تعمیرات ظرفشویی

نحوه ریست ماشین ظرفشویی بوش Bosch | نمایندگی بوش در تهران

امروزه استفاده از دستگاه‌های تمام اتوماتیک به شدت در زندگی روزمره رواج یافته است. یکی از محبوب‌ترین نوع این دستگاه‌ها ماشین ظرفشویی می‌باشد. ظرفشویی‌ها در مدل‌های مختلف و برندهای متنوع در بازار عرضه می‌‌شوند که ماشین ظرفشویی بوش یکی از پرطرفدارترین مدل‌های ظرفشویی در بین مصرف‌کنندگان می‌باشد. این دستگاه با وجود کارایی فراوان، مانند تمام انواع لوازم الکترونیکی می‌تواند دچار مشکل و خطاهای جزئی شود که بهترین راه‌حل برای برطرف کردن آن‌ها ریست کردن دستگاه است.در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه ریست ماشین ظرفشویی بوش آشنا شوید.

محتوا پنهان

معرفی ماشین ظرفشویی بوش

ظرفشویی‌های بوش جزء یکی از بهترین مدل‌های ظرفشویی موجود در بازار هستند که ساخت کشور آلمان می‌باشند. این محصولات کم مصرف و کم صدا بوده و در ساخت آن‌ها از فناوری Zeolite استفاده شده است.

معرفی قطعات ظرفشویی و وظیفه آن‌ها

تمام مدل‌های ظرفشویی از قطعات زیادی تشکیل شده‌اند که هر کدام در دسته‌بندی مخصوص خود قرار گرفته و وظیفه خاص خود را انجام می‌دهند.

قطعات کنترل کننده

این قطعات شامل انواع: میکروسوییچ درب، سوییچ فشار بالا، سنسور آب شمار، سنسور سر ریز آب، ترمیستور، سنسور نشتی آب، سوییچ مقسم آب، سنسور مخزن نمک، سنسور مخزن مایع جلا، سنسور شفافیت، برد نمایشگر و برد اصلی می‌باشند. وظیفه این قطعات در ماشین ظرفشویی این است که در صورت بروز مشکل در دستگاه و پیشگیری از آسیب دیدن آن، عملیات شستشو را قطع کرد و از کارکردن ظرفشویی جلوگیری می‌کنند.

قطعات انتقال دهنده

کابل ها، سیم رابط و سوکت جزء قطعات انتقال دهنده هستند. این قطعات، بین قسمت‌های کنترل‌کننده و مصرف‌کننده در دستگاه ارتباط برقرار می‌کنند. به این شکل که فرمان‌های صادر شده را به قطعات مصرف کننده مورد نظر منتقل می‌کنند.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی آدمیرال ADMIRAL

مجموعه درب

این قطعات شامل درب، لولا و میکروسوییچ هستند.

وظیفه میکروسوییچ در دستگاه کنترل کردن باز یا بسته بودن درب ظرفشویی است و چنانچه درب دستگاه باز مانده باشد از طریق فرمان به برد اصلی مانع از عملکرد دستگاه می‌شود.

لاستیک آب‌بندی

لاستیک آب‌بندی که در بدنه دستگاه نصب شده است موجب چفت شدن درب دستگاه شده و از ریختن آب درون دستگاه به بیرون جلوگیری می‌کند.

آب افشان و افشانک‌ها

عملیات شستشوی ظروف با پاشیدن آب روی ظرف‌ها توسط این قطعات شروع می‌شود.

مخزن نمک و مخزن رزین

این قطعات میزان سختی آب را کنترل می‌کنند.

پمپ تخلیه

این قطعه موجب تخلیه فاضلاب تولید شده پس از شست و شوی ظروف می‌شود.

ماشین ظرفشویی بوش

در ابتدا خلاصه ای از نحوه ریست کردن دستگاه را مطرح کرده و در ادامه به بررسی کامل آن می‌پردازیم. 

 

چه موقع برای ریست کردن ماشین ظرفشویی اقدام کنید؟ هنگامی‌که دستگاه دچار مشکل نرم‌افزاری شده و نمی‌تواند عملکرد خود را به درستی انجام دهد.
نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش از طریق دکمه ریست دکمه ریست را پیدا نموده و با نگه داشتن آن به مدت 3 ثانیه دستگاه را ریست کنید.
 

چگونگی ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش بدون استفاده از دکمه ریست

 • مرحله اول: خاموش کردن کامل دستگاه توسط دکمه روشن/ خاموش
 • مرحله دوم: کشیدن پریز دستگاه از برق
 • مرحله سوم:  خاموش نگه داشتن کامل دستگاه به مدت 1 تا 15 دقیقه
 • مرحله چهارم: پس از این مدت مجددا کابل برق دستگاه را به پریز متصل کنید.
 • مرحله پنجم: نگه داشتن دکمه پاور به مدت 30 ثانیه در برخی از مدل‌های قدیمی ماشین ظرفشویی بوش ریست کردن با نگه داشتن دکمه‌‌های استارت، کنسل و تخلیه برای 3 ثانیه انجام می‌شود.

 

چه موقع باید نسبت به ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش اقدام کنیم؟

شاید برای شما نیز این سوال مطرح شود که ماشین ظرفشویی چه زمانی به ریست کردن نیاز دارد. در واقع هنگامی که دستگاه شما با مشکلات زیر مواجه شود نیاز است که ریست شود:

 • متوقف شدن ناگهانی دستگاه
 • کار نکردن دکمه های دستگاه یا اختلال در عملکرد آن
 • قطع شدن برق ساختمان به هنگام شستشوی ظروف توسط دستگاه

در صورت به وجود آمدن چنین موارد اکثر مدل‌های ماشین ظرفشویی دچار مشکل خواهند شد؛ که با انجام تنظیمات دوباره، اختلال دستگاه به‌طور کامل برطرف خواهد شد. همانند سایر دستگاه‌های الکترونیکی جدید همچون ماشین لباسشویی و یخچال، ماشین ظرفشویی نیز با نشان دادن کد‌های خطا در نمایشگر خود نسبت به بروز اختلال در عملکرد دستگاه اطلاع رسانی می‌کند. که اکثر این خطاها با تنظیمات مجدد به راحتی رفع خواهند شد. ماشین ظرفشویی بوش نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بسیاری از کدهای خطای آن و مشکلات جزئی تنها با ریست کردن دستگاه حل خواهند شد. که این فرآیند به طور معمول با فشردن چند دکمه به صورت همزمان انجام شده و موجب برطرف کردن مشکلات دستگاه می‌شود.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از اسپرسوساز بوش BOSCH | آموزش نصب و راه اندازی

چگونه ماشین ظرفشویی بوش را ریست کنیم؟

طراحی ماشین های ظرفشویی برندهای مختلف با یکدیگر متفاوت بوده و به همین علت نحوه ریست کردن آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است. در برخی از مدل‌های ظرفشویی دکمه ریست طراحی شده است اما برخی مدل‌های دیگر فاقد این دکمه بوده و روش‌های دیگری برای ریست کردن آن‌ها وجود دارد. در ادامه با ایبک امداد همراه باشید تا با نحوه ریست ماشین ظرفشویی آشنا شوید:

 1. دستورالعمل ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش با استفاده از دکمه ریست
 2. دستورالعمل ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش بدون استفاده از دکمه ریست

دستورالعمل ریست کردن ظرفشویی بوش با استفاده از دکمه ریست

برای ریست کردن دستگاه ابتدا باید کلمه Reset را پیدا کنید. با نگه داشتن این دکمه که اکثرا روی پنل اپراتور ماشین ظرفشویی بوش نصب شده است؛ به مدت 3 ثانیه، دستگاه شما ریست شده و تمام مشکلات جزئی آن رفع خواهند شد.

دستورالعمل ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش بدون استفاده از دکمه ریست

یکی از مشکلات رایج خریداران ماشین‌های ظرفشویی بوش پیدا نکردن دکمه ریست دستگاه و یا آشنا نبودن با نحوه ریست ظرفشویی می‌باشد. به خصوص در مدل‌های قدیمی ظرفشویی بوش که دکمه ریست وجود نداشته و مصرف‌کنندگان باید از روش دیگری برای ریست ظرفشویی خود استفاده کنند. در چنین مواقعی بهترین راه برای ریست ظرفشویی و رفع کدهای خطا و مشکلات آن، قطع کردن برق دستگاه است که در ادامه به نحوه انجام آن می پردازیم:

 • نخستین اقدام برای ریست دستگاه، خاموش کردن ظرفشویی توسط دکمه روشن یا خاموش آن می‌باشد.
 • در مرحله بعد باید دوشاخه دستگاه را از پریز بکشید. چنانچه به پریز ظرفشویی دسترسی ندارید می‌توانید از طریق فیوز، برق محل نصب ظرفشویی را قطع کنید.
 • بعد از انجام اقدامات گفته شده به مدت 1 تا 15 دقیقه دستگاه را در حالت خاموش نگه دارید. البته در بعضی از مدل‌های ظرفشویی بوش مدت زمان خاموشی دستگاه تنها 5 دقیقه می‌باشد.
 • پس از این زمان مجددا دوشاخه ظرفشویی را به پریز برق متصل کنید.
 • در پایان دکمه پاور دستگاه را به مدت 30 ثانیه نگه دارید تا عملیات ریست دستگاه انجام شود.

همان‌طور که گفته شد در برخی از مدل‌های ظرفشویی بوش دکمه ریست طراحی نشده است. زیرا تنظیمات کارخانه‌ای در این مدل ظرفشویی‌ها روش دیگری را جهت ریست کردن دستگاه در نظر گرفته‌اند. در این مدل‌ها که بیشتر شامل انواع قدیمی ظرفشویی بوش هستند؛ سه دکمه استارت، کنسل و تخلیه عملیات ریست را انجام می‌دهند. به این صورت که با نگه داشتن همزمان این سه دکمه برای 3 ثانیه، دستگاه ریست خواهد شد.

ماشین ظرفشویی بوش

نکات ضروری برای نگهداری از ماشین ظرفشویی

برای افزایش طول عمر دستگاه  باید به دقت از آن مراقبت کنید. تمیز کردن دستگاه، تمیز کردن سبد، واشر، فیلتر، جرم‌گیری، کنترل نمک، سرویس و… از جمله مواردی هستند که باید برای نگهداری از دستگاه رعایت شوند.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از جاروبرقی بوش BOSCH | بررسی عملکرد قطعات آن

نظافت سطوح داخلی و بیرونی ماشین ظرفشویی

 • تمیز کردن داخل دستگاه از رشد قارچ ها و باکتری‌های درون آن جلوگیری می‌کند. این عمل که هر 6 ماه یک بار انجام می‌شود به این صورت است که بعد از خارج کردن ظروف، داخل ظرفشویی خود را با محلول آب و سرکه کاملا ضدعفونی کنید.
 • بدنه دستگاه نیز باید از هر گونه گرد و غبار پاک شود. که این کار به راحتی با یک دستمال نمدار انجام می‌شود.

تمیز کردن فیلتر

 • فیلتر دستگاه نقش موثری در عملکرد درست آن دارد. هر چند وقت یک بار فیلتر ظرفشویی را تمیز کرده و به دقت آن را چک کنید تا دچار آسیب یا سوراخ نشده باشد. در صورت بروز چنین مشکلاتی حتما نسبت به تعویض به موقع فیلتر اقدام کنید. برای تعویض فیلتر می‌توانید با تکنسین متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید.

لاستیک و واشر ماشین ظرفشویی

 • تمیز کردن لاستیک و واشر ظرفشویی نیز از رشد باکتری درون دستگاه جلوگیری می‌کند. علاوه بر این لازم است که هر چند وقت یک بار آن‌ها را بررسی کنید که دچار پارگی یا آسیب نشده باشند. چرا که در صورت معیوب بودن موجب آسیب دیدن ظرفشویی و ریختن آب درون آن به خارج می‌شوند.

 جدا کردن باقیمانده غذاها

 • برای عملکرد درست دستگاه حتما باقی مانده غذا را با یک تکه دستمال از ظرف‌ها جدا کنید.

جرم گیری ماشین ظرفشویی

 • بهترین روش جرم‌گیری ظرفشویی قرار دادن یک فنجان سرکه سفید روی سبدها و روشن کردن دستگاه بدون ظرف است. چنانچه این روش موثر نبود می‌توانید با تکنسین متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید.

نمک ماشین ظرفشویی

 • نمک ماشین ظرفشویی از ایجاد رسوب روی ظرف ها جلوگیری می‌کند. در صورت تمام شدن نمک، نشانگر دستگاه روشن شده و باید محفظه نمک را شارژ کنید.

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

 • بهترین راه برای از بین بردن بوی بد ظرفشویی استفاده از سرکه سفید در دستگاه است. به اندازه 200 سی سی سرکه سفید را درون ظرفی ریخته و بالای سبدها قرار دهید. سپس یک بار ظرفشویی را بدون ظرف روشن کرده و عملیات شستشو را انجام دهید.

رعایت چیدمان در ماشین ظرفشویی

 • برای افزایش کارایی دستگاه حتما به نحوه چیدمان ظروف داخل ظرفشویی توجه کرده و ظرف‌ها را در فواصل مناسب از هم قرار دهید. علاوه بر این حتما دقت کنید که ظرفشویی را بیش از ظرفیت آن پر نکنید.

سخن آخر

در مقاله نحوه ریست ماشین ظرفشویی بوش با مهم‌ترین قطعات ظرفشویی، نحوه ریست آن ، نکات ضروری جهت نگه داری از دستگاه آشنا شدیم. چنانچه در زمینه ریست کردن ظرفشویی خود دچار مشکل شدید می‌توانید با تکنسین متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید. در پایان از شما ممنونیم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

111111111111111111

31

نحوه ریست ماشین ظرفشویی بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات ضروری برای نگهداری از ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا