تعمیرات کولر آبی

چگونه راندمان و بازدهی کولر آبی را افزایش دهیم؟

با آغاز فصل تابستان نصب و راه اندازی کردن انواع کولر رونق پیدا می کند. به علت شرایط خاص و آب و هوایی که در ایران وجود دارد کولر آبی از محبوبیت زیادی در بین کاربران برخوردار است. مصرف کم انرژی و هزینه های پایین نصب و مراقبت از آن باعث می شود که کولر آبی طرفداران زیادی داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که خنکی کولر آبی شما کم شده و نتیجه مطلوب از آن دریافت نمی کنید. عوامل زیادی می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود. با ترفندهایی ساده می توان راندمان و بازدهی کولر آبی را تا حدود زیادی افزایش داد.

راهکارهای مهم جهت افزایش راندمان و بازدهی کولر آبی

موارد مهمی وجود دارد که می تواند به خنک کردن محیط اطراف بپردازد. به همین خاطر استفاده بهینه از آن و رعایت نکات اصولی برای افزایش عملکرد کولر از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه مطلب راهکارهایی جهت افزایش بازدهی و راندمان کولر آبی بیان می کنیم.

سرویس به موقع کولر را فراموش نکنید

نخستین قدم جهت افزایش قدرت کولر آبی سرویس دوره ای و به موقع آن می باشد. سرویس به موقع کولر آبی می تواند از تحمیل هزینه های سنگین برای تعمیرات کولر جلوگیری کند. علاوه بر آن میزان مصرف انرژی را نیز تا حدود زیادی کاهش می دهد. سرویس کولر آبی می تواند شامل موارد زیر باشد.

  • تعویض تسمه
  • بررسی پمپ آب
  • شستشوی پوشال ها
  • روغن کاری کردن
  • بررسی برزنت
  • تراز کردن شناور
  • ارزیابی جعبه تقسیم برق

چگونه راندمان و بازدهی کولر آبی را افزایش دهیم؟چنانچه مواردی که در بالا عنوان کردیم به موقع انجام نشود موجب کاهش بازدهی و از کار افتادن قطعات کولر می شود.

بررسی آب درون تشتک کولر آبی

همان طور که می دانید کولر آبی با آب کار می کند و به همین خاطر بررسی میزان آب کولر جهت جلوگیری از آسیب دیدن موتور بسیار ضروری می باشد. البته باید بگوییم کار کردن کولر به مدت کوتاه بدون آب باعث سوختن آن خواهد شد. با این وجود چک کردن آب داخل کولر جهت افزایش راندمان و عملکرد دستگاه اهمیت زیادی دارد. اگر آب داخل تشتک کولر وجود داشته باشد محیط داخل سیستم خنک نگه داشته می‌شود و همین موضوع می‌تواند باعث افزایش توان کولر جهت خنک کردن خانه شود. علاوه بر باد خنک داخل کولر، وجود آب داخل آن موجب کارکرد درست موتور می شود. چنانچه موتور به مدت طولانی بدون آب کار کند موتور آن داغ کرده و حتماً آسیب می بیند.

حتما بخوانید:   نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی چگونه است؟

نصب سایبان برای کولر

معمولاً کولرها روی پشت بام خانه ها نصب می شوند به همین خاطر در معرض تابش مستقیم خورشید هستند. به همین خاطر دمای آب داخل کولر افزایش پیدا می‌کند و موجب کاهش توان کولر برای خنک کردن محیط می شود. به همین خاطر جهت فرار از گرمای خورشید می توانید کولر را در سایه بان قرار دهید. با این کار به افزایش راندمان کولر کمک خواهید کرد. بهتر است از سایبان هایی که جنس پلی کربنات دارند استفاده کنید زیرا این سایبان ها مواد UV دارند و وجود این مواد می‌تواند باعث جذب نشدن نور آفتاب شود و اشعه را بازتاب می دهد. حصیر نیز یکی از مواردی است که می‌توانید برای اجرای سایه بان استفاده کنید. با پیچیدن حصیر به اطراف کولر و خیس کردن آن می توانید از ورود گرد و غبار به داخل کولر جلوگیری کرده همچنین باعث افزایش عملکرد دستگاه شوید.

قرار دادن کولر آبی در جای مناسب

همه می دانید که کولر را باید در موقعیت مناسبی نصب کنید زیرا این کار باعث افزایش عملکرد دستگاه می شود. دقت کنید که کولر آبی نباید کنار دودکش و یا خروجی تهویه فاضلاب آب قرار بگیرد زیرا می تواند بوی نامطبوع را به داخل ساختمان انتقال دهد. بنابراین علاوه بر آنکه باید سایه بانی برای کولر در نظر بگیرید به محل نصب آن نیز توجه کنید تا در کنار خروجی فاضلاب قرار نداشته باشد.

تا جایی که می توانید از وسایل گرمازا استفاده نکنید

وقتی که کولر روشن است تا جایی که امکان دارد از وسایل گرمازا در خانه خود استفاده نکنید زیرا وسایل گرمازا می توانند دمای داخلی خانه را افزایش دهند و همین موضوع باعث می‌شود به کولر احساس نیاز بیشتری داشته باشید و مصرف آب و برق تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر وسایلی مثل لامپ های گرمازا، سماور، اجاق گاز و … را کمتر استفاده کنید.

کاهش دادن طول کانال کولر

یکی دیگر از روش هایی که می تواند باعث خنک تر شدن محیط توسط کولر شود استفاده از کانال های کوتاه می باشد زیرا در این صورت انتقال باد بهتر انجام خواهد شد.چگونه راندمان و بازدهی کولر آبی را افزایش دهیم؟ کانال هایی که طولانی هستند و پیچ و خم دارند خنکی باد کولر را گرفته و کاهش می دهند. همچنین فشار هوای محیط را نیز کم می کنند. این موضوع باعث می‌شود که خنکی کمتری به داخل انتقال داده شود و مصرف انرژی افزایش پیدا کند. علاوه بر آن کانال هایی که پیچ در پیچ هستند باعث انحراف مسیر باد کولر و کاهش خنک کنندگی آن می شوند.

حتما بخوانید:   چرا بدنه کولر آبی برق دارد؟ | بررسی دلایل برق داشتن بدنه کولر

روشن کردن پمپ آب قبل از موتور

روشن کردن همزمان پمپ آب و موتور کولر می تواند یکی از عواملی باشد که باعث کاهش عملکرد کولر می شود. بنابراین برای اینکه جریان باد خنک تری داشته باشید قبل از اینکه موتور را روشن کنید ابتدا کلید پمپ را بزنید و اجازه دهید چند دقیقه روشن باشد و پس از آن اقدام به روشن کردن موتور کولر کنید. این کار باعث می شود پوشال ها خیس شده و خنکی بیشتر شود.

ایجاد یک جریان خروجی هوا داخل خانه

همانطور که گفتیم کولر آبی با آب کار می کند و به همین خاطر باعث افزایش یافتن رطوبت هوای داخل خانه می شود. بهتر است که یک خروجی هوا مانند پنجره در نظر بگیرید. با باز کردن پنجره از جمع شدن رطوبت هوا داخل خانه جلوگیری می شود و باد خنکی بیشتری خواهد داشت.

استفاده از پدهای سلولزی

امروزه پدهای سلولزی جایگزین مناسبی جهت پوشال های قدیمی می باشند و دوام بیشتری دارند و می‌توانند آب بیشتری داخل خود ذخیره نمایند. علاوه بر آن پدهای سلولزی دارای تراکم بیشتری هستند و از ورود گرد و غبار و ذرات به محفظه کولر جلوگیری می کنند. به همین خاطر باعث تهویه مناسب کولر نیز خواهند شد.

روشن کردن کولر با دور تند

یکی از راه هایی که می توانید بازدهی کولر را با آن افزایش دهید روشن کردن دستگاه با دور تند می باشد. بنابراین ابتدا پمپ کولر را روشن کنید و اجازه دهید چند دقیقه پوشال ها کاملا خیس شوند. سپس دور تند کولر را روشن کنید و پس از گذشت چند دقیقه دور کند را جایگزین آن نمایید. با انجام این کار فشار کمتری به موتور کولر وارد خواهد شد.

آشنایی با قطعات مختلف کولر آبی

یکی از سیستم های خنک کننده بسیار پرطرفدار کولر آبی می باشد که بیرون از خانه قرار می گیرد. برای اینکه کولر آبی بتواند باد خنک را به داخل انتقال دهد قطعات زیادی با هم در ارتباط می باشند. در ادامه مطلب با قطعات و اجزای مختلف کولر آبی آشنا می شوید.

حتما بخوانید:   دلیل دم کردن کولر آبی چیست | چگونه رطوبت کولر را رفع کنیم؟

پوشال

پوشال ها رشته های توری نازکی هستند که جنس آنها چوبی است و به صورت ثابت کنار کولر قرار دارند. وظیفه پوشال ها خنک نگه داشتن هوای داخلی محفظه و جذب رطوبت می باشد. دمای هوا از این پوشال ها عبور کرده و کاهش می یابد.

پمپ آب

وجود پمپ آب برای ریختن کنترل شده و مناسب آب روی پوشال ها ضروری می باشد. پمپ آب در کولر، آبی که داخل محفظه جمع شده را از طریق لوله ها به پوشال هدایت می کند.

دریچه

سه طرف کولر دارای دریچه هایی می باشد که محل قرار گرفتن پوشال است. دریچه می‌تواند باعث نفوذ هوا به کولر شود. همچنین وظیفه ثابت نگهداشتن پوشال ها به عهده دریچه می باشد.

شناور

پس از آنکه آب توسط پمپ روی پوشال ها پاشیده می شود قسمتی از آن کف کولر جمع خواهد شد. شناور میزان آب را تنظیم می کند و از مصرف بیش از حد آن جلوگیری خواهد کرد و یکی از عواملی است که کارکرد درست آن باعث افزایش راندمان کولر نیز خواهد شد.

شیر تخلیه

اگر آب داخل محفظه کولر اضافی باشد از طریق شیر تخلیه به بیرون انتقال پیدا می کند.چگونه راندمان و بازدهی کولر آبی را افزایش دهیم؟

موتور

مهمترین قسمت کولر آبی دینام و موتور آن می باشد. این موتور باعث تبدیل جریان الکتریکی به جریان حرکتی خواهد شد. فن کولر توسط موتور حرکت می کند و جریان هوا را برقرار خواهد کرد.

تسمه پروانه

تسمه باعث اتصال پروانه کولر به موتور خواهد شد و با حرکت دینام پروانه نیز حرکت خواهد کرد و باعث انتقال جریان هوا به داخل کانال می شود.

جعبه تقسیم

برای اینکه کولر روشن شود نیاز به یک جعبه تقسیم می باشد. جعبه تقسیم به کمک کلیدهایی که در خانه وجود دارد می تواند جریان برق را به طرف پمپ و دینام برقرار کند.

سخن آخر

با وجود گستره زیادی از سیستم های خنک کننده، همچنان کولرهای آبی از محبوبیت زیادی بین مصرف‌ کنندگان برخوردارند زیرا علاوه بر قیمت مناسب، مصرف انرژی نیز در آنها پایین می باشد. برای آن که بازدهی و راندمان کولر آبی افزایش پیدا کند لازم است نکاتی رعایت شود. یکی از مهمترین آنها سرویس دوره ای کولر آبی می باشد. برای انجام سرویس به موقع و دوره ای کولر آبی می توانید از کارشناسان و تکنسین های ایبک امداد کمک بگیرید.

31

چگونه راندمان و بازدهی کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه راندمان و بازدهی کولر آبی را افزایش دهیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x