تعمیرات سرمایش گرمایش

نحوه سرویس پکیج دیواری | آموزش سرویس پکیج دیواری

قبل از اینکه پکیج شما دچار مشکل شود حتماً باید برای سرویس پکیج دیواری اقدام کنید. هر خانه ای به گرما احتیاج دارد تا نیازهای مختلف خود را رفع کند. آب گرم می تواند برای استحمام در فصول سرد، اهمیت زیادی داشته باشد. پکیج وسیله ای قدیمی و کاربردی است که در بیشتر منازل برای تأمین آب گرم و سیستم گرمایشی از آن استفاده می کنند. در صورتی که نمی خواهید در فصول سرد سال، دچار خرابی پکیج شوید، باید حداقل در سال دو بار پکیج دیواری خود را سرویس کنید. سرویس پکیج دیواری شامل مواردی مثل رسوب زدایی، هواگیری، بررسی لوله ها، بررسی دودکش و… می باشد.

چه زمانی باید پکیج دیواری را سرویس کنیم؟

البته بهتر است که سالی دو بار پکیج خود را سرویس کنید ولی اگر مشکل احتمالی برای پکیج ایجاد شده بود قبل از خرابی های بیشتر، آن را برطرف کنید. اگر از سرویس پکیج دیواری شما مدت زیادی گذشته است، توصیه می کنیم با یک تکنسین ماهر در این زمینه صحبت کرده و سرویس کامل پکیج دیواری را انجام بدهید. ولی اگر پکیج دیواری خود را به تازگی خریده اید،  توصیه می کنیم حداقل سالی یکبار و قبل از اینکه فصل سرما فرا برسد، پکیج دیواری را سرویس کنید. شما با این کار طول عمر پکیج خود را بالا خواهید برد و احتمال خرابی های بیشتر را در آن کاهش خواهید داد.

در صورتی که در عملکرد پکیج شما مشکلی ایجاد شده بود، سریعاً باید به کارشناس پکیج مراجعه کرده تا مشکل را برطرف کند. دقت داشته باشید که خرابی های پکیج می تواند در عملکرد آن اختلال ایجاد کند و ایمنی ساختمان شما را هم تهدید خواهد کرد.

انواع سرویس پکیج دیواری

معمولاً سرویس پکیج به دو شکل انجام خواهد شد که برای تان در مورد آن توضیح داده و تفاوت های آن را هم بیان خواهیم کرد.

  1. سرویس کامل پکیج دیواری
  2. سرویس دوره ای پکیج دیواری
حتما بخوانید:   سیستم سرمایشی مناسب (کولر یا پنکه)برای مناطق مختلف آب و هوایی

سرویس پکیج دیواری

۱- سرویس کامل پکیج دیواری

وقتی می خواهید قطعات پکیج را بررسی کنید و مشکل آن ها را هم برطرف کنید، در اصطلاح به آن سرویس کامل پکیج می گویند. سرویس کامل پکیج باعث افزایش طول عمر پکیج شما خواهد شد و قبل از خرابی های جدید پکیج، شما به طور کامل مشکل را رفع خواهید کرد.

۲- سرویس دوره ای پکیج دیواری

وقتی به شکل دوره ای پکیج دیواری خود را سرویس کنید به آن سرویس دوره ای می گوییم. معمولاً باید سالی دو بار پکیج دیواری، سرویس دوره ای شود. یکبار قبل از شروع فصل سرما و دیگری هم بعد از تمام شدن فصل سرما باید این سرویس را انجام بدهید.

در سرویس دوره ای باید تمام قطعات پکیج دیواری شما به شکل جزئی به وسیله تکنسین و یا توسط خود شما، بررسی شده و مشکلات احتمالی آن را هم رفع کنید.

در زمان سرویس پکیج دیواری به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

قبل از اینکه پکیج دیواری خود را سرویس کنید، اول باید به نکات مهمی توجه کنید که به آن اشاره خواهیم کرد:

  • اولین نکته قبل از اینکه اقدام به سرویس پکیج کنید این است که باید پکیج را از برق در آورید زیرا با این کار خطر برق گرفتگی از بین خواهد رفت.
  • بعد از اینکه برق پکیج را قطع کردید، شیر گاز را هم ببندید تا گاز به داخل ساختمان نشت نکند.
  • نکته دیگری که قبل از سرویس پکیج باید انجام بدهید، خارج کردن آب های داخل پکیج می باشد. برای این کار کافی است شما شیر آبگرم ظرفشویی و حمام را باز کنید.

بعد از اینکه این مراحل را انجام دادید و نکات ایمنی را هم به طور کامل رعایت کردید، حالا می توانید سرویس پکیج را شروع کنید. توصیه می کنیم اگر خودتان در این زمینه مهارت ندارید، حتماً برای سرویس پکیج دیواری به شخص ماهر مراجعه کنید. دقت داشته باشید که افراد ماهر در این کار حرفه ای بوده و نیازی هم نیست که شما نکته ای را به آنها یادآوری کنید.

مراحل مهم سرویس پکیج دیواری

همانطور که گفتیم سرویس پکیج های دیواری باعث افزایش طول عمر پکیج دیواری شما خواهد شد. فرقی ندارد که پکیج شما چه برندی داشته باشد، فقط باید سرویس آن صحیح و اصولی انجام گیرد. آموزش سرویس پکیج می تواند در این زمینه به شما کمک بسزایی بکند تا بدون نیاز به کمک تعمیرکار، آن را انجام دهید.

در اولین قدم باید پوسته پکیج دیواری را خارج کنید.

اولین قدمی که برای سرویس پکیج دیواری باید انجام دهید، این است که پوسته پکیج دیواری را خارج کنید. بعد از اینکه پوسته را جدا کردید به مخزن پکیج و همچنین لوله هایی که از مخزن عبور می کند، دسترسی پیدا می کنید. ابتدا لوله ها را چک کنید و بررسی کنید آیا به رسوب زدایی نیاز دارند یا خیر؟

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده اصولی و درست از پنکه | افزایش عمر مفید پنکه

برای اینکه بررسی کنید و ببینید آیا لوله ها به رسوب زدایی نیاز دارند یا خیر، باید لوله های خروجی آب گرم را خارج کنید و داخل آن آب اسید ریخته سپس بعد از گذشتن چند دقیقه، باید آب اسید را از آن خارج کنید. اگر متوجه شدید که با آب اسید، رسوب هم از داخل لوله پکیج بیرون می‌آید، معلوم می‌شود که پکیج را باید رسوب زدایی کنید. بعد از این که رسوب زدایی پکیج را انجام دادید باید لوله های آن را هم خوب شستشو دهید تا اسید کاملاً از لوله ها خارج شود. توصیه می کنیم اسید شویی لوله های پکیج را کاملاً جدی بگیرید، زیرا اگر اسید در لوله ها بماند، باعث سوراخ شدن لوله های پکیج می شود.

در قدم دوم برد پکیج را بررسی کنید.

حالا باید برد پکیج را کاملاً بررسی کرده و مطمئن شوید که عاملی مثل گرد و خاک از عملکرد درست پکیج دیواری، جلوگیری نکند. برای اینکه گرد و خاک را از پکیج پاک کنید می توانید به وسیله یک پمپ باد یا سشوار این کار را انجام بدهید. ولی دقت داشته باشید در هنگام انجام کار، به برد پکیج آسیبی نرسد زیرا برد الکتریکی پکیج دیواری، بسیار حساس می باشد.

بررسی دودکش قدم سوم

حالا باید دودکش پکیج دیواری خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که صد در صد در راه دودکش پکیج چیزی وجود ندارد. اگر چیزی در لوله دودکش باشد، باعث می شود گاز دی اکسید کربن به ساختمان برگردد و این می تواند بسیار خطرناک و گاهی کشنده باشد.

برای اینکه از عدم مسدود بودن دودکش مطمئن شوید، راه های زیادی وجود دارد مثلاً می توان از پشت بام یک سنگ کوچک را در داخل دودکش پکیج انداخت، تا از باز بودن مسیر اطمینان پیدا کنید. اگر شما صدای برخورد سنگ را به پکیج دیواری شنیدید، معلوم می شود که دودکش سالم بوده و مسدود نیست. در غیر این صورت احتمالاً دودکش پکیج دیواری شما مسدود شده است و باید برای رفع مسدودی اقدام کنید.

در قدم چهارم باید مشعل پکیج دیواری را تمیز کنید.

برای اینکه مشعل پکیج دیواری خود را تمیز کنید، می توانید از دمنده یا پمپ باد کمک بگیرید تا آشغال ها و گرد و خاک را که در روی سوراخ هستند، خارج کنید. اگر به دمنده دسترسی ندارید می توانید از جاروبرقی هم جهت تمیز کردن مشعل کمک بگیرید.

سرویس کردن پمپ پکیج قدم پنجم

یکی دیگر از موارد مهم که در هنگام سرویس پکیج دیواری باید انجام دهید، سرویس پمپ پکیج می باشد. برای اینکه عملکرد پمپ پکیج دیواری را بررسی کنید و از صحت آن اطمینان پیدا کنید، باید پمپ را باز کرده و پره های آن را هم کاملاً تمیز کنید. بعد از این کار بهتر است کمی مایع ظرفشویی در روی پرده های روتور ریخته و آن را در جای خود به درستی ببندید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از بخاری و هیتر برقی | مهمترین نکات ایمنی استفاده از بخاری برقی

بررسی عملکرد جرقه زن قدم ششم

اگر جرقه زن پکیج عمل نکند، پکیج شما روشن نمی شود. پس باید از صحت و درستی کارکرد جرقه زن اطمینان پیدا کنید تا پکیج شما هم عملکرد خوبی داشته باشد. برای اینکه جرقه زن را تمیز کنید می توانید از یک سمباده استفاده کنید. سمباده را به آرامی در روی الکترود جرقه زن کشیده و چند بار این کار را تکرار کنید. سپس به وسیله یک پارچه خیس جرقه زن را تمیز کنید.

بررسی قطعات دیگر پکیج دیواری قدم هفتم

حالا نوبت آن رسیده که قطعاتی مانند لوله ها، واشرها و… را بررسی کنید و از سلامت و کارکرد صحیح آنها اطمینان پیدا کنید. اگر ترک خوردگی و یا پوسیدگی در آن مشاهده کردید اقدامات لازم را برای تعویض و یا تعمیر آنها انجام دهید.

وصل کردن سیم برق، لوله های آب و گاز قدم هشتم

تا اینجا تقریبا ۹۰ درصد سرویس پکیج دیواری انجام گرفته است، حالا باید سیم برق و لوله های آب و گاز را وصل کنید. در هنگامی که این کار را انجام می دهید، توجه کنید و ببینید آیا لوله های آب و گاز نشتی نداشته باشند.

تنظیم فشار قدم نهم

بعد از انجام مراحل گفته شده باید فشار آب و فشار گاز را کاملاً متناسب با محیط تنظیم کنید.

هواگیری پکیج قدم دهم

مهمترین مرحله در هنگام سرویس پکیج دیواری، هواگیری پکیج است. هواگیری پکیج را به این شکل می توانید انجام بدهید:

ابتدا باید آب ورودی را باز کرده و بگذارید آب کاملاً به داخل رادیاتور ها وارد شود. بعد از آن، دریچه خروجی آخرین شوفاژ خود را باز کنید و بگذارید آب از آن کاملاً خارج شود. برای اینکه محیط خیس نشود می توانید یک تشت هم در زیر رادیاتور بگذارید. بعد از خارج شدن هوای داخل پکیج، دریچه رادیاتور را هم ببندید. اگر نتوانستید مراحل سرویس پکیج دیواری را درست انجام دهید، بهتر است ریسک نکرده و به شخص ماهر مراجعه کنید تا بدون بروز مشکل، پکیج شما را سرویس کند.

سرویس پکیج دیواری

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد روش سرویس پکیج دیواری را به شما آموزش دادیم تا با رعایت نکات مهم و ایمنی بتوانید پکیج دیواری خود را سرویس کنید، ولی دقت داشته باشید ممکن است انجام سرویس پکیج به وسیله یک شخص ناآگاه باعث ایجاد خسارت های مالی و گاهی هم جانی برای شما شود. اگر توانایی انجام سرویس پکیج دیواری را ندارید، بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

31

نحوه سرویس پکیج دیواری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش سرویس پکیج دیواری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x