مجله لوازم خانگی

نحوه تعمیر کردن میز چوبی شکسته | تعمیرات انواع مختلف میز

تعمیر کردن میز چوبی از دسته مهارت های ساده ای می باشد که با یادگیری آن می توانید خودتان در خانه این کار را انجام دهید و به نجار نیازی نداشته باشید. اما همیشه هم نمی توانید این کار را به تنهایی انجام دهید. تعمیر کردن میز چوبی مانند میز تحریر و میز ناهار خوری گاهی بسیار ساده انجام می شود و با چسب چوب و روغن جلا کار تمام خواهد شد اما گاهی نیز باید روش های اصولی تر و خلاقانه تری به کار گرفت و از ابزار مناسب برای انجام آن استفاده کرد. سه مدل میز چوبی وجود دارد. میز معمولی، میز تحریر و میز ناهار خوری. چنانچه نتوانستید تعمیر میز چوبی را خودتان انجام دهید، می توانید از یک نجار ماهر کمک بگیرید.

نحوه تعمیر کردن میز چوبی

اگر میز چوبی شما از جنس طبیعی باشد به عنوان مثال چوب بلوط، گردو، ساج، افرا و یا … باشد، قطعاً ارزش آن که تعمیر شود را دارد. علاوه بر آن میزهایی که جنس آنها از MDF است نیز قیمتی هستند و با تعمیر درست آنها می توانید چند وقت دیگر هم از آن استفاده کنید. میزهای چوبی بر اساس مدل و کارایی که دارند به چند گروه تقسیم می گردند. بر همین اساس این میزهای چوبی در معرض آسیب هایی هم هستند و تعمیر آنها باید به روش خاصی انجام شود. به طور مثال برخی از میزها از سطح کار دچار آسیب می‌شوند و برخی دیگر نیز پایه آنها خراب می شود و یا می شکند.

انواع مختلف میز چوبی

در ادامه مطلب انواع مختلف میز چوبی را بیان می کنیم.

میز چوبی غذا خوری: معمولاً این میزها جنسشان تمام چوب است و گاهی در ترکیب آنها از شیشه و فلز هم استفاده می‌شود. میزهای غذاخوری در انواع دو نفره چهار نفره و شش نفره و یا حتی بیشتر تولید می شوند. معمولاً با چوب افرا و گردو ساخته می شوند تا استحکام کافی داشته باشند. البته مدلهایی هم وجود دارد که ارزان تر هستند که جنس آنها از MDF و نئوپان می باشد.نحوه تعمیر کردن میز چوبی شکسته/تعمیرات انواع مختلف میز

میز چوبی جلو مبلی: این میزها دارای انواع مختلف کلاسیک، مدرن و یا سلطنتی هستند که به راحتی می‌توان این میزهای چوبی را با مبلمان خانه ست کرد. برخی از این میزها دارای کشو و طبقه هم می باشند که برای فضاهایی که بزرگ نیستند بسیار عالی می باشد. تعمیر کردن میز جلو مبلی چوبی معمولاً چالش‌ برانگیز است.

میز چوبی عسلی: میزهایی جهت پذیرایی کردن از مهمان در کنار مبلمان خانه قرار می گیرند همچنین برای قرار دادن وسایل دکوری نیز کاربرد دارند. میزهای عسلی معمولاً کوچک هستند و نسخه چوبی آنها بسیار شیک تر و جذاب تر از نمونه شیشه ای می باشد. معمولا این میزها از قسمت پایه آسیب می بینند و نیاز به خدمات تعمیر پیدا خواهند کرد.

میز چوبی تلویزیون: میز تلویزیونی که از چوب ساخته شود، بسیار شیک و خاص خواهد بود. معمولا این میزها در مدل های ساده، دیواری، کشودار، دکوری و … موجود می باشند. نکته مثبت آنها این است که معمولاً میز تلویزیون کمتر خراب می شود و دیرتر به تعمیر احتیاج پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرکز تعمیرات محصولات جنرال الکتریک

میز چوبی آرایش: میز توالت یا میز آرایش دارای دو مدل است. ممکن است آینه روی آن پیچ شده باشند و یا آینه آن جدا باشد. اگر از نحوه ترمیم سطح چوب آگاهی داشته باشید، می توانید در صورت نیاز خودتان این کار را در خانه انجام دهید.

میز چوبی تحریر: این میزها معمولاً به عنوان میز کامپیوتر یا میز مطالعه و کار کاربرد دارند و پایه های آنها معمولاً فلزی می باشد. نمونه های تمام چوب آنها نیز موجود است.

آموزش تعمیر کردن میز چوبی

در ادامه مطلب قدم به قدم به آموزش تعمیر کردن میز چوبی می پردازیم. چنانچه این قسمت را به خوبی مطالعه کنید، می توانید بدون اینکه نیاز به نجار داشته باشید خودتان در خانه به تعمیر پایه شکسته میز چوبی بپردازید. داشتن ابزار مناسب برای انجام این کار می تواند به شما کمک کند به آسانی خودتان اقدام به تعمیر میز چوبی کنید.

تعمیر کردن پایه میز چوبی

جهت تعمیر کردن پایه میز چوبی نیاز به وسایل زیر دارید.

 • مته ۱/۸ اینچی
 • دریل
 • چسب چوب
 • چسب کاغذی
 • سیم چین
 • کاغذ مومی
 • سوهان

ابتدا میز چوبی را به فضای باز مثل پارکینگ ببرید. اگر امکان جابجایی میز وجود ندارد می توانید یک زیر انداز در خانه پهن کنید و میز را روی آن قرار دهید. حالا میز چوبی را برعکس کنید تا به پایه های آن کاملاً دسترسی داشته باشید. پایه شکسته شده میز چوبی را به حالت اول خود برگردانید و قسمتهای شکسته شده را تا حدی که امکان دارد به همدیگر نزدیک کنید. همین طور که قسمت های شکسته میز را به هم نزدیک نگه داشته‌اید، چسب کاغذی را چند دور به دور آن بپیچید تا مانع حرکت کردن آن شوید.نحوه تعمیر کردن میز چوبی شکسته/تعمیرات انواع مختلف میز بهتر است از چسب کاغذی استفاده کنید تا به سطح چوب آسیبی وارد نشود. مته را داخل دریل قرار دهید و در پایه میز دو سوراخ با زاویه ۹۰ درجه ایجاد کنید. سوراخ های ایجاد شده باید در نقطه شکستگی ایجاد شوند و به بخش متصل شده به میز نفوذ پیدا کنند و پس از آن از قسمت شکسته شده پایه میز هم عبور کنند. یک میخ در سوراخ ایجاد شده فرو کنید تا به سمت دیگر پایه چوبی برسد. می توانید از چکش هم کمک بگیرید. پس از این مرحله نوار چسب را می توانید باز کنید. چسب را در محل شکستگی پایه قرار دهید و به آرامی آن را فشار دهید. پس از آن قطعات پایه را کمی فشار دهید تا کاملا به هم بچسبد. کاغذ مومی را حدود ۳۰ سانتیمتر برش دهید و دور پایه میز بپیچید و سپس با چسب کاغذی کاملا محکم کنید. اجازه دهید ۲۴ ساعت به همان حالت بماند تا چسب خشک گردد. کاغذ مومی و نوار چسب را از پایه میز جدا کنید. اگر میخ از انتها بیرون زده بود تا جایی که امکان دارد آن را ببرید و سطح بریده شده میخ را به خوبی سوهان بزنید تا با پایه همسطح و صاف شود.

روش تعمیر کردن میز ناهار خوری

میزهای ناهارخوری دارای تنوع زیادی هستند و در اندازه های مختلف دو، چهار، شش، هشت، دوازده نفره و … در بازار موجود می باشند. همچنین اشکال دایره ای شکل، چهارگوش، مستطیل و … دارند. لزوماً همه آنها چوبی نیستند و گاهی ممکن است فلز نیز در ترکیب آنها وجود داشته باشد. برخی از میزهای ناهارخوری از جنس MDF می باشند و روی آنها یک شیشه قرار دارد. معمولاً تعمیر کردن میز ناهارخوری به علت ابعاد بزرگی که دارد و وزن زیاد آن بسیار چالش برانگیز است. بنابراین اگر مهارتی در انجام این کار ندارید بهتر است از یک نجار ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر اتو هیتاچی | آموزش تعمیرات اتو هیتاچی

تغییر رنگ میز چوبی و تعمیر آن

چنانچه رنگ میز چوبی با گذشت زمان دچار تغییراتی بشود، برای تعمیر کردن آن می توانید از رنگ های مخصوص چوب استفاده کنید. مهارت داشتن در انجام این کار می‌تواند نتیجه مطلوبی به دنبال داشته باشد. ممکن است میزهایی در خانه های شما وجود داشته باشد که با این مشکل مواجه شده باشند. به جای آنکه آنها را دور بیندازید و بلا استفاده کنید با استفاده از رنگ مخصوص می‌توانید ظاهری نو و شیک به آنها بدهید.

روش پاک کردن لکه آب از روی میز

برخی از پوشش دهنده های چوب مثل لاک، مقاومتی در برابر آب ندارند و به همین خاطر اگر آب روی آنها بریزد، لکه هایی در سطح آنها ایجاد خواهد شد. برای برطرف کردن این لکه ها می توانید از پولیش مایع مبلمان استفاده کنید. اگر از این کار جواب نگرفتید می توانید لکه را با الکل پاک کنید. دقت کنید میزان الکلی که استفاده می کنید بسیار کم باشد تا آسیب جدیدتری به سطح میز وارد نکنید. نحوه تعمیر کردن میز چوبی شکسته/تعمیرات انواع مختلف میزچنانچه الکل هم کارساز نبود می توانید از ساینده های ملایم برای انجام این کار استفاده کنید. کمی خاکستر سیگار با چند قطره از روغن بذر کتان می توانند تولید خمیری کنند که قرار دادن آنها روی رگه های چوب باعث از بین رفتن لکه های ایجاد شده خواهد شد. چنانچه پایه میز ناهارخوری شما شکسته می توانید مثل آموزش قسمت قبلی عمل کنید و به تعمیر پایه میز بپردازید.

خدمات تخصصی تعمیر کردن میز چوبی

اگر میز ناهار خوری و یا میز تحریر شما دچار شکستگی شده است، جای نگرانی نمی باشد. متخصصان ماهر زیادی وجود دارند که می‌توانند تعمیر میز چوبی شما را در منزل انجام دهند. این افراد برای انجام این کار خدمات زیر را به شما ارائه خواهند داد.

 • تعمیر پایه شکسته میز چوبی به کمک چسب چوب، بست فلزی، دریل کاری و پیچ کردن
 • برطرف کردن لکه های ایجاد شده روی میز
 • رنگ آمیزی سطح میز و پولیش کردن آن
 • صیقل دادن روی میز چوبی
 • هموار کردن سطح میز و سمباده زدن
 • برطرف کردن خراشیدگی روی میز چوبی
 • محکم کردن پایه ها و تعمیر آن

نکات مهم جهت نگهداری از میز چوبی

 • هر چند وقت یک بار باید با دستمالی نرم روی میز را تمیز کنید و گرد و غبار را از بین ببرید. این کار می‌تواند به حفظ جلا و رنگ میز کمک زیادی کند.
 • دقت کنید آب روی میز چوبی نریزد تا بافت آن تغییری نکند. اگر چنین اتفاقی افتاد، سریع میز را خشک کنید و آن را مقابل آفتاب قرار دهید.
 • بهتر است از یک رومیزی روی میز چوبی استفاده کنید.
 • برای آن که میز شما آسیبی نبیند آن را نزدیک منابع گرما زا مثل شوفاژ قرار ندهید زیرا گرما می تواند باعث ترک خوردن چوب شود.

سخن پایانی

یکی از وسایل کاربردی و ضروری در هر خانه ای میز می باشد که برای انجام دادن کارهای مختلفی مثل غذا خوردن و پذیرایی، مطالعه و … کاربرد دارد. گاهی به علت استفاده ناصحیح و یا وارد شدن ضربه به آن ممکن است میز دچار خراشیدگی و آسیب شود. در این صورت می توانید با کمی مهارت اقدام به تعمیر کردن میز کنید و به این ترتیب در هزینه های خود صرفه جویی خواهید کرد.

نحوه تعمیر کردن میز چوبی شکسته

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تعمیر کردن میز چوبی شکسته | تعمیرات انواع مختلف میز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا