تعمیرات پکیج و آب گرمکن

نحوه تعمیر مبدل پکیج ایران رادیاتور | مشکلات رایج در پکیج

یکی از مهم ترین و گران قیمت ترین قطعات پکیج، مبدل است. مبدل وظیفه دارد آب را گرم کرده و به مدار انتقال دهد. ممکن است مبدل به هر دلیلی دچار ایراد و خرابی شده و نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا کند. از آنجا که این قطعه بسیار گران است ما تصمیم گرفتیم، در این مقاله از ایبک امداد به بررسی مشکلات مبدل پکیج ایران رادیاتور همچنین نحوه تعمیر این قطعه مهم بپردازیم:

مبدل پکیج ایران رادیاتور چیست؟

مبدل از قطعات مهم و اساسی در انواع پکیج ها است.

 • این قطعه از فلز ساخته شده که وظیفه انتقال  حرارت به آب، در مدار گرمایشی را دارد. یا به عبارت ساده تر مبدل آب در حال گردش را گرم می کند.
 • مبدل ها به دو نوع مبدل حرارتی اصلی و مبدل ثانویه تقسیم بندی می شوند. اگر پکیج شما از نوع تک مبدل باشد فقط یک مبدل حرارتی دارد که علاوه بر اینکه آب مصرفی شما را گرم می کند آب سیستم گرمایشی منزل شما را هم گرم می کند.
 • مبدل اصلی بصورت مستقیم روی مشعل پکیج ایران رادیاتور نصب شده است و بدلیل اینکه با حرارت شعله ارتباط نزدیکی داشته در معرض رسوب گرفتگی و آسیب قرار دارد.
 • ولی پکیج هایی که دو مبدله هستند در کنار مبدل حرارتی اصلی یک مبدل ثانویه نیز قرار گرفته است و در داخل آن آب سرد وارد شده به پکیج، در جریان می باشد. هنگامی که آب جهت گرم کردن سیستم گرمایش در داخل مبدل اصلی گرم می شود، آب سرد در داخل مبدل ثانویه در کنار مبدل اصلی نیز گرم شده و به اینصورت آب گرم ساختمان شما تأمین می شود.
 • مبدل ها باید حرارت بسیار زیادی را متحمل شوند و معمولاً جنس آنها از فلز های مرغوب مانند استینلس استیل یا مس ساخته می شود. خرابی مبدل پکیج ایران رادیاتور یا دیگر برند ها از رایج ترین مشکلات این دستگاه ها است. در ادامه این مقاله به نحوه تعمیر پکیج می پردازیم:

نشانه‌ های خرابی مبدل پکیج ایران رادیاتور

قبل از اینکه نحوه تعمیر مبدل دستگاه پکیج ایران رادیاتور را برایتان توضیح دهیم لازم است نشانه های خرابی در مبدل اصلی دستگاه را برایتان یادآور شویم. اولین قدم جهت برطرف کردن ایرادات مبدل این است که بدانیم دلایل خرابی چه می باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای رفع خطاهای پکیج آریستون | کدهای ارور پکیج Ariston

پکیج ایران رادیاتور

 تولید صدا در مبدل پکیج ایران رادیاتور

ممکن است را برای شما نیز پیش آمده باشد که متوجه صدا های غیر معمول و بلند از داخل دستگاه شده باشید. معمولاً صدا به شکل سوت کشیدن یا تق تق به گوشتان می رسد.

 1.  دلایل گوناگونی ممکن است باعث تولید صدا در پکیج شود. چنانچه مبدل صدا می دهد دلیل اصلی آن می تواند از رسوبات باشد. وقتی رسوبات آهکی در داخل مبدل اصلی دستگاه تجمع می کنند، باعث تشکیل سطح های ناهموار و شکاف ها شده و سطوح ناهموار نیز باعث ایجاد حباب هوا و بخار می شود.
 2. حباب های بوجود آمده در سطح ناهموار مبدل پکیج ایران رادیاتور یا به بدنه لوله مارپیچ مبدل برخورد کرده یا می ترکند و موجب تولید صدا در داخل دستگاه می شوند.

 

ایجاد نشتی آب در مبدل پکیج ایران رادیاتور

مشخص ترین نشانه خرابی مبدل پکیج این می باشد که مبدل نشتی داشته باشد. گاهی ممکن است میزان آب به قدری زیاد باشد که شما بتوانید ریزش آب را با چشم ببینید. این مشکل به علت سوراخ شدن مبدل پکیج ایران رادیاتور به وجود می آید.

افت فشار پکیج ایران رادیاتور

چنانچه مبدل دستگاه سوراخ شده باشد آب از داخل آن به بیرون نشت می کند. در اینصورت به احتمال بسیار زیاد فشار دستگاه کم شده و پکیج شما دچار افت فشار زیاد می شود. ممکن است شما تصمیم بگیرید فشار پکیج را دوباره تنظیم کنید ولی به دلیل اینکه مبدل سوراخ شده است، فشار پکیج ثابت نمی ماند پس باید اقدام به تعمیر مبدل کنید.

بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور

چنانچه پکیج شما تک مبدله باشد یعنی یک مبدل اصلی جهت تأمين آب گرم سیستم گرمایش ساختمان و آب گرم مصرفی استفاده می شود. سوراخ شدن مبدل از داخل باعث شده بصورت ناگهانی فشار دستگاه بالا رفته و موجب شده که آب مصرفی به قسمت گرمایشی دستگاه وارد شود. پس پایین یا بالا رفتن فشار پکیج از نشانه های خراب شدن مبدل دستگاه است.

دلایل خرابی مبدل پکیج ایران رادیاتور چیست؟

در قسمت قبل به گوشه ای از علت های خرابی در پکیج اشاره کردیم. در این بخش این مشکلات را بررسی کرده و به نحوه تعمیر و برطرف کردن مشکلات پکیج ایران رادیاتور می پردازیم :

سوراخ شدگی مبدل پکیج ایران رادیاتور

بدترین حالتی که می تواند برای دستگاه ایجاد شود و شما را بابت هزینه های تعمیر آن نگران کند، سوراخ شدن مبدل دستگاه است. بهتر است بدانید دلیل سوراخ شدن مبدل چه می باشد تا بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. دلایل زیر باعث سوراخ شدن پکیج ایران رادیاتور می شود:

 1. اسید شویی را به موقع انجام ندهید.
 2. در ورودی آب فیلتر رسوب گیر نصب نکرده باشید.
 3. حرارت دستگاه بیش از اندازه باشد.
 4. آب منطقه سختی زیادی داشته باشد.
 5. جنس مبدل خوب نبوده و کیفیت پایینی داشته باشد.
حتما بخوانید:   روش ریست کردن پکیج دیواری بوتان و ایران رادیاتور

فقط یکی از دلایل ذکر شده باعث سوراخ شدن مبدل پکیج ایران رادیاتور می شود.

 1. اصلی ترین دلیل بروز این مشکل حجم رسوباتی که در مبدل تجمع کرده اند و شما هم هیچ اقدامی جهت برطرف کردن آنها انجام نداده اید.
 2. زمانی که حرارت آب در مدار پکیج زیاد می شود، رسوبات سخت‌ تر شده و موجب خوردگی فلز مبدل و گرفتگی مدار خواهد شد.
 3. رسوب گرفتگی در مبدل ارتباط مستقیمی با میزان سختی آب دارد. ارزانترین و بهترین راه جلوگیری از تشکیل رسوب در مبدل و سوراخ شدن آن نصب فیلتر های مخصوص رسوب گیر در دستگاه می باشد.
 4. چنانچه در پکیج فیلتر نصب نکرده باشید، باید هر ۶ ماه یکبار پکیج خود را سرویس کنید. رادیاتورها و مدار را شستشو دهید. بهتر است هر سال مبدل دستگاه را اسید شویی کرده و رسوبات را پاک کنید.
گرفتگی لوله های مبدل پکیج ایران رادیاتور

دلیل دیگری که باعث خراب شدن مبدل پکیج می شود، به علت گرفتگی لوله های پکیج ایران رادیاتور است. گرفتگی لوله ها به علت سخت تر شدن رسوبات داخل مبدل می باشد. در حالی که به راحتی می توانید با اسید شویی به موقع مبدل پکیج از بروز مشکل گرفتگی لوله ها و مسدود شدن مدار جلوگیری کنید. منظور از رسوبات، ته نشین شدن ترکیبات مواد معدنی محلول در آب مانند منیزیم و کلسیم در داخل مبدل و در دیواره های آن می باشد.

چنانچه مبدل پکیج شما مسدود شده باشد علائم مختلفی از خود بروز می دهد مانند:

 •  فشار کم آب در شیر ها به خصوص دوش حمام و شیر ظرفشویی
 • با وجود روشن بودن پکیج آب مصرفی گرم نمی شود.
 • زمان طولانی تر صرف می شود تا آب مصرفی گرم شود.
 • حرارت رادیاتورهای شوفاژ کم می شود.
 • سر و صدا در داخل پکیج به هنگام روشن شدن تولید می شود.
 • بدون دلیل فشار پکیج افزایش پیدا می کند.

هر یک از این علامت ها در پکیج ایران رادیاتور را ملاحظه کردید می توانید احتمال دهید، که مبدل دستگاه خراب شده است و حتماً باید آنرا تعمیر کنید.

 تعمیرات مبدل پکیج ایران رادیاتور با روش اسید شویی

همانطور که گفتم خراب شدن مبدل دستگاه به دلیل گرفتگی و سوراخ شدن مبدل رخ می دهد. با پرداخت هزینه کم می توانید مشکل گرفتگی مبدل دستگاه پکیج ایران رادیاتور را برطرف کنید.

نحوه تعمیر گرفتگی مبدل پکیج ایران رادیاتور

برای برطرف کردن این مشکل باید، ابتدا مبدل ثانویه و اولیه را رسوب زدایی کنید. برطرف کردن رسوب گرفتگی در مبدل به دو روش، مدرن و سنتی انجام می شود‌. که در ادامه به این دو روش می‌پردازیم:

رسوب زدایی سنتی پکیج ایران رادیاتور

جهت رسوب زدایی پکیج به روش سنتی باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. برق پکیج را باید قطع کرده و قاب دستگاه را باز کنید.
 2. زیر پکیج شیر آب سرد ورودی را ببندید.
 3. باید شیر پرکن دستگاه را دقیقاً بر خلاف عقربه های ساعت بپیچانید.
 4. جهت تخلیه آب از داخل مدار پکیج باید نزدیکترین شیر آب گرم به دستگاه را باز بگذارید، تا تمام آب درون آن تخلیه شود.
 5. توجه داشته باشید رسوب زدایی مبدل پکیج زمانی بخوبی انجام می شود که مقدار گرفتگی رسوبات در مبدل کم باشد. همچنین اگر مدت ها است که پکیج را شستشو نداده و تمیز نکرده اید و یا آب داخل مدار آنرا تخلیه نکرده باشید روش سنتی نمی تواند جوابگوی تعمیر مبدل پکیج شما باشد.
حتما بخوانید:   آموزش نصب دودکش پکیج های فن دار و بدون فن
نحوه اسید شویی مبدل پکیج ایران رادیاتور

می‌توانید گرفتگی‌های شدید مبدل پکیج را به این روش تعمیر کنید. برای برطرف کردن مشکل مبدل پکیج ایران رادیاتور به وسیله اسید  مراحل زیر را انجام دهید:

 • دستگاه را خاموش کنید و آب مدار را بطور کامل تخلیه کنید.
 • دو پیچ متصل به بلوک های پکیج را باز کرده و مبدل آنرا خارج کنید.
 • پمپ اسید شویی را به وسیله اتصالات باید به مبدل اصلی پکیج متصل کنید.
 • ۵ تا ۱۰ دقیقه باید پمپ اسید شویی در حال کار باشد.
 • بعد از گذشت این مدت اتصالات پمپ را باز کرده مبدل را از آن جدا کنید.
 • داخل لوله های مبدل را باید با فشار آب شستشو دهید، تا هیچگونه اثری از اسید روی آنها باقی نماند.
 • با انجام این کارها مبدل اصلی پکیج کاملاً اسید شویی شده و شما می توانید با فشار زیاد آب رسوبات را از جداره مبدل خارج کرده و آنرا تمیز کنید.
 • چنانچه در مبدل پکیج ایران رادیاتور رسوبات بسیار سخت باشند، بهتر است چند ضربه به مبدل زده تا رسوبات پراکنده شوند.
 • یا می توانید مبدل پکیج را روی حرارت بگیرید و بعد از داغ شدن با چند ضربه رسوبات آنرا جدا کنید. لوله های مبدل پکیج ایران رادیاتور را با فشار آب و مواد شوینده بخوبی شستشو دهید.
 • به دقت بررسی کنید تا مبدل سوراخ نشده باشد. چون اگر دچار سوراخ شده باشد با اسید شویی بخوبی مشخص می شود.

پکیج ایران رادیاتور

جمع بندی

همانطور که می دانید عدم سرویس های پکیج و یا فرسودگی دستگاه بدلیل گذر زمان، باعث می شود مبدل پکیج ایران رادیاتور دچار مشکل و خرابی می شود. ممکن است با بروز این مشکل و عدم توجه شما به آن مشکلات دستگاه بیشتر شده و برای شما دردسر ساز شود. سرویس های دوره ای پکیج ایران رادیاتور باعث می شود هزینه تعمیر پکیج شما کمتر شود. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما کاربران عزیز می باشند.

31

نحوه تعمیر مبدل پکیج ایران رادیاتور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل خرابی مبدل پکیج ایران رادیاتور چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x