خدمات نظافتی

روش درمان کک در گربه | نشانه وجود کک روی گربه

روش های درمان کک در گربه | نشانه وجود کک در گربه، درمان کک گربه

کک حشره‌ای خونخوار و بدون بال است، که رنگ آن قهوه ای می باشد. از جمله انگل های خارجی گربه و سگ به شمار می آید. کک سگ و گربه از جمله دغدغه های افرادی می‌باشد که حیوانات خانگی دارند. کک روی گربه به سادگی از راه حیوان های دیگری که به منزل رفت و آمد دارند، به وجود خواهد آمد. چنانچه کک گربه کنترل نشود، احتمال دارد، که برای حیوان شما مشکلات زیاد و جدی به وجود آید. با اینکه که روی سطوح دیگر و بدن انسان امکان زنده ماندن کک سخت است، اما لارو های آن محیط خانه را در مدت کوتاهی آلوده خواهند کرد.

کک گربه

کک‌ها دارای گونه های زیادی هستند، ولی طبق تحقیقاتی که انجام شده است، شایع‌ترین ککی که روی گربه‌ها به وجود می‌آید، کک کتنوسفالیدس است. کک قادر است، که نیم متر بپرد و روی میزبان فرود آید. وقتی روی بدن میزبان فرود می آید، از او تغذیه کرده و لابلای موهای میزبان تخم خواهد گذاشت. تخم ها از بدن حیوان روی مبلمان و فرش و دیگر جاهایی که گربه عبور و مرور می کند، می‌ریزد. این تخم ها تبدیل به کک‌های دیگری شده و این چرخه ادامه پیدا خواهد کرد. کک گربه قادر است که انسان را گاز بگیرد. امروزه محصولاتی برای مبارزه با کک و شپش اختراع شده است و این مشکلات کمتر به وجود می آید.

علامت وجود داشتن کک در گربه

  • ایجاد خارش در گوش و سر
  •  لیسیدن بدن مخصوصاً لابلای پا ها
  •  گاز گرفتن یا جویدن خود
  • ریزش مو در قسمت های مختلف به خصوص در بالای بدن
  • قرمزی پوست
  •  پسماند هایی به رنگ سیاه بر روی پوست گربه

پسماند های سیاه رنگی که بر روی پوست گربه دیده می‌شود همان مدفوع کک می باشد. در صورتی که بخواهید به صورت دقیق تشخیص دهید، این پسماندها در صورت مرطوب شدن قرمز رنگ خواهند شد و دلیل آن خون خشک شده می باشد.

برای اینکه از وجود کک روی گربه اطمینان حاصل کنید، می توانید با استفاده از شانه ضد کک موهای گربه خود را شانه زده و ببینید، که کک بیرون می آید یا خیر. برخی از دامپزشکان حیوان را می غلتانند و سشوار می زنند، تا ببینند که از لا به لای موی آنها کک بیرون می آید یا خیر. همچنین کک موجب خارش شده و گربه مدام پوست خود را می‌خارند.

حتما بخوانید:   روش‌های تمیز کردن طبیعی دستشویی و حمام

کک گربه

درمان کک گربه

برای اینکه بتوانید کک روی گربه را درمان کنید، می‌توانید از راهکارهای طبیعی و موثر استفاده کنید. این راهکارها زیاد می‌باشند، از اسپری خانگی گرفته تا سدر و لیمو.

استفاده از سدر برای درمان کک گربه

از جمله مواد طبیعی برای درمان کک استفاده از تراشه های صدر می باشد. چون کک بوی کک را دوست ندارد، برای درمان آن مناسب است. احتمال دارد گربه نیز از بوی آن خوشش نیاید. در اطراف محیط استراحت گربه می توانید از  سدر استفاده کنید. در برخی مواقع افراد از روغن غیر سمی سدر نیز استفاده می کنند. کمی از آن را بر روی پوست موز می ریزند و موجب دور شدن حشرات می گردند.

اسید لیمو برای درمان کک گربه

اسید سیتریکی که در آبلیمو وجود دارد، برای نابود کردن کک گربه مناسب است. وقتی چند تکه از لیمو را می‌جوشانید و آب آن را می‌گیرید، باید آن را روی پوست گربه اسپری نمایید. توجه داشته باشید، که نزدیک چشم گربه آن را اسپری نکنید. تا از بین رفتن کامل کک ها این کار را تکرار نمایید. چنانچه گربه شما از آب خوشش نمی آید، شانه ای را به آبلیمو آغشته کرده و کک ها را به این ترتیب از بین ببرید. برای اینکه در وسایل گربه تخم کک باقی نماند، مایع ظرفشویی را با آبلیمو مخلوط نموده و همه وسایل گربه را با استفاده از آن شستشو دهید، با این کار در صورتی که تخمی باقی مانده باشد، به صورت کامل از بین خواهند رفت.

کک گربه

درمان کک گربه با زیره

یکی از راهکارهای آسان برای درمان کک گربه استفاده کردن از ادویه جات می‌باشد. برای این کار می‌توانید از روغن اورگانو استفاده نمایید. این روغن به علت اینکه کارواکرول دارد، کک گربه را به صورت کامل از بین خواهد برد. برای استفاده از این روش به مقدار یک قاشق چای خوری از این روغن را با سه قاشق روغن زیتون ترکیب نمایید و به قسمت‌های مختلف بدن گربه مثل دم، گوش، گردن و شکم آن بمالید. کک‌ها اهمیتی به رزماری نخواهند داد، پس مقدار کمی از آن را پودر نموده و در قسمت هایی که گربه عبور و مرور می‌کند، بپاشید. در صورتی که گربه اجازه مالیدن این مواد را به بدنش نمی دهد، کمتر از یک قاشق چای خوری زیره سبز را به غذایش اضافه نمایید. این ماده موجب می‌شود، که بدن برای کک گربه ناخوشایند شده و نسبت به سیر که برای گربه خطرناک می‌باشد، راهکار مناسب تری است. در صورتی که این مواد را در دسترس نداشتید، نمک نیز می تواند تاثیر داشته باشد. چون مقدار آب بدن را کم کرده و کک گربه از بین خواهد رفت. این ماده تخم کک هایی که بر روی فرش باقی می مانند را نیز می تواند از بین ببرد.

حتما بخوانید:   ترفندهایی برای از بین بردن لکه‌های لباس|شستشوی صحیح لباس در لباسشویی

سرکه سیب برای درمان کک گربه

از دیگر مواد طبیعی که برای گربه ناخوشایند است، سرکه سیب می باشد. سرکه سیب قادر نخواهد بود که تخمک ها را از بین ببرد، ولی آنها ها را فراری می‌دهد و به این طریق به افراد کمک می کند، که با کک گربه مبارزه کنند. سرکه سیب و آب را به نسبت ۲ به ۱ مخلوط نموده و بر روی گربه خود اسپری نمایید. چون کک گربه سمج است، این کار را باید چند بار انجام دهید، تا به صورت کامل کک گربه درمان شود. همچنین باید تمام سطح مبلمان و سطح خانه را جارو بکشید و تمام ظروف و وسایل گربه را داخل آب داغ شستشو داده و ضدعفونی نمایید و مراقبت از گربه خود را بیشتر کنید، تا به جاهایی که به کک آلوده است، نرود.

مایع ظرفشویی برای درمان کک گربه

شوینده های ملایم مثل مایع ظرفشویی به درمان کک کمک خواهند کرد. مایع ظرفشویی گربه را در چند دقیقه تجزیه می کند و آنها را از بین می‌برد. وقتی در آب قرار می دهید، کمی آب و مایع ظرفشویی را به بدنش اسپری نمایید و بدن آن را با دقت شستشو دهید. برای اینکه کک گربه را با مایع ظرفشویی از بین ببرید، باید آب گرم و مایع ظرفشویی مخلوط نموده و زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید و ککی که از بدن گربه یافت می شود را درون آن قرار دهید.

استفاده از اسطوخودوس برای درمان کک گربه

اسطوخودوس ماده قوی و آرام بخش می باشد، که برای نابود کردن کک گربه مورد استفاده قرار می گیرد. در تحقیقاتی که انجام شده است، اسطوخودوس مثل پاک کننده های تجاری می تواند کک گربه را از بین ببرد. برای اینکه در خانه از اسطوخودوس استفاده کنید، باید اسطوخودوس تازه را از شب گذشته بخیسانید و روی بدن گربه آب باقیمانده را اسپری نمایید. لازم به شستشوی گربه نیست.

حتما بخوانید:   نحوه تمیز کردن و ضدعفونی کردن لوازم آرایشی

چای بابونه برای نابود نمودن کک گربه

همچنین برای اینکه کک گربه را از بین ببرید و گربه را آرام کنید، می توانید از چای بابونه نیز استفاده کنید. این چای را دم کنید و وقتی خنک شد، روی بدن گربه اسپری نمایید. این راهکار را تا رسیدن به نتیجه مطلوب باید تکرار کنید.

کک گربه

جلوگیری از کک گربه

برای اینکه کک گربه را کاهش دهید و از آن جلوگیری کنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید. به صورت کلی سعی نمایید، که گربه با حیواناتی که از سلامت آنها اطمینان ندارید، ارتباط فیزیکی به هیچ عنوان نداشته باشد. چون بیشتر کک گربه از طریق تماس با حیوانات دیگر اتفاق می افتد. گربه نباید در اطراف نخاله های ساخت و ساز بگردد و همیشه باید گربه خود را دور از پسماند ساختمانی نگه دارید. بهتر است، که گربه ها از چمنزار های بلند دور نگه داشته شوند. همچنین وقتی که می‌خواهید گربه خود را اصلاح کنید، به آرایشگاهی مراجعه نمایید، که بهداشت را به صورت کامل رعایت می‌کند و از ضدعفونی بودن ابزار و وسایل آرایشگری او اطمینان حاصل کنید. همچنین می توانید برای اینکه خیالتان راحت باشد، ابزار شخصی را به آرایشگاه ببرید. وقتی که از محل های گفته شده مثل مزارع، کنار حیوانات دیگر، آرایشگاه و… بر می گردید، به وسیله شانه مخصوص و یا تکان دادن موی گربه کک احتمالی را از او دور کنید.

سخن تکمیلی

افرادی که حیوانات خانگی نگهداری می کنند، همیشه نگران کک روی بدن آنها هستند. افرادی که گربه دارند باید به صورت مرتب گربه خود را از نظر داشتن کک مورد بررسی قرار دهند. کک چون از خون تغذیه می کند، بدن گربه را گاز خواهد گرفت و این گزیدگی موجب قرمزی، التهاب و زخم در بدن گربه خواهد شد. اگر به این موارد بی اهمیت باشید، امکان دارد، که حیوان شما با بیماری های گوناگونی مانند عفونت روبه‌رو شود. همچنین سوزش و خارش شدید از دیگر مشکلات کک گربه است. در برخی موارد امکان دارد، که موی بدن گربه به صورت سکه ای ریزش داشته باشد. همچنین دیگر موارد بیماری زا مثل انگل روده را به حیوان شما منتقل خواهد کرد. بنابراین حتماً باید کک گربه را کنترل کرده و از بین ببرید. در غیر این صورت گربه کم خون نیز خواهد شد.

00000000000999999

31

 

روش های درمان کک در گربه | نشانه وجود کک گربه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهای خانگی برای از بین بردن کک گربه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا