خدمات پرستاری و مراقبتی

نکات مهم برای نگهداری از سالمند در منزل

سالمندی یک پدیده غیر قابل انکار است و برای همه اتفاق می افتد. در صورتی که شما هم به سن ۶۰ سالگی برسید سالمندی را تجربه می کنید. باید به این نکته مهم توجه کنید که سالمندی بیماری نبوده و فقط یک دوره سنی می باشد که شخص قادر به انجام تمام کارهای خود نیست و ممکن است برای بعضی از کارها به کمک دیگران نیاز داشته باشد. البته بعضی از سالمندان زندگی سالمی داشته و به مراقبت دیگران هم نیازمند نیستند ولی مسلماً به محبت و عشق ورزیدن شما نیازمندند.

مراقبت و نگهداری از سالمند

مراقبت و نگهداری از سالمند به تجربه و مهارت زیادی نیاز دارد و پرستاری که مسئولیت نگهداری از سالمند را می پذیرد حتماً باید دانش لازم را داشته و با اصول مربوطه آشنا باشد و بتواند بدون کمترین ناراحتی اقدامات لازم را برای سالمند انجام دهد. سالمندان روحیه حساس و بدن ضعیفی داشته و به توجهات خاص پرستاری نیازمندند به همین دلیل باید مراقب سلامت روح و جسم سالمندان باشید.

یکی از خدماتی که معمولاً سالمندان به آن نیاز پیدا می کنند، نگهداری از آنها در منزل است. بعضی از سالمندان ممکن است به دلیل بیماری و ناتوانی های جسمی و روحی، قادر نباشند کارهای خود را به تنهایی انجام دهند و نیاز داشته باشند تا کسی در انجام کارها به آنها کمک کند. شاید کمک گرفتن از اعضای خانواده برای آنها خوشایند نبوده و باعث ناراحتی شان شود. پس برای اینکه آنها را شرمنده نکنید بهتر است برای آن‌ها پرستار بگیرید. شاید بعضی از خانواده ها ترجیح می دهند که سالمندانی را که قادر به نگهداری از آنها نیستند، به آسایشگاه ببرند، این هم می‌تواند برای سالمند بسیار ناراحت کننده باشد زیرا مجبور است برای مدت طولانی از محیط خانه و خانواده دور باشد. بهترین کار این است که برای سالمند پرستار استخدام کرده تا در منزل از او نگهداری شود و خودتان هم بر کارهای پرستار نظارت کنید.

نگهداری از سالمند

چرا بهتر است از سالمند در منزل نگهداری شود؟

مطمئناً سالمندان عزیز در منزل خود آرامش داشته و در صورتی که در کنار خانواده باشند، می توانند با شرایط بیماری و سالمندی خود بهتر کنار بیایند. برای نگهداری کردن از سالمندان معمولاً خانواده ها سه گزینه دارند که می توانند یکی از آنها را که با شرایط آنها متناسب است، انتخاب کنند.

  1. اعضای خانواده نگهداری و مراقبت از سالمند را برعهده بگیرند.
  2. بردن سالمند به آسایشگاه های مخصوص سالمندان
  3. استخدام پرستار سالمند در منزل

همانطور که می دانید بعضی از سالمندان دارای محدودیت جسمانی و بیماری های خاصی هستند که قادر به انجام کارهای شخصی خود نمی باشند و امروزه خانواده ها به دلیل مشغله زیاد قادر نیستند تمام وقت خود را برای نگهداری از سالمند صرف کنند. به همین دلیل است که توصیه می کنیم برای سالمندان عزیز پرستار سالمند استخدام کنید تا در منزل از آنها نگهداری کند. فوایدی که نگهداری از سالمند در منزل دارد عبارتند از:

  • سالمند به دلیل بودن در محیط خانه آرامش بیشتری دارد.
  • مراقبت از سالمندان در منزل باعث احساس راحتی و همچنین احساس امنیت در آنها می شود.
  • با نگهداری از سالمند در خانه به وسیله پرستار، غرور او حفظ می شود.
  • سالمند می تواند در منزل، برنامه‌های با علایق مناسب خود داشته باشد.
  • می توان در منزل با توجه به نیازهای سالمند از او نگهداری کرد.
  • سالمند می تواند در کنار اعضای خانواده باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل ریزش موی نوزاد چیست و چگونه درمان می شود؟

نکات مهم برای مراقبت از سالمند در منزل

در صورتی که می خواهید از سالمند در منزل نگهداری کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که منزل را برای نگهداری از سالمند آماده کنید. مکانی که برای سالمند در نظر می گیرید باید کاملاً راحت باشد. اگر هم خودتان مشغله کاری دارید، بهتر است برای سالمند پرستار استخدام کنید.

حتماً باید وسایل خطرناک از دسترس سالمند دور باشد و در صورت نیاز باید در سرویس های بهداشتی میله هایی قرار دهید تا سالمند به راحتی بتواند از آنها استفاده کند. مبلمان اضافه و وسایل زیادی را از محیط نگهداری سالمند حذف کنید تا برای قدم زدن مجبور به رد شدن از بین مبلمان و وسایل نشود. در صورتی که نیاز بود، پله های خانه را هم باید با نرده های مناسب ایمن کنید. بطور کلی باید خانه را از تمام جهات برای سالمند ایمن کنید تا خطری او را تهدید نکند.

افرادی که در خانه از سالمند نگهداری می کنند، حتماً باید یک دستگاه فشار خون در منزل داشته باشند. اگر هم سالمند شما دچار بیماری خاصی است، باید وسایلی را که به آن نیاز دارد، همیشه در دسترس او بگذارید. غذا، میان وعده و داروهای سالمند همیشه باید سر وقت داده شده و برای او از غذاهای مغذی و مناسب استفاده کنید زیرا ممکن است بعضی از غذاها برای سالمندان قابل هضم نبوده و آنها را با مشکلات گوارشی روبرو کند. پس بهتر است رژیم غذایی مناسبی را برای سالمند در نظر بگیرید. سالمند باید در حد توان خود ورزش کند. ورزش باعث می‌شود مشکلات جسمی سالمند کم شده و شادابی بیشتری داشته باشد. البته ورزش سالمند حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

توجه به مسائل روانی و روحی سالمند

اگر از سالمند خود در منزل نگهداری می کنید، حتماً باید یک نفر در کنار سالمند باشد و در صورتی که متوجه شدید سالمند از این کار ناراحت می شود، می توانید ساعت های معینی را انتخاب کنید و فردی را در کنار سالمندان بگذارید تا به کارهای او رسیدگی کند و در بقیه زمان ها هم به وسیله تلفن با او ارتباط داشته و یا از همسایگان بخواهید که به او سر بزنند. بعضی از سالمندان از توجه زیاد از حد ناراحت می شوند. مخصوصاً افرادی که با سالمند مثل کودک رفتار می کند، اینکار باعث ناراحتی او خواهد شد زیرا شخصیتش خرد شده و احساس ناتوانی بیشتری می کند.

دقت داشته باشید در صورتی که از سالمند در منزل نگهداری می کنید باید کاری کنید تا سالمندان مشغول به کاری شوند. به آنها در حد توانشان مسئولیت بدهید. سالمندان از اینکه بیکار باشند احساس پوچی می کنند. بهتر است با سالمند به پارک و بازار رفته و اجازه بدهید تا روابط اجتماعی بیشتری داشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مراقبت از نوزاد سه ماهه | پرستاری از نوزاد در سه ماهگی

تنهایی بدترین چیز برای سالمند است زیرا باعث ایجاد بیماری و افسردگی در او خواهد شد. باید به سالمند محبت کرده و به او عشق بورزید. این کار می تواند سالمند شما را شاد کند. صحبت کردن و غذا خوردن با سالمند، برای او بسیار لذت بخش بوده و روحیه او را بالا می برد. سعی کنید در مسافرت های خود سالمندان را هم همراه ببرید.

در نگهداری از سالمندان با آنها خوب برخورد کنید.

سعی کنید در هنگام مراقبت از سالمندان، با محبت صحبت کرده و با آنها خوش برخورد باشید. هیچ گاه هنگامی که با آنها صحبت می کنید از جملات و کلمات دستوری استفاده نکنید زیرا آنها زمانی برای خودشان ابهتی داشته خانواده ای را اداره می کردند ولی اکنون به دلیل کهولت سن به مشکلاتی دچار شده اند که احتمال دارد برای شما هم بوجود بیاید. پس هنگامی که با آنها صحبت می کنید با احترام حرف زده و معمولاً مسائل را به شکل پیشنهادی به آنها مطرح کنید و هیچوقت نظرات خود را به آنها تحمیل نکنید حتی اگر از درست بودن آن مطمئن باشید.

به مشکلات جسمی سالمندان توجه کنید.

معمولاً سالمندان به دلیل افزایش سن، دچار ناتوانی های فیزیکی هستند و حتی ممکن است دچار اختلال در بینایی، شنوایی و لامسه شده باشند. در این صورت باید نسبت به آنها با احتیاط رفتار کرده و به شکلی رفتار نکنید که آنها از شما رنجش پیدا کنند.

اقدامات لازم برای جلوگیری از زخم بستر در سالمند

برای اینکه از ایجاد زخم بستر در سالمندان جلوگیری کنید در صورتی که سالمند شما قادر به حرکت نیست، باید حداقل هر دو یا سه ساعت یکبار سالمند را حرکت داده و تغییر وضعیت بدهید. اگر متوجه شدید که سالمند دچار زخم بستر شده، حتماً باید از کرم های مناسب برای رفع زخم بستر او استفاده کنید. اگر سالمند قند داشته باشد ممکن است زخم بستر مشکلات زیادی را برای او ایجاد کند و گاهی جان او را بخطر می اندازد.

نگهداری از سالمند

رعایت تغذیه مناسب برای سالمند

افرادی که از سالمند نگهداری می کنند باید رژیم غذایی مناسبی برای او در نظر بگیرند. مخصوصاً اگر سالمند به بیماری‌ های خاصی دچار شده باشد. توصیه می کنیم شام سالمند را در اول شب برای او سرو کنید زیرا بعد از عصر هضم غذا به سختی انجام می شود پس حتماً باید به این نکته مهم توجه کند زیرا معمولاً سالمندان در هضم غذا با مشکل روبرو هستند. پس بهتر است شام او را زود آماده کنید تا بتواند بعد از آن به راحتی استراحت کند.

توصیه می کنیم با توجه به رژیم غذایی سالمند، برای شام از سبزیجات، میوه، حبوبات، روغن زیتون، گوشت سفید و ماهی استفاده کنید. اگر سالمند شما بیماری مزمن دارد و باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند، حتماً باید نکات لازم را به پرستار او یادآوری کنید. معمولاً سالمندان در سنین بالا ممکن است دچار فشار خون و یا بیماری قند باشند. این بیماری ها نیاز به رعایت رژیم غذایی دارد در غیر این صورت ممکن است برای سالمند خطرناک باشد.

نکات مهم برای نگهداری از سالمند در منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا بهتر است از سالمند در منزل نگهداری شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا