تعمیرات ظرفشویی

چگونه نمک را در ماشین ظرفشویی بریزیم | جایگزین نمک در ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

برای جلوگیری از کدر شدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی، از نمک ظرفشویی استفاده می‌شود. در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی باید حتماً به نحوه استفاده از نمک هم توجه کرده و در این مورد آگاهی‌های کامل را داشته باشید تا بتوانید از آن به طور صحیح استفاده کنید. استفاده صحیح از نمک ظرفشویی باعث می‌شود عملکرد دستگاه شما بهبود پیدا کرده و ظرف‌ها تمیزتر و حتی بدون لکه شسته شوند. در هنگام استفاده کردن از نمک ظرفشویی، باید به موارد مهمی توجه کنید. مانند: مقدار نمک مورد استفاده شده، نوع و برند دستگاه، سختی آب و …

در این مقاله از آی بک امداد می‌خواهیم شما را با نمک ماشین ظرفشویی و نحوه استفاده از آن آشنا کنیم.

استفاده از نمک ظرفشویی چه مزایایی دارد؟

نمک ظرفشویی نرم کننده‌ای است که یون‌های کلسیم و منیزیم را که موجب سختی آب می‌شوند، جذب می کند.

همانطور که می‌دانید آب سخت، نه تنها باعث خرابی قطعات ظرفشویی می‌شود بلکه قدرت تمیز کنندگی دستگاه را هم کاهش می‌دهد و همچنین باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود و در نهایت هم عمر مفید دستگاه هم کم خواهد کرد.

در صورتی که شما از نمک ظرفشویی استفاده نکنید، به قطعات دستگاهتان آسیب رسیده و شاید مجبور شوید دستگاه ظرفشویی را تعمیر کنید و هزینه‌ای هم برای تعمیر آن بپردازید.

استفاده کردن از نمک ظرفشویی فواید زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • ظرف‌ها تمیزتر و براق‌تر می‌شوند.
 • استفاده از نمک ظرفشویی باعث می‌شود ظرف‌ها کدر نشود.
 • از تجمع آب سخت جلوگیری می‌کند.
 • باعث افزایش عمر مفید و بهبود کارایی ظرفشویی می‌شود.

نحوه استفاده از نمک ظرفشویی

آیا می‌دانید چگونه باید نمک ظرفشویی را در دستگاه ظرفشویی بریزید؟ و یا چه جایگزینی می‌توانید برای آن انتخاب کنید؟ در اصل می‌توان گفت که نمک ظرفشویی مهم‌ترین ماده‌ای است که در این دستگاه ریخته می‌شود و ظرف‌ها بدون اینکه کدر شوند بخوبی تمیز خواهند شد. در ادامه به طور کامل شما را با نحوه استفاده از نمک ظرفشویی آشنا کرده و مطالبی را که باید بدانید برایتان بیان خواهیم کرد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ظرفشویی الکترولوکس electrolux | رایج ترین مشکلات

ماشین ظرفشویی

۱- محلی که نمک ظرفشویی را باید بریزید.

همانطور که گفتیم نمک ظرفشویی در سلامت ظرف‌ها نقش مهمی دارد. استفاده از نمک غیر اورجینال و بی کیفیت، نه تنها به ظرف‌ها آسیب می‌زند بلکه ممکن است در مدت کوتاه باعث خرابی ماشین ظرفشویی شود.

بعد از اینکه نمک اورجینال را برای ظرفشویی خود خریداری کردید، باید جایی را که در آن نمک ظرفشویی می‌ریزند پیدا کنید. در دستگاه‌های ظرفشویی جایی برای ریختن این نمک‌ها قرار داده شده که در روی آن Salt نوشته شده است. باید درب قسمت نمک ظرفشویی را به آرامی باز کنید. البته محلی که برای نمک ظرفشویی در نظر گرفته می‌شود، در برندهای مختلف ماشین ظرفشویی با هم فرق می‌کند ولی به هر حال می‌توانید محفظه را با نوشته و یا عکس نمک تشخیص بدهید.

۲- مقدار نمکی را که باید در ظرفشویی بریزید، مشخص کنید.

روش ریختن نمک و مقدار آن در ماشین ظرفشویی اهمیت زیادی دارد اگر شما کمتر از اندازه مورد نیاز از نمک استفاده کنید، ممکن است ماشین ظرفشویی شما عملکرد خوبی نداشته باشد. برای این منظور بهتر است که قیف را در روی محفظه نمک گذاشته و داخل آن را پر از نمک کنید.

بر اساس مقدار سختی آب منطقه خود، باید مقدار نمک را در ظرفشویی تنظیم کنید. بهتر است که مقدار آب تا سطح آب درون محفظه باشد. می توانید برای اینکه از سختی آب منطقه خود اطلاع پیدا کنید، از شرکت آب سؤال کنید.

در این مرحله باید به نکته مهمی توجه کنید، وقتی نمک را در داخل محفظه می‌ریزید باید بالای دریچه حدود دو بند انگشت خالی بماند. هیچگاه نباید محفظه نمک را تا آخر پر کنید.

۳- بهترین روش برای ریختن نمک ظرفشویی

بعد از اینکه با روش ریختن نمک آشنا شدید، باید محفظه آن را بسته و برنامه مناسب را انتخاب کنید. اگر متوجه شدید که نشانگر نمک فعال نشده است یعنی اندازه نمکی که در دستگاه ریخته‌اید کافی نیست.

برای اینکه ظرفشویی شما آسیب نبیند بهتر است اگر نمک در اطراف دستگاه ریخته به وسیله یک پارچه مرطوب آن را خوب پاک کنید.

حالا قفسه پایین را در روی غلتک قرار داده تا مخزن نمک پوشیده شود. بهترین راهنما برای اینکه شما از روش استفاده نمک اطلاع پیدا کنید این است که از دفترچه راهنمای ظرفشویی خود کمک بگیرید. با مطالعه این دفترچه و بر اساس سختی آب منطقه خود، می‌توانید اطلاعات کافی را در مورد نحوه استفاده از نمک پیدا کنید. البته بیشتر ظرفشویی‌ها دارای چراغ نمک می‌باشند. وقتی چراغ نمک در ظرفشویی روشن شود شما متوجه می‌شوید نیاز است که محفظه نمک را پر کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای روش استفاده از ظرفشویی سپهر الکتریک

به این نکته مهم توجه کنید که در هنگام شستشوی ظروف، هیچگاه نمک به طور مستقیم با ظرف‌ها تماس ندارد. نمک فقط برای تنظیم کردن سختی آب مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین نباید هیچگاه نمک ظرفشویی را در محفظه قرص و یا حتی در داخل خود ظرفشویی بریزید.

اگر در هنگام استفاده از ظرفشویی، متوجه شدید که شستشو ناقص انجام شده در اصل این مشکل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. مهمترین آن این است که شما از شوینده‌های با کیفیت در ظرفشویی استفاده نکرده‌اید. اگر شما نمک غیر اورجینال در ماشین ظرفشویی بریزید مسلماً ظرف‌ها خوب تمیز نمی‌شوند.

چه اندازه نمک لازم است در ظرفشویی ریخته شود؟

باید بگوییم که ماشین‌های ظرفشویی با برندهای مختلف، واحدهای مختلفی برای اندازه نمک دارند و مقدار متفاوتی نمک باید در آنها استفاده شود، پس نمی‌توان اندازه دقیقی را برای نمک ظرفشویی بیان کرد. باید همانطور که گفتیم ابتدا نمک را در داخل مخزن ریخته و حدود یک تا دو بند انگشت سر آن خالی مانده و با درب مخزن نمک فاصله داشته باشد.

چرا نشانگر نمک در ظرفشویی روشن می‌شود؟

ظرفشویی‌هایی که نرم کننده آب ندارند، باید مرتب از نمک استفاده کنند. توصیه می‌شود حداقل ماهی یک بار مخزن نمک را به خوبی پر کنید. وقتی نمک در داخل محفظه تمام شود چراغ نمک دستگاه روشن خواهد شد.

محل چراغ نمک معمولاً در ظرفشویی‌های برند مختلف با هم فرق می‌کند ولی به طور کلی شکل آن مثل فلش رفت و برگشت می‌باشد. برای اینکه از محل قرارگیری چراغ نمک اطلاع پیدا کنید، می‌توانید از دفترچه راهنمای ظرفشویی خود کمک بگیرید. هر وقت که این چراغ در دستگاه روشن شد، شما باید به اندازه لازم به دستگاه نمک اضافه کنید.

در ظرفشویی‌هایی که مخزن نمک ندارند، از چه جایگزینی استفاده می شود؟

بیشتر ظرفشویی‌های قدیمی دارای مخزن نمک نیستند. اگر آب منطقه شما دارای سختی زیادی است و ظرفشویی شما هم مخزن نمک ندارد، می توانید در این صورت از قرص ظرفشویی همه کاره که دارای نمک ظرفشویی هم هست، استفاده کنید و هر بار که یک چرخه شستشو اجرا می‌شود به جای استفاده از شوینده‌های معمولی، از این قرص‌های همه کاره استفاده کنید.

روش استفاده از نمک ظرفشویی برای اولین بار

وقتی برای اولین بار می‌خواهید مخزن نمک را پر کنید، اضافه کردن آب اهمیت زیادی دارد، البته به غیر از ریختن نمک ظرفشویی.

 • برای استفاده از نمک ظرفشویی برای بار اول، باید از راهنمایی‌های بالا استفاده کنید، ولی قبل از اینکه نمک ظرفشویی را در قیف بریزید، ابتدا باید با آب مخزن نمک را پر کنید.
 • بعد از اینکه درپوش نمک را برداشتید، آب را در داخل مخزن نمک ریخته تا جایی که سطح آن یک سانتی‌متر در زیر لبه باشد.
 • این کار باعث می‌شود در هنگامی که نمک را در محفظه می‌ریزید، آب سرریز نشود.
حتما بخوانید:   عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی لتو | ارائه خدمات تعمیر ظرفشویی LETO

نکات مهم برای استفاده از نمک ظرفشویی

قبل از اینکه نمک ظرفشویی را در دستگاه بریزید باید به موارد زیر توجه کنید:

 • باید برای ریختن نمک در ماشین ظرفشویی از یک قیف استفاده کنید تا نمک در داخل ظرفشویی و اطراف محفظه نریزد. اگر هم متوجه شدید که مقداری نمک در اطراف ریخته شده، حتماً به وسیله دستمال مرطوب آن را تمیز کنید.
 • برای اینکه ظرفشویی شما دچار آسیب نشود و کیفیت عملکرد آن پایین نیاید، حتماً باید از نمک ظرفشویی با کیفیت و مرغوب استفاده کنید.
 • برای تمیزتر شدن ظروف باید تنظیمات مناسبی را جهت شستشو انتخاب کنید.
 • استفاده از جلادهنده و قرص را هیچگاه فراموش نکنید. این موارد هم می‌تواند به اندازه نمک ظرفشویی در تمیزی ظروف مؤثر باشند.

ماشین ظرفشویی

سخن پایانی

استفاده از نمک ظرفشویی در ماشین ظرفشویی، اهمیت زیادی دارد ولی باید با نکات مهمی در هنگام استفاده از نمک ظرفشویی آشنایی داشته باشید، که در این مقاله از آی بک امداد به طور کامل آنها را برایتان بیان کردیم.

دقت داشته باشید که هدف از ریختن نمک ظرفشویی، حذف سختی آب در دستگاه است و هیچگاه نباید نمک را در داخل ظرفشویی بریزید. نمک از ایجاد رسوب در روی ظروف جلوگیری می‌کند و همچنین باعث شستشوی رزین‌های دستگاه می‌شود.

دقت داشته باشید که استفاده از شوینده‌های نامرغوب و بی‌کیفیت نه تنها می تواند در شستشوی ظروف اختلال ایجاد کند و ظرف‌ها خوب تمیز نشود، بلکه عمر مفید ماشین ظرفشویی شما را هم کاهش خواهد داد و بعد از مدتی ممکن است ظرفشویی شما نیاز به تعمیر پیدا کند. پس حتماً از شوینده‌های با کیفیت و مرغوب برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله برایتان بیان کردیم، مفید بوده باشد. اگر سؤالی در زمینه استفاده از نمک ظرفشویی داشتید در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید تا متخصصین آی بک امداد پاسخگویی شما باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چگونه نمک را در ماشین ظرفشویی بریزیم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

جایگزین نمک در ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x