تعمیرات پکیج و آب گرمکنآموزشتعمیرات

آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

یکی از بهترین روش هایی که باعث کمتر مصرف شدن آب گرم منزل شما می شود راه اندازی و نصب آبگرمکن گازی دیواری می باشد.

این مدل از آبگرمکن‌های گازی دیواری آب گرم را فقط در صورت استفاده از آن گرم می کند و به این شکل می‌توانید تا هفتاد درصد در قبوض مربوطه صرفه جویی چشم گیری داشته باشید. یکی از مزایای عالی آبگرمکن‌ های گازی دیواری استفاده کمتر از منابع و صرفه جویی در هزینه‌ها می باشد چون آب گرم را در منبع ذخیره نمی‌کنند.

در حقیقت این دسته از آبگرمکن ها کاری که می کنند این می باشد که آب گرم را در زمان تقاضا تأمین خواهند کرد پس نیاز نیست نگران سرد شدن آب هنگام دوش گرفتن باشید. نصب و راه اندازی آبگرمکن گازی دیواری کار مهمی می باشد که احتیاج به دقت کافی و بالایی دارد. جهت این که بتوانید نصب و راه اندازی را تا مقدار زیادی راحت و بی دردسر انجام بدهید راه کار های به ترتیب نام برده در این مقاله ایبک امداد را همراهی کنید. در ادامه مقاله قصد داریم تا شما را با مرحله های نصب آبگرمکن دیواری آشنا کنیم.

1wbp

نصب و راه اندازی آبگرمکن گازی دیواری خیلی پر هزینه می باشد. چنانچه فکر می‌کنید که می توانید این عملیات را انجام دهید، فقط موقعی این کار را انجام دهید که با شناخت و سابقه کار با لوله و خطوط آب ، لوله کشی گاز و خطوط برق آشنایی مناسبی داشته باشید. چنانچه آبگرمکن گازی دیواری به صورت صحیح راه اندازی نشود امکان دارد عواقب زیادی برای شما به همراه داشته باشد. لوله کشی اشتباه گاز می‌تواند باعث منفجر شدن دستگاه بشود، خالی کردن اشتباه و ناقص گاز، نشت گاز کربنیک را شامل می‌ شود و خطوط آب که به غلط متصل و نصب شده اند می‌توانند خرابی های زیادی را به منزل شما تحمیل کنند.

 

آشنایی با مراحل نصب آبگرمکن دیواری گازی

در سال های اخیر، درخواست برای آبگرمکن دیواری گازی خیلی بالا رفته است. این موضوع دقیقا به کم مصرف بودن این مدل از آبگرمکن ها مربوط می باشد. آبگرمکن‌های دیواری گازی به صورت اختصاصی جهت فراهم کردن آب گرم خانه ها و ادارات ساخته شده است. یکی از امتیازات بزرگ نصب و راه اندازی آبگرمکن دیواری گازی کاهش مبلغ در قبوض گاز سالیانه خانه ها می باشد.

600 1 1

در ادامه این مقاله در ایبک امداد با راه و روش های مرحله های لوله کشی آبگرمکن دیواری گازی همراهتان می باشیم. در بعضی از مرحله ها امکان دارد فکر کنید برایتان دشوار و غیرممکن است پس به شما پیشنهاد می کنیم از یک تکنسین مربوطه در خواست کمک کنید.

حتما بخوانید:   دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ چیست؟

1. لوله کشی گاز منزل خود را ارتقاء دهید

آبگرمکن‌ های قدیمی ایستاده ، آب را درون مخزنی نگهداری می کنند و انرژی زیادی جهت کنترل دما در طی شبانه روز استفاده می کند. آبگرمکن‌ های دیواری گازی در زمان احتیاج، درخواست فراهم کردن آب گرم را دارد. جهت راه اندازی به لوله کشی گاز، هوای مناسب جهت احتراق، دریچه جهت خارج شدن گاز احتراق و پریز برق برای فراهم کردن برق آبگرمکن لازم می باشد.
طول عمر مفید آبگرمکن‌ ایستاده نسبت به  آبگرمکن‌ دیواری گازی کم تر می باشد و هزینه نصب آن‌ بیشتر بوده و اکثرا نیاز به تعویض و تقویت خطوط گاز  دارد.
آموزش راه اندازی و نصب این آبگرمکن ها عملی سخت و در برخی از مواقع خطرناک می باشد. تیم ایبک امداد خواهشمند است تا این عمل را به طور ماهرانه انجام بدهید. در هنگام فراهم و راه اندازی و نصب آبگرمکن دیواری گازی ، همه مراحل و ایمنی لوله کشی و برق را به صورت اصولی انجام دهید.

همان طور که گفتیم آبگرمکن دیواری در صورت احتیاج و نیاز داشتن آب را گرم کرده و در آبگرمکن ایستاده احتیاج به مقدار گاز زیاد تری در زمان روشن شدن دارد.
این انرژی طبق مقیاس حرارتی (BTU) به نسبت ساعت شمرده می شود.
آبگرمکن ایستاده امکان دارد دارای ورودی 30k BTU/H باشد در حالی که آبگرمکن دیواری گازی به  90k تا 130k BTU/H احتیاج دارد.

با توجه به این موضوع، شاید مجبور به لوله کشی با لوله های بزرگ و جدید تر از سمت کنتور گاز جهت فراهم کردن قدرت کافی برای آبگرمکن دیواری منزلتان شوید.
ارتقای سیستم لوله کشی و خطوط گاز از مبدأ کنتور گاز حتما باید توسط تکنسین مربوطه و ماهر صورت بگیرد.
محیط و فضای در را که برای نصب آبگرمکن گازی دارید را با دقت بسنجید که به این نتیجه برسید، که کدام آبگرمکن با چه سایزی نیاز می باشد.

2. آبگرمکن قدیمی را جابجا کنید

چنانچه می خواهید آبگرمکن گازی را خودتان نصب کنید و خطوط گاز را تعویض کرده اید می توانید این مرحله را نادیده بگیرید ولی اگر دارید آبگرمکن قدیمی را عوض می کنید، مراحل زیر را انجام دهید:

 •  جریان آب آبگرمکن را قطع نموده
 •  برق هایی که ممکن است به دستگاه وصل باشد را قطع کنید
 • اتصال شیر های ورودی گاز به آبگرمکن را جدا کنید.
 • آبگرمکن را تخلیه کرده و چنانچه می خواهید آب داغ را خالی کنید، از شیلنگ مستحکم و مقاومی که گرما باعث خرابی آن نمی شود بهره ببرید. آب داغ موجود در مخزن آبگرمکن باعث می شود شیلنگ های نازک و معمولی آسیب ببینند. فلکه آب گرم را باز کرده و اجازه دهید فشار موجود در مخزن و لوله ها به صورت کامل تخلیه بشود.
 • دستگاه آبگرمکن را از خط های گاز و آب جدا کنید. خطوط گاز به احتمال زیاد شامل اتصال هایی است که باعث می شود تعویض کردن راحت تر انجام بشود. خط های آبی که از قسمت بالایی آبگرمکن رد می شود را قطع کنید.

آبگرمکن قدیمی را از محلی که روی آن متصل و نصب شده بیرون بیاورید.

حتما بخوانید:   سرویس کولر گازی از چه نظر اهمیت دارد؟

3. آبگرمکن جدید را نصب کنید

آبگرمکن دیواری بوتان 1

آبگرمکن‌های گازی هواکش مستقیم دارند. با دقت به کارکرد آن، دمای گاز دودکش آبگرمکن‌ها خیلی پایین می باشد و نمی شود گاز دودکش را از راه یک دودکش های معمولی ساختمان خالی و خارج کرد.

برای این که در مواقع ضروری بتوان آبگرمکن را جابجا کرد , آن را در جای مناسب نصب کنید اگر دستورالعمل‌ شرکت تولید کننده آبگرمکن را رعایت کنید می توانید مطمئن شوید که فاصله‌های مناسب و ایمن را رعایت کرده‌اید. این فاصله شامل کمترین فاصله از در ها، پنجره ها  و …  می باشد.

4. لوله گاز را نصب کنید

اگر با دستور العمل نصب کردن لوله کشی آبگرمکن دیواری گازی آشنایی ندارید، از یک تکنسین مجرب و دارای مجوز درخواست کمک کنید. اگر خطوط گاز فعلی خانه شما اندازه مناسب دارد با کمک گرفتن از لوله آهنی مشکی رزوه‌ای، خطوط گاز را تا محیطی که آبگرمکن دارد دنبال کنید. اگر لوله پایینی که آبگرمکن کهنه را تامین می‌کرد بردارید، می بایست اصلی ترین خطوط گاز را قطع کنید.

موقعی که خطوط مربوطه به گاز را به آبگرمکن متصل کردید می بایست، یک سه راهی، رسوب گیر و شیر قطع کننده گاز نصب بشود. رسوب گیر و شیر قطع کننده را طبق کاتالوگ شرکت به آبگرمکن متصل کنید. با بهره گیری از خطوط گاز منعطف، خط گاز تازه ای از سمت سه راهی تا حد ممکن که بشود به آسانی خطوط جدید را وصل کرد، متصل کنید.

5. خطوط جدید لوله کشی آب را نصب کنید

خط تامین آب را بر اساس آموزش کاتالوگ کارخانه تولید کننده به شیر های آبگرمکن متصل بکنید. خط های جدید آب گرم و سرد را به وسیله لوله های مسی به خط های آب حاضر وصل کنید. لوله کشی را تا آبگرمکن جدید ادامه دهید.
شاید مجبور به لحیم کردن لوله های مسی به آبگرمکن دیواری گازی بشوید.
پیش از بریدن خط های مسی، جای مورد نظر را بصورت کلی و دقیق سمباده بکشید تا صاف و تمیز شود. این امر باعث آسان شدن پاک کردن لوله ها می شود. موقعی که قطعات را در محل مربوطه گذاشتید آن ها را از یکدیگر جدا کنید. از برس یا سمباده مخصوص جهت پاک کردن درون هر اتصال و آخر هر قسمت لوله استفاده کنید.

6. شیر تخلیه فشار را نصب کنید

همه ی آبگرمکن‌ ها به یک شیر فشار شکن نیز احتیاج دارند. اگر به دلیل گرمای بیش از اندازه آب فشار در سیستم افزایش پیدا کند، این قطعه ایمنی آزاد خواهد شد. شیر تخلیه به شما این دسترسی را خواهد داد که برای تعمیر و نگهداری دستگاه را تمیز کنید.

 • شیر تخلیه و شیر کاهش فشار را مطابق با راه کار شرکت تولید کننده نصب کنید.
 • می بایست منبع آب را باز کنید و نشتی را چک کنید.
 • بعد از آن گاز را وصل کنید، در صورتی که لازم باشد باید خط را تخلیه کنید و محل نشتی را ملاحظه کنید. بعد از چک کردن محل نشتی، خطوط گاز را قطع کرده تا مرحله های نصب آبگرمکن گازی تکمبل بشود.
حتما بخوانید:   قابلیت های یخچال فریزر دیپوینت | تعمیر و نگهداری

7. دریچه خروج را نصب کنید

با توجه به شرکت تولید کننده آبگرمکن، در زمان نصب آبگرمکن دیواری، هواکش های مختلف به کار ببرید.

 • درز گیری از جنس سیلیکون که در مقابل حرارت مقاومت بالایی دارد را به محور هواکش آبگرمکن متصل کنید. کانکتور را متصل کنید و بعد آن را با یک گیره شیلنگ سفت کنید.
 • بخشی از لوله هواکش فولادی که ضد زنگ است را وصل کنید. حلقه نگه‌دارنده را آماده کرده و بر روی شیرها برگشت بدهید تا آن ها در جای خود سفت شود.
 • یک زانویی را نصب کنید و آن را به صورتی تنظیم کرده که دهانه در همان جهتی باشد که آبگرمکن به خارج هوا می‌دهد.
 • یک حفره کوچک از درون دیوار جهت تهویه به سمت بیرون با دریل ایجاد کنید. منطقه ای را برای سوراخ کردن انتخاب کنید که نقطه وسط سوراخ هواکش باشد.
 • یک شکل گرد را بر روی دیوار بیرونی رسم کنید. با بکار گیری از دریل، یک حفره کوچک در قسمت بالایی دایره درست کنید.
 • حفره هواکش را به وسیله اره به طور رفت و برگشتی ببرید.
 • درزگیری که از جنس سیلیکونی می باشد را در لبه سر لوله قرار بدهید.
 • قسمت سر لوله را داخل سوراخ هواکش بگذارید.
 • درزگیر سیلیکونی را توسط پیچ به دیوار بیرونی سفت متصل کنید. پیچ‌ها را نیز با سیلیکون ببندید.
 • قسمت سر لوله داخلی را از سمت داخل نصب کنید و بخشی از لوله هواکش را از داخل سر لوله عبور بدهید.
 • از قسمت بیرونی، منطقه کوچکی از لوله هواکش را متصل و هود هواکش را وصل کنید.
 •  بعضی از مدل‌ ها از لوله های پی وی سی جهت هواگیری مور استفاده قرار می گیرد و مراحلی شبیه دستورالعملی است که در بالا توضیح دادیم.

8. آب را باز کنید

شیر آب را باز کنید حتما آب گرم را تا آخر باز کنید تا هوای موجود از لوله‌های آب و آبگرمکن خارج شود. بعد از آن شیر آب را کامل ببندید.

 • محل لوله آب گرم و خروجی آن از آبگرمکن را عایق‌ بکنید.
 • در مرحله ی بعد گاز را وصل بکنید.

جمع‌بندی و نتیجه گیری

نصب آبگرمکن گازی داری فرآیندی پیچیده‌ است که نیاز است برای نصب آن حتما از مهارت‌های یک تکنسین آموزش دیده ماهر استفاده شود. با این تفاسیر باز هم اگر درباره لحیم کاری لوله ها ، اتصالات گاز و قوانین محلی لوله کشی اطلاعات مناسب و صحیح دارید خودتان می‌توانید با هزینه های خیلی کم این عمل را تکمیل کنید.

لوله کشی کردن آبگرمکن های دیواری و حذف آبگرمکن قدیمی متشکل از مراحل قابل توجهی است که می بایست با دقت و مهارت کافی به صورت صحیح انجام بشوند. باید یه این نکته ی مهم توجه کرد که در خانه‌های بزرگ امکان دارند به بیشتر از یک آبگرمکن احتیاج داشته باشد، و باید مدت زمان زیادی انتظار بکشید تا آب گرم بشود. در موقع انتخاب آبگرمکن دیواری و خرید آن هم این موارد مهم در زیر نظر داشته باشید.

آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا