تعمیرات کولر گازی

چگونه عملکرد و طول عمر کولر گازی خود را افزایش دهیم؟

کولر گازی دستگاهی حساس و پرکاربرد است و چنانچه به درستی از آن مراقبت نشود، عملکرد آن دچار اختلال شده و ممکن است قطعات کولر دچار آسیب و خرابی شود. در این شرایط لازم است هزینه زیادی جهت تعمیرات آن پرداخت گردد. در این مقاله از ایبک امداد نکاتی جهت جلوگیری از خراب شدن دستگاه و همچنین روش های افزایش عملکرد و طول عمر کولر گازی بیان می کنیم. اطلاعاتی که در این مقاله آورده شده است صرفا جهت افزایش آگاهی شما کاربران عزیز می باشد.

چگونه می توانیم عملکرد کولر گازی را بهتر کنیم؟

یکی از وسایل گرمایشی و سرمایشی بسیار پرکاربرد که امروزه در بیشتر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، کولر گازی است و چنانچه دچار ایرادی شود و عملکرد خوبی نداشته باشد شما کاربران عزیز علاوه بر آنکه باید هزینه بسیاری جهت تعمیر و برطرف کردن مشکل آن پرداخت کنید گاهی اوقات نیز ممکن است قطعه اصلی کولر گازی دچار خرابی شود و امکان تعمیر و یا تعویض آن به هیچ عنوان وجود نداشته باشد. در این شرایط باید هزینه زیادی جهت خرید کولر گازی جدید پرداخت کنید و با رعایت نکاتی ساده می توانید عملکرد کولر گازی را بهتر کرده و طول عمر آن را افزایش دهید.

افزایش عملکرد و طول عمر کولر گازی

به طور متوسط کولر گازی حدودا ۱۵ سال عمر مفید دارد اما دلایل مختلفی مثل استفاده نادرست از کولر باعث می شود که بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع مانند کولر گازی خیلی زودتر دچار نقص و مشکل فنی شوند. در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که با رعایت کردن آنها می توانید به بهبود عملکرد کولر گازی کمک کرده و طول عمر آن را سالها افزایش دهید.

نصب اصولی و درست کولر گازی

راه اندازی و نصب اصولی کولر گازی بسیار اهمیت دارد و اگر به صورت درست انجام نشود نه تنها می ‌تواند باعث کاهش عملکرد در سطح دستگاه شود بلکه ممکن است موجب آسیب به دیگر قطعات کولر نیز گردد. از مهمترین مواردی که زمان نصب کولر گازی باید به آن دقت کنید موارد زیر را نام می بریم.چگونه عملکرد و طول عمر کولر گازی خود را افزایش دهیم؟

 • پنل بیرونی نباید در معرض مستقیم نور خورشید و باد نصب شود.
 • شیر تخلیه کولر گازی باید به صورت صحیح نصب گردد.
 • از تمیز بودن و خشک بودن لوله مبرد در کولر گازی مطمئن شوید.
 • اتصالات الکتریکی کولر گازی را به صورت درست نصب کنید.
 • جهت نصب کولر گازی حتما از یک تکنسین متخصص بخواهید تا این کار را انجام دهد و هرگز شخصا به نصب کولر اقدام نکنید.
حتما بخوانید:   حل مشکل روشن نشدن کولر گازی اجنرال | دلایل روشن نشدن کولر اجنرال

تمیز کردن فیلتر هوا در کولر گازی

ساده ترین راهکار جهت افزایش طول عمر کولر گازی تمیز کردن فیلتر دستگاه می باشد. جهت بهبود عملکرد این دستگاه بهتر است هر دو هفته یک بار این کار را انجام دهید و فیلتر هوا را کاملا تمیز کنید. گرد و غبار انباشته شده در فیلتر هوا می‌تواند جلوی جریان هوا را بگیرد و موجب کاهش توان خنک کنندگی در کولر گازی شود. تمیز کردن فیلتر به چند روش انجام می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • رایج ترین روش جهت تمیز کردن فیلتر هوا در کولر گازی استفاده کردن از جاروبرقی می باشد.
 • بیشتر فیلترها در کولر گازی را می توان به کمک آب و صابون شست.
 • بنابراین فیلتر را بیرون آورده کاملاً آن را بشویید و اجازه دهید تا خشک شود و پس از آن در جای مناسب خود قرار دهید.
 • به هنگام شستن فیلتر دقت کنید که درجه دمای آب نباید از ۴۰ درجه بیشتر باشد.

انواع مختلف فیلتر در کولر گازی و نحوه تمیز کردن آن

از آنجایی که فیلترهای مختلفی در کولر گازی به کار برده می شود نحوه تمیز کردن آنها را توضیح دهیم.

فیلتر هوای معمولی: این فیلتر باید حداقل هر دو هفته یک بار تمیز شود و می توان این کار را به کمک محلول آب و صابون و یا با استفاده از جاروبرقی انجام داد.

فیلتر سه تایی: این فیلتر تقریباً هر سه ماه یک بار نیاز به نظافت دارد و می توان تمیز کردن آن را به کمک جاروبرقی و یا برس انجام داد.

فیلتر ۳M: این فیلتر هر شش ماه یک بار نیاز به تمیز کردن دارد و می توان این کار را به کمک جاروبرقی و یا برس انجام داد.

فیلتر ضد حساسیت: این فیلتر هر شش ماه یکبار نیاز به نظافت دارد و برای تمیز کردن آن میتوان از جاروبرقی و یا برس کمک گرفت. بهتر از فیلتر ضد حساسیت با آب شسته نشود.

حتما بخوانید:   چرا کولر گازی آبریزی دارد | آبریزی کولر گازی

توجه کردن به مشکلات احتمالی کولر گازی

یکی از موضوعات بسیار مهم که معمولاً افراد به آن توجهی ندارند، مشکلات احتمالی و کوچکی است که گاهی در کولر گازی پیش می آید. نکته حائز اهمیت این می باشد که ضروری است به این مشکلات هر چند بی اهمیت و کوچک توجه نشان داده شود. چنانچه کولر گازی دچار ایرادات کوچکی شود، تعمیرکار باید سریعاً به حل مشکل آن اقدام کند زیرا سهل انگاری و بی توجهی به این خرابی ها و مشکلات می تواند طول عمر دستگاه را تا حدود زیادی کاهش دهد و به سایر قطعات آسیب های جدی وارد کند. چگونه عملکرد و طول عمر کولر گازی خود را افزایش دهیم؟برای آن که به بهترین شکل کولر گازی شما تعمیر و سرویس گردد سعی کنید از سرویسکاران حرفه ای و مجرب کمک بخواهید. توجه به نکات مهم این مطالب می تواند به شما کمک کند دستگاهی قدرتمند و سالم داشته باشید. هر کدام از این نکات گفته شده بر اساس تجربه و دانش متخصصین در زمینه تعمیر و سرویس کولر گازی می باشد. چنانچه می خواهید کولر گازی شما با قدرت فوق العاده در منزل کار کند، باید نکات مراقبت و نگهداری از آن را رعایت کنید. اهمیت دادن به سرویس به موقع کولر گازی می تواند از خرابی های احتمالی در این دستگاه جلوگیری کند.

عدم استفاده از کولر گازی به صورت مداوم

چنانچه کولر گازی به صورت مداوم کار کند، سریعتر نیز فرسوده خواهد شد. اگر می خواهید خانه را به مدت طولانی ترک نمایید به خاطر داشته باشید که حتما کولر گازی خود را خاموش کنید. همچنین می توانید ترموستات را پنج درجه بچرخانید تا کولر روشن بماند ولی هوا خنک نشود. علاوه بر آن روشن گذاشتن ترموستات در شب تکنیکی برای افزایش طول عمر کولر گازی خواهد بود.

تمیز کردن پنل بیرونی کولر گازی

نظافت پنل بیرونی اهمیت بسیار زیادی دارد و علاوه بر آن که می تواند عمر دستگاه را افزایش دهد، از پرداخت هزینه های تعمیر نیز جلوگیری خواهد کرد. تمیز کردن ذرات گرد و غبار و خاک موجب می شود که کولر گازی بتواند خیلی خوب کار کند. وقتی که پنل بیرونی دستگاه را تمیز می کنید احتمال خراب شدن قطعات داخلی آن بسیار کمتر خواهد شد.

انجام سرویس دوره ای در کولر گازی

سرویس منظم کولر گازی می تواند باعث افزایش طول عمر دستگاه شود و علاوه بر آن چنانچه ایرادات دستگاه به موقع تشخیص داده شوند خیلی زود نیز برطرف خواهند شد. سیستم کولر گازی باید سالی یک بار توسط سرویسکار بررسی شده و تمیز شود. پیشنهاد می کنیم قبل از آغاز فصل تابستان جهت سرویس کولر گازی خود برنامه ریزی کنید تا با شروع فصل گرما دچار مشکل نشوید. سرویس کولر گازی شامل موارد زیر می باشد:

 • قطعات متحرک کولر گازی باید روغن کاری شوند.
 • از سلامت قطعات اصلی کولر گازی باید اطمینان حاصل شود.
 • سطح مبرد در کولر گازی باید بررسی گردد.
 • کندانسور باید تمیز شود.
 • لوله تخلیه و فیلتر باید تمیز شده و در صورت نیاز تعویض گردند.
حتما بخوانید:   عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی یونیوا UNEVA

چگونه می توانیم از بروز ایراد و اشکال در کولر گازی جلوگیری کنیم؟

برای آن که کولر گازی شما خیلی زود خراب نشود و نیاز به تعمیر پیدا نکند باید به موارد زیر توجه کنید.

 • به هنگام خرید سیستم تهویه و یا همان کولر گازی باید متراژ منزل را در نظر بگیرید و سایز کولر را متناسب با آن انتخاب کنید.
 • چنانچه قرار است مدت طولانی از دستگاه استفاده نکنید آن را در شرایط مطلوبی قرار دهید.
 • با خارج کردن باتری های کولر گازی هنگامی که مدت طولانی از آن استفاده نمی کنید از خراب شدن زود هنگام دستگاه خودداری کنید.
 • چنانچه درب و پنجره باز است و رطوبت هوا در محیط زیاد می باشد، مدت زمانی که از کولر گازی استفاده می کنید را کاهش دهید.
 • برای نظافت کولر گازی هرگز آب را به صورت مستقیم روی آن نریزید.

چگونه عملکرد و طول عمر کولر گازی خود را افزایش دهیم؟

 • قبل از آنکه شروع به تمیز کردن دستگاه کنید حتماً کولر گازی را از برق جدا کنید.
 • میزان گاز در کولر گازی باید هر چند وقت یک بار بررسی شود و در صورت کمبود، مجددا شارژ گردد.
 • هر چند وقت یک بار دستگاه را از نظر نشتی مورد بررسی قرار دهید.
 • به صورت همزمان کولر گازی و کولر آبی را روشن نکنید.
 • کوئل ها و پره های کولر گازی را هر چند وقت یک بار تمیز کنید.
 • دمای دستگاه را بیش از حد پایین نیاورید.

سخن پایانی

در این مطلب نکاتی در مورد افزایش طول عمر کولر گازی بیان کردیم. با رعایت مواردی ساده مانند تمیز کردن فیلتر، نصب درست کولر گازی، سرویس دوره ای و به موقع دستگاه و … می توانید از کولر گازی خود به بهترین نحو استفاده کنید و از خراب شدن آن و همچنین صرف هزینه اضافی جهت تعمیرات دستگاه جلوگیری کنید. نکته مهم این است که کولر گازی یک دستگاه حساس و پیچیده می باشد و اگر دچار خرابی شود بهتر است از مراکز تعمیر لوازم خانگی کمک بگیرید.

31

عملکرد و طول عمر کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عملکرد و طول عمر کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x