خدمات پرستاری و مراقبتی

اصول مهم برای نگهداری از سالمندان | آشنایی با غذاهای پیر کننده

برای نگهداری از سالمندان باید به نکات مهمی توجه کرد که یکی از آنها تغذیه صحیح سالمند است. غذاهای زیادی پیر کننده بوده که آشنا شدن با آنها می تواند روند پیری را در سالمندان کُند نماید. البته احساس خوب و عملکرد بدن از نظر جسمی، به سن افراد بستگی دارد. آیا شما می دانید که ممکن است بدنتان نشانه‌های پیری را داشته باشد ولی با شمع های فوت شده در کیک تولد هماهنگ نباشد؟

همه ما با سن تقویمی آشنا هستیم ولی سن بیولوژیکی کمی با آن فرق می کند. سن بیولوژیکی فرد را سبک زندگی مثل رژیم غذایی، خطرات زیست محیطی، در معرض آفتاب بودن و یا سیگار کشیدن نشان می دهد. گاهی ممکن است شما از سن تقویمی خود جوان تر به نظر برسید و این یعنی شما توانستید روند پیری را به راحتی کنترل کنید. با ورزش کردن، ترک عادت های نادرست مثل سیگار کشیدن، و غذای درست خوردن می توانید روند سرعت پیری را در خود کاهش دهید. همانطور که بعضی از مواد غذایی باعث کند شدن روند پیری می‌شوند، بعضی از غذاها هم ممکن است فرد را زودتر پیر کنند. این مورد اهمیت زیادی دارد زیرا معمولاً افراد از راه های مختلفی استفاده می کنند بدون اینکه در مورد آن آگاهی داشته و بدانند که آیا جزو دسته غذایی های پیر کننده می باشند و یا خیر؟ دقت داشته باشید آشنایی با غذاهای پیر کننده اهمیت زیادی دارد.

غذاهای پیر کننده کدامند؟

همانطور که گفتیم بعضی از غذاها می توانند روند پیری را سریعتر کنند این غذا ها عبارتند از:

 • گوشت فرآوری شده
 • چربی ها
 • محصولات مبتنی بر گندم
 • روغن های گیاهی
 • کلوچه، شیرینی و کیک
 • غذاهای شور
 • نوشیدنی الکلی
 • نوشیدنی انرژی زا

سالمندان

۱- گوشت فرآوری شده

گوشت فرآوری شده شامل گوشت هایی می باشد که دارای مواد نگهدارنده بوده و جزو غذاهای پیر کننده محسوب می شوند برای اینکه گوشت دارای ماندگاری بالایی شود به آن ترکیبات نیترات دار می‌زنند که بسیار سرطان‌زا هستند. گوشت هایی که دارای مواد نگهدارنده هستند سالم نبوده و باید از خوردن آنها دوری کنید. بیشترین مواد نگهدارنده باعث می شود رادیکال های آزاد شده، تشکیل شود و به DNA افراد آسیب بزند و همچنین روند پیری را در شخص تسریع کند. علاوه بر این بیشتر گوشت های فرآوری شده، دودی هم می شوند که این کار باعث می شود ترکیبات سرطان‌زا در آن افزایش پیدا کند.

حتما بخوانید:   روش های مناسب جهت ضدعفونی پستانک و شیشه شیر کودک

۲- چربی ها

چربی های ترانس جزو بدترین چربی ها بوده که برای سلامتی افراد مضر است و به شکل مصنوعی و طبیعی وجود دارد. به طور طبیعی چربی های ترانس در مواد غذایی موجود هستند و چربی هایی می باشند که از فرآورده های حیوانی درست شدند مثل شیر و استیک.

چربی های ترانس مصنوعی به نام اسیدهای چرب ترانس هم شناخته می‌شود که با تبدیل کردن روغن گیاهی به مواد جامد ساخته می شود. روغن های هیدروژن یک منبع کامل از اسیدهای چرب ترانس است. چربی های ترانس باعث می شوند سطح کلسترول بد فرد افزایش پیدا کند و کلسترول خوب شخص هم کاهش پیدا کند. این چربی های ترانس باعث می شوند خطر بیماری های سکته مغزی، سکته قلبی و دیابت نوع ۲ در افراد افزایش پیدا کند.

غذاهایی که دارای چربی ترانس می باشند عبارتند از:

 • غذا های صنعتی که در کارخانه تولید می شوند.
 • غذاهایی که سرخ شده است مثل دونات، کلوچه و کیک
 • مواد مصنوعی و مارگارین

نکته مهم:  اگر بر روی برچسب های مواد غذایی دقت کنید مقدار چربی ترانس را در روی آنها می بینید. حتی اگر چربی ترانس آن  نیم گرم هم باشد، باز هم می تواند مضر باشد.

۳- محصولات مبتنی بر گندم

محصولاتی که بر گندم مبتنی هستند می توانند روند پیری را در افراد تسریع بخشند. ولی اشتباه نکنید گندمی که مردم در قدیم می خوردند با این گندم که می گوییم، تفاوت زیادی دارد. این گندم مفید نبوده مخصوصاً اگر در هضم پروتئین و گلوتن مشکل داشته باشید. تحولاتی که در غلات انجام می شود، هضم آن را برای بسیاری از افراد دشوار می کند. بعضی از افراد تحمل گلوتن و اثرات منفی آن را نداشته و به سلامتی آنها لطمه وارد می شود. علاوه بر آن گندم دارای مقدار زیادی کربوهیدرات و آمیلوپکتین می باشد که در غذاهای دیگر نیست. این کربوهیدرات باعث بالا رفتن قند خون شده و سرعت پیری را هم تسریع می کند.

۴-روغن های گیاهی

از روغن های زیتون، آووکادو و نارگیل استفاده کنید. هرچند که ادعا می کنند این روغن ها از گیاه تهیه می شود و ضرری برای سلامتی انسان ندارد ولی در اصل این روغن مثل روغن کانولا و ذرت، تحت فرآوری و تصفیه قرار گرفته اند. مواد شیمیایی سمی مثل هگزان در آن استفاده شده است که می‌تواند روند پیری را در افراد افزایش بدهد.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از دستگاه جرم گیر دندان خانگی | روش از بین بردن جرم دندان

۵- کیک، کلوچه و شیرینی

شیرینی ها دارای قند،چربی، ترانس و چربی‌های اشباع‌شده زیادی هستند که می توانند روند اکسیداسیون در بدن را سرعت بخشیده و جزو غذاهای پیر کننده محسوب می شود. شیرینی به دلیل اینکه به راحتی مصرف می‌شود و در سفر می توان آن را حمل کرد، برای وعده های صبحانه و عصرانه مورد استفاده قرار می گیرد. شیرینی ها دارای چربی اشباع شده قند و چربی ترانس می باشند که به طور طبیعی روند اکسیداتیو بدن را تسریع خواهد کرد و باعث می‌شوند روند چاقی و پیری در افراد افزایش پیدا کند و این می تواند برای سلامتی شما بسیار مضر باشد اگر می خواهید سالم بمانید حتماً شیرینی جات را از رژیم غذایی خود حذف کرده و یا مقدار آن را بسیار کم کنید.

۶- غذاهای شور

یکی دیگر از غذاهایی که می‌تواند روند پیری را تسریع بخشد، نمک است. نمک تقریباً در تمام غذاها استفاده می شود تا غذا خوشمزه و اشتها آور شود و معمولاً استفاده زیاد از آن می‌تواند ضررهای زیادی برای بدن داشته باشد. سازمان FAD گفته است که بزرگسالان نباید بیشتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در طول روز نمک استفاده کنند ولی میانگین مصرف نمک در جهان حدود ۳۴۰۰ میلی گرم می باشد اثر زیاد شدن سدیم در روی بدن می تواند کم آبی بدن باشد. مقدار زیاد سدیم می تواند باعث به خطر افتادن سلامت کلیه شود و همچنین باعث می‌شود مواد سمی در آن تجمع کنند.

۷- مصرف الکل

الکل در روی کلاژن و الاستین پوست اثر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود پوست دچار افتادگی و چروک می شود وقتی شما در مصرف الکل زیاده روی کنید باعث بیماری های مزمن شده که نه تنها دچار پیری زودرس می شوید ممکن است گاهی دچار مرگ زودرس هم بشوید.

۸- نوشیدن انرژی زاها

نوشیدنی های انرژی زا  که مقدار زیادی اسید و قند دارد که به دندان ها آسیب زیادی می رساند. سدیم و کافئینی که در آن وجود دارد باعث کم آبی بدن خواهد شد. مخصوصاً اگر بخواهید از این مواد به جای آب استفاده کنید زیرا کمبود آب مهم ترین دلیل ایجاد چین و چروک بر روی پوست فرد است.

غذاهایی مثل غلات، ماکارونی، جوی دوسر، نان شیرینی و…. می توانند روند پیری را تسریع بخشیده و جزو غذاهای پیر کننده هستند. غلات سالم و یا حتی غلات سبوس دار هم از جهت شاخص گلیسمی جزو پایین ترین هستند و می توانند گلوکز ایجاد کرده و باعث چین و چروک شود.

۹- گوشت سوخته

قسمت های سیاه و سوخته که در روی برگر قرار دارند، دارای مقدار زیادی هیدروکربن مضر باشند که باعث از بین رفتن کلاژن ها در روی پوست می‌شود. دکتر آستاد معتقد است لزومی ندارد شما برای همیشه از خوردن کباب انصراف بدهید، فقط کافی است که قسمت های سیاه و سوخته آن را جدا کرده و کنار بگذارید. برای خوردن کباب بهتر است آن را کاملا تمیز کرده و سپس نوش جان کنید تا خیالتان راحت باشد.

حتما بخوانید:   نحوه مراقبت و پرستاری از سالمند ویلچری چگونه است؟

۱۰- غذاهای فلفلی

غذاهایی که دارای فلفل زیاد هستند باعث التهابات پوستی شدیدی می‌شوند و می‌توانند در دوران یائسگی عوارض زیادی بر جای بگذارند. دکتر آستاد معتقد است که  فعالیت رگ های خونی در پوست انسان زیاد است و غذاهای فلفلی هم باعث می شود رگ ها گشاد شده و خانم های یائسه دارای پوست ملتهب شوند. دکتر آستا  اعتقاد دارد که نباید نگران مصرف غذاهای فلفلی ملایم بود زیرا در صورتی که از فلفل به طور مداوم و زیاد استفاده کنید ممکن است موجب مشکلاتی مانند التهاب شدید، قرمزی دائم صورت و یا رگ های عنکبوتی شوید. پس سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که طعم ملایمی دارند.

۱۱- قهوه

کافئینی که در قهوه وجود دارد نه تنها باعث پیری زودرس می شود بلکه برای سلامت دندان ها هم بسیار ضرر دارد. مک آندرو اعتقاد دارد اسید هایی که در نوشیدنی ها وجود دارد منافذ ریزی را در روی مینای دندان ایجاد می کند که باعث فرسایش دندان خواهد شد. نوشیدن قهوه فواید بسیار زیادی دارد که نیازی نیست شما از آن به طور کلی دست بردارید زیرا از سرطان پوست جلوگیری می کند. به گفته مک آندرو آب دارای پی اچ های طبیعی است که باعث خنثی کردن اسید می شود. آدامس هایی وجود دارند که فاقد شکر هستند و از تغییر دادن رنگ در دندان ها به راحتی جلوگیری می کند و بزاق دهان را هم زیاد می کند. بزاق دهان باعث می شود دندان پاکسازی شود و از مینای دندان هم محافظت می کند. پس بهتر است بعد از نوشیدن قهوه یک لیوان آب بنوشید.

سالمندان

چای سیاه

چای سیاه دارای جوهر مازو می باشد که باعث لک شدن دندان ها خواهد شد. طبق آخرین تحقیقات که در این زمینه انجام شده، در شیر گازئین وجود دارد که می تواند اثر لکه های روی دندان را از بین ببرد. سعی کنید چای کمرنگ استفاده کرده و چند قطره آبلیمو هم در روی آن بریزید، سپس آن را میل کنید.

31

اصول مهم برای نگهداری از سالمندان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با غذاهای پیر کننده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x