خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

چگونه از زود پر شدن چاه فاضلاب جلوگیری کنیم؟

برای پر شدن چاه های فاضلاب نمی توان زمان دقیقی را تعیین کرد ولی کارشناسان می‌گویند که حدوداً بین ۱۰ تا ۱۵ سال زمان لازم است تا یک چاه پر شود. البته این به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد. عوامل زیادی باعث می‌شوند تا یک چاه عمر بالایی داشته باشد. بعضی از این عوامل باید حتماً قبل از حفر چاه بررسی شود، و بعضی را هم در هنگام حفر چاه فاضلاب و هنگام استفاده، شما باید رعایت کنید. در ادامه می خواهیم شما را با نشانه های پر شدن چاه فاضلاب آشنا کنیم.

علائم پر شدن چاه فاضلاب

پر شدن چاه فاضلاب نشانه‌ها و علائم زیادی دارد که البته تمام این نشانه ها دلیل پر شدن حتمی چاه نیست. گاهی ممکن است این نشانه ها به دلیل گرفتگی چاه فاضلاب باشد.

۱- منتشر شدن گازهای سپتیک و بوی بد فاضلاب

چاه های فاضلاب محل تجمع پسماندهای غذایی، میوه جات و ضایعات انسانی می باشند که دارای گاز های سپتیک هستند. معمولاً این گازها از لوله ونت خارج می شوند وقتی که چاه خالی باشد، گازها هم حجم کمی دارند ولی وقتی چاه پر می شود این گازها متراکم شده و باعث بوی بد فاضلاب خواهند شد. البته بوی بد فاضلاب فقط یکی از موارد انتشار این گازها است.

۲- وجود رطوبت و نم در زمین و دیواره های اطراف چاه

وقتی چاه فاضلاب پر شود به دلیل زیاد شدن حجم فاضلاب، رطوبت هم زیاد می شود. رطوبت زیاد به دلیل اینکه نمی تواند جذب خاک چاه شود، در موزاییک و دیوارهای اطراف نفوذ خواهد کرد و این یکی از دلایل مهم برای پر بودن چاه های جذبی است. اگر رطوبت کم باشد شما می توانید با دست کشیدن در روی دیوارها و موزاییک از پر شدن چاه اطمینان پیدا کنید.

حتما بخوانید:   مهمترین و رایج ترین عللی که باعث گرفتگی لوله فاضلاب می‌شود

۳- شنیدن صدای آب از چاه فاضلاب

حتماً تا حالا صدای آبی را که در داخل سطل پر از آب می ریزد، شنیده اید و یا اینکه شما چیزی را داخل ظرفی پر از آب با شدت پرتاب کنید. ساختار فاضلاب هم به همین صورت است یعنی وقتی چاه فاضلاب خالی باشد، فاضلاب و آبی که در داخل آن بریزید صدای کمی داشته و به گوش شما نمی رسد ولی اگر چاه پر شده باشد آب در داخل چاه فاضلاب زیاد بوده و شما می توانید به راحتی صدای ریختن فاضلاب و آب در داخل چاه را بشنوید.

پر شدن چاه فاضلاب

۴- فاضلاب از لوله ها بالا می زند.

یکی از مواردی که می تواند نشانه پر شدن چاه های فاضلاب باشد بالا زدن فاضلاب از لوله پارکینگ، توالت، کف شوی، حیاط و… است. البته توجه کنید که این نشانه ممکن است شما را گول بزند زیرا احتمال دارد بالا زدن آب چاه بدلیل گرفتگی لوله باشد. برای اینکه مطمئن شوید، بهترین کار این است که از فنر برقی استفاده کنید. اگر با فنر زدن، لوله فاضلاب باز نشد، مطمئن خواهید شد که چاه فاضلاب پر شده است و باید آن را تخلیه کنید.

دلایل پر شدن چاه فاضلاب

یکی از مشکلاتی که امکان دارد بعضی از افراد با آن روبه‌رو شوند پر شدن حجم چاه است. در ادامه می خواهیم دلایلی را که باعث پر شدن حجم چاه می شود را برایتان توضیح دهیم:

۱- وارد شدن ضایعات داخل چاه فاضلاب

چاه فاضلاب برای ضایعات فاضلابی به داخل چاه هست ولی گاهی این ضایعات موادی هستند که باعث پر شدن چاه می شوند. مثلاً اگر شما موادی مانند پس مانده مواد غذایی، تفاله چای، روغن، میوه جات، اشیاء و…. را در داخل چاه بریزید، چاه زودتر از موعد پر خواهد شد. این مواد به دیواره چاه جذبی می چسبد و به مرور باعث رسوب در دیواره چاه خواهد شد. این رسوبات لایه های محکم ساخته و از جذب آب به دیواره چاه جلوگیری می کنند و در این صورت است که چاه فاضلاب پر می شود و شما مجبور به تخلیه چاه و لایروبی خواهید شد.

۲- کم بودن حجم و ارتفاع چاه

ممکن است حجم و ظرفیت چاه کمتر از مقدار فاضلاب تولید شده به وسیله ساکنین ساختمان باشد. باید بگوییم که بهتر است هنگام حفر چاه به این موضوع توجه کنید که ظرفیت چاه فاضلاب باید با تعداد ساکنین ساختمان تناسب داشته باشد. ممکن است این موضوع به نظر شما ساده بیاید ولی با یک محاسبه ساده می توانید متوجه شوید که در این صورت چاه زودتر از زمان موعود پر خواهد شد.

حتما بخوانید:   نحوه ساختن لوله بازکن خانگی | فرمول ساخت قوی ترین محلول لوله بازکن خانگی

۳- انباره چاه کوچک باشد.

اگر انباره چاه کوچک باشد و با تعداد ساکنین و همچنین حجم فاضلابی که تولید می‌شود، متناسب نباشد می تواند باعث پر شدن زود هنگام چاه فاضلاب شود.

۴- وصل بودن راه آب باران و یا ناودانی به چاه فاضلاب

در بیشتر ساختمان ها مسیر راه آب باران از لوله های منتهی به چاه جدا نیست و می‌تواند باعث پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب شود زیرا اگر آب به مقدار و حجم کم در داخل چاه بریزد سریعاً جذب خاک خواهد شد ولی در هنگامی که آب باران با حجم زیاد و با شدت وارد چاه فاضلاب شده باشد زمان زیادی لازم دارد تا جذب خاک شود. به همین دلیل ممکن است چاه بالا زده و شما مجبور به تخلیه چاه شوید.

دلیل پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب چیست؟

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم نمی توان زمان دقیقی را برای پر شدن چاه فاضلاب معین کرد ولی تجربه می گوید که حدوداً ده تا پانزده سال طول می کشد تا یک چاه پر شود. البته حجم چاه و ارتفاع و همچنین انباره آن هم می تواند در این مدت دخیل باشد. اگر چاه فاضلاب شما بزرگ است ولی زود پر می شود باید به دنبال دلیلی برای این مشکل باشید.

برای تخلیه کردن چاه فاضلاب از روش های خطرناک استفاده نکنید. در صورتی که با زود پر شدن چاه فاضلاب روبرو شدید، هیچگاه به دنبال روش های ارزان برای خالی کردن سریع چاه نباشید زیرا ممکن است با یک حرکت اشتباه جان ساکنین ساختمان و همچنین خودتان را به خطر بیندازید.

یکی از روش هایی که افراد برای جذب فاضلاب و از بین بردن آن استفاده می کنند، محلول های شیمیایی است و فکر می‌کنند با این وسیله می توانند به تانکر برای تخلیه چاه نیاز نداشته باشند. هیچگاه برای این کار از این روش استفاده نکنید زیرا باعث انفجار چاه خواهد شد. در ادامه شما را با روش های خطرناک برای تخلیه چاه آشنا می‌کنیم:

  • ریختن آهک زنده در چاه فاضلاب: اگر آهک زنده را در چاه بریزید باعث بخار و گرما خواهد شد. این بخار و گرما به درز بندی لوله ها و اتصالات آن آسیب می رساند و ممکن است لوله فاضلاب با نشتی روبه رو شود.
  • ریختن کود های شیمیایی در چاه: ریختن کود شیمیایی هیچ تأثیری در دفع فاضلاب ندارد و فقط باعث می شود که چاه فاضلاب زودتر پر شود.
  • ریختن اسید ها در چاه فاضلاب: اسید ها یک ماده شیمیایی خطرناک می باشند که بعد از وارد شدن در چاه باعث منتشر شدن گاز های خطرناک و سمی خواهند شد. این گازها کشنده بوده و می تواند اشتعال زا هم باشد و در حجم زیاد باعث انفجار چاه فاضلاب خواهد شد.
حتما بخوانید:   رفع گرفتگی تراس | مسدود شدن فاضلاب تراس و بالکن

چگونه از وقوع حوادث مربوط به چاه جلوگیری کنیم؟

دقت داشته باشید اگر چاه فاضلاب پر شده باشد، ممکن است بعد از مدتی دیوارهای آن ریزش کند. در صورتی که به موقع برای تخلیه آن اقدام نکنید دیوارها به طور کل ریزش کرده و چاه به یک حفره تبدیل خواهد شد. شما می توانید قبل از اینکه حادثه ای پیش بیاید از آن جلوگیری کرده و چاه را هرچه زودتر تخلیه کنید. دلایل بسیاری باعث پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب می شوند که ما در این مقاله برای شما توضیح دادیم.

تعمیر چاه فاضلاب و همچنین بازسازی آن

وقتی چاه به طور کامل پر شده باشد دیگر کارایی درستی نداشته و لایروبی هم نمی تواند مشکل را رفع کند، ولی اگر قبل از پر شدن چاه آن را تخلیه کنید می توانید آنرا لایروبی کرده و مانند روز اول نو کنید.

اگر می خواهید چاه منزل شما زود به زود پر نشود باید نکات مهمی را در این مورد رعایت کنید، مثلاً باید جنس زمینی که چاه فاضلاب در آن حفاری می شود را مشخص کنید و بهترین زمین را جهت حفاری انتخاب کنید. همچنین باید ظرفیت چاه فاضلاب با تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند، متناسب باشد تا مجبور به تخلیه زود به زود چاه نشوید.

پر شدن چاه فاضلاب

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تمام دلایلی که باعث پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب می شود را برایتان به طور کامل توضیح دادیم. در صورتی که سؤالی در زمینه چاه های فاضلاب داشتید می توانید در قسمت دیدگاه مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

31

چگونه از زود پر شدن چاه فاضلاب جلوگیری کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x