خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

نحوه باز کردن لوله یخ زده | یخ زدگی لوله آب ساختمان

با شروع فصل سرما و کم شدن دمای هوا احتمال یخ زدگی در لوله های آب زیاد می شود؛ زمانی که دمای هوا به صفر درجه برسد و مصرف آب هم به حداقل رسیده باشد جریان آب در لوله ها قطع شده و هوای سرد باعث می شود لوله ها و همچنین کنتور آب یخ بزند؛ همان طور که می دانید زمانی که آب منجمد می شود حجم آن بیشتر شده و به لوله فشار می آورد و باعث ترکیدگی لوله خواهد شد؛ لذا باید از یخ زدگی لوله های ساختمان جلوگیری کنید تا از مشکلات و هزینه های جانبی هم پیشگیری کرده باشید.

شناسایی محل یخ زدگی لوله آب ساختمان

اگر یکی از لوله های آب، دچار یخ زدگی شد ابتدا باید محل دقیق یخ زدگی لوله آب ساختمان را پیدا کنید و با روش های ساده آن را برطرف کنید تا از ترکیدگی و نشت آب لوله جلوگیری کرده باشید برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • در مرحله اول شیرهای آب را تک‌تک باز کرده تا تشخیص دهید که کدام قسمت از لوله آب ساختمان، دچار یخ زدگی شده است.
 • در بیشتر اوقات قسمت های سردتر مانند زیرزمین، انباری و…. دچار یخ زدگی لوله آب خواهد شد.
 • توصیه می کنیم در ابتدا این قسمت ها را بررسی کرده و یخ زدگی در آن را تشخیص دهید.
 • در قسمت هایی که گفتیم ابتدا شیرآلات و اتصالات را چک کنید و دنبال ترک، چکه کردن آب، و یا نشتی در آنها بگردید.
 • همانطور که در ابتدای مقاله برایتان توضیح دادیم یخ زدگی در لوله باعث افزایش حجم شده و به دیواره های لوله فشار وارد می‌کند و می‌تواند باعث ترکیدگی لوله های ساختمان شود.

وقتی محل یخ زدگی را تشخیص داده و پیدا کردید باید برای از بین بردن یخ زدگی اقدام کنید. برای پیدا کردن محل دقیق یخ زدگی پیشنهاد می کنیم موارد زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا با دست در روی لوله ای که احتمال می دهید یخ زده باشد بکشید.
 2. محل یخ زده دمای کمتری نسبت به قسمت های دیگر لوله خواهد داشت.
 3. کمی دقت کنید و محل دقیقه را پیدا کنید.
 4. برای این منظور می‌توانید از دستگاه حرارت سنج هم استفاده کنید.
 5. این دستگاه، کار پیدا کردن یخ زدگی لوله را برای شما راحت تر خواهد کرد.
 6. به وسیله یک پیچ گوشتی به آرامی بر روی لوله ضربه بزنید.
 7. در قسمت های یخ زده صدایی تیز مانند به گوش می رسد.
حتما بخوانید:   تفاوت دستگاه لوله بازکنی با فنر و پمپ تراکم هوا | آشنایی با دستگاه های لوله بازکنی

یخ زدگی لوله آب

روش آسان برای رفع یخ زدگی لوله آب ساختمان

بعد از اینکه محل دقیق یخ زدگی را پیدا کردید حالا باید برای از بین بردن آن، اقدامات لازم را انجام دهید برای این منظور باید از روش هایی که معمولاً برای از بین بردن یخ زدگی لوله به کار می‌گیرند، استفاده کنید گاهی ممکن است یخ زدگی لوله راحت برطرف شود و گاهی هم امکان دارد آنقدر سخت باشد که شما نتوانید به راحتی این کار را انجام دهید و نیاز به افراد فنی کار باشد.

برای رفع یخ زدگی لوله آب هیچگاه از ابزار نامناسب استفاده نکنید زیرا می‌تواند خطر شکستن و ترکیدگی لوله را زیاد کند، در این مواقع حتماً شرایط را سنجیده و راه حل مناسب را انتخاب کنید.

بعضی از افراد در این مواقع از آب جوش استفاده می کنند توصیه می کنیم به هیچ وجه اینکار را انجام ندهید ممکن است باعث ترکیدگی لوله شود.

برای این رفع یخ زدگی لوله آب ساختمان می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 1. شیر آب را باز کنید.
 2. با حوله گرم، لوله یخ زده را گرم کنید.
 3. به وسیله سشوار لوله را گرم کنید.
 4. با وسایل گرمایشی، محیط را گرم کنید.
 5. از نوار گرمایشی استفاده کنید.
 6. دیوار را سوراخ کنید.

1- شیر آب را باز کنید.

شیر آبی را که به مکان یخ زده نزدیک است باز کنید، این کار می‌تواند باعث جریان آب در لوله شود آبی که در حال حرکت است نسبت به آب ساکن، خطر یخ زدگی کمتری دارد جریان آب داخل لوله و فشار این آب می تواند قسمت یخ زده در داخل لوله را باز کرده و راه لوله باز شود.

2- به وسیله حوله، لوله آب یخ زده را گرم کنید.

یک پارچه و یا حوله را در آب گرم خیس کنید آب اضافه آن را گرفته و حوله را دور تا دور لوله یخ زده بپیچانید این کار را چند بار تکرار کنید تا دمای آب گرم بتواند لوله را گرم کند. نگذارید حوله سرد شود زیرا در این صورت ممکن است لوله بیشتر دچار یخ زدگی شود.

حتما بخوانید:   آشنایی با ضوابط لوله کشی فاضلاب | مشکلات رایج در لوله کشی فاضلاب

3- لوله آب یخ زده را با سشوار گرم کنید.

اگر استفاده از حوله مشکل را برطرف نکرد می توانید از سشوار استفاده کنید تا یخ زدگی لوله آب را برطرف کنید برای این منظور ابتدا شیر آب را باز بگذارید و به وسیله سشوار لوله را کاملاً گرم کنید. دقت داشته باشید از همان ابتدا از حرارت زیاد استفاده نکنید، ابتدا سشوار را روی حرارت کم تنظیم کرده و در تمام قسمت های لوله بگیرید دقت کنید سشوار را در یک قسمت نگه ندارید زیرا ممکن است حرارت یک قسمت ناگهان بالا رفته و لوله دچار ترکیدگی شود.

4- برای رفع گرفتگی یخ زدگی لوله محیط را گرم کنید.

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم یخ زدگی معمولاً در قسمت های سرد خانه به وجود می‌آید، یکی از راحت ترین راه ها برای رفع یخ زدگی لوله آب ساختمان، گرم کردن محیط است، برای این منظور می توانید از وسایل گرمایشی مانند بخاری استفاده کنید. بخاری هوای آزاد اطراف لوله یخ زده را گرم می کند. با این روش می‌توان به‌ راحتی مشکل را برطرف کرد البته این روش برای لوله هایی که در داخل نصب شده اند و در دسترس نمی باشند هم مورد استفاده قرار می گیرد.

5- از نوارهای گرمایشی استفاده کنید.

یکی از بهترین و مؤثرترین روش ها برای رفع یخ زدگی لوله آب ساختمان، استفاده از نوار گرمایشی می باشد  این نوارهای حرارتی از المنت های گرمایی تشکیل شده اند که اگر آنها را به پریز برق وصل کنید المنت ها گرم می‌شود و می توان به وسیله گرمای آنها یخ زدگی لوله ساختمان را برطرف کرد. این نوارها را می‌توان از فروشگاه های ابزار ساختمانی تهیه کرد.

دقت داشته باشید قبل از اینکه از این نوار گرمایشی استفاده کنید، حتماً دستورالعمل آن را مطالعه کنید و طبق آن عمل کنید.

نوار را دور لوله یخ زده پیچانده و انتهای آن را هم به پریز متصل کنید، دقت داشته باشید که هیچگاه از حرارت بالا برای این کار استفاده نکنید زیرا در صورتی که لوله بطور ناگهانی با حرارت زیاد روبرو شود دچار ترکیدگی خواهد شد.

نکته مهم: ابتدا از حرارت پایین و یا متوسط استفاده کنید تا به لوله صدمه نرسد.

6- دیوار را سوراخ کنید.

اگر لوله هایی که یخ زده است در داخل دیوار و یا حتی زیر زمین قرار دارد و شما نتوانستید از وسایل گرمایشی برای این کار استفاده کنید آخرین راه اقدام به تخریب می باشد برای این روش توصیه می کنیم حتماً از شخص فنی کار و متخصص کمک بگیرید تا یک حفره در داخل دیوار و قسمتی که لوله یخ زده است ایجاد کند و با استفاده از روش هایی که در ابتدا برایتان توضیح دادیم لوله را گرم کرده و یخ زدگی لوله را برطرف کند.

حتما بخوانید:   رفع نم دیوار توالت و حمام با بهترین روش، بدون تخریب

برطرف کردن ترکیدگی لوله آب فاضلاب و نشت آب

اگر با توجه به مواردی که برایتان بیان کردیم و راه حل هایی که گفتیم باز هم مشکل برطرف نشد و لوله ها دچار ترکیدگی شد و نشت کرد باید حتماً با شرکت های خدماتی تماس بگیرید تا مشکل ترکیدگی لوله را برطرف کنند. توصیه می‌کنیم حتماً به شرکت هایی مراجعه کنید که معتبر باشند.

راهکار مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب ساختمان

برای اینکه از یخ زدگی لوله آب ساختمان جلوگیری کنید ابتدا باید مواردی را که برایتان توضیح خواهیم داد رعایت کنید.

عایق بندی لوله ساختمان مهم ترین کاری است که برای جلوگیری از یخ زدگی لوله می توانید انجام دهید. برای عایق بندی لوله باید حتماً از یک لوله کش حرفه ای کمک بگیرید تا عایق بندی به بهترین نحو انجام شود. یکی از وسایلی که برای عایق بندی می توانید استفاده کنید پشم شیشه می باشد، با پشم شیشه می توانید عایق بندی لوله ها را انجام داده و از نشتی آن و ترکیدگی لوله جلوگیری کنید، عایق های لوله انواع مختلفی دارند که دو نوع حرارتی و برودتی بسیار مشهور می باشند.

روش دوم برای جلوگیری از ترکیدگی لوله، قطع آب واحدهای بدون سکونت است یکی از مواردی که باعث یخ زدگی لوله در زمستان می شود واحدهای مسکونی است که چندین سال خالی از سکنه هستند برای جلوگیری از ترکیدگی لوله در این ساختمان ها باید لوله آب سرد و گرم این واحدها را قطع کنید، قطع آب می تواند از یخ زدگی لوله ها در زمستان جلوگیری کند زیرا آبی در لوله جریان ندارد که دچار یخ زدگی شود و همچنین باید درب و پنجره های واحد های مسکونی خالی را ببندید تا سرما وارد خانه نشده و لوله ها دچار یخ زدگی نشوند.

یخ زدگی لوله آب

سخن پایانی

یخ زدگی لوله یکی از معضلاتی است که در زمستان ممکن است گریبان شما را هم بگیرد، قبل از اینکه لوله آب دچار یخ زدگی شود توصیه می‌کنیم راهکارهای مناسب را برای جلوگیری از این یخ زدگی انجام دهید تا با مشکلاتی این چنینی روبرو نشوید، در صورتی که در مورد یخ زدگی لوله آب سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه مطرح کنید تا متخصصین ما از ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

111111111111111111

31

نحوه باز کردن لوله یخ زده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش شناسایی محل یخ زدگی لوله آب ساختمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا