تعمیرات اجاق گاز

تعمیر اجاق گاز الکترواستیل | نمایندگی اجاق گاز الکترواستیل

اجاق گاز ها امروزه به عنوان حیاتی ترین و اصلی ترین لوازم آشپزخانه به حساب می‌آیند چنانچه اجاق گاز با مشکلی مواجه شود باید هر چه سریعتر نسبت به برطرف کردن آن اقدام کرد زیرا بروز مشکل و ایراد در آن می‌تواند روند آشپزی و آشپزخانه را به طور کل مختل کند. به همین علت در این مقاله از ایبک امداد به بررسی تعمیر اجاق گاز الکترواستیل پرداخته و همچنین مشکلات رایج در آن را بیان کرده ایم و در پایان راهکارهایی جهت رفع هر کدام ارائه داده ایم. چنانچه شما نیز از کاربران اجاق گاز الکترواستیل می باشید و یا قصد خرید این محصول را دارید پیشنهاد ما به شما این است که تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

آموزش عیب یابی اجاق گاز الکترواستیل

تعمیر کردن اجاق گاز در واقع نیاز به تشخیص درست و اصولی دارد چنانچه عیب یابی به صورت صحیح انجام نشود می تواند باعث بروز خرابی و آسیب های بیشتر به قطعات دیگر اجاق گاز شود در واقع باید بدانیم هر مشکل از کجا نشأت می گیرد. می توان گفت سیستم همه اجاق گازها به یکدیگر شبیه است و ممکن است دارای تفاوت های جزئی در برندهای مختلف باشند اما با این حال عملکرد کلی آنها با یکدیگر یکسان می باشد. در ادامه مطلب مشکلات متداول در اجاق گاز الکترواستیل مورد بررسی قرار گرفته و جهت برطرف کردن آن ها راهکارهایی ارائه شده است.

علت روشن نشدن شعله اجاق گاز الکترواستیل چیست؟

مکانیسم کار اجاق گاز به این صورت است که باید گاز و هوا از طریق پیلوت محترق شوند و شعله روشن شود. اگر فندک خراب باشد و جرقه نزند در درنتیجه شعله نیز روشن نمی شود. مسدود بودن فندک هم می تواند باعث بروز این مشکل شود و در واقع در روشن نشدن شعله موثر است. جهت رفع این مشکل نخست باید جریان برق را قطع کرده به وسیله یک سوزن نازک فندک را از هرگونه انسداد و گرفتگی برطرف کنید و کاملا آن را تمیز کنید. اجاق گاز را نیز از نظر وجود جریان برق را بررسی کنید. چنانچه احتمال می دهید که مشکل از فندک باشد و هیچ جرقه ای تولید نمی کند باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. برای تعویض فندک نیز می‌توانید پیچ های صفحه روی اجاق گاز را باز کرده و به صفحه زیرین اجاق دسترسی پیدا کنید حالا فندک را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. گاهی نیز کاهش ارتفاع شعله و خراب بودن ترموکوپل نیز می تواند از دلایل روشن نشدن شعله اجاق گاز باشد. همچنین انسداد در نازل نیز مانع از ورود جریان گاز به شعله خواهد شد.

حتما بخوانید:   تعمیر فر ایندزیت توسط متخصص | اعزام فوری تعمیرکار در محل

چرا اجاق گاز جرقه می زند اما روشن نمی شود؟

گاهی اوقات ممکن است با این مشکل روبرو شوید که با وجود جرقه زدن اجاق گاز شعله ها روشن نمی شود در این صورت باید ابتدا جریان گاز را بررسی کنید. ممکن است جریان گاز قطع باشد. اگر مشکل از آن نبود باید سوراخ های مشعل و یا پیلوت را مورد بررسی قرار دهید و آنها را از نظر گرفتگی و انسداد چک کنید. جهت برطرف کردن انسداد می‌توانید از یک برس یا مسواک استفاده کنید و مجرا را کاملاً باز کنید تا شعله به راحتی روشن شود. می توانید به بررسی پیلوت نیز بپردازید ممکن است پیلوت خاموش باشد و شما متوجه نشده باشید.

چرا شعله اجاق گاز زرد می سوزد؟

همانطور که می‌دانید شعله اجاق گاز باید به صورت طبیعی به رنگ آبی بسوزد و اگر این اتفاق نیفتاد و شعله به رنگ زرد یا نارنجی بود باید بدانید که اجاق گاز با مشکلی مواجه شده است و در واقع رنگ شعله به شما هشدار می دهد که اکسیژن در اطراف وجود ندارد و ناقص می سوزد. تعمیر اجاق گاز الکترواستیل | نمایندگی اجاق گاز الکترواستیلاز دلایل دیگر زرد سوختن شعله ها می تواند وجود رطوبت باشد امکان دارد سوراخ های اطراف مشعل مسدود شده باشند و یا داخلشان مواد شوینده‌ گیر کرده باشد. جهت رفع این مشکل باید به تمیز کردن سرشعله ها و صفحه اجاق گاز بپردازید و با یک دستمال نرم اطراف شعله ها را کاملا تمیز کرده و خشک کنید.

چرا شعله اجاق گاز روشن نمی ماند؟

یکی از مشکلات متداول در اجاق گاز می تواند روشن نماندن شعله ها باشد. این مشکل می تواند به چند علت بروز کند که از آن جمله به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 • خرابی ژیگلور: اگر قدرت همه شعله ها به طور همزمان کاهش پیدا کرده به احتمال زیاد علت مشکل می تواند از ژیگلور گاز باشد و بهتر است آن را بررسی کرده و اگر لازم بود آن را تعویض کنید.
 • خیس بودن شعله: خیس بودن شعله نیز می تواند از دلایل کم شدن شعله گاز و یا خاموش شدن آن باشد. بهتر است هر بار پس از تمیز کاری اجاق گاز و شستن شعله ها مشعل را به وسیله سشوار و یا یک پارچه تمیز کاملا خشک کنید. در نظر داشته باشید که هنگام تمیز کاری اجاق گاز و شستشوی شعله ها هرگز از اسید و یا مواد پاک کننده قوی و همچنین اجسام نوک تیز استفاده نکنید زیرا می‌تواند به سر شعله ها و همچنین صفحه اجاق گاز آسیب وارد کند، باعث انسداد در سرشعله ها شده و جریان گاز را کاهش می‌دهد و یا قطع می کند.
 • نشتی لوله گاز: گاهی نیز علت خاموش شدن شعله، نشتی لوله گاز باشد. خمیده شدن و تا شدن شلنگ گاز نیز می تواند باعث خاموش شدن و یا کم شدن شعله اجاق گاز شود.
 • خرابی شیر گاز: گاهی اوقات خراب شدن شیر و یا ولوم های اجاق گاز می تواند باعث خاموش شدن شعله ها شود. وظیفه ولوم ها تنظیم میزان خروج گاز می باشد در صورتی که این پیچ های ولوم خراب شود می تواند باعث قطع شدن و خاموش شدن و یا کم شدن شعله اجاق گاز شود.
 • جابجا شدن سرشعله ها: دقت کنید پس از تمیز کاری سرشعله ها حتما آنها را سر جای مناسب خود قرار دهید اگر سرشعله ها در جای خود قرار نگیرند و جابجا شوند می تواند باعث خروج نامیزان گاز شده و شعله را خاموش می‌کند.
حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر الکترواستیل ElectroSteel در تهران

علت دود کردن اجاق گاز الکترواستیل چیست؟

یکی از مشکلات رایج که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند دود کردن اجاق گاز می باشد در ادامه مطلب به بررسی این مشکل و راهکارهای آن می پردازیم.

 • چنانچه به تازگی اجاق گاز را خریداری کرده‌اید دود کردن آن می تواند امر طبیعی به شمار آید زیرا ممکن است روغن هایی که برای عایق کاری اجاق گاز در کارخانه استفاده شده است دود کند.
 • ممکن است دود اجاق گاز به علت وجود آلودگی و کثیفی روی صفحه اجاق گاز باشد.
 • جهت برطرف کردن این مشکل کافیست که صفحه اجاق گاز و سر شعله ها را به خوبی تمیز کرده و از هرگونه گرفتگی رفع کنید.

علت انتشار بوی گاز در محیط آشپزخانه چیست؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران را بسیار نگران کند انتشار بوی گاز در محیط خانه می باشد. در ادامه این مطلب به بررسی علت بروز این مشکل و راهکارهای آن خواهیم پرداخت:

 • به محض اینکه با انتشار بوی گاز در محیط مواجه شدید بهتر است نسبت به بررسی مشکل اقدام کنید زیرا می تواند بسیار خطرآفرین باشد.
 • ممکن است شلنگ و بست به طور کامل بسته نشده باشد و همچنین شلنگ اجاق گاز دچار پارگی و یا تاخوردگی شده باشد.
 • جهت برطرف کردن این مشکل باید تمامی اتصالات دستگاه و بست را بررسی کرده و مشکل را هر چه سریعتر پیدا کنید.
 • چنانچه شلنگ دچار پارگی شده بود و تا خورده شده بود باید آن را تعویض کنید.
 • بست بین دو لوله اصلی گاز و شلنگ نباید شل باشد پس دقت کنید که آن را کاملا محکم و سفت کنید.
 • برای اطمینان خاطر از بست های بسیار باکیفیت استفاده کنید تا از انتشار بوی گاز جلوگیری شود.
حتما بخوانید:   دلایل روشن نماندن اجاق گاز و حل مشکل روشن نشدن

روش نگهداری درست و اصولی از اجاق گاز الکترواستیل

هر وسیله ای برای عملکرد بهتر و افزایش طول عمر نیاز به مراقبت و نگهداری اصولی و درست دارد. چنانچه شما از اجاق گاز خود به خوبی مراقبت نکنید می تواند باعث آسیب رسیدن به قطعات دستگاه شده و در نهایت طول عمر اجاق گاز کاهش پیدا خواهد کرد. تعمیر اجاق گاز الکترواستیل | نمایندگی اجاق گاز الکترواستیل

در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که رعایت آنها می تواند کارایی و عملکرد دستگاه را افزایش دهد:

 • پس از هر بار استفاده کردن از اجاق گاز صفحه روی آن و سر شعله ها را به خوبی تمیز و خشک کنید و سر شعله ها را سر جای مناسب خود قرار دهید.
 • از سر آمدن غذا و مایعات روی اجاق گاز جلوگیری کنید.
 • به محض مواجه شدن با مشکل در اجاق گاز حتماً نسبت به رفع آن اقدام کنید.
 • در صورتی که خودتان دانش و مهارت کافی در این زمینه ندارید آن را به تعمیر کاران ماهر بسپارید.
 • جهت تمیز کردن اجاق گاز هرگز از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید.
 • برای تمیز کردن اجاق گاز بهتر است از ترکیب آب، جوش شیرین و سرکه استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نحوه تعمیر اجاق گاز الکترواستیل پرداختیم و همچنین راهکارهایی جهت برطرف کردن مشکلات متداول آن بیان کردیم چنانچه دانش و مهارت کافی در زمینه تعمیر اجاق گاز الکترواستیل را ندارید بهتر است از تعمیرکاران ماهر در این زمینه کمک بگیرید. ایبک امداد با سالها تجربه و بهره گرفتن از تعمیرکاران متخصص آماده ارائه خدمات رسانی به شما کاربران عزیز می باشد. اگر نیاز به مشاوره داشتید با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و با کارشناسان ما مشورت کنید. از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. چنانچه سوالی در مورد تعمیر اجاق گاز الکترواستیل داشتید در بخش دیدگاه ها بیان کنید. متخصصین ایبک امداد در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

تعمیر اجاق گاز الکترواستیل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت دود کردن اجاق گاز الکترواستیل چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا