تعمیرات کولر آبی

نصب کلید هوشمند در کولر آبی | آموزش نصب کلید هوشمند در کولر آبی

کولر های آبی یکی از محبوب ترین وسایل سرمایشی در ساختمان ها است. تمامی کولر های آبی دارای کلید هایی می باشند که نشان دهنده پمپ، دور کند و دور تند هستند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی کلید های هوشمند تولید و به بازار عرضه شده اند. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به آموزش نصب کلید های هوشمند در کولر آبی بپردازیم:

کلید هوشمند کولر آبی

کولر های آبی یکی از پرطرفدارترین تجهیزات سرمایشی ساختمان در مناطق گرم و خشک می باشند. تمامی کولرهای آبی دارای کلید های سه تایی و بعضی هم چهارتایی می باشند که جهت کنترل روشن و خاموش، پمپ آب دور کند و تند دستگاه بر روی دیوار نصب می شود. این مدل از کلیدها طراحی بسیار ساده ای داشته که کاربران به راحتی می توانند به وسیله آن از کولر آبی خود استفاده کنند.

آیا تاکنون تجربه استخوان درد و سرماخوردگی به دلیل خوابیدن زیر باد کولر را داشته‌اید؟  به این دلیل می باشد که در طول شب کولر روشن مانده است.

 1. چنانچه دائماً پمپ کولر شما می سوزد، مشکل به این دلیل است کولر به صورت یکسره روشن بوده و موجب داغ شدن پمپ کولر و همچنین سوختن آن شده است.
 2. نصب کلید های هوشمند در کولر آبی مزیت های زیادی دارد. کلیدهای هوشمند مجهز به ترموستات است. با استفاده از کلیدهای هوشمند احتیاج نیست شب تا صبح زیر باد کولر بخوابید می توانید آن را بر روی تایمر هوشمند کلید تنظیم کرده و بعد از چند ساعت به صورت خودکار کولر شما خاموش می شود.
 3. کلید هوشمند کولر آبی به علت اینکه ریموت کنترل دارد، در هر طبقه ساکنان آن می توانند از ریموت کنترل استفاده کرده و آن را تنظیم کنند.
 4. ریموت کنترل هوشمند تا شعاع ۲۵ تا ۵۰ متر قابلیت ارسال سیگنال داشته و دقیقاً مانند ریموت کنترل دزدگیر ماشین عمل خواهد کرد.
 5. کلید های هوشمند کولر آبی در بازار به عنوان کلید لمسی و کلید ریموت دار شناخته می شوند.

کولر آبی

محل مناسب نصب کلید هوشمند کولر آبی

مکان هایی که می توانید کلید های هوشمند را در آنجا نصب کنید به شرح زیر می باشد:

 • کلید های هوشمند کولر آبی مجهز به ترموستات می باشند،  ترموستات کلید هوشمند برای اینکه بتواند دمای محیط اتاق را بخوبی اندازه بگیرد و بر اساس میزان دما کولر را روی روشن و خاموش و تنظیم کند، حتماً باید این در محیط داخل ساختمان شما نصب شود.
 • نصب کلید هوشمند کولر آبی در تماس با برف، باد، تابش نور مستقیم خورشید و باران ممنوع است.
 • چون هر یک از این عوامل جوی باعث از کار افتادن کلید کولر آبی شما می شوند. همچنین ورود آب به درون کلید هوشمند کولر آبی موجب می شود برد کلید بسوزد.
 • در قسمتی از ساختمان باید کلید هوشمند کولر آبی نصب شود که صفحه نمایشگر کلید به صورت کامل در معرض دید شما و افراد خانواده باشد. اگر غیر از این باشد نمی توانید، متوجه کدهای خطا و ایرادات احتمالی کلید هوشمند کولر آبی شوید.
حتما بخوانید:   همه چیز درباره پمپ آب کولر آبی | ویژگی های پمپ کولر

طبق مقررات ساختمان سازی محل نصب کلید های هوشمند کولر آبی حتماً باید در مکانی دور از تابش خورشید و رطوبت و همچنین در محلی که قابلیت دسترسی آسان داشته باشد نصب شود.

روش سیم کشی و نصب کلید هوشمند کولر آبی

فرقی ندارد که کلید هوشمند شما ساخت کدام برند باشد، زیرا روش نصب و سیم کشی آن در تمام مدل ها به همین شکل می باشد. که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم:

جهت سیم کشی کلید های هوشمند شما نیاز به 5 رشته سیم دارید:

 1. سیم دور کند موتور کولر آبی
 2. سیم دور تند موتور کولر آبی
 3. سیم نول
 4. سیم پمپ کولر آبی
 5. سیم فاز

به هنگام سیم کشی های برق ساختمان معمولاً این 5 رشته سیم از مکان نصب کلید در جعبه فیوز تا کولر آبی فرستاده شده است، در غیر این صورت حتماً قبل از اینکه اقدام به نصب کلید هوشمند کنید، باید این 5 رشته سیم را بخوبی و دقت در مکان نصب کلید هوشمند کولر آبی تعبیه کنید.

نصب قاب کلید هوشمند کولر آبی

هنگام نصب کلید هوشمند لازم می باشد، ابتدا قاب کلید‌ هوشمند را  روی دیوار به شکل صاف و تراز قرار دهید. جهت اینکار باید ابتدا ابزار مناسب یا دست قاب کلید را به آرامی از روی بدنه کلید جدا کنید.

دقیقاً روی قاب کلید کولر دو عدد پیچ وجود دارند که جهت اتصال قاب کلید هوشمند روی قوطی توکار قرار گرفته اند. به کمک چنگک موجود در بسته بندی محصول و دو عدد پیچ  قاب را بدرستی به قوطی توکار پیچ کنید.

سیم کشی کلید هوشمند کولر آبی

رشته سیم های مربوط به پمپ کولر، نول، دور کند، دور تند و فاز را از درون قوطی کلید خارج کنید و با توجه به نقشه سیم کشی کلید باید به ترمینال های روی فیش کلید بخوبی متصل کنید.

 1. سیم نول به ورودی نول بر روی فیش کلید هوشمند کولر آبی
 2. سیم فاز به ورودی فاز روی فیش کلید هوشمند کولر آبی
 3. سیم دور کند به ورودی دور کند بر روی فیش کلید هوشمند کولر آبی
 4. سیم دور تند به ورودی دور تند بر روی فیش کلید هوشمند کولر آبی
 5. سیم پمپ به ورودی پمپ بر روی فیش کلید هوشمند کولر آبی
حتما بخوانید:   خطرات تعمیر کولر آبی چیست؟
اتصال فیش به داخل کلید هوشمند کولر آبی

باید اتصال سیم ها را به دقت با پیچ گوشتی محکم کنید و بعد از اینکه از نحوه صحیح اتصال سیم ها اطمینان پیدا کردید، سیم ها و فیش را به پشت کلید هوشمند متصل کنید.

نصب نهایی کلید هوشمند کولر آبی

بهتر است سیم های اضافی را به داخل قوطی فرستاده و جهت نصب آخر کلید هوشمند ابتدا پایین و بعد بالای آن را به آرامی بر روی قوطی فشار دهید.

حتماً باید توجه داشته باشید که برخی از کلید های هوشمند ریموت دار کولر، به واسطه 6 عدد رشته سیم نصب می شوند. به این شکل که چهار عدد سیم نول، دور کند، پمپ و دور تند برای کارکرد کولر و یک جفت سیم نول و فاز جهت برق کولر می باشند.

نحوه نصب کلید هوشمند به جای کلید قدیمی کولر آبی

چنانچه تصمیم به تعویض کلید قدیمی کولر آبی خود را دارید این کار را می توانید بدون اضافه یا کم کردن‌ سیم و به آسانی فقط بر اساس نقشه انجام دهید:

 • ابتدا قبل از هر کاری فیوز برق ساختمان خود را قطع کنید، پس از آن به کمک ابزار مناسب باید قاب کلید قدیمی کولر را بردارید و کلید را به آرامی از قوطی بیرون بکشید.
 • اکنون در این مرحله نیاز است تا به شکل همزمان به تمام سیم بندی ها بخوبی دقت کنید تا متوجه شوید کدام سیم ها مربوط به نول، فاز، پمپ و موتور می باشند.
 • اکنون‌ در این مرحله کلید هوشمند را در دست بگیرید و با استفاده از نوک یک پیچ گوشتی به آرامی قاب روی کلید را برداشته تا بتوانید به ترمینال های کلید بخوبی دسترسی داشته باشید. در کنار قاب کلید هوشمند معمولاً یک منفذ کوچک جهت باز کردن قاب کلید قرار داده شده است.
 • تمامی سیم هایی که از کلید قدیمی کولر آبی باز کرده اید را به دقت باید به ترمینال های داخل کلید هوشمند متصل کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از هر گونه اشتباهی در انجام این کار به نقشه سیم کشی درج شده در پشت کلید توجه کنید. روی نقشه علامت های کند، تند، پمپ، فاز و نول را دقیقاً مشاهده می کنید.
 • سیم های مربوط به دور کند، دور تند و همچنین پمپ را به داخل ترمینال مخصوص خود وارد کنید و پس از آن سیم را با پیچ محکم ببندید.
 • در این مرحله نوبت به سیم نول و فاز می رسد. سیم کشی برق کولر به این صورت می باشد که سیم نول در پشت کلید سربندی شده و به طرف کولر فرستاده شده است.
 • جهت اتصال سیم نول فقط باید یک عدد انشعاب از همان سیم بگیرید و با دقت به ترمینال نول در پشت کلید متصل کنید.
 • سیم فاز احتیاج به انشعاب گرفتن ندارد. زیرا در سیم کشی کلید های قدیمی سیم فاز موجود می باشد. پس باید سیم فاز را هم به روش قبلی به ترمینال مخصوص فاز در پشت کلید متصل کنید.
 • چنانچه به جای کلید های قدیمی کولر آبی از کلید هوشمند آن استفاده می کنید، احتیاج به نصب قوطی های توکار کلید نمی باشد. پس می توانید کلید هوشمند را داخل همان قوطی قبلی قرار دهید و در انتها قاب کلید هوشمند کولر آبی را روی آن قرار دهید.
حتما بخوانید:   معرفی انواع کولرهای آبی | نحوه انتخاب کولر آبی مناسب

روش تنظیم کلید هوشمند کولر آبی

نحوه تنظیم کلید هوشمند و روش استفاده از آن بسیار آسان می باشد. در ادامه این مقاله نحوه تنظیم کلید هوشمند را برای شما توضیح می دهیم:

نحوه تنظیم دستی کلید هوشمند کولر آبی

جهت تنظیم تایمر چرخشی، تایمر و ترموستات در کلیدهای هوشمند باید دکمه ترموستات روی کلید را  به مدت ۳ ثانیه نگه دارید، پس از آن برای روشن شدن دستگاه و دمای ترموستات به وسیله کلید های تایمر چرخشی و تایمر که با فلش به سمت پایین یا بالا مشخص می شود، می‌توانید آن را تنظیم کنید.

 1. مثلاً می خواهید کولر آبی را در دمای ۲۷ درجه روشن کنید، با نمایش این عدد بر روی صفحه نمایشگر کلید ترموستات را یک بار فشار دهید.
 2. برای خاموش کردن ترموستات لازم است دمای ترموستات را به وسیله تایمر چرخشی و تایمر با فلش های رو به سمت پایین و بالا تنظیم کنید. مثلاً چنانچه بخواهید ترموستات کولر آبی خود را روی دمای ۲۵ درجه خاموش کنید، ابتدا باید دما را مشخص و سپس دکمه  ترموستات یا اینتر را یک بار فشار دهید.
 3. پس می توانید زمان خاموش یا روشن شدن دستگاه را تنظیم کنید. مثلاً اگر بخواهید کولر روی ۳۰ دقیقه خاموش شود، بعد از تنظیم کردن باید اینتر را فشار دهید.

کولر آبی

جمع بندی

کلید هوشمند کولر آبی می تواند در مصرف آب و برق صرفه جویی کند. همچنین نیاز کولر را به تعمیر تا حد زیادی کاهش می دهد. در این مقاله شما را با کلید های هوشمند کولر آبی و نحوه نصب و عملکرد آن آشنا کردیم. چنانچه سوالی در زمینه این مقاله دارید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

98989

31

نصب کلید هوشمند در کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

محل مناسب نصب کلید هوشمند کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا