خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش باز کردن سینک ظرفشویی | چند راهکار برای رفع گرفتگی سینک ظرفشوی

گرفتگی سینک ظرفشویی به دلیل پسماند غذایی و ریختن لوله در سینک می باشد اگر شما مواد غذایی و روغن را داخل سینک ظرفشویی نریزید احتمالاً تا سال ها برایتان مشکلی به وجود نخواهد آمد اگر با گرفتگی سینک ظرفشویی روبرو شدید قبل از اینکه به شرکتهای لوله بازکنی مراجعه کنید می توانید خودتان روش های خانگی و ساده را برای برطرف کردن گرفتگی سینک امتحان کنید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش های برطرف کردن گرفتگی چاه فاضلاب سینک ظرف شویی آشنا کنیم.

گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

یکی از مشکلات بزرگی که امکان دارد برای شما هم پیش آمده باشد گرفتگی سینک ظرفشویی می باشد برای اینکه مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی را برطرف کنید ابتدا باید با نشانه های این گرفتگی آشنا باشید نشانه های گرفتگی سینک ظرفشویی عبارت می باشد از:

 • صدای قل قل آب از چاه
 •  بالا آمدن کف از لوله سینک
 •  بالا آمدن فاضلاب و یا آب از لوله
 •  بوی بد در فاضلاب
 • وجود حشرات موذی در اطراف لوله

اگر مواردی را که برایتان نام بردیم، مشاهده کردید باید سریعاً برای برطرف کردن گرفتگی سینک ظرفشویی اقدام کنید در غیر این صورت بعد از چند روز سینک ظرفشویی شما به طور کامل می گیرد و هر روز هم شدیدتر شده و باعث مسدودی لوله می شود هرچه گرفتگی بیشتر باشد برای برطرف کردن آن هزینه بیشتری باید پرداخت کنید قبل از هر چیز شما باید در مرحله اول دلیل گرفتگی سینک را دانسته و سپس نشانه های آن را بررسی کنید تا بتوانید به راحتی مشکل گرفتگی را برطرف کنید.

سینک ظرفشویی

دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی

اگر شما با گرفتگی سینک ظرفشویی آشپزخانه روبرو شده اید برای برطرف کردن مشکل ابتدا باید دلایل گرفتگی را تشخیص دهید. دلایلی که می تواند باعث گرفتگی سینک ظرفشویی شود عبارتند از:

 • ورود پرز فرش و مو و… داخل چاه
 • جرم و رسوب
 •  ورود چربی و روغن داخل لوله
 •  ریختن مواد غذایی، سبزیجات و میوه داخل لوله
 •  شیب لوله کم باشد.
حتما بخوانید:   آموزش نحوه لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی | اصول لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی

هنگامی که شما ظرف های کثیف و روغنی را در داخل سینک ظرفشویی می‌شویید روغن شسته شده وارد لوله می شود و وقتی این روغن در مجاورت آب سرد قرار بگیرد به دیواره لوله چسبیده و می تواند تمام موادی را که وارد لوله می شود هم به خود بچسباند، این موضوع باعث می‌شود رسوب زیادی اطراف لوله را گرفته و قطر لوله کم شود اگر شما مشکل را برطرف نکنید باعث گرفتگی های شدید خواهد شد و در صورت برطرف نکردن این گرفتگی آب چاه فاضلاب سینک بالا می زند موادی که وارد لوله سینک آشپزخانه می شود به مرور در لوله ته نشین شده و باعث گرفتگی و همچنین بوی بد فاضلاب خواهد شد برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید باید از توری های مخصوص در سینک ظرفشویی استفاده کنید این توری ها تا حدودی از وارد شدن مواد غذایی به داخل لوله جلوگیری می کند البته این توری ها کاملاً جلوی ورود مواد غذایی را نمی گیرند ولی شدت گرفتگی را کم می کنند.

نشانه های گرفتگی سینک ظرفشویی چه می باشد؟

امکان دارد شما هم با گرفتگی سینک ظرفشویی روبرو شده باشید و حتماً با نشانه های آن هم آشنا هستید اگر موارد زیر را مشاهده کردید برای شما زنگ خطر است و به شما هشدار می دهد که لوله فاضلاب در معرض گرفتگی می باشد:

 • کند شدن تخلیه آب : همانطور که گفتیم وقتی رسوبات اطراف لوله را می گیرد قطر لوله کم شده و به همین دلیل آب به کندی تخلیه می شود و یا ممکن است و مواد غذایی و غیره باعث گرفتگی لوله شده و تخلیه را با مشکل روبرو کند.
 • لوله گاه و بیگاه دچار گرفتگی می شود: گاهی ممکن است لوله گرفته شده و چند دقیقه و یا شاید چند ساعت بعد این گرفتگی برطرف شود.
 • از سینک ظرفشویی بوی بد فاضلاب به مشام برسد: البته بوی بد فاضلاب همیشه به دلیل گرفتگی لوله نمی باشد ممکن است به دلیل فاسد شدن پسماند غذایی در مجاری لوله باشد که می تواند بعد از مدتی باعث گرفتگی لوله سینک ظرفشویی شود.

روش های برطرف کردن گرفتگی سینک ظرفشویی

اگر با گرفتگی سینک ظرفشویی روبرو شدید قبل از اینکه با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید بهتر است روش های خانگی را برای برطرف کردن این مشکل امتحان کنید:

۱- در چاه فاضلاب سینک ظرفشویی آب جوش بریزید.

اولین و ارزان ترین و شاید ساده ترین روش که می‌توانید به وسیله آن گرفتگی سینک ظرفشویی آشپزخانه را برطرف کنید استفاده از یک سطل آب جوش می باشد برای این منظور یک سطل آب جوش آماده کرده و آن را داخل سینک خالی کنید آب جوش می تواند روغن و چربی های چسبیده به لوله را در خود حل کرده و به داخل چاه فاضلاب هدایت کند و باعث باز شدن لوله فاضلاب شود اگر در مرحله اول لوله باز نشد می توانید چندین بار این کار را امتحان کنید.

حتما بخوانید:   قویترین و بهترین محلول لوله باز کن فاضلاب و حمام

۲- از تلمبه دستی استفاده کنید.

استفاده از تلمبه های لاستیکی دستی یک روش قدیمی برای باز کردن گرفتگی فاضلاب آشپزخانه می باشد هنوز هم در بعضی از منازل این تلمبه ها وجود دارد استفاده از تلمبه دستی یک روش خوب برای باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی می باشد اگر می خواهید تلمبه دستی خریداری کنید باید بدانید تلمبه ای بهتر است که نرم و انعطاف پذیر باشد.

برای این منظور باید قسمت لاستیکی تلمبه را در لوله سینک ظرفشویی بگذارید توصیه می کنیم مقداری آب داخل لگن ظرفشویی بریزید تا آب دور لاستیک تلمبه را کامل بپوشاند این کار به عمل تلمبه زنی کمک خواهد کرد زیرا باعث می شود هوا داخل لوله نشود. چند بار تلمبه را پایین و بالا کرده تا فشار هوا بتواند گرفتگی لوله را باز کند.

۳- قلاب دست ساز درست کنید.

می توانید به وسیله یک آویز لباس، قلاب درست کرده و گرفتگی لوله سینک ظرفشویی خود را برطرف کنید اگر گرفتگی به دلیل مو و پسماند غذایی باشد به راحتی برطرف خواهد شد برای این منظور یک آویز لباس را صاف کرده و آن را مثل قلاب درست کنید سپس آن را داخل لوله برده و تا حدی که امکان دارد در لوله فرو کنید تا به گرفتگی برسید بعد قلاب را عقب و جلو کرده و بچرخانید تا گرفتگی های داخل لوله به سر قلاب چسبیده و بیرون بیاید.

۴- استفاده از محلول های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

اگر با استفاده از موارد گفته شده گرفتگی برطرف نشد می توانید یک محلول خانگی تهیه کرده به وسیله آن گرفتگی لوله را برطرف کنید برای این منظور مواد زیر را تهیه کنید:

 • نمک
 •  جوش شیرین
 • آب گرم
 •  سرکه

برای این کار اول باید نمک و جوش شیرین را داخل لوله سینک بریزید و بعد از آن سرکه را هم به آن اضافه کنید وقتی این سه ماده با یکدیگر ترکیب شوند باعث واکنش شیمیایی شده و مثل آتشفشان از لوله فوران خواهد کرد. این محلول موادی مثل مواد غذایی، مو، روغن و… را داخل خود حل کرده و گرفتگی لوله را برطرف می کند. بعد از ریختن این مواد داخل لوله، صبر کند تا حدود سه ساعت بگذرد بعد از آن آب گرم را داخل لوله بریزید تا مواد داخل لوله کاملاً شسته شود و گرفتگی سینک ظرفشویی هم برطرف شود.

حتما بخوانید:   انواع سیستم فاضلاب شهری و خانگی | تصفیه فاضلاب خانگی

۵- برای برطرف کردن گرفتگی لوله از فنر برقی استفاده کنید.

اگر گرفتگی لوله با روش هایی که برایتان گفتیم برطرف نشد و گرفتگی شدید بود بهترین کار این است که به شرکت های لوله بازکنی مراجعه کنید تا به وسیله فنر برقی مشکل گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه برطرف شود.

 

۶- استفاده از محلول های شیمیایی برای برطرف کردن گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

استفاده از محلول های شیمیایی موجود در بازار برای برطرف کردن گرفتگی لوله ظرفشویی یک روش متداول در بین افراد می باشد اگر روش های خانگی برای بازکردن لوله فاضلاب جواب نداد می توانید از محلول های موجود در بازار استفاده کنید ولی دقت داشته باشید این محلول گرفتگی های شدید را برطرف نخواهد کرد و ممکن است باعث آسیب رسیدن به لوله هم بشود اگر خواستید از محلول های شیمیایی برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی استفاده کنید حتماً باید به برچسب روی محلول توجه کرده و طبق آن عمل کنید در ادامه می خواهیم برای شما مشکلاتی را که ممکن است در صورت استفاده از این محلول های شیمیایی و یا حتی اسیدی برایتان به وجود بیاید بیان کنیم:

 • منتشر شدن گاز های سمی که می تواند برای کودکان، سالمندان و کسانی که مشکلات ریوی دارند مضر باشد.
 • احتمال سوختگی پوست و آسیب رسیدن به مجرای تنفسی
 • خطر مسمومیت شخص به دلیل گاز های اسید
 •  از بین بردن اتصالات لوله و ایجاد نشتی در لوله های پلیکا
 •  سوراخ شدن لوله های چدنی

سینک ظرفشویی

نتیجه‌گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش های برطرف کردن گرفتگی سینک ظرفشویی آشنا کردیم اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید قبل از مراجعه به شرکت های لوله بازکنی ابتدا از روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی فاضلاب آشپزخانه استفاده کنید اگر مشکل گرفتگی جزئی باشد شما می توانید با این روش ها گرفتگی را رفع کنید ولی اگر باز هم مشکل برطرف نشد حتماً باید با شرکتهای لوله بازکنی تماس بگیرید تا به وسیله فنر برقی گرفتگی چاه فاضلاب برطرف شود.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کرد تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

111111111111111111

31

روش باز کردن سینک ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نشانه های گرفتگی سینک ظرفشویی چه می باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا