تعمیرات ظرفشویی

نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی | راهنمای عوض کردن قفل ظرفشویی

✅ نحوه تعمیر و تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی | چگونه میتوان قفل ظرفشویی را تعویض کرد ✅

استفاده از ماشین ظرفشویی در سال های اخیر میان مردم افزایش یافته و بسیاری از خانواده ها از این وسیله جهت شستن ظروف استفاده می کنند. ماشین ظرفشویی شستن ظروف را برای افراد آسان تر می کند و سبب صرفه جویی در وقت شان می شود. در این مقاله از مجله ایبک به نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت و به نکات مهمی مانند زمان عوض کردن قفل درب ماشین لباسشویی و ابزار مورد نیاز برای تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت.

قفل درب ماشین ظرفشویی چه زمانی باید تعویض شود؟

گاهی اوقات ممکن است ماشین ظرفشویی مانند سایر محصولات الکترونیکی دیگر دچار مشکل یا خرابی می شود که این باعث می شود دستگاه عملکرد قبلی خود را از دست بدهد. یکی از معایبی که کارایی ماشین ظرفشویی را بطور کامل از بین می برد خرابی قفل درب آن است. در بیشتر موارد این مشکل را می توان با تعویض درب برطرف نمود که البته احتمال تعمیر درب نیز وجود دارد اما اگر قابل تعمیر نباشد، باید آن را تعویض نمود.

ابزار مورد نیاز برای تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی

مکانیسم قفل درب ماشین ظرفشویی تقریبا یکسان است، اما تفاوت در نوع و قرار گیری مجموعه قفل درب است. بطوری که در برخی از انواع ماشین ظرفشویی، قفل داخل درب و در برخی دیگر داخل ماشین ظرفشویی قرار می گیرد. برای تعویض قفل درب با توجه به نوع و مدل ماشین ظرفشویی به پیچ گوشتی و انبردست نیاز است.

 نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی

قفل درب ماشین ظرفشویی از باز شدن درب هنگام شستشو جلوگیری می کند. این قسمت میکروسوئیچ است که بطور مستقیم به کنترل پنل دستگاه متصل می شود. در واقع می توان میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی را پلی بین قفل درب و صفحه کنترل ماشین ظرفشویی دانست. در ادامه به نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت.

 • دستگاه را از برق بکشید: برای این منظور دو شاخه دستگاه را از پریز برق جدا می کنیم و مطمئن می شویم که دستگاه به برق اتصال ندارد و به این منظور نمایشگر دستگاه را روشن می کنیم تا مطمئن شویم برق آن قطع است. اگر نمایشگر روشن شود، نشان دهنده آن است که دستگاه همچنان برق دار است.
 • برداشتن پنل درب جلو: پس از باز کردن درب دستگاه، پیچ هایی که پنل داخلی را به درب متصل می نمایند را بردارید. توجه داشته باشید که قبل از برداشتن دو پیچ آخر،  درب را با یک دست نگهدارید تا بعداز برداشتن از همه پیچ ها از افتادن درب جلوگیری شود. سپس پنل کنترول و درب ماشین ظرفشویی را برداشته و در جای مطمئن قرار دهید.
 • قفل درب را جدا کنید: پس از اینکه پنل را برداشتید، می توانید ساختار کلی قفل درب را مشاهده کنید. ابتدا دو سیم متصل به آن را جدا کنید. هنگام جدا کردن این سیم ها، موقعیت ترمینال هریک را به خاطر بسپارید و حتی می توانید از این مکان عکس بگیرید تا هنگام وصل مجدد دچار مشکل نشوید.
 • قفل درب جدید را جایگزین کنید: پس از آن که قفل خراب را از روی دستگاه تان برداشتید، می توانید اقدام به تعویض آن نمایید. توجه داشته باشید که قطعه تعویضی را از یک فروشگاه معتبر تهیه نمایید و مطمئن شوید که آن قطعه قابل نصب در ماشین ظرفشویی است. همچنین از قطعات غیر اصل و بی کیفیت برای تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی استفاده ننمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا ظرفشویی بوش دچار ارور E27 می شود؟ راه حل رفع ارور ظرفشویی بوش

نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی

بررسی مشکل باز و بسته شدن درب ماشین لباسشویی

با باز کردن درب ماشین ظرفشویی به راحتی می توانید سبد داخل را بیرون آورید و به سادگی ظرف ها را در آن بچینید و یا بردارید. بدون توجه به این که در طول روز و یا هفته چندبار از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، اجزای دستگاه شما ممکن است دچار فرسودگی و یا ساییدگی شود. درب ماشین ظرفشویی جدا از اینکه گیر کرده باشد و یا باز نشود، بخشی مهمی از ماشین ظرفشویی محسوب می شود و اگر درب ناقص باشد همواره مانعی جهت استفاده از ماشین ظرفشویی است. بخش های معینی از ماشین ظرفشویی اگر دچار نقص شوند سبب مشکل در باز و بسته شدن درب ماشین ظرفشویی می شود که در ادامه به نحوه رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

قفل درب

اگر در باز و بسته کردن درب ماشین ظرفشویی با مشکل رو به رو شده اید، این مشکل از قفل است و با انجام چند بررسی ساده می توانید مطمئن شوید که این مشکل از قفل است یا خیر. به این جهت، اطمینان حاصل کنید که درب به شکل صحیح بر روی چفت قرار می گیرد و چفت باید درون میکروسوئیچ قرار گیرد. در غیر این صورت به احتمال زیاد مشکل از خود قفل است که در این هنگام باید اقدام به تعویض این قفل با قفل جدید نمایید. در ادامه به بررسی تعویض قطعات خراب و نیز مراحل دستیابی به درون پنل و متعاقباً یافتن محل قفل خواهیم پرداخت.

چفت درب

در صورت فرسوده بودن چفت درب ماشین ظرفشویی دستگاه کار نخواهد کرد. وجود چفت سالم به جهت اینکه درب را محکم در جای خود می چسباند و اجازه نشت آب به بیرون را نمی دهد ضروری است و به روشن شدن دستگاه با میکروسوئیچ ارتباط دارد. به جهت بررسی سالم بودن چفت درب کافی است طبق مراحل زیر پیش بروید.

 •  درب دستگاه را باز نمایید و بخش کنترول دستگاه را جدا کنید.
 • چفت درب و میکروسوئیچ را که پشت این بخش قرار گرفته است را به جهت سالم بودن و عدم آسیب دیدگی بررسی نمایید.
 • در صورت نیاز به تعویض می توانید اقدام به تعویض آن نمایید و اگر در تعویض کردن آن مشکل داشتید می توانید با ایبک امداد تماس حاصل فرمایید.

بازوهای درب

اگر ماشین ظرفشویی تان دارای بازوهایی است که از افتادن درب جلوگیری می کند، احتمال آسیب دیدگی و یا پوسیدگی آن با گذشت زمان وجود دارد و مانند اغلب قطعات در نهایت پوسیده و یا خراب می شوند. جهت حذف و یا تعویض کردن بازو می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید.

 • در تمامی مدل های ماشین ظرفشویی ابتدا صفحه فوقانی را که معمولا با دو پیچ به پشت دستگاه متصل شده است را جدا نمایید.
 •  سپس پیچ های پانل جانبی را که در جلو و بالای دستگاه قرار دارد را باز نمایید.
 • پس از انجام مراحل بالا به فنرها، قرقره ها، ترمز و کابل بازو دسترسی پیدا خواهید کرد.
 • در این هنگام می توانید متوجه شوید که بازو خراب شده است یا خیر و در صورت خراب بودن اقدام به تعویض آن نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت بوی بد ماشین ظرفشویی و راه حل آن

نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی

دستگیره در

با یک نگاه به درب ماشین ظرفشویی نمی توان به طور سریع آثاری از خرابی را مشاهده نمود. پس از انجام چند تست و اطمینان حاصل یافتن از اینکه قفل درب بطور صحیح کار می کند و قفل ها و قرقره ها آسیب ندیده اند بهتر است در مرحله بعد اقدام به بررسی دستگیره نمایید.

 • دستگیره درب در داخل ماشین ظرفشویی قرار دارد.
 • تنها با دست کشیدن داخل دستگاه کافی است تا متوجه شوید که آیا دستگیره در ایراد دارد یا خیر.
 • اگر دستگیره را بتوان حرکت داد یا در صورت داشتن مقاومت کم، یعنی دستگیره ایراد دارد و نیاز به تعویض دارد.

لولا

وجود لولا های سالم به جهت فعالیت ماشین ظرفشویی الزامی است و در صورتی که درب به دلیل خراب بودن لولا به درستی باز و بسته نشود، نمی توان از ماشین ظرفشویی استفاده نمود. برای شناسایی اینکه آیا لولا ها مسبب باز و بسته نشدن صحیح درب هستند یا خیر، طبق مراحل زیر عمل نمایید.

 • به جهت اینکه لوله ها را از هرگونه آسیب دیدگی کاملا بررسی نمایید کافی است درب را تا جایی که امکان دارد باز نمایید.
 • چنانچه متوجه آسیب دیدگی در لولا ها شدید، برای شستشوی تمیز ظرف ها لازم است اقدام به تعویض لولا ها نمایید.

کلام پایانی

همانگونه که در ابتدا گفته شد، استفاده از ماشین ظرفشویی در میان مردم بسیار افزایش یافته و بسیاری از خانواده ها از این دستگاه جهت شستشوی ظروف خود استفاده می کنند و به این خاطر است که ماشین ظرفشویی روند شستشوی ظروف را برای افراد آسان می کند و سبب می شود در وقت افراد کمتر گرفته شود. اما گاهی اوقات عملکرد و کارکرد این دستگاه همانند سایر دستگاه های دیگر با مشکل مواجه می شود که این امر سبب می شود ماشین ظرفشویی عملکرد اولیه خود را از دست بدهد و مانند روز های اولیه خود کار نکند. از جمله مشکلاتی که کارایی این دستگاه را بطور کلی از بین می برد، خرابی قفل درب آن است که در این مقاله بطور کامل به آن پرداختیم و اشاره کردیم که در بیشتر موارد خرابی این قطعه با تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی حل می شود. به این نکته توجه کنید که روند تعمیرات لوازم خانگی از جمله ماشین ظرفشویی ممکن است سبب خطراتی برای شما شود که لازم است قبل از اقدام به تعمیر آن با ساختار این دستگاه آشنایی داشته باشید و در صورتی که هیچ گونه آشنایی و تجربه قبلی ندارید بهتر است از یک تعمیرکار کمک بخواهید و یا خودتان قبل از اقدام به تعمیر اطلاعات و مهارت های کافی را بدست آورید. و در آخر نیز رعایت نمودن تمامی نکاتی ایمنی هنگام تعمیر ماشین ظرفشویی امری ضروری و واجب است.

نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر - ۹

۹

مجموعه امتیازات

زمان تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی، ابزار مورد نیاز برای تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا