ایرانگردی

امامزاده ابراهیم شفت ، دهکده رنگی گیلان زمین

امامزاده ابراهیم در کجا قرار دارد ؟ بخش های دیدنی امامزاده ابراهیم

اگه به گیلان سفر داشته اید و می خواهید سفری متفاوت داشته باشید ،روستای امام زاده ابراهیم را به شما پیشنهاد میکنم .این روستا در شهرستان شفت توابع فومن قرار دارد که حال و هوای دلنشینی دارد قبل از اینکه به این روستای زیبا برسید علاقه مند به جاده های جنگلی و پیچ در پیچ و هوای ییلاقی این روستا خواهید شد .وقتی به دل این روستای زیبا برسید میتوانید با اجاره سوییت در آرامش شب را در آنجا سپری کنید و شب های زنده ای که توسط مردم شب زنده دار روستا رقم می خورد را ببینید. مسافران از نقاط مختلف کشور به این منطقه سفر میکنند و یکی از چیزهایی که این مسافران را به این منطقه می کشاند زیبایی طلوع خورشید که از لابه لای درختان جنگل و کوه ها دیده می شود است.

امامزاده ابراهیم

چرا مسافران روستای امام زاده ابراهیم راه انتخاب میکنن

امام زاده ابراهیم نامی روستایی کوچکی است با خانه های رنگارنگ چوبی که میتواند حس و حال خوبی را در شما ایجاد کند. حس و حال این روستا را در کمتر روستایی خواهید یافت مردمان این روستا شب زنده دار هستند ، طبیعت این روستا زبانزد خاص و عام است. با سفر به این روستا با جنگل و رودخانه و آبشار زیبا میتوانید خاطره خوشی را برای خود رقم بزنید ، بدون شک بدون در نظر داشتن موارد خوب دیگر این دهکده همین چند مورد میتواند بزرگترین دلیل برای جذب مسافران به این منطقه باشد.

در مسیر روستای امامزاده ابراهیم چه خواهید دید

برای رسیدن به این روستای زیبا نباید عجله کنید .مسیر این روستا بخاطر جذابیت بالای که داراست می تواند ساعت ها شما را در مسیر سرگرم کند. برای یافتن این روستا از شهر شفت به سمت جنوب می روید و زمانی که تابلو چوبر را مشاهده کردید مسیر پیچ در پیچی روبروی خود خواهید داشت . با تماشای رودخانه و جنگل ، خانه های روستایی ، جلگه های زیبا و کوهپایه های جنگلی در کنار جاده زیبا برای شما دلنشین و پر از احساس آرامش خواهد بود. حداقل کسی خوش شانس خواهد بود این جاده زیبا را با مه ببیند. با این همه توصیف زیبا تا ابد درخاطرتان این روستا خواهد ماند. اگر وقت زیادی داشتید قبل از رسیدن به  روستای امام زاده ابراهیم میتوانید روستاهای زیبا ی دیگر را در برنامه سفر خود قرار دهید . پس از مدتی از رانندگی در این جاده به امام زاده اسحاق خواهید رسید .پس از 20 کیلومتر روستای امام زاده ابراهیم را مشاهده خواهید کرد به سادگی از این جاده زیبا و خوش و آب هوا نگذرید .

حتما بخوانید:   مشاور املاک زمین ویلا در پلور | خرید فروش زمین گل زرد پلور ۰۹۱۲۳۷۶۶۸۳۲

 امام زاده ابراهیم نگین رنگین در شفت گیلان

پس از آن همه زیبایی به روستا می رسید ، این روستا بخاطر وجود مکان مقدسی که در آن وجود دارد شکل یافته است ، این روستا بیشتر به شاهزاده ابراهیم معروف است و اکثریت مردم این روستا را با نام شهرک چوبی امامزاده ابراهیم میشناسند . امام زاده ابراهیم روستای سرسبز ییلاقی که در 23 کیلومتری جنوب شهر شفت و 57 کیلومتری شهر رشت و در شمال روستای طالقان و در شرق به روستای امام زاده هاشم و از غرب به روستای سیاهمزگی همجوار است .

این روستا کوهستانی  در همان بافت قدیمی و سنتی حفظ شده با دیدن خانه های چوبی رنگارنگ این روستا رنگین کمان را بیاد خواهید آورد .بخاطر همین سازه های  چوبی  رنگارنگ این روستا را شهرک چوبی امامزاده ابراهیم می خوانند . با عبور از این روستا خیابان های سنگ فرش شده اش را خواهید دید و مهمان سراهای چوبی شبی زیبا را برایتان رقم خواهد زد .این روستا یک بازار سنتی زیبا دارد که محیط جذابی را برای گردشگران به همراه خواهد داشت .جذابیت این روستا به حدی زیباست که هم از کل شهرهای ایران و هم جهان به ویژه حوزه آسیای میانه و قفقاز به این روستا سفر میکنند .

جمعیت این روستا در فصل زمستان به علت سرمای زیاد و منطقه کوهستانی به 80 خانوار میرسد و در فصل گرما به 500 خانوار خواهد رسید . زبان اصلی این روستا تالشی و فقط 5 درصد مردم این روستا به زبان گیلکی صحبت می کنند.

 دیدنی های امام زاده ابراهیم

از ابتدای ورود به این روستای سرسبز خانه هایی چوبی و نوع خانه سازی و معماری این روستا توجه شما را به خود جلب می کند . این خانه ها چهار و پنج و اکثرا شش طبقه که از چوب راش و  سقف شیروانی هستند ساخته شده اند . هر طبقه این ساختمانهای چوبی چند اتاقک دارد و نحوه جدا سازی این اتاقک ها با پارچه  و پرده انجام می گیرد ، بله پارچه و پرده نقش دیوار هر اتاقک را دارند و بیشتر جذابیت سفر به این روستای زیبا به این دلیل است که  خانه های چوبی این روستا در و پنجره ندارند و به شکلی معماری شده اند که از هر طرف باز است و با پارچه و پرده بسته می شوند ،انگار کسی با کسی غریبه نیست .

مردم این روستا همگی با یکدیگر صمیمی هستند و ترجیح می دهند دیواری میانشان نباشد . باز بودن در و پنجره این ساختمان ها برای مسافران جذابیت خاصی راه به همراه دارد و البته راه رفتن روی خانه های چوبی و صدای دلنشین راه رفتن روی چوب حس خوبی را به شما القا میکند .

حتما بخوانید:   همه چیز درباره دشت شیمبار خوزستان

اهالی این روستا با ظرافت تلاش کرده اند نقش نگاری رنگارنگ را به این روستای چوبی بدهند .تمام سعی و تلاش مردم این روستا لذت بردن از زیبایی طبیعی است .در این روستا ویلا سازی نشده و همه ساختمانهای این روستا به سبک قدیمی هستند .رنگ های زیبایی که در این روستا به کار گرفته شده ، گلدانهایی که از ایوان خانه ها آویزان شده ، پرده های رنگارنگ و چوبهای رنگی رنگی و چراغ های رنگارنگ به این روستا حس و حال زنده را میدهد و ساعتها شما را محو تماشای خود میکند .

روستای امام زاده ابراهیم

امامزاده ابراهیم نام روستایی است که در کنار امام زاده است .امام زاده ابراهیم از نوادگان موسی کاظم است که یکی از معروف ترین روستاهای گیلان بشمار میرود . گنبد زرد رنگ این امامزاده از دور دست ها نمایان است .مردم این روستا برای این امامزاده احترامی خاصی قائل هستند تا حدی که کسی جرات دزدی از این شهرک چوبی را ندارد . شاید این باور مردم گیلان است که امام زاده ابراهیم را ابوالفضل گیلان میداند .

دکتر ستوده در نوشته های کتاب های تاریخی خود می نویسد .از گذشته این امامزاده چیزی زیادی در دست نیست اما در دهن به دهن مردم گیلان مشهور است این امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم هستند که  پناه به این منطقه آوردند و در این منطقه مدفون شده اند .

جاذبه های امامزاده ابراهیم

این جاذبه ها مربوط به این امام زاده هستند و مورد بازدید زیادی قرار می گیرد ، چند مورد از این جاذبه ها را با هم مرور خواهیم کرد.

  • قتلگاه : قتلگاه در فاصله 300 متری جنوب حرم قرار دارد و مردم آنجا معتقدند امامزاده ابراهیم در آنجا به شهادت رسیده است.
  • چل چشمه : مردم این روستا میگویند که وقتی امامزاده ابراهیم سم به بدنش اثر کرده از آب چند چشمه که در قسمت شرقی حرم است نوشیده و به چهل چشمه معروف است و خاصیت شفا بخشی دارد .
  • چشمه میدان : پیکر امامزاده را در وسط میدان با آب این چشمه غسل داده اند این آب شیرین و خنک قابل نوشیدن است روایت وجود دارد که آب این چشمه دوره ای خشک شده بود اما با معجزه  این امامزاده حیاط گرفته است
  • مقبره بابا رکاب :این پیرمرد  خدمتکار امامزاده در 5 کیلومتری نرسیده به روستا دفن است که به بابا رکاب معروف است
  • مقبره پیرزن ملعون :در فاصله 1.5 کیلومتری مقبره محل دفن پیرزن است که به امامزاده سم خورانده بود و مورد لعنت همه زواران است .

 رودخانه و آبشار امامزاده ابراهیم

زیبایی های این روستا خیلی بسیارند در قسمت شرقی این روستا رودخانه ای زیبا به چشم می خورد . این رودخانه از چشمه های ارتفاعات بالای کوها سرچشمه می گیرد و به دو قسمت تقسیم می شود کافیست 500 متر  به سمت بالای آبشار خروشان بروید و پای خود را داخل این آبهای خروشان خنک کنید میتوانید روی پل بایستید و از این منظره زیبا با صدای خروشان این رودخانه لذت ببرید .

حتما بخوانید:   معرفی کامل لاهیجان ، مناطق دیدنی لاهیجان
امامزاده ابراهیم

بازار سنتی امامزاده

بازار این روستا زیبایی خاصی دارد که مسافران را به سمت خود میکشاند. در این بازار همه چیز برای فروش است  مردم این روستا پنیر و ماست محلی هم برای فروش دارند . از مهر و جانماز گرفته تا بدلیجات و زیورآلات ریز و درشت و انواع اسباب بازی ، صنایع دستی ، قاب عکس و سوغات های خوشمزه و کلوچه های محلی و سوهان پزی همه همه را مردمان این روستا تهیه میکند تا مسافران دست خالی بر نگردند .

شب نشینی در امام زاده ابراهیم

کافیست یک شب را در این روستا سپری کنید تا معنی شب زنده داری را با چشمان خود ببینید . این روستا همیشه بیدار است بخصوص حال هوای آخر هفته ها ، مسافران زیادی به این روستا سفر می کنند و تا صبح با خوردن چای در تراس خانه ها شاهد منظره زیبایی از این روستا خواهند بود پیشنهاد می کنیم که حتما شبی را در این روستا بمانید و این زیبایی را از دست ندهید و با چشمان خود معنی شب زنده داری را بنگرید .

اگر اهل غذاهای محلی هستید در این روستا به شما  خوش می گذرد .این روستا داری رستورانهای کوچک و بزرگی است  که غذا های محلی زیادی برای پذیرایی شما محیا کرده اند که با میل کردن یک پرس واویشکا طمع سفرتان جذاب تر می شود . این روستا مکان خوبی برای عکاسی است سوییتی را اجاره کنید که به همه جا دید داشته باشید تا بتوانید از این سفر رویایی لذت بیشتری ببرید خانه های  رنگ رنگی این روستا و آبشار های زیبا که از دل جنگل های کوهستانی این روستا سرازیر می شود منظره زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد.

سخن آخر

امامزاده ابراهیم یکی از زیباترین مناطقی است که میتواند تجربه خوبی را برای شما رقم بزند ، پیشنهاد میکنم که اگر اهل سفر هستید حتما این منطقه را فراموش نکنید ، در گیلان مناطق دیدنی زیادی وجود دارد که میتوانید به آن ها بروید اما امامزاده ابراهیم بعنوان یکی از بهترین های این استان همیشه میتواند اولین گزینه انتخاب شما باشد ، نظرات خودتون را در رابطه با این مقاله از مجله ایران گردی ایبک با ما در میان بگذارید تا در پیش برد این مقالات ما را یاری کرده باشید.

امامزاده ابراهیم

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای درباره امامزاده ابراهیم و مناطق دیدنی آن

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا