تعمیرات ساختمانتعمیرات

چگونگی تعمیر چکه شیر آب به صورت تصویری (شیر کارتریج و شیر کمپرشن)

آموزش تعمیر چکه کردن شیر آب

نکات برگزیده مطلب
  • در این مقاله سعی داریم علل چکه کردن شیر آب و نحوه برطرف کردن این مشکل را به شما آموزش دهیم.

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021ی

کی از موارد ضروری که در هر منزل که در روز بارها و بارها با آن ‌ها سر‌ و‌ ‌کار داریم شیر‌آلات هستند. شیر آلات همان اندازه که مشکل گشای زندگی ما هستند گاهی نیز بسیار مشکل آفرین هستند. یکی از چالش های آزار دهنده در منزل چکه کردن شیر آب است. چکه کردن شیر آب به حالتی گفته می شود که در آن با وجود بسته بودن شیر، آب از پرلاتور یا هر یک از شیارهای شیرآلات بهداشتی خارج گردد. در چنین زمانی ممکن است جریان آب به‌ طور قطره قطره و بسیار کند باشد، یا ممکن است با سرعت بسیار بیشتری خارج شود. چکه کردن شیر آب نه تنها صدای بسیار آزار دهنده ای دارد بلکه باعث ایجاد ذرات رسوب آب در سینک ظرفشویی یا روشویی می شود و لکه شدن آن ها می‌گردد که تمیز کردن آن کار بسیار دشواری است، علاوه بر این موارد گفته شده، چکه کردن آب هزینه ی آب مصرفی را هم افزایش می دهد. چکه کردن شیر آب مسئله ای نیست که شما بخواهید از آن به راحتی بگذرید. چکه کردن شیر آب یکی از مهم ‌ترین مسائلی است که احتمالاً در هر خانه ای به وجود آید باید سریعاً نسبت به برطرف کردن آن اقدامات لازم انجام شود. پس زمانی که با چکه کردن شیر آب مواجه شدید به این معناست که بخشی از آن شل یا فرسوده شده است و باید تعمیر گردد یا می توان از لوله کش خواست که شیرها را بررسی کند. البته ناگفته نماند بیشتر افراد به دلایل مختلف تمایل دارند خودشان این کار را انجام دهند، بنابراین در این مقاله تلاش ما بر این است که دلایل چکه کردن شیر آب و نحوه تعمیر چکه کردن را به صورت تصویری به شما آموزش دهیم. پس اگر شما نیز جز کسانی هستید که دچار این قبیل مشکلات هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید

دلایل چکه کردن شیر آب

هر مشکلی علتی دارد پس زمانی که با چکه کردن شیر آب مواجه می شوید نیز علتی پشت آن نهفته است. چکه کردن شیر اهرمی ممکن است در قسمت های مختلفی از شیرآلات رخ دهد که می تواند از محل اتصال شیر به لوله کشی تا زیر دسته اهرمی و یا تنه شیرآلات گسترش یابد. دلیل چکه کردن شیر آب در هر یک از قسمت های شیر متفاوت است و راه حل مختص به خود را دارد. ابتدا مکان دقیق چکه کردن شیر اهرمی را پیدا کنید و با در نظر گرفتن علت چکه شیر آب، راهکار مناسب برای برطرف کردن چکه آب در شیر اهرمی را به کار گیرید.در ذیل به برخی از این علل می پردازیم:

حتما بخوانید:   بازسازی سرویس بهداشتی بدون هیچگونه تخریب

1.زنگ زدگی و استهلاک:

این مسئله بارها برای شیرآلات رخ می دهد. شیرهای آب در پی علل مختلفی دچار زنگ زدگی می‌ گردند. مهم ترین دلیل آن برخورد مداوم آب و رطوبت با آن‌ها در طول زمان است. میعان حاصل از آب به مرور زمان به لوله می‌چسبد و به همین جهت این مواد چسبیده به فلزات موجب زنگ زدگی می شوند. از دیگر مواردی که سبب ایجاد زنگ زدگی می شود، گرمای مداوم است. مخصوصا در شیرهای آشپزخانه که در منزل استفاده بیشتری دارند.

زنگ زدگی یک فرآیند بسیار عادی و معمولی است و همه شیرها به مرور زنگ می‌زنند ولی در شیرآلاتی که کیفیت بیشتری دارند، مشکل زنگ زدگی آنقدر دیر رخ می دهد ( شاید چند دهه ) که می‌توان گفت هرگز زنگ نمی‌زنند. در شیرهایی که کیفیت مناسبی ندارند، مدت زمان زنگ زدگی به سرعت اتفاق می افتد. در شیر آلات کمپرشن اتصال میان سرشیر و پایه آن فرسوده می شود و باید تعمیر یا تعویض شود.

۲. حلقه O یا اورینگ:

آیا تاکنون به این که چه چیزی شیر را در جای خود نگه می دارد فکر کرده اید؟ این بخش، ساقه نامیده می شود که دیسک گرد کوچکی به نام حلقه O به آن متصل است. تمام شیر آلات یک یا چند حلقه اورینگ برای پیشگیری از تراوش آب در اطراف دهانه دارند. این بخش در صورت کارکرد زیاد دچار استهلاک می شود.

۳. واشر:

اگر آب از ناحیه آبریز یا همان پرلاتور شیر آب و یا سردوش حمام چکه می‌ نماید، احتمالاٌ مشکل از واشر آن است. پس یکی از علل شایع نشتی آب پوسیدگی واشر است. بنابراین با تعویض واشر می‌توان این مشکل را برطرف کرد. توجه داشته باشید که هنگام تعویض واشر حتما واشر جدید به همان اندازه قبلی باشد.

۴. نامناسب بودن سوراخ سینک:

در صورتی که سایز سوراخ روی سینک ظرفشویی از علمک بزرگتر باشد، حتما شیر آب چکه می کند. درصورت عدم تطابق اندازه سوراخ سینک با قطر علمک شیر، می‌توان حد فاصل آن‌ها را با چسب آکواریوم پرنمایید که اصطلاحا به این کار آب‌بندی می‌گویند. پس در زمان نصب حتما به سایز قطعات و تناسب آن ها با هم دقت کنید.

حتما بخوانید:   معنی کلمه های روی صفحه نمایش یخچال و فریزر

پیش از تعمیر چکه آب باید چه کارهایی انجام شود؟

پیش از تعمیر چکه باید بدانید که ۴ مدل شیر آب وجود دارد: شیر کارتریج، شیر کمپرشن، شیر سرامیکی، شیر توپی.
شیر آب کمپرشن، به یک سری واشرهای لاستیکی اتکا دارد که در صورت استفاده طولانی مدت و در طول زمان پوسیده می شوند و آب از آن ها نشت می کند. اما دلیل نشتی آب در سه مدل دیگر ، ممکن است حلقه O یا نئوپرن باشد، که در صورت مشاهده نشتی حتما این قطعات باید تعویض شوند.

قبل از این که کار تعمیر را شروع کنید، از زیر سینک آب را ببندید. سپس، حوله‌ای را روی چاه سینک قرار دهید تا در صورت افتادن پیچ یا مهره ای، از چاه پایین نرود. در زمانی که قطعات را باز می کنید حتما آن ها را به ترتیب در مکانی قرار دهید و اگر برای شما مقدور است از تمام مراحل کار فیلم بگیرید که در آخر کار بدانید که کدام قطعه مربوط به کدام بخش می شود تا به راحتی بتوانید شیر را سر هم کنید. بهتر است دور آچار چسب برق بزنید که در زمان کار به شیر شما خدشه وارد نشود. حتما سرکه سفید و پد یا الکل کنار دست خود داشته باشید که پس از اینکه قطعات شیر را باز کردید، بخش هایی که رسوب گرفته اند را تمیز کنید. در ادامه مقاله، به تشریح تعمیر چکه آب در شیر های مختلف می پردازیم.

چکه انواع شیر آب و تعمیر آن ها

1. تعمیر شیر کارتریج

برای تعمیر شیر کارتریج پس از اینکه آب و همچنین دهانه چاه سینک را بستید، دسته شیر را باز نمایید. برای باز کردن دسته حتما از یک آچار آلن استفاده نمایید. پس از باز کردن پیچ دسته آن را در جهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید تا به آسانی جدا شود.

شیر کارتریج

یک پیچ دیگر هم زیر دسته قرار دارد که کارتریج سینک را نگه داشته است. انبردست را برخلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا این پیچ هم شل و سپس جدا شود‌.

برداشتن دسته

اکنون کارتریج را هم به سمت بالا بکشید تا جدا شود. ممکن است نیاز باشد کمی با کارتریج بازی کنید تا اینکه شل گردد و قادر به جدا کردن آن شوید.

حتما بخوانید:   دلایل بالا‌ نرفتن فشار پمپ آب موتور خانه ساختمان چیست

دسته کارتریج
حالا وقت آن رسیده تا بدنه کارتریج جدید را به گریس سیلیکون آغشته کنید.

گریس سیلیکون زدن به کارتریج
سپس آن پیچی که زیر کارتریج قرار می گیرد را برجایش قرار داده و کارتریج را روی آن بگذارید و دوباره با آچار آلن دسته را ببندید. حالا شیر آب را از پایین سینک باز کرده و چکه شیر آب را بررسی نمایید.

بستن شیر اطمینان

2. تعمیر شیر کمپرشن

در تعمیر شیر کمپر‌شن هم هما‌نند تعمیر شیر کارتریج اولین مرحله این است که باید شیر آب پایین سینک و دهانه چاه سینک را ببندید، سپس دسته شیر را با استفاده از آچار آلن باز کنید.

توجه داشته باشید که ممکن است بر روی برخی از پیچ‌ها، یک درپوش تزئینی هم قرار داده شده باشد. که می توان با استفاده از یک آچار دو‌سو، آن درپوش را هم باز کنید.

شیر کمپرشن 1

اکنون با آچار، پیچ‌های واشر را باز کرده و با استفاده کردن از ناخن یا یک شی تیز، حلقه ای که در زیر واشر قرار دارد را خارج کنید. پس از آن حلقه جدید را در داخل آن قرار دهید.

خارج کردن واشر
در نهایت قطعات را از آخر به اول به همان ترتیب متصل کنید و درپوش تز‌ئینی را روی آن قرار دهید. حالا آب را باز کنید. اجازه دهید شیر آب یک دقیقه باز بماند و آب خارج شود. اگر نشتی آب مشاهده نکردید یعنی مشکل رفع شده است.

بستن شیر کمپرشن

سخن پایانی

همانطور که در مقاله حاضر مطالعه کردید چکه کردن شیر آب دلایل مختلفی دارد اما تعمیر کردن چکه شیر آب، کار بسیار آسانی است و اگر کمی کار با آچار را بلد باشید یعنی اصطلاحاً دست به آچار باشید خودتان به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. فرآیند تعمیر کردن چکه شیر آب، بسیار کوتاه است و بیش از نیم الی یک ساعت زمان نمی‌برد. اما اگر خودتان قادر به انجام این کار را نبودید و یا ترجیح دادید کسی این کار را برای شما انجام دهد، در این راستا متخصصین ایبک می توانند به شما کمک کنند. اگر تمایل داشتید که با ما ارتباط بگیرید و ثبت سفارش کنید، تنها کافیست وارد وبسایت ایبک شوید و سفارش خود را با تعیین روز و ساعت مورد نظر ثبت نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چگونگی تعمیر چکه شیر آب به صورت تصویری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش تصویری تعمیر چکه شیر آب، چکه انواع شیر آب

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

3.5 2 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x