تعمیرات پکیج و آب گرمکن

نحوه نصب و راه اندازی پکیج بوتان | نکات ایمنی برای نصب پکیج

پکیج بوتان دارای انواع مختلفی است که این تنوع باعث می شود که برای نصب پکیج، نیاز به اطلاعات در مورد نقشه و اتصالات آن داشته باشیم. به عبارت دیگر باید بگوییم که نصب پکیج بوتان دارای قوانین و اصولی است که فقط اشخاص متخصصی که نسبت به آن آگاهی دارند، قادر به انجام آن هستند و افراد معمولی برای نصب باید آموزش ببینند. اگر این مقررات را هنگام نصب پکیج بوتان، رعایت کنید این محصول می‌تواند طول عمر زیادی داشته و ایمن تر کار کند. آشنایی با نصب پکیج بوتان اهمیت زیادی دارد و اگر می خواهید خودتان آن را نصب کنید، توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

برای نصب پکیج بوتان کدام شرایط استاندارد ساختمان باید رعایت شود؟

همانطور که ابتدا هم برایتان توضیح دادیم نصب پکیج بوتان نیاز به رعایت شرایطی استاندارد است و باید حتماً طبق قوانین خاصی انجام بگیرد تا پکیج بوتان کارکرد درستی داشته باشد. ساختمانی که می خواهید در آن جا پکیج بوتان را نصب کنید، باید دارای ویژگی های خاصی باشد که شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

ارتفاع پکیج بوتان از زمین

برای نصب پکیج بوتان ابتدا باید فضای مناسبی را جهت نصب پکیج در نظر بگیرید تا دستگاه شما کارایی لازم را داشته باشد. طبق مقررات و قوانین نصب پکیج، فاصله ی مناسب آن از سطح زمین، حدود یک تا دو متر می باشد. پس نمی توان پکیج بوتان را در جاهایی که دارای سقف کوتاه هستند و یا زیر پله و یا در زیر زمین نصب کرد. هنگامی که قصد دارید پکیج بوتان را نصب کنید ابتدا فضایی را برای آن در نظر بگیرید که برای تعمیر و سرویس آن به راحتی بتوانید به پکیج دسترسی پیدا کنید.

پکیج بوتان

فاصله مناسب بین سقف و دودکش چقدر است؟

فاصله سقف و دودکش یکی از اصول و قواعدی است که باید حتماً در هنگام نصب پکیج به آن توجه کنید. هر قدر که فاصله دریچه دودکش تا پکیج بیشتر باشد، باعث می شود مکش دستگاه بیشتر شده و عملکرد بهتری داشته باشد. در زمانی که محل نصب را می خواهید انتخاب کنید، به این نکته توجه کنید. ولی دقت داشته باشید که اگر این فاصله خیلی زیاد باشد ممکن است در عملکرد دفع دود اختلال ایجاد شود.

حتما بخوانید:   چگونه می توان پکیج بوتان را هواگیری کرد؟

مساحت بنا

یکی از موارد دیگری که در هنگام نصب پکیج باید به آن توجه شود، مساحت بنا است. اگر از پکیج بوتان دودکش دار استفاده می کنید باید مساحت بنای مکان از ۶۰ متر بیشتر باشد و تمام اصول ایمنی را جهت نصب پکیج بوتان رعایت کنید.

شرایط مناسب برای نصب پکیج بوتان

در صورتی که تصمیم گرفته اید پکیج بوتان خود را در داخل کابینت آشپزخانه قرار دهید، باید حتماً فاصله لازم را که حدود 10 سانتی متر بین دیواره کابینت و بدنه پکیج است، رعایت کنید تا در عملکرد پکیج بوتان اختلالی ایجاد نشود. برای انتخاب محل مناسب جهت نصب پکیج بوتان به این نکته توجه کنید که محل انتخابی شما، باید در نزدیک انشعاب برق و لوله گاز باشد تا سوخت رسانی به دستگاه پکیج بهتر انجام بگیرد و نیازی هم به لوله کشی های مجزا به شکل روکار نباشد. مکان مورد نظر شما باید دارای لوله کشی آب بوده تا با نیاز پکیج متناسب باشد.

لوله کشی برای نصب پکیج بوتان

هنگامی که می خواهید ساختمان را بسازید، باید حتماً به لوله کشی های لازم برای رادیاتور و پکیج توجه کنید و برای قرار گیری رادیاتور و پکیج، مکانی را انتخاب کنید که برای لوله کشی مشکلی نداشته باشد و آب به سادگی منتقل شود. انباری، گاراژ، بالکن و آشپزخانه با محیطی بسته، می توانند بهترین مکان ها جهت نصب پکیج بوتان به حساب بیایند.

در چه مکان هایی نباید پکیج بوتان را نصب کنیم؟

بعد از اینکه با محیط های استاندارد برای نصب پکیج بوتان آشنا شدید و دانستید که محیط مناسب جهت نصب پکیج بوتان، چه شرایطی باید داشته باشد، حالا باید با فضاهایی که برای این کار ممنوع هستند هم آشنا شوید. به طور کلی باید بگوییم که ساختمان هایی که دارای مساحت کمتر از 60 متر هستند، نصب پکیج در آنجا ممنوع است زیرا اگر گاز درست نسوزد باعث تولید منوکسید کربن شده و گاز قادر به خارج شدن از محیط نیست و ممکن است افراد دچار گاز گرفتگی شوند.

فضاهایی که در آنجا نصب پکیج ممنوع است عبارتند از:

 1. فضاهای آزاد و باز
 2. فضاهای مرطوب
 3. فضاهایی که کاملاً بسته باشند
 4. نزدیک سیستم های گرمایشی و سرمایشی

۱- فضاهای آزاد و باز

در محیط هایی که کاملاً آزاد و باز هستند مانند بالکن، حیاط و تراس نصب پکیج بوتان ممنوع است و در صورتی که در این مکان ها پکیج را نصب کنید، ممکن است به دلیل طوفان و باد پکیج دائماً خاموش شود و در عملکرد آن اختلال به وجود بیاید. اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که پکیج بوتان را در فضاهای کاملاً باز نصب کنید، باید به وسیله یک کابین آن را پوشش داده تا شرایط جوی نتواند باعث ایجاد اختلال در کار پکیج شوند.

حتما بخوانید:   چرا پکیج‌ بوتان و ایران رادیاتور بوی گاز می دهند؟

۲- فضاهای مرطوب

یکی دیگر از مکان هایی که نصب پکیج بوتان در آنجا ممنوع است فضاهای کاملاً مرطوب است، مانند: حمام و یا زیر زمین. نصب پکیج در مکان های مرطوب خطرناک بوده و احتمال گاز گرفتگی زیاد است.

۳- محیط هایی که کاملاً بسته باشند.

محیط های که کاملاً بسته باشند و در آنها از پنجره و یا حتی درب های دوجداره استفاده شده و هیچ پنجره و یا درب دیگری هم در آنجا وجود ندارد، نصب پکیج ممنوع می باشد زیرا در این محیط ها اکسیژن محدود است و امکان دارد افراد دچار آسیب و گاز گرفتگی شوند.

۴- در نزدیک سیستم های گرمایشی و سرمایشی

یکی دیگر از جاهایی که نصب پکیج در آنجا ممنوع است، قرار گرفتن در مجاورت داکت اسپیلت، کولر آبی، کولر گازی، یخچال، اجاق گاز و… است. اگر شما پکیج خود را در مجاورت این وسایل نصب کرده باشید، احتمال دارد در عملکرد این وسایل، اختلال ایجاد شود. به طور کلی باید بگوییم که پکیج بوتان باید حداقل یک متر با وسایل سرمایشی و گرمایشی دیگر فاصله داشته باشد.

در نصب پکیج بوتان چه تجهیزاتی لازم است؟

برای اینکه بتوانید پکیج بوتان را نصب کنید نیاز به یک سری تجهیزات دارید، که باید آنها را از قبل آماده کنید تا در هنگام نصب مشکلی ایجاد نشود.

 • دستگاه اتو لوله
 • دریل
 • آچار شلاقی
 • آچار فرانسه سایز بزرگ
 • انبر قفلی سایز بزرگ
 • پیچ گوشتی چهارسو سایز بزرگ
 • پیچ گوشتی دوسو سایز بزرگ
 • پایه اجاق گاز یا جک
 • آلن 8 و 12
 • ماژیک
 • تراز
 • متر
 • سیم سیار
 • چکش

این موارد ابزارهای می باشند که شما برای نصب پکیج بوتان به آنها نیازمندید. در کنار تجهیزات نام برده شده، وسایل دیگری را هم باید تهیه کنید که عبارتند از:

 • دو عدد شلنگ 2
 • دو عدد شلنگ 2.5
 • یک عدد شیر پروانه به سایز 2
 • دو عدد شیرپروانه به سایز 2.5
 • صافی برگشت به سایز 2.5
 • پلی سولفات یا سخت گیر مغناطیسی
 • شلنگ گاز و بست شلنگ و سرشلنگی 2.5
 • دودکش به سایز 6 و یا به سایز 15 که به نوع پکیج بستگی دارد .
 • تبدیل 10 به 6 و تبدیل 15 به 10 جهت نصب دودکش
 • فویل چسب دار جهت عایق بندی دودکش
 • مغزی 2.5 و همچنین تبدیل 3 به 2
 • محافظ برق

مراحل نصب و راه اندازی پکیج بوتان

همانطور که می دانید پکیج بوتان سیستمی سرمایشی است و برای مکان هایی که متراژ آنها از 60 متر بیشتر باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. حتماً باید نصب پکیج طبق اصول خاصی انجام بگیرد که باید با مراحل آن آشنا بوده و به ترتیب مراحل را انجام دهید.

حتما بخوانید:   عیب یابی پکیج بوتان | مشکلات رایج در پکیج بوتان

۱- کنترل دودکش

هنگامی که می خواهید پکیج را نصب کنید، باید حتماً دودکش پکیج با قطر خروجی کلاهک منطبق باشد و کوچکتر از آن نباشد. اگر پکیج بوتان شما بدون فن است، باید دودکشی با حداقل قطر 15 سانتیمتر انتخاب کنید. دقت داشته باشید که کلاهک را هم باید در این مرحله نصب کنید. کلاهک را به گونه ای نصب کنید که باد داخل کلاهک نپیچد.

کلاهک دودکش هم 70 تا 80 سانتی متر باید از کف پشت بام بالاتر باشد و مانعی هم در اطراف آن قرار نگرفته باشد.

۲- استفاده از شابلون

جهت نصب پکیج در مرحله بعدی، شابلون را نصب کنید. توجه داشته باشید  فاصله ها بر روی دیوار باید رعایت شود. همانطور که در ابتدا هم برای تان گفتیم پکیج باید یک متر از کف و 10 سانتی متر از دیوار های نزدیک به خود، فاصله داشته باشد.

۳- تست کردن فشار منبع انبساط

در این مرحله می توانید به وسیله یک مانومتر، تست فشار را انجام دهید و فشار منبع انبساط را کاملاً دقیق اندازه بگیرید. فشار منبع انبساط باید حدوداً نیم تا یک بار باشد و در غیر این صورت باید آن را تنظیم کنید.

۴- دستگاه پکیج را در روی دیوار نصب کنید.

بعد از اینکه دودکش را کنترل کرده و براکت را نصب کردید و فشار منبع انبساط را هم تست کردید، حالا باید دستگاه پکیج را در روی دیوار نصب کنید. دقت داشته باشید که مراحل را کاملاً به ترتیب انجام دهید.

۵- نصب دودکش پکیج

یکی از مهم‌ترین مراحل نصب پکیج، نصب صحیح و اصولی دودکش است که از اهمیت زیادی برخوردار است. دقت داشته باشید که هیچ گاه نباید پکیج را بدون دودکش نصب و راه اندازی کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است گازهایی که از احتراق ایجاد می‌شوند، خارج نشده و دوباره به طرف پکیج برگردند و این می تواند خطرات زیادی به دنبال داشته باشد.

۶- پکیج را راه اندازی کنید.

بعد از مراحلی که برای تان نام بردیم می توانید پکیج را روشن کرده و سیستم را راه اندازی کنید. توصیه می کنیم این کار به وسیله تکنسین ماهر انجام بگیرد. بعد از راه اندازی هم، تنظیمات مورد نظر خود را در روی پکیج وارد کنید.

پکیج بوتان

نکات ایمنی جهت راه اندازی پکیج بوتان

برای اینکه از آسیب های مختلف جلوگیری کرده و پکیج شما کاملاً ایمن باشد، بهتر است که نکات ایمنی را جهت راه اندازی پکیج رعایت کنید:

 1. محل مناسبی را جهت نصب پکیج انتخاب کنید.
 2. فاصله ایمنی با وسایل گرمایشی و سرمایشی حتماً باید رعایت شود.
 3. دودکش را درست تنظیم کنید.
 4. پکیج مناسبی انتخاب کنید.
 5. پکیج را درست درجه بندی کنید.
 6. پکیج بوتان را مناسب با متراژ محیط درجه بندی کنید.

31

نحوه نصب و راه اندازی پکیج بوتان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات ایمنی برای نصب پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x