مجله

چگونه مهریه بگیریم | به اجرا گذاشتن مهریه

نکات اساسی و مهم جهت دریافت مهریه | هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

مهریه حقی است که در پی ازدواج زن برای او ایجاد می شود و به محض اینکه صیغه عقد جاری شود، مالک آن خواهد بود. گرفتن مهریه منوط به ثبت دادخواست و تقاضای صدور حکم می باشد که ارتباطی با دعوای طلاق ندارد و زن می تواند بدون اینکه طلاق بگیرد، درخواست مهریه نماید. در این مطلب به شرایط گرفتن مهریه و به اجرا گذاشتن آن می پردازیم. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که چگونه مهریه بگیریم تا پایان این مبحث پس همراه ما باشید.

انواع مهریه

به طور کلی مهریه دو نوع است. عندالمطالبه و عندالاستطاعه که نوع آن در زمان عقد توسط طرف مشخص می شود.

مهریه عندالمطالبه به نوعی از مهریه گفته می شود که به محض اجرای صیغه عقد امکان مطالبه آن توسط خانم وجود دارد. در این صورت اگر زوج مالی داشته باشد، به عنوان مهریه سریعاً توقیف می شود و اگر مال خاصی نداشته باشد با توجه به نوع درآمد و گردش حساب مالی وی مهریه را قسط بندی می کنند.

مهریه عندالاستطاعه نیز به حالتی گفته می‌ شود که خانم صرفاً در زمانی که همسرش استطاعت مالی داشته باشد، می تواند آن را مطالبه کند.

مراحل دریافت مهریه

همانطور که گفتیم دعوای درخواست مهریه هیچگونه ارتباطی با پرونده طلاق ندارد. بنابراین زوجه می تواند بدون اینکه دادخواست طلاق را ارائه نمایند، مهریه خود را به اجرا بگذارد.

در گذشته دریافت مهریه به این صورت بود که خانم باید به دادگاه مراجعه می ‌کرد و لیست اموال شوهر و حساب بانکی وی را به دادگاه تقدیم می نمود تا بعد از کارشناسی با توجه به میزان مهریه خانم مال آقا توقیف شود. در این روند زوجه هزینه بسیار زیادی متحمل می شد.

اما امروزه قوانینی در خصوص مبحث مربوط به اجرا گذاشتن مهریه مطرح شده و صرفاً با در دست داشتن مدارکی که اثبات زوجیت می کند، به دفترخانه ای که ازدواج آنها در آنجا به ثبت رسیده، مراجعه می نماید و در نهایت درخواست اجرای مهریه به اداره ثبت اسناد ارسال می گردد.

مدت زمان دریافت مهریه

در خصوص مبحث مدت زمان مربوط به دریافت مهریه نمی توان زمان مشخصی را اعلام نمود. چرا که این مسئله به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. به طور مثال:

 •  اولین چیزی که باید در این خصوص در نظر گرفت، این است که مهریه زوجه چقدر است و آیا آقا به این اندازه توان مالی دارد؟
 •  مسئله دیگری که می تواند زمان دریافت مهریه را به تعویق بیندازد، این است که آقا در اموال خود دستکاری نکرده باشد و استعلام اموال وی به صورت دقیق انجام شده باشد.
 • در مواردی که زوجه اطلاعات دقیقی از مال و گردش حساب بانکی همسرش نداشته باشد، باید ابتدا دادخواستی مبنی بر گرفتن استعلام اموال تنظیم کند.
 •  در بسیاری از موارد نیز پیش آمده که زوج برای فرار از پرداخت مهریه مال خود را به دیگری انتقال می دهد. در این صورت باید استعلام گرفته شود که چه زمانی و در چه تاریخی انتقال اموال صورت گرفته است؟
 • یک مسئله دیگر در خصوص تاخیر در دریافت مهریه این است که زوج درخواست اعسار مطرح نماید.
 • همچنین نداشتن یک وکیل کاربلد و حرفه ای نیز می تواند باعث به تعویق افتادن دریافت مهریه شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم در چنین شرایطی حتماً با یک وکیل متخصص و حرفه ای مشورت کنید.
حتما بخوانید:   چگونه تشخیص بدهیم که یخچال بوش اصل است؟

چگونه مهریه بگیریم

چگونه مهریه بگیریم؟

اولین نکته‌ ای که در خصوص به اجرا گذاشتن مهریه باید مدنظر داشته باشید، این است که هر زنی می تواند هر زمانی بدون اینکه از همسر خود طلاق بگیرد، درخواست مهریه خود را بکند. اما از آنجا که مردان چندان علاقه ‌ای به این مسئله ندارند، صرفاً در زمان ایجاد مشکلات خانوادگی و در  هنگام طلاق بحث  مهریه مطرح می گردد.

در چنین شرایطی مردان سعی می کنند اموال خود را به دیگران منتقل کنند. در این صورت زوجه باید قبل از اینکه مرد اقدام به این کار نماید، از دادگاه درخواست قرار تامین کند. به این صورت که اصل مهریه یا معادل آن از اموال مرد در توقیف دادگاه قرار داده شود.

امکان درخواست مهریه از طرف زن یا وکیل او قابل انجام است. توجه داشته باشید که مهریه به نرخ روز محاسبه می شود به این صورت روزی که مرد مهریه را پرداخت می کند، ملاک برای تعیین نرخ آن است. برخی تصور می ‌کنند زمان اقامه دعوا ملاک محاسبه مهریه است. اما این تصور کاملا اشتباه است. مطابق با قانون جدید خانواده به اندازه ۱۱۰ سکه طلا مهریه را می توان از مرد مطالبه نمود و در خصوص آن حکم جلب صادر کرد. البته این بدان معنا نیست که زن صرفاً می تواند ۱۱۰ عدد سکه را مطالبه کند، بلکه امکان مطالبه تمام مبلغ مهریه وجود دارد. اما حکم جلب زوج صرفاً تا تا مبلغ ۱۱۰ سکه امکان دارد.

حال با در نظر گرفتن این اطلاعات کلی لازم دیده ایم انواع روش های به اجرا گذاشتن مهریه را در ادامه بیان کنیم:

حتما بخوانید:   تاریخچه درب ضد سرقت آپارتمان و خانه در ایران و دنیا

اقدام از طریق دادگاه

یکی از روش های مطالبه مهریه ارائه دادخواست به دادگاه خانواده است. به این صورت که زوجه ابتدا دادخواست تنظیم می کند و در دادگاه خانواده مطرح می کند. و منتظر می ماند تا نوبت رسیدگی به وی داده شود. بعد از تعیین نوبت برای زوج اخطاریه ارسال می شود و ۱۰ روز فرصت برای پاسخگویی به آن را دارد.

در این روش زوجه می تواند هزینه های دادگستری را اعم از هزینه ابطال تمبر و حق الوکاله وکیل را نیز از زوج مطالبه کند. همچنین اگر زوجه درخواست اعسار نماید، از پرداخت هزینه دادگاه نیز معاف خواهد شد.

چگونه مهریه بگیریم

اقدام از طریق دفتر ثبت اسناد

در این روش نیز زوجه با در دست داشتن مدارکی که دال بر زوجیت وی می باشد، به دفترخانه ای که عقد در آنجا ثبت شده است، مراجعه می‌ کند و تقاضای صدور اجراییه در خصوص مطالبه مهریه را می نماید. دفترخانه می تواند به صورت مستقل اجراییه صادر کند و زوجه آن را به دایره اجرای ثبت منتقل می کند.

در این مرحله اداره اجراییه زوج را در جریان می گذارد و ۱۰ روز به او مهلت می دهد که مهریه را پرداخت نماید. در غیر این صورت اموال زوج توقیف می شود. البته توجه داشته باشید که مستثنیات دین شامل مهریه نخواهند شد. مثلاً خانه ‌ای که زوج در آنجا ساکن است، جزو مستثنیات دین محسوب می شود و برای پرداخت مهریه توقیف نمی گردد.  به اجرا گذاشتن مهریه از طریق دفتر ثبت اسناد مزایا و معایب خاصی دارد که عبارتند از:

مزایا
 • هزینه گرفتن مهریه از از طریق دفتر ثبت اسناد کمتر از دادگاه می باشد.
 • همچنین در این روش در مدت زمان کوتاهی می توان زوج را ممنوع الخروج کرد.
 • روند رسیدگی به پرونده در دفتر ثبت اسناد بسیار سریع تر از دادگاه خواهد بود.
معایب
 • از طریق دفتر ثبت اسناد نمی توان زوج را زندانی کرد و یا حکم جلب برای او گرفت. اما در دادگاه چنین چیزی ممکن است.
 • در صورتی که قیمت سکه افزایش پیدا کند، اجرای ثبت به آن توجهی نمی کند، اما دادگاه زمان اجرای حکم را ملاک برای پرداخت مهریه می داند.
حتما بخوانید:   تاثیر لوازم آرایشی بر پوست صورت | آرا نیک

نکات اساسی و مهم جهت دریافت مهریه

 • در صورتی که مهریه زن عندالاستطاعه باشد، زوجه باید توانایی مالی همسرش را ثابت کند.
 • در مهریه عندالمطالبه زوج باید ثابت کند که توانایی پرداخت آن را ندارد. در این صورت می تواند تقاضای اعسار کند.
 • مدارکی که برای ارائه دادخواست مهریه لازم است، عبارتند از: شناسنامه، کارت ملی زوجه و سند ازدواج وی
 • تمامی اموال زوج اعم از منقول و غیرمنقول به جز خانه مسکونی در شان وی قابل توقیف می باشد.
 • زن می تواند قبل از اینکه حکم پرداخت مهریه صادر شود، درخواست توقیف اموال همسرش را کند.
 • می توان بخشی از مهریه را از طریق دادگاه و بخش دیگر را از طریق دفتر اسناد مطالبه نمود.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

زمانی که زنی اقدام به دریافت مهریه می کند، اولین چیزی که ذهنش را مشغول می کند، این است که هزینه روند اجرای مهریه چقدر است؟ همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، امکان مطالبه مهریه به دو روش اعم از مراجعه به دادگاه و مراجعه به دفترخانه امکان پذیر است.

اگر از طریق دفترخانه اقدام کنید، هزینه آن بسیار کمتر از دادگاه خواهد بود. اما اگر از طریق دادگاه اقدام کنید و مهریه معادل چند عدد سکه باشد، لازم است هزینه دادرسی توسط زن پرداخت شود. اما اگر زن بخواهد دادخواست توقیف اموال مرد را بدهد، هزینه چندانی ندارد. البته توجه داشته باشید که تمامی هزینه ها از جمله حق الوکاله وکیل نیز جزو خسارات دادرسی به حساب می آید که امکان مطالبه آن از زوج وجود دارد. البته اگر امکان پرداخت هزینه اولیه نیز برای زن وجود ندارد می تواند درخواست اعسار نماید.

چگونه مهریه بگیریم

جمع بندی

در این مقاله به سوال چگونه مهریه بگیریم پاسخ دادیم و بیان داشتیم که مراحل دریافت مهریه و مدت زمان آن و انواع روش های ارائه دادخواست آن چگونه است. در پایان لازم است بگوییم در صورتی که عقد به صورت قانونی انجام شده باشد، زن می تواند درخواست صدور اجراییه نماید و برای مطالبه خود از طریق دفتر اسناد اقدام کند.

حال اگر سوالی برای شما مطرح شده و یا مبحثی مدنظرتان است که در این مقاله به آن پرداخته نشده است، می‌ توانید در پایین همین صفحه در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید. کارشناسان ما سریعاً پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

چگونه مهریه بگیریم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های مختلف به اجرا گذاشتن مهریه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا