تعمیرات ظرفشویی

آموزش باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی | عیب یابی گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

علت و نحوه عیب یابی گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی | نحوه رفع گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی

استفاده از ماشین ظرفشویی یکی از دغدغه های فکری هر خانه یعنی شستن ظرف ها را حل کرده است اما اما مراقبت و بررسی آن و همچنین بررسی علت و باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی بسیار مهم است. متاسفانه همین مشکل به ظاهر کوچک می تواند به یک فاجعه و کثیف کاری بسیار بزرگ در منزل شما منجر شود. تصور نمایید پس از یک مهمانی با تعداد افراد زیاد قصد شستن ظرف ها با استفاده از ماشین را دارید اما ماشین به دلیل برگشت آب کثیف به داخل کار نمی کند و باید حالا نه تنها ظروف را خود بشویید بلکه دنبال راه کاری برای حل این مشکل باشید.

در این مقاله همراه ما باشید تا مهمترین دلایل و نحوه رفع گرفتگی این لوله را بررسی نماییم.

توجه نمایید این موارد کلی بوده و برای برند های متفاوت نوع گرفتگی و نحوه باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی تفاوتی ندارد و تنها مورد محل قرار گیری آن است که شاید در بعضی برند ها متفاوت باشد.

علت و نحوه عیب یابی گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

اگر در زمان کار کردن ماشین ظرفشویی آب کثیف ظرف ها از ماشین خارج نشود و به اصطلاح آب فاضلاب در ماشین بماند دستگاه کار نخواهد کرد و ظرف ها شسته نخواهد شد. این سهل انگاری علاوه بر خسارت مادی می تواند منزل شما را نیز با مشکل جدی رو به رو نماید و یک بررسی تمیز نمودن ساده می تواند گاها به خرابی و آسیب رسیدن به چند محصول و خسارت مادی یا حتی جانی تبدیل شود. برای بررسی این مورد باید به نکات زیر توجه نمود:

 • قبل از باز کردن لوله حتما سلامت آن را بررسی نمایید.
 • حتما دستگاه را خارج نمودن و دسترسی خود به لوله را فراهم سازید.
 • بررسی نمایید لوله فاضلاب پیچ خوردگی نداشته باشد.

پس از بررسی این موارد باید با توجه به نوع گرفتگی از یکی از ابزار ها یا محلول های مرسوم برای رفع گرفتگی فاضلاب ماشین ظرفشویی استفاده نمود. آب گرم، سرکه و آب داغ،  فنر دستی یا برقی از جمله مواردی است که می توانید برای باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی انجام دهید که هر کدام را در ادامه توضیح خواهیم داد.

حتما بخوانید:   آموزش برنامه شستشو ظرفشویی حایرHaier

اما علت برگشت آب به داخل ماشین ظرفشویی چیست؟ در صورت سهل انگاری در نگهداری از این دستگاه باعث گرفتگی لوله خروج فاضلاب می شود و ماشین نمی تواند وظایف خود را درست انجام دهد. از مهمترین علل این اتفاق می توان به خرابی خود لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی، گرفتگی با آشغال و اجسام درشت، پیچ خوردگی لوله و … اشاره نمود.

Untitled 9

چگونگی باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

با توجه به شرایط دستگاه و نوع گرفتگی می توانید از یکی از روش های زیر استفاده نمایید توجه نمایید میزان برگشت آب و نوع مواردی که باعث گرفتگی می شوند در این موارد دخیل است و روش اتخاذ شده توسط شما به نوع گرفتگی نیز بستگی دارد.

 1. استفاده از آب گرم برای باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی
 2. استفاده از سرکه، جوش شیرین و آب گرم جهت رفع گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی
 3. استفاده از فنر دستی یا برقی برای رفع گرفتگی

همانطور که پیشتر نیز گفته شد شما گرفتگی شدید با آشغال های متعدد نظیر مو، هسته خرما و پوست تنقلات را نمی توانید با آب گرم باز نمایید و برای آن نیاز به محلول های قوی تر حتی محلول شیمیایی می باشد. در صورتی که نتوانستید لوله را باز نمایید و تست های مورد نظر را بگیرید از زور آزمایی با لوله خود داری نمایید و سعی کنید با چرب کردن و ولرم کردن آن این مورد را راحت تر کنید در غیر این صورت حتما با متخصص این امر تماس گرفته و از اقدام خودسرانه خود داری نمایید.

تاثیر آب گرم در باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

پس از بررسی لوله و اطمینان از صحت و سلامت لوله دلیل گرفتگی و نحوه باز کردن آن بررسی شود و برای رفع گرفتگی اقدام شود. همچنین بررسی خروج آب گرم از ماشین در واقع تست خروج آب نیز از دستگاه به شمار می رود و می توان نوع گرفتگی را نیز تخمین زد. در ادامه اقدامات لازم برای باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی با آب گرم را مطالعه می نماییم.

 • استفاده از آب گرم یکی از ساده ترین و راحت ترین روش های باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی می باشد.
 • ابتدا باید لوله مورد نظر را از منبع آب ماشین ظرفشویی جدا کرده و یک شی مناسب زیر لوله قرار دهید تا آب داخل آن کاملا تخلیه شود.
 • آب گرم را به آرامی داخل لوله بریزید.
 • توجه نمایید که باید سر لوله بالا باشد تا ظرف چند ثانیه آب گرم وارد لوله شود.
 •  آب داخل کیسه را بریزید.
 • این کار را چندین بار انجام دهید تا محتویات داخل آن خالی شود.
حتما بخوانید:   لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چیست ؟

اما همانطور که مستحضر ید آب تنها برای بررسی شرایط و بعضا برای گرفتگی سطحی مناسب است و برای موارد شدید تر باید از محلول های خانگی یا شیمیایی استفاده نمود همچنین در صورتی که گرفتگی شدید باشد باید از فنر یا در نهایت از یک لوله بازکن استفاده نمایید.

این مورد را مد نظر داشته باشید برای این موارد حتما از نمایندگی محصول یا تکنسین های حرفه ای استفاده نمایید زیرا می توان با تشخیص غلط نوع گرفتگی به لوله یا دستگاه آسیب زده شود و خسارات جبران ناپذیر تری را مشاهده نمود.

نصب ماشین ظرفشویی e1673542906445

تاثیر سرکه، جوش شیرین و آب گرم جهت باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

در مواردی نیاز است از محلول های قوی تری استفاده نمایید تا لوله فاضلاب دستگاه را باز نمایید که چگونگی و مراحل انجام آن را در ادامه مطالعه نمایید.

 • یک فنجان جوش شیرین و یک فنجان الکل را در لوله بریزید و 30 دقیقه  صبر کنید.
 • ادغام این دو باعث  واکنش شیمیایی اسیدی شده و می تواند انسداد را برطرف کند.
 • با توجه به میزان گرفتگی لوله می توانید میزان جوش شیرین و سرکه را افزایش دهید.
 • این ترکیب الیاف بلند، روغن و گریس چسبیده به لوله را نیز جدا می کند.
 • این ترکیب  لوله را از  گل و لای و شیشه پاک خواهد کرد.

برای مواردی که گرفتگی نسبتا سختی ندارند و با آب گرم نیز باز نشده است این محلول می تواند مفید باشد اما برای گرفتگی های شدید این محلول نیز زیاد کاربردی نخواهد بود. در این موارد می توانید با تیم پشتیبانی ایبک تماس حاصل نمایید تا در کوتاه ترین زمان و تخصصی ترین شکل این مورد را برای شما رفع و لوله را باز نمایند.

تاثیر فنر دستی یا برقی جهت باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

در بعضی موارد محلول و آب گرم کمکی نمی نماید و لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی به این راحتی باز نمی شود لذا باید از موارد سخت تر استفاده نمود حتی می توانید 24 ساعت با تکنسین های فنی ما در تماس باشید تا این مورد را برای شما در محل رفع نمایند.

 • فنر لوله مانند سیمی است که از آلیاژ فلز ساخته  و می تواند شاخه های مختلفی را  باز کند.
 • باید از نوع دستی آن استفاده کنید که می توان در بازار فنر مورد نیاز خود را با توجه به سایز خریداری کنید.
 • توجه نمایید که فنر دستی همانند برقی میتواند لوله‌ های فاضلاب سطحی را باز کند ولی نمی‌ تواند رسوب را جمع‌ آوری کند.
حتما بخوانید:   دفترچه راهنمای فارسی ماشین ظرفشویی موریس

این مورد یکی از مرسوم ترین روش هایی است که افراد موسوم به لوله بازکن از آن در مصارف خانگی استفاده می نمایند. در صورتی که شخصا این مورد را انجام میدهید حتما مراقب باشید به لوله اصلی آسیب وارد ننمایید و تنها از فنر برای باز نمودن گرفتگی استفاده نمایید.

تعمیر ماشین ظرفشویی 4 750x465 1

نحوه جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

باز نمودن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی همانند تعمیر آن کار سخت و طاقت فرسایی است لذا بهتر است با رعایت نکات زیر از گرفتگی لوله جلوگیری نمایید.

 • استفاده از مواد شوینده ماشین ظرفشویی به صورت منظم و پیوسته
 • تمیز کردن سطوح چرم از روی ظرف ها پیش از شروع کار ماشین
 • تمیز کردن و برداشتن آشغال های بزرگ نظیر هسته خرما و …
 • از دمای بالا برای شست و شوی ظروف استفاده نمایید.
 • فیلتر ماشین ظرفشویی را مرتب بررسی و در صورت نیاز تعویض نمایید.
 • مرتبا دستگاه را بررسی و در صورت نیاز تعمیر نمایید.

در مجموع روش های متنوعی برای جلوگیری از گرفتگی این لوله وجود دارد اما علاوه بر موارد گفته شده در بالا حتما به صورت دوره ای لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی خود را بررسی نمایید تا از بروز فاجعه در منزلتان جلوگیری نمایید.

این لوله در همه برند ها به یک صورت است اما ممکن است محل قرار گیری آن با توجه به مدل و مارک آن متفاوت باشد که باید پیش از هر گونه اقدامی آن لوله را شناسایی نمود. همچنین در صورتی که باز کردن لوله برای شما سخت بود از زور آزمایی با آن خودداری نمایید زیرا این اقدام می تواند تبعات به مراتب بدتری داشته باشد.

همچنین می توانید برای این منظور به صورت 24 ساعته با واحد فنی و تکنسین های خبره ایبک تماس حاصل نمایید تا در منزل حاضر شده و در همان محل این موارد را بررسی و رفع نمایند. در صورتی که شخصا این مورد را انجام داده اید نیز در بخش دیدگاه ها تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

00000000000999999

31

 

آموزش باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا