خدمات ساختمان

نحوه تعمیر ست کنترل پمپ آب در تأسیسات | معرفی ست کنترل پمپ آب

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کلید اتوماتیک دیجیتال یا ست کنترل پمپ آب، دستگاهی است که جهت کنترل و تنظیم فشار آب در پمپ استفاده می شود. چنانچه کلید اتوماتیک دیجیتالی دچار مشکل و خرابی شود باید مشکل را شناسایی و آن را برطرف کنید. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم جهت آگاهی شما به نحوه تعمیر ست کنترل پمپ آب بپردازیم:

معرفی ست کنترل پمپ آب

ست کنترل آب وسیله ای می باشد که تنظیم فشار آب در کنار سیستم را کنترل می کند.

 • این دستگاه به وسیله برد الکترونیکی و دیافراگم میزان فشار آب را حس کرده و بنا بر مبنای این حس هنگام باز و بسته کردن شیرهای آب ساختمان فرمان روشن یا خاموش را به پمپ ارسال می کند.
 • نام‌گذاری این وسیله به عنوان ست کنترل به این دلیل می باشد که این قطعه قابلیت های کلید مکانیکی، شیر پنج راهه و همچنین مخزن تحت فشار پمپ را دارد.
 • در این وسیله دیگر احتیاجی در بکارگیری تجهیزات دیگر نخواهد بود و هزینه های مربوط به تعمیر و خرید خود به خود حذف می شود.
 • در کنار پمپ آب، استفاده از ست کنترل باعث افزایش بازدهی بیشتر پمپ، مانع کار کردن بیش از اندازه و مداوم پمپ، کاهش خشک کار کردن پمپ و همچنین باعث افزایش عمر مفید سیستم می شود.
 • این دستگاه در سه مدل مجهز به منبع هیدروتانک، پیچ تنظیم و ساده طراحی و تولید شده است. هریک از آن ها می تواند بنا به مقدار قدرت اسب بخار مورد استفاده قرار گیرد.

37948565 5575 b 6576

اجزای موجود در ست کنترل پمپ آب

خراب شدن ست کنترل بیشتر به علت به وجود آمدن نقص در قطعات داخلی می باشد در این قسمت از مقاله اجزای تشکیل دهنده این وسیله را بررسی می کنیم:

 1. دیافراگم
 2. مانومتر یا گیج فشار
 3. درپوش پلاستیکی جلو و عقب
 4. بدنه واسطه پلاستیکی
 5. کابل برق
 6. شیر یک طرفه
حتما بخوانید:   بهترین چوب مبلمان چه چوبی است؟

ست کنترل فشار آب پمپ می تواند سیستم آب را بدرستی کنترل کند.

 1. وظیفه این قطعه، روشن یا خاموش کردن پمپ آب در فشار های مشخص شده آب می باشد. ست کنترل یا سوئیچ‌ فشار در سیستم‌ های پمپ شناور آب، رفت و برگشت استفاده می‌شوند.
 2. ست کنترل یا سوئیچ فشار سیگنالی را می فرستد تا به پمپ اعلام کند چه زمانی روشن و یا چه زمانی باید خاموش شود. به همین علت خرابی و از کار افتادن ست کنترل پمپ آب می‌تواند عملکرد پمپ آب را دچار اختلال کند. پس به همین دلیل بررسی دلایل خراب شدن ست کنترل پمپ جهت تضمین فشار آب ثابت و منظم بسیار ضروری می باشد.

دلایل خراب شدن ست کنترل پمپ آب و نحوه برطرف کردن آن

این وسیله کارایی زیادی در کنار پمپ آب دارد ولی ممکن است بنا به دلایلی مانند مواردی که در زیر بیان می کنیم، ست کنترل دچار مشکل و خرابی شود. پس در این صورت باید آن را تعمیر کنید:

خراب شدن برد الکترونیکی ست کنترل پمپ آب

برد الکترونیکی از اجزای مهم در ست کنترل می باشد که نقش زیادی در روند کار آن دارد، مواردی مانند نوسانات برقی، نشتی پمپ، یکسره کار کردن پمپ و نفوذ آب به داخل بدنه موجب سوختن برد الکترونیکی در این دستگاه می شود.

نحوه برطرف کردن این مشکل

‏  برد الکترونیکی قابل تعمیر نمی باشد و تنها راهی که باقی می ماند تعویض این قطعه است. دقت داشته باشید برد الکترونیکی مهمترین بخش ست کنترل پمپ آب است و رایج ترین دلایل خرابی در ست کنترل به علت سوختن رله برد می باشد.

خراب شدن شیر یکطرفه ست کنترل

شیر یک طرفه یکی دیگر از اجزای مهم در سیستم پمپ آب می باشد و از حرکت سیالات برخلاف جهت جریان آب جلوگیری خواهد کرد. در سیستم این دستگاه از شیر یکطرفه استفاده می شود ولی به دلایلی  مانند وجود شن در آب، ماسه، براده و زلال نبودن آب خراب می شود. امکان دارد شیر یکطرفه به مرور زمان آسیب دیده و خراب شود. همچنین ممکن است قابلیت خود را از دست بدهد.

نحوه برطرف کردن این مشکل

بهتر است در کنار شیر یک طرفه خوب و با کیفیت در سیستم ست کنترل و جهت استحکام بالای آن از صافی استفاده کرد ولی اگر مشکل برطرف نشد بهتر است آن را تعویض کنید.

حتما بخوانید:   همه چیز در مورد مبلمان کلاسیک | نکات مهم خرید مبلمان کلاسیک
خراب شدن دیافراگم ست کنترل پمپ آب

همانگونه که از نام دیافراگم مشخص می باشد، این قطعه مسئول تأمين کردن فشار داخل ست کنترل می باشد پس خاصیت دیافراگمی خود را باید حفظ کند.

ولی امکان دارد به مرور زمان این قطعه سوراخ شده یا دچار فرسودگی شود. در این حالت فشار ست با مشکل روبرو می شود. در این شرایط فقط می توانید دیافراگم را تعویض کنید.

قطع شدن کابل برق ست کنترل پمپ آب

در زمان روشن نشدن ست کنترل و کار نکردن این دستگاه ممکن است کابل برق که به پریز اتصال داده شده است دچار قطعی شده باشد. در اولین مرحله جهت عیب یابی دستگاه، بررسی اتصالات کابل برق جهت اطمینان پیدا کردن از سلامت کابل می باشد.

نحوه برطرف کردن این مشکل

اگر کابل دچار قطعی شده باشد حتماً باید آن را با یک کابل دیگر تعویض کنید.

ضربه خوردن به بدنه پلاستیکی ست کنترل پمپ آب

درپوش عقب و جلو ست کنترل یا بدنه پلاستیکی ست، با دیافراگم مستقیماً در تماس است. ضربه خوردن آن می تواند به دیافراگم آسیب وارد کند. همچنین حرارت دیدن بدنه پلاستیکی به علت تابش مستقیم نور خورشید در تابستان، می تواند به بدنه پلاستیکی آسیب بزند.

خراب شدن پیچ تنظیم ست کنترل پمپ آب

در بعضی از مدل های ست کنترل در قسمت دستگاه انتهای دستگاه پیچ تنظیم وجود دارد. این پیچ جدا از تنظیم کردن ست کنترل یک وظیفه دیگر هم در این دستگاه دارد، چنانچه به هر دلیلی آب وارد ست کنترل شود از طریق پیچ تنظیم از داخل دستگاه خارج می شود، تا فشار به ست کنترل وارد نشود. ولی باز هم موجب خراب شدن ست کنترل خواهد شد.

نحوه برطرف کردن این مشکل

با تنظیم کردن فشار پمپ آب توسط تنظیم دوباره پیچ می‌توانید آن را تعمیر کنید.

تجمع جرم و رسوبات در سیستم پمپ آب

اگر رسوبات و جرم در پمپ انباشته شود و مدت طولانی پاکسازی و تخلیه نشود، باعث آسیب دیدگی  پمپ شده، همچنین ممکن است باعث خراب شدن ست کنترل شود.

نحوه برطرف کردن این مشکل

سرویس های منظم پمپ آب و ست کنترل حداقل هر سال یک بار باعث می شود این مشکل به وجود نیاید. دلایل دیگری مانند ولتاژ زیاد ورودی برق، خرابی گیج فشار و نصب اشتباه ست کنترل باعث به وجود آمدن خرابی در این قطعه می شود.

مشکلات متداول ست کنترل پمپ آب

در این بخش به مشکلات رایج و متداول ست کنترل پمپ آب می پردازیم:

روشن نشدن سوئیچ ست کنترل پمپ آب

چنانچه سوئیچ ست کنترل پمپ آب روشن نشود، دلیل آن بالاتر رفتن فشار مخزن از فشار سوئیچ می باشد. در این حالت باید تلاش کنید مقدار آب را در قسمت دیگری از ساختمان باز کنید تا بتوانید فشار آب را به پایین‌ ترین از سطح فشار قطع یا کم کنید. در این شرایط می‌توانید خیلی آرام بر روی مخزن، سوئیچ و فشارسنج ضربه بزنید.

حتما بخوانید:   انواع چوب در صنعت ساختمان و ساخت و ساز

خاموش و روشن شدن مداوم کلید ست کنترل پمپ آب

چنانچه پمپ آب شما در حال چرخش می باشد و به‌ شکل مداوم و مکرر روشن و خاموش شود، چند علت مهم برای این مشکل وجود دارد. که یکی از مهمترین این دلایل باد کردن توپی مخزن آب پمپ است. جهت تنظیم صحیح و اصولی ست کنترل پمپ آب حتماً باید اقدام به تعویض این قطعه کنید.

همچنین باید کنتاکت‌ های ست کنترل را بخوبی بررسی کنید تا اطمینان پیدا کنید که آیا از چرخه  آسیب دیده‌اند یا نه. بروز نشتی در سیستم ست کنترل پمپ نیز می‌تواند موجب چرخش سریع سوئیچ فشار شده و به آن آسیب وارد کند.

گرفتگی سنسور فشار ست کنترل پمپ آب

چنانچه در منطقه‌ی زندگی شما آب سنگین بوده و رسوب یا مواد معدنی دارد، ممکن است سنسور فشار مسدود شده و دچار گرفتگی شود. پس گرفتگی سنسور فشار بدلیل تجمع رسوبات یکی از چندین دلایل خراب شدن ست کنترل پمپ شما می‌شود.

باید لوله‌ای که سوئیچ پمپ را به منبع تحت فشار آب متصل می‌ کند را بخوبی رسوب زدایی و تمیز کنید.  شاید نیاز باشد در قسمت پایین سوئیچ را نیز رسوب‌ زدایی کنید. چنانچه رسوب گرفتگی خیلی شدید باشد، تعویض‌ کردن سوئیچ معمولاً مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر از تعمیر دستگاه ست کنترل می باشد.

نشتی آب از سیستم داخلی ست کنترل پمپ آب

چنانچه متوجه شدید از زیر محفظه کلید نشت شدید آب دارد، باید سریعاً جهت تعمیر ست کنترل پمپ اقدام کنید. ابتدا باید اتصال لوله‌کشی دستگاه را توسط چرخاندن اتصالات برنجی آن در جهت عقربه‌ های ساعت به وسیله انبردست محکم و سفت کنید.

اگر نشتی همچنان ادامه داشت، امکان دارد، مشکل و ایراد از مکانیسم داخلی دستگاه باشد. در این حالت حتماً باید سوئیچ فشار ست کنترل پمپ را تعویض کنید.

ست کنترل پمپ

جمع بندی

امکان دارد ست کنترل پمپ آب یا کلید دیجیتال پمپ با گذشت زمان دچار فرسودگی و خرابی شود. در این حالت باید اقدام به تعمیر این دستگاه کنید. حفظ سلامت پمپ آب‌ جهت عملکرد صحیح این وسیله بسیار ضروری است. بهتر است سرویس های دوره ای پمپ آب را فراموش نکنید. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما کاربران گرامی می باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه تعمیر ست کنترل پمپ آب در تأسیسات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی ست کنترل پمپ آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x