهینامه به هیچ دردتان نمی خورد.

مرکز جهان گردی و اتومبیلرانی کشور ایران مسئولیت ارائه اقدامات مرتبط با صدور گواهینامه بین المللی در داخل کشور را به عهده دارد. شما به سادگی می توانید از دو طریق حضوری یا اینترنتی برای دریافت گواهینامه خود اقدام نمایید.

ساده ترین نحوه دریافت گواهینامه بین المللی، ثبت نام برای دریافت آن به صورت آنلاین می باشد. بدین صورت که می توانید ثبت نام خود را از طریق سایت صدور آنلاین گواهینامه بین المللی انجام دهید؛ و تقریباً کمتر از 7 روز کاری یا یک هفته مجوز خود را در منزل تحویل بگیرید. ولی چنانچه موعد سفرتان نزدیک می باشد و برای دریافت این مدرک باید عجله کنید، بهتر است برای ثبت نام حضوری اقدام کنید.

حتما بخوانید:   تمیز کردن کتری‌ سوخته به چه روش‌هایی انجام می‌گیرد؟

 نحوه دریافت این مدرک به صورت حضوری بدین صورت است که می توانید در روزی که مراجعه می کنید؛ تمامی کارهای مربوط به صدور این گواهینامه انجام می شود و در کمترین زمان آن را در همان روز تحویل می گیرید.

گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

گواهینامه بین المللی رانندگی یا IDP مدرکی به صورت کارت یا دفترچه و یا تلفیقی از این دو شکل با اعتبار یک یا سه ساله می باشد. این مدرک بعد از قبول شدن در امتحان گواهینامه بین المللی، به وسیله مراکز مسئول این کار در کشورهای مختلف با قوانین خودشان صادر می شود. با دریافت گواهینامه بین المللی فرد می تواند در کشوری به غیراز وطن خود، حق رانندگی داشته باشد؛ و با خودروی خود به دل جاده ها بزند.

باید توجه کنید که با پرداخت هزینه برای دریافت گواهینامه بین المللی و پذیرفته شدن در امتحان آن، این گواهینامه هرگز کاربرد گواهینامه رانندگی داخل وطن شخص را ندارد. و فقط در صورتی می توانید گواهینامه بین المللی خود را دریافت کنید که دارای گواهینامه رانندگی داخل کشور خود باشید. به بیانی ساده تر، گرفتن گواهینامه بین المللی وقتی معنا پیدا می کند و اعتبار دارد که شما گواهینامه رانندگی ملی خود را گرفته باشید.

مدارک مورد نیاز درخواست گواهینامه بین المللی

در اولین گام برای نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی، باید مدارک زیر را تهیه و فرم های درخواست گواهینامه بین المللی را تکمیل کنید:

 • گواهینامه رانندگی با اعتبار دست کم 1 ماه و 10 روز، برای گرفتن گواهینامه بین المللی یک ساله
 • گواهینامه رانندگی با اعتبار دست کم 3 سال، برای گرفتن گواهینامه بین المللی سه ساله
 • یک عدد عکس تمام رخ 4*3 (با حجاب کامل برای بانوان)
 • گواهینامه رانندگی بین‌المللی پیشین (در صورت داشتن اعتبار)
 • اصل یا کپی صفحه اول پاسپورت
 • گذراندن آزمون گواهینامه بین المللی به زبان فارسی و انگلیسی به همراه نوشتن زادروز خود به میلادی در قسمت انگلیسی

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی

بعد از آماده سازی مدارکی که در بخش قبل ذکر شد، در قدم اول نحوه دریافت گواهینامه بین المللی، با در نظر گرفتن نوع درخواست خود برای این مدرک، یکی از هزینه های زیر را پرداخت کنید:

 • هزینه دریافت گواهینامه بین المللی برای یک سال مبلغ 141 هزار تومان
 • هزینه دریافت گواهینامه بین المللی برای یک سال برای موتورسیکلت مبلغ 141 هزار تومان
 • هزینه دریافت گواهینامه بین المللی برای یک سال همچنین جواز رانندگی با موتورسیکلت مبلغ 163 هزار تومان
 • هزینه دریافت گواهینامه بین المللی برای سه سال مبلغ 414 هزار تومان
حتما بخوانید:   آموزش کامل سفید کردن یخچال

دریافت گواهینامه بین المللی به صورت حضوری

برای گرفتن گواهینامه بین المللی به صورت حضوری، نیاز است به یکی از مراکز اصلی و یا نمایندگی های سازمان جهان گردی و اتومبیلرانی و همچنین در ساعت های اداری مراجعه نمایید. به جهت یافتن نزدیک ترین نمایندگی این سازمان به محل زندگی خود می توانید از سایت مرتبط با آن استفاده کنید.

مزیت دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی به صورت حضوری در این است که، شما یک ساعت پس از انجام اقدامات لازم و تکمیل فرم ها و پرداخت هزینه گواهینامه خود را دریافت می کنید.

دریافت گواهینامه بین المللی به صورت اینترنتی

در این روش باید به سایت فروش اینترنتی گواهینامه بین المللی مراجعه کرده و برای دریافت گواهینامه خود اقدام کنید. در صورتی که نحوه دریافت گواهینامه بین المللی به شکل آنلاین برای شما راحت تر و مناسبتر می باشد، باید نکات زیر را هم مد نظر قرار دهید:

 • از این سامانه تنها درصورت حضور و بودن در داخل کشور می توانید استفاده کنید.
 • به این طریق، تنها می توانید گواهینامه بین المللی رانندگی یک ساله را دریافت کنید.
 • در زمانی که می خواهید درخواست خود را ثبت کنید، گواهینامه رانندگی ملی و داخلی شما باید دارای اعتبار حداقل یک سال و ده روز باشد.
 • نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی به این روش تقریباً 7 الی 10 روز کاری طول خواهد کشید.

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی

تا این قسمت از مقاله با نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی آشنایی پیدا کردیم. حال لازم است بدانیم که با داشتن این گواهینامه در چه کشورهایی قادر به رانندگی هستیم، و گواهینامه بین المللی رانندگی در چه کشورهایی معتبر می باشد. سازمان جهانی اتومبیلرانی، کانون جهانی صادر کننده گواهینامه بین المللی برای کشورهای عضو این سازمان می باشد. تعداد عضوهای این سازمان جهانی 196 کشور بوده که همه این کشورها گواهینامه بین المللی رانندگی را می پذیرند.

علاوه براین، این گواهینامه قابلیت ترجمه شدن به 7 زبان زنده دنیا را دارد. مهم ترین نکته قبل از اقدام به ثبت درخواست و طی کردن مراحل دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی، بررسی این موضوع است که، کشوری که قصد سفر به آن را دارید گواهینامه بین المللی را می پذیرد یا خیر. برای نمونه کشورهایی مانند چین و قبرس این گواهینامه را قبول نمی کنند. کشور امارات هم تنها به ماشین های کرایه ای مجوز رانندگی صادر می کند.

حتما بخوانید:   روش های کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر

مدت اعتبار گواهینامه رانندگی بین المللی

واضح است که گواهینامه بین المللی نیز همچون گواهینامه های عادی برای مدت زمانی مشخص دارای اعتبار می باشد. این گواهینامه معتبر می تواند بنابه درخواست شما به مدت یک یا سه سال دارای اعتبار بوده و صادر شود. این قسم از گواهینامه ها بعد از تمام شدن اعتبارشان قابل تمدید نمی باشند؛ و برای دریافت گواهینامه جدید باید درخواست صدور مجدد آن را به صورت حضوری یا اینترنتی ثبت و اعلام کنید.

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

نکات اساسی در نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

در زمان ثبت درخواست برای گواهینامه بین المللی رانندگی لازم است نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 • این گواهینامه ها قابل تمدید نیستند و بعد از اتمام اعتبار آن ها باید دوباره برای ثبت درخواست گواهینامه جدید دست به کار شوید.
 • گواهینامه بین المللی رانندگی بعد از صادر شدن فقط به شخص درخواست دهنده، اقوام درجه یک و یا وکیل قانونی او داده می شود.
 • کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا و امارات متحده عربی به طرز سخت گیرانه ای عمل می کنند. برای نمونه، همراه داشتن اصل گواهینامه ملی در کنار گواهینامه بین المللی، در این کشورها ضروری می باشد.
 • نیاز به خاطر نشان کردن نیست که فرد دارای گواهینامه بین المللی باید مقررات و قوانین مرتبط با چگونگی سکونت و مشغولیت در کشورهای پیش روی خود را شناسایی کرده و آن ها را مراعات کند.
 • در بعضی از کشورها گواهینامه بین المللی سه ساله دارای اعتبار نبوده و به رسمیت شناخته نمی شود. در نتیجه از معتبر بودن گواهینامه سه ساله خود در کشوری که قصد سفر به آن را دارید مطمئن شوید.

نتیجه گیری

کسانی که به صورت مداوم به سفرهای خارج از کشور می روند و یا دارای اقامت دائم در یک کشور خارجی می باشند، امکان دارد به رانندگی در کشورهای مختلف علاقه مند بوده و تمایل داشته باشند از اتومبیل شخصی خود و یا اتومبیل کرایه ای بهره ببرند. چراکه در این حالت آسان تر در شهر گردش می کنند و در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود.

نگرانی بابت گرفتن تاکسی ندارند و در هنگام چرخیدن در شهر از مسیری که دوست داشته باشند، می روند و از آن لذت می برند. نیک بختانه نحوه دریافت گواهینامه بین المللی بسیار ساده بوده و به زمان و هزینه زیادی نیاز ندارد.

31

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x