خدمات ساختمان

نحوه نصب انواع سیفون ظرفشویی|کاربرد سیفون سینک ظرفشویی

نحوه نصب انواع سیفون ظرفشویی|کاربرد سیفون سینک ظرفشویی، انواع سیفون ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

از مهمترین کارهایی که هر فرد بهتر است در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشد، نصب سیفون ظرفشویی دوقلو و یک قلو است. چون در اکثر مواقع برای اینکه آب از سینک ظرفشویی بالا نزند، باید سیفون را باز کرده و پس از شستشو دوباره آن را نصب نمایید. همچنین با توجه به اینکه سیفون ظرفشویی از جنس پلاستیک هستند، امکان دارد خیلی زود دچار شکستگی و ترک شوند. در این شرایط چاره‌ای جز عوض کردن آن نخواهید داشت. در این مطلب طریقه نصب سیفون ظرفشویی دو لگن و یک لگن را گام به گام مورد بررسی قرار داده و آموزش می دهیم. همچنین اعضای مختلف سیفون ها را معرفی می کنیم، تا از آنها شناخت بهتری داشته باشید و بهتر بتوانید لوله زیر سینک ظرفشویی را ببندید.

سیفون ظرفشویی

سیفون از چندین قطعه پلاستیکی که شامل اتصالات، لوله و حلقه است، تشکیل شده است و در قسمت زیر سینک روشویی و ظرفشویی نصب می گردد. سیفون ها پساب های موجود در سینک را به چاه فاضلاب انتقال می‌دهند و از اتصال مستقیم سینک به چاه مانع می‌شوند. لوله هایی که سیفون دارد، حالت خمیده دارند که به آنها به اصطلاح شترگلو نیز می گویند. با توجه به طریقه نصب سیفون، آنها را به دو دسته شترگلو s شکل و pشکل طبقه بندی و دسته بندی می کنند.

چرا سیفون زیر سینک ظرفشویی نصب می‌گردد؟

احتمال دارد، که این سوال برای شما نیز پیش آید که نصب سیفون ظرفشویی چه کاربردی خواهد داشت؟ و یا چرا از لوله های دارای انحنا و خمیده در سیفون استفاده می شود و به صورت مستقیم سینک به چاه متصل نمی گردد؟ با توجه به اینکه چاه فاضلاب برای تکثیر و رشد حشرات و سوسک ها شرایط ایده آلی دارد، خیلی سریع انواع حشرات و سوسک های مختلف در آن تکثیر می گردند. اگر سینک ظرفشویی به صورت مستقیم به چاه فاضلاب متصل باشد، این حشرات خیلی راحت خواهند توانست وارد آشپزخانه شما شوند. این در حالی است، که لوله ها و اتصالات خمیده موجب می شود که سوسک ها نتوانند وارد سینک شوند.

حتما بخوانید:   قوانین تخریب، بازسازی و نوسازی ساختمان و آپارتمان

از دلایل دیگر نصب سیفون در زیر سینک ظرفشویی، پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع فاضلاب در محیط آشپزخانه است. به این نکته دقت کنید، که اگر مرتب سیفون را تمیز نکنید خود سیفون نیز می تواند تبدیل به منبعی از بوی بد در محیط آشپزخانه تبدیل شود.

Screenshot ۲۰۲۳۰۱۲۹ ۱۹۴۷۳۶ Google

انواع سیفون ظرفشویی

سینک های ظرفشویی که در بازار موجود است، تنوع بسیار زیادی دارد. به همین سبب طراحی سیفون ها هم دارای تنوع می باشد. سیفون های ظرفشویی را در یک دسته بندی کلی به دو گروه توکار و روکار تقسیم می کنند. سیفون های روکار قابل مشاهده هستند و در زیر سینک قرار می گیرند. سیفون های توکار درون کابینت نصب می گردند و قابل مشاهده نیستند. برای اینکه نصب و تعویض سیفون آسانتر باشد، اکثراً از نوع روکار برای سینک ظرفشویی استفاده می کنند.

اجزای سیفون ظرفشویی

وقتی که سیفون را تهیه می کنید چندین قطعه پلاستیکی به همراه واشر را خواهید دید، که هر کدام از آنها کاربرد خاص خود را دارند. نقشه اتصال و نصب آنها بر روی بسته بندی محصولات مشخص شده است، ولی چنانچه به آن دسترسی ندارید و بهتر است، که با اجزای سیفون ظرفشویی آشنا باشید:

 • آبریز: آبریز قطعه ی توری شکل و فلزی است، که درون سینک قرار می‌گیرد و موجب می شود، که مواد غذایی مانده و مواد جامد بزرگ سیفون نتوانند وارد شوند.
 •  دنباله سیفون: این قطعه پلاستیکی اتصال آبریز به لوله تخلیه را بر عهده دارد.
 • اتصال Tشکل: در سینک ظرفشویی دوقلو این قطعه به کار برده می شود.
 •  شتر گلو: لوله‌ای به شکل منحنی است، که به چاه فاضلاب متصل می‌شود. در دو نوع p و s تولید می گردد و مناسب با محل نصب انتخاب می گردد. چنانچه سیفون از دیوار به چاه وصل می شود، از نوع p استفاده می شود،اما اگر سیفون از زمین به چاه فاضلاب وصل می شود، از نوع s استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه از سینک چند لگن در سینک ظرفشویی استفاده می شود، امکان دارد که قطعه های آن متفاوت باشد. همچنین اگر نیاز به اتصالات جانبی داشته باشید، امکان دارد زمان نصب بیشتر باشد. به عنوان نمونه چنانچه لوله تخلیه کوتاه باشد با فیتینگ به سر آن لوله جدید را اضافه می کنند.

طریقه بستن لوله زیر سینک ظرفشویی

حال که با قطعات مختلف سیفون آشنا شدید، می توانید طبق نقشه، مراحل نصب را انجام دهید. در ادامه مطلب بدون اینکه نقشه را در نظر بگیرید، مراحل را با توجه به نوع سینک ارائه دادیم.

حتما بخوانید:   طراحی دکوراسیون اتاق کودک | رنگ مناسب برای اتاق کودک

نصب سیفون ظرفشویی تک قلو

سینک‌های ظرفشویی دارای انواع مختلفی هستند. قدیمی ترین و رایج ترین سینک ظرفشویی تک قلو است. این نوع سینک های ظرفشویی فقط از یک لگن تشکیل می شود. بستن سیفون زیر این مدل سینک ها نسبت به مدل های دیگر راحت تر است. برای نصب سیفون ظرفشویی تک قلو باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 •  توری فلزی چرا باید روی سوراخ سینه قرار دهید و سپس آبریز را روی آن قرار داده و فشار دهید.
 •  در این مرحله مهره آبریز را از زیر سینک باید به صورت محکم قرار دهید.
 •  واشر پلاستیکی را بر روی دهانه دنباله سیفون بگذارید.
 •  حلقه اتصال را باید روی واژن قرار دهید و تا محکم شدن، بچرخانید.
 •  سپس لوله ها را به هم وصل کنید. برای وصل کردن لوله ها باید ببینید که کدام طرف مهره ها برآمدگی دارند و برجسته هستند. قسمت هایی که برآمدگی ندارند، را باید به هم متصل کنید.

سیفون ظرفشویی

نحوه بستن سیفون سینک دوقلو

نحوه بستن سیفون سینک دوقلو با سینک های تک قلو متفاوت خواهد بود. در سینک‌های دوقلو از لوله های T شکل استفاده می شود. برای انجام دادن این کار به این ترتیب عمل کنید:

 • مثل سینک تک قلو در ابتدا باید بتونه لوله کشی را روی لبه آبریز قرار دهید و قسمت توری فلزی را به آن فشار دهید و از قسمت پایین سینک پیچ را محکم کنید، تا به این طریق آبریز ثابت گردد.
 •  لوله‌هایی که مهره آنها برجستگی دارد، را به کاسه سینک وصل کنید. این عمل را برای هر دو سینک انجام دهید.
 • قسمت صاف لوله ها اتصالات سه راهی متصل شود.
 •  و در آخر قطعه بزرگ که شکل کاسه ای دارد را به سه راهی وصل کنید.
 • لوله خرطومی را به وسیله مهره به قسمت کاسه شکل که سه راهی داخل آن شده است، وصل کنید.
 • سمت دیگر لوله خرطومی را به چاه فاضلاب وصل کنید و به وسیله اتصالات پلاستیکی آن را کاملاً محکم نمایید.

موضوع بسیار مهم در مورد نصب سیفون ظرفشویی های یک قلو و دوقلو کاملا محکم کردن اتصالات به هم می باشد. چون در صورتی که اتصالات کاملا محکم نباشند، احتمال نشت آب وجود خواهد داشت. همچنین بوی بد فاضلاب در محیط آشپزخانه شما انتشار خواهد یافت. همچنین بهتر است، که از نقشه موجود در بسته بندی استفاده کنید، چون تفاوت هایی در سیفون های مختلف وجود دارد، با استفاده از اطلاعاتی که روی نقشه ها موجود روی بسته بندی در زمان کمتری می توانید سیفون را به سینک ظرفشویی ببندید.

حتما بخوانید:   کاغذ دیواری سه بعدی برای چه مکان‌ هایی مناسب می باشد؟

نکات مهم در اتصالات زیر سینک ظرفشویی

 •  پس از اینکه اتصالات زیر سینک ظرفشویی را محکم کردید، بررسی کنید که هیچ کدام از اتصالات شلنگ شل نباشند و واشرهای آب در سر جای خود قرار گرفته باشند.
 •  اگر لوله ها شدیدا دچار گرفتگی شده بودند و شما نتوانستید با هیچ راهکاری گرفتگی لوله ها را برطرف کنید، بهتر است، که از تکنسین‌های با تجربه کمک بگیرید، تا آنها با استفاده از تجهیزات لازم گرفتگی لوله های منزل شما را برطرف کنند.
 • چنانچه لازم بود می‌توانید ارتفاع لوله ها را از قسمتی که صاف است و برآمدگی و برجستگی ندارد، با استفاده از کاتر یا چاقو کوتاه کنید.
 •  طریقه بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی بر روی بسته بندی آنها درج شده است بهتر است، که این کار را با توجه به نقشه خود لوله ها سرهم کنید و انجام دهید.
 •  بعد از اینکه سیفون را به سینک متصل کردید، برای اینکه اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نشتی در اتصالات وجود ندارد، شما می‌توانید یک روزنامه زیر آن قرار دهید. چنانچه وقتی داخل لگن آب ریختید روزنامه خیس شد، باید محل نشتی را پیدا کرده و آن را رفع کنید.
 • نصب سیفون سینک آشپزخانه از اتصالات فاضلابی خیلی مهم می باشد. اگر در هنگام نصب سیفون سینک ظرفشویی نکات آن را رعایت کنید، طول عمر و کارایی آن افزایش پیدا خواهد کرد.
 • وقتی که سینک ظرفشویی خریداری می‌کنید، باید سیفونی برای عملکرد بی نقص داشته باشد. سینک های ظرفشویی تک قلو یک خروجی دارند و سینک های دوقلو دو خروجی دارند و طریقه نصب سیفون در سینک های ظرفشویی تک قلو و دوقلو با یکدیگر متفاوت می باشد.

سخن تکمیلی

در صورتی که دست به آچار باشید، می توانید با مطالعه این مطلب، اقدام به نصب سیفون ظرفشویی خود کنید. در غیر این صورت بهتر است، که از تکنسین هایی که تجربه زیادی در این زمینه دارند، کمک بگیرید، تا این کار را به صورت اصولی برای شما انجام دهند. چنانچه نصب سیفون به سینک ظرفشویی به درستی انجام نشود، شما مدام شاهد نشت آب و همینطور انتشار بوی نامطبوع در فضای آشپزخانه خواهید بود که این بسیار ناخوشایند است.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه نصب انواع سیفون ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

طریقه نصب انواع سیفون ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x