آشپزی

طرز تهیه خامه برای کیک خانگی به صورت مرحله به مرحله

نکات مهم و کاربردی برای تهیه خامه | طرز تهیه خامه کیک با استفاده از تخم مرغ

درست کردن کیک و شیرینی در منزل نوعی مهارت و همچنین یک تفریح لذت بخش می باشد. علاوه براین از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه تر است. نداشتن دانش کافی در زمینه تهیه خامه کیک، از دلایل عمده ای است که تهیه شیرینی تر و کیک خامه ای را در خانه دشوار می سازد. برای تهیه کیک و شیرینی به خامه قنادی یا خامه کیک نیاز خواهیم داشت. برای اینکه بتوان یک کیک زیبا با تزئینی جذاب داشت، درست کردن خامه آن دارای ترفندهایی است که گاهاً افراد ترجیح میدهند، کیک یا شیرینی تر را از قنادی تهیه کنند. ولی نکته قابل توجه اینجاست که خودتان هم می توانید در منزل با داشتن طرز تهیه خامه برای کیک خانگی آن را تهیه کنید. تهیه کردن کیک و خامه آن در منزل، هم به جهت سالم و تازه بودن آن و هم به لحاظ صرفه اقتصادی مناسبتر است.

طرز تهیه خامه برای کیک خانگی

برای تهیه خامه خانگی در ابتدا کره را بدون نمک در یک قابلمه می ریزیم و بر روی حرارت ملایم شعله می گذاریم تا ذوب شود. البته بهتر است گاهاً آن را با قاشقی پلاستیکی هم بزنیم.

بعد از این مرحله 15 میلی لیتر از کره آب شده را (برابر با یک قاشق غذاخوری) به شیر سرد اضافه می کنیم. نکته اصلی اینجاست که هرگز کره آب شده نباید یک دفعه درون شیر ریخته شود، چراکه مخلوط به سرعت به صورت ژلاتینی در می آید.

بعداز مخلوط کردن شیر و کره ذوب شده، شیر را به باقیمانده کره آب شده اضافه می کنیم و روی حرارت کم می گذاریم. منتظر می مانیم تا شیر گرم شود. ولی باید مراقبت باشید زیاد نجوشد. مخلوط را به طور متوالی هم می زنیم تا شروع به تبخیر کند. در مرحله بعد از طرز تهیه خامه باید مخلوط حاصله را به حدی هم بزنیم تا تقریباً سفت شود.

برای انجام این کار، می توان از همزن برقی یا حتی دستی نیز استفاده کرد. اینکه چقدر زمان می برد تا شیر غلیظ شود به نوع وسیله ای که استفاده می کنید، بستگی دارد. وقتی که خامه به حد کافی سفت شد، هم زدن را قطع می کنیم و می گذاریم تا خامه سرد شود. بعد آن را در ظرفی دردار می ریزیم و به مدت یک هفته درون یخچال می گذاریم.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر دستگاه صنعتی مرغ سوخاری(هنی پنی)

طرز تهیه خامه برای کیک خانگی

چند نکته اساسی پیرامون تهیه خامه کیک

ترفندهایی در تهیه خامه قنادی وجود دارد که در زیر بیان می کنیم.

  • چنانچه همزن برقی ندارید، می توانید از چنگال برای هم زدن استفاده کنید و یک دفعه در یخچال بگذارید و دیگر نیازی به دوباره هم زدن و مجدد قرار دادن در یخچال نیست.
  • هرگز به جای خاک قند از شکر استفاده نشود، چراکه شکر در خامه به شکل کامل حل نمی شود و در زمان استفاده کیک دانه های شکر در زیر دندان حس می شود.
  • برای تهیه خامه کیک، از خامه کم چرب استفاده نکنید.
  • چنانچه عسل در منزل دارید، می توانید به جای شکر از آن استفاده کنید.
  • هرگز خامه را با دور تند هم نزنید، چراکه بعد از تزئین و گذاشتن بر روی کیک، ترک می خورد.
  • فوراً بعد از درست شدن خامه آن را برای آماده کردن و تزئین کیک و شیرینی به کار ببرید تا سفتی خود را از دست ندهد و وا نرود.
  • چنانچه حس می کنید زمان تهیه کیک طولانیست، مقدار خامه ای را که نیاز دارید برداشته و مابقی خامه را تا تهیه کیک درون یخچال قرار دهید.
  • چنانچه حس می کنید خامه تان بیش از اندازه غلیظ شده، در ازای هر یک کیلوگرم خامه شکل گرفته غلیظ، یک قاشق غذاخوری خامه دلمه به آن بیافزایید.

دستور تهیه خامه کیک با همزن برقی

چنانچه همزن برقی در منزل دارید، بهتر است برای تهیه خامه کیک آن را به کار ببرید. با تهیه خامه کیک با همزن برقی مخلوطی صافتر و نرم تر خواهید داشت، و نتیجه کار، به خامه قنادی نزدیکتر است. در طرز تهیه خامه برای کیک خانگی از خامه صبحانه پرچرب، خاک قند و وانیل استفاده می شود.

اندازه این مواد بسته به ذائقه شما متغیر است. چراکه میزان شیرین بودن خامه کیک یک موضوع سلیقه ای می باشد. برای شروع کار یک ظرف بزرگ دردار را برمی داریم. بزرگی ظرف باید به گونه ای باشد که در فریزرتان جا شود. زیرا خامه بعد از آماده شدن حجم می گیرد.

خامه صبحانه را در ظرف می ریزیم و به مدت 15 الی 20  دقیقه درون فریزر قرار می دهیم. این زمان نباید بیشتر شود چراکه یخ زدن خامه در انتها بافت آن را خراب خواهد کرد. پس از گذشت این زمان ظرف را از فریزر در می آوریم. وانیل و خاک قند را به آن می افزاییم و با دور کند همزن آنرا مخلوط می کنیم. چراکه اگر با دور تند این کار را انجام دهید در آخر کار خامه ترک می خورد.

حتما بخوانید:   روش آماده کردن نوشیدنی های خانگی با قهوه ساز، مخلوط کن، آبمیوه گیری و...

هم زدن خامه را تا زمانی که خامه حجیم شود، ادامه می دهیم. بعد از این مرحله خامه کیک ما آماده است. برای چند دقیقه آن را در یخچال می گذاریم تا خنک شود.

طرز تهیه خامه برای کیک خانگی بدون همزن برقی

چنانچه همزن برقی در منزل ندارید، اصلاً نگران نباشید. در این شرایط نیز می توانید با استفاده کردن از همزن دستی و یا یک چنگال خامه کیک را تهیه کنید. مواد اولیه در تهیه این خامه با مواد اولیه طرز تهیه خامه برای کیک خانگی با همزن برقی، فرقی نمی کند. در این روش نیز باید از خامه صبحانه، وانیل و خاک قند برای تهیه خامه کیک استفاده کنید.

خامه صبحانه پرچرب را در ظرفی دارای در می ریزیم. و به مدت 20 دقیقه آن را در فریزر قرار می دهیم. بعد از بیرون آوردن خامه، وانیل و خاک قند را به خامه اضافه می کنیم و با همزن دستی یا چنگال آن را به خوبی مخلوط می کنیم. باید سعی شود هم زدن در یک جهت صورت گیرد. زیرا رویه طرز تهیه خامه کیک با خامه صبحانه توسط همزن دستی نسبتاً زمان بیشتری نیاز دارد، و احتیاج است در زمان تهیه خامه، آن را دوباره سرد کرد.

هم زدن را تا زمانی ادامه می دهیم که احساس کنیم خامه تا حدودی شل شده و دارای افزایش دما شده است. در این زمان خامه را دوباره در فریزر می گذاریم و به مدت 20 دقیقه منتظر می مانیم. مجدد ظرف خامه را بیرون آورده و مخلوط را به هم می زنیم تا تبدیل به خامه کیک شود.

طرز تهیه خامه کیک با استفاده از تخم مرغ

طرز تهیه خامه کیک با تخم مرغ به این شکل است که:

در مرحله اول سفیده تخم مرغ را در ظرفی فلزی می زنیم تا یکدست و همگن شود. در مرحله بعدی شکر، نمک و آب را به سفیده تخم مرغ زده شده، اضافه می کنیم، و آن را درون قابلمه آب درحال جوشیدن می گذاریم. برای اینکه شکر به صورت کامل در دیگر مواد حل شود، به مدت 3 دقیقه به صورت مستمر آن را هم می زنیم.

حتما بخوانید:   سیزده بدر غذا چی درست کنم؟/6‌ غذای سیزده بدر با طرز تهیه اصلی

در مرحله بعدی مخلوط را درون کاسه ای بزرگ می ریزیم و به مدت تقریباً 3 دقیقه آن را با دور متوسط همزن برقی، هم می زنیم تا غلیظ و شفاف شود و به خوبی فرم گرفته شود. آرام آرام سرعت همزن را کمتر می کنیم و وانیل را به مخلوط اضافه می نماییم. اکنون خامه قنادی شما آماده است و می توانید از آن برای تزئین کیک های خود استفاده کنید.

طرز تهیه خامه برای کیک خانگی

اگر خامه فرم گرفته شل شد، چه کنیم؟

به کار بردن خامه قنادی آماده، احتمال شل شدن خامه را به صفر می رساند. ولی باز هم ممکن است به هر دلیلی خامه فرم گرفته شما نیز شل شود. بنابراین به کارگیری پودر خامه یکی از راه حل های سفت کردن خامه می باشد، که می تواند از شل شدن خامه پیشگیری کند. خامه فرم گرفته با پودر خامه اطمینان خاطر به شما می دهد که دیگر خامه شما به سادگی شل نمی شود.

برای فرم دادن به خامه توسط پودر خامه می توان پودر قند و پودر خامه را در اندازه های مساوی به اندازه یک پیمانه با هم مخلوط کرد. بعد از آن یک پیمانه نیز شیر یا خامه به آن ها افزود و با دور تند همزن برقی در حد 3 دقیقه و بعد از آن 8 دقیقه با دور کند، مخلوط کرد. شکل دادن خامه توسط پودر خامه موجب می شود، خامه به طور کامل پوک شود یا به اصطلاح فرم بگیرید.

خامه فرم گرفته شده توسط پودر ژلاتین و یا پنیر ماسکورپونه هم از راه حل های دیگر سفت کردن خامه می باشد که می توانید آن ها را امتحان کنید. ولی چنانچه تمایل دارید خودتان خامه قنادی را تهیه کنید، خامه فرم گرفته توسط سفیده تخم مرغ مناسب ترین روش برای تهیه است که نسبت به سفت بودن خامه می توانید اطمینان کامل داشته باشید.

نتیجه گیری

ممکن است شما نیز از قیمت های سرسام آور کیک های قنادی، خامه بیش از حد آن ها، مزه های تکراری کیک و …. خسته باشید. ولی دیدید که در این مقاله با چند روش ساده و خانگی طرز تهیه خامه برای کیک خانگی را به شما آموزش دادیم. که حتی با ابتدایی ترین وسیله موجود در منزل نیز می توانید آن را مطابق ذائقه خود تهیه کنید.

31

طرز تهیه خامه برای کیک خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

طرز تهیه خامه برای کیک خانگی به روش حرفه ای

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

1 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x