تقویم تاریخ

روز جهانی کتاب و کپی رایت ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

روز جهانی کتاب و کپی رایت یک روز به یاد ماندنی برای ساکنان سیاره زمین به شمار می‌رود. روز جهانی کتاب و کپی رایت که به نام روز جهانی مطالعه نیز شناخته می‌شود، هر ساله در 23 آوریل جشن گرفته می‌شود. رویدادهایی که برای گرامیداشت این روز توسط سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) برای ترویج کتابخوانی، نشر و کپی رایت این تعطیلات در اصل توسط ویسنته کلاول آندرس برای گرامیداشت میگل د سروانتس، نویسنده برجسته اسپانیایی ابداع شد.

روز جهانی کتاب و کپی رایت جشنی برای ترویج لذت بردن از کتاب و مطالعه است. هر سال، در 23 آوریل، جشن‌هایی در سرتاسر جهان برگزار می‌شود تا مردم دامنه کتاب را بشناسند. پیوندی بین گذشته و آینده، پلی بین نسل‌ها و فرهنگ‌ها.

به همین مناسبت، یونسکو و سازمان‌های بین‌المللی به نمایندگی از سه بخش عمده صنعت کتاب ناشران، کتاب‌فروشان و کتابخانه‌ها، پایتخت جهانی کتاب را برای یک سال انتخاب می‌کنند تا با ابتکارات خود، انگیزه جشن‌های روز را حفظ کنند. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا شما را با روز جهانی کتاب و کپی رایت بیشتر آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله جذاب همراه باشید.

روز جهانی کتاب و کپی رایت

تاریخچه روز جهانی کتاب و کپی رایت

اگرچه روز جهانی کتاب و کپی رایت رسماً در سال 1995 افتتاح شد، اما مفهوم آن در نویسنده اسپانیایی، ویسنته کلاول آندرس، قابل ردیابی است که این ایده را در سال 1922 مطرح کرد. او این تعطیلات را برای ادای احترام به نویسنده برجسته، میگل د سروانتس، ایجاد کرد. از آنجایی که سروانتس در 7 اکتبر متولد شد، روز جهانی کتاب و کپی رایت برای اولین بار در 7 اکتبر 1926 جشن گرفته شد.

با این حال، در سال 1930، پادشاه اسپانیا، آلفونسو سیزدهم، تاریخ را به 23 آوریل، که تاریخ مرگ سروانتس است، تغییر داد. در کاتالونیا، اسپانیا، این تعطیلات از محبوبیت زیادی برخوردار بود، به ویژه به این دلیل که روز 23 آوریل روز سنت جوردی یا دیادا د سنت جوردی، قدیس حامی کاتالونیا است.

در روز سنت جوردی، هدایایی داده می‌شود، و از زمان نمایشگاه کتاب بارسلون در سال 1931، هدایای معمولی شامل کتاب و گل رز است. به طور تصادفی، 23 آوریل همچنین سالگرد مرگ نویسندگان ویلیام شکسپیر و اینکا گارسیلاسو د لا وگا است. این عوامل نقش مهمی در انتخاب یونسکو در 23 آوریل برای جشن گرفتن روز جهانی کتاب و کپی رایت در سال 1995 داشتند.

حتما بخوانید:   روز جهانی حبوبات 21 بهمن 1402 و 10 فوریه

هدف از تعطیلات تشویق و ترویج مطالعه و نشر و همچنین پیشبرد حمایت از مالکیت معنوی از طریق حق چاپ است. بر اساس وب سایت یونسکو  این زمان برای بزرگداشت اهمیت خواندن، تقویت رشد کودکان به عنوان کتاب خوان، و ترویج عشق مادام العمر به ادبیات و ادغام با دنیای کار است. از طریق مطالعه و بزرگداشت روز جهانی کتاب و کپی رایت، 23 آوریل، ما می‌توانیم با وجود مسافت سفر کنیم. در واقع، کتاب‌ها وسیله‌ای حیاتی برای دسترسی، انتقال و ترویج آموزش، علم، فرهنگ و اطلاعات در سرتاسر جهان هستند.

آدری آزولای، مدیر کل یونسکو، تفلیس (گرجستان) را به عنوان پایتخت جهانی کتاب سال 2021 معرفی کرد. این تصمیم بر اساس توصیه کمیته مشورتی پایتخت جهانی کتاب بود. این برنامه بر استفاده از فناوری‌های مدرن به عنوان ابزار قدرتمند برای ترویج مطالعه در بین جوانان متمرکز بود.

به گفته مدیر کل یونسکو، آدری آزولای، موضوع پیام سال 2020 در این کلمات خلاصه می‌شود: کتاب‌ها توانایی منحصربه‌فردی هم در سرگرمی و هم برای آموزش دارند. آن‌ها در یک لحظه ابزاری برای کشف قلمروهایی فراتر از تجربه شخصی ما هستند. از طریق قرار گرفتن در معرض نویسندگان، جهان‌ها و فرهنگ‌های مختلف و ابزاری برای دسترسی به عمیق‌ترین فرورفتگی‌های درونی‌مان.

هدف روز جهانی کتاب و کپی رایت

روز جهانی کتاب و کپی رایت فرصتی است برای ادای احترام جهانی به کتاب‌ها و نویسندگان و تشویق مردم به کشف لذت خواندن. امید است که این امر منجر به احترام مجدد برای کسانی شود که سهم بی بدیلی در پیشرفت اجتماعی و فرهنگی داشته‌اند. در برخی از سال‌ها، جایزه یونسکو برای ادبیات کودکان و نوجوانان در خدمت تساهل اعطا می‌شود. همچنین امید است که روز جهانی کتاب و کپی رایت درک و پایبندی مردم به قوانین کپی رایت و سایر اقدامات برای حمایت از حق چاپ معنوی را افزایش دهد.

روز جهانی کتاب و کپی رایت

زمینه روز جهانی کتاب و کپی رایت

سال 1995 به نام سال تساهل سازمان ملل متحد نام‌گذاری شد و کنفرانس عمومی یونسکو که در پاریس برگزار شد با تمرکز بر این موضوع. نمایندگان به ایجاد یک مناسبت سالانه برای انتقال پیام تساهل به آینده رای دادند، در قالب روزی برای تجلیل از کتاب ها، نویسندگان و قوانینی که از آن‌ها حمایت می‌کند.

این تاریخ به این دلیل انتخاب شد که 23 آوریل سالگرد تولد یا مرگ تعدادی از نویسندگان مشهور بین المللی است و به دلیل سنت‌های کاتالونیایی پیرامون این روز در کاتالونیا، منطقه ای از اسپانیا، روز 23 آوریل به عنوان La Diada de Sant Jordi (روز سنت جورج) شناخته می‌شود.

نمادهای روز جهانی کتاب و کپی رایت

هر سال یک پوستر طراحی و در سراسر جهان توزیع می‌شود. این پوستر دارای تصاویری است که برای تشویق مردم، به ویژه کودکان، به خواندن کتاب و قدردانی از ادبیات طراحی شده است. همچنین یک لوگو برای روز جهانی کتاب و کپی رایت وجود دارد. دارای یک دایره است که نشان دهنده جهان است و دو کتاب که یکی از آن‌ها باز است.

تاریخ روز جهانی کتاب و کپی رایت در تقویم

برای ارتقای آگاهی در مورد فواید کتاب خوانی، روز جهانی کتاب که به عنوان روز جهانی کتاب و کپی رایت نیز شناخته می‌‎شود، هر ساله در 23 آوریل برگزار می‌شود. مزایای مهم مطالعه را نمی‌توان دست کم گرفت. این روز به عنوان یک رویداد سالانه توسط یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) از سال 1995 برگزار می‌شود. این روز به ادای احترام به نویسندگان مشهوری مانند ویلیام شکسپیر، میگل سروانتس و اینکا گارسیلاسو د لا وگا اختصاص داده شده است که در این روز درگذشتند.

حتما بخوانید:   تاریخچه روز درخت کاری در ایران و جهان

روز جهانی کتاب و کپی رایت در تقویم جهانی: 23 آوریل 2023

روز جهانی کتاب و کپی رایت در تقویم ایران: 3 اردیبهشت 1402

روز جهانی کتاب و کپی رایت

فعالیت‌هایی که می‌توانید در روز جهانی کتاب و کپی رایت در مدرسه انجام دهید

نقاشی دیواری سوادآموزی بکشید

بسیاری از مدارس دوست دارند دیوار خارجی ساختمان مدرسه خود را با نقاشی دیواری زیبایی که لذت مطالعه را جشن می‌گیرد، نقاشی کنند. نقاشی‌های دیواری برای درگیر کردن کل کلاس عالی هستند، زیرا کودکان می‌توانند با یک هنرمند یا تصویرگر حرفه‌ای محلی برای طراحی نقاشی دیواری همکاری کنند. سپس می‌توانند با هم کار کنند تا آن را رنگ بزنند.

رمز و راز خود را ایجاد کنید

چرا به عنوان یک کلاس یا مدرسه برای ایجاد رمز خود با هم کار نمی‌کنید؟ بچه‌ها می‌توانند با نام‌هایی برای تبهکارانی که مرتکب جرم شده‌اند و کارآگاهی که معما را حل می‌کند، سرگرم شوند.

به شهر بروید و صحنه‌های جرم و جنایت، مقالات روزنامه و پوسترهای تحت تعقیب را برای تبهکار خود ایجاد کنید. سپس می‌توانند داستان بنویسند قبل از اینکه همه چیز را با یک اجرا کامل کنند. از طرف دیگر، یک معلم می‌تواند صحنه جنایت وانمودی را در جایی مانند کتابخانه مدرسه راه‌اندازی کند و سرنخ‌هایی را برای دانش‌آموزان ارائه دهد تا معما را حل کنند.

موسیقی متن داستان

رمان، داستان یا شعر روایی را انتخاب کنید که خواندن آن با صدای بلند برای یک گروه سرگرم کننده باشد (یا از یک کتاب صوتی ضبط شده استفاده کنید).

با هم به عنوان یک کلاس برای ایجاد جلوه‌های صوتی برای آن، از صداها و صداهای بدن (کلیک کردن و کف زدن)، وسایل دست ساز (مانند نخود خشک در قوطی) یا موارد تصادفی در کلاس درس کار کنید. سپس، داستان را با استفاده از جلوه‌های صوتی بازگو کنید!

زاویه دیگری برای این کار در مورد دانش آموزان بزرگ‌تر این است که از آن‌ها دعوت کنیم تا یک موسیقی متن برای رمان یا شعر مورد علاقه خود، اگر فیلم باشد، بسازند.

روز جهانی کتاب و کپی رایت

خواندن افراطی

از والدین بخواهید که از فرزندانشان در حال خواندن در مکان‌های غیرعادی در تلفن هوشمند خود عکس بگیرند و آن‌ها را به مدرسه ایمیل کنند تا بخشی از یک نمایشگر دیواری شوند.

 تریلر کتاب

از دانش‌آموزان دعوت کنید تا یک تریلر کتاب برای کتاب مورد علاقه‌شان بسازند، انگار که یک فیلم است. این کار را می‌توان به صورت انفرادی یا دوتایی یا گروهی انجام داد. دانش‌آموزان می‌توانند از ارائه‌های پاور پوینت ساده استفاده کنند یا حتی تکه‌هایی از ویدئو را با هم از طریق یک ابزار نرم‌افزار ویرایش ویرایش کنند. برخی از دانش‌آموزان می‌توانند حتی با فیلم‌برداری بخش‌هایی از ویدیو با استفاده از دوربین یا گوشی هوشمند واقعاً خلاق باشند.

حتما بخوانید:   روز جهانی خلاقیت و نوآوری ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

کتاب دوستیابی سریع

از دانش آموزان بخواهید کتاب مورد علاقه خود را بیاورند و دوتایی بنشینند. به یکی از اعضای هر جفت حدود یک دقیقه فرصت دهید تا درباره کتاب مورد علاقه خود با طرف مقابل صحبت کنند و به آن‌ها توضیح دهید که چرا باید آن را بخوانند.

پس از یک دقیقه، از کودکان بخواهید بغل دستی خود را با هم عوض کنند. در پایان، هر دانش آموزی باید فرصتی برای تبلیغ کتاب خود داشته باشد.

کمیک‌های سفارشی

از دانش‌آموزان دعوت کنید تا بر اساس کتاب مورد علاقه‌شان یا کتابی که در کلاس درس خوانده‌اند، کمیک و کتاب‌های کوچک بسازند. کتاب‌های تمام‌شده را می‌توان در کلاس یا راهرو نمایش داد و کودکان می‌توانند این فرصت را داشته باشند که کمیک‌های یکدیگر را بخوانند.

معلمان همچنین می‌توانند به دانش آموزان این فرصت را بدهند که ادبیات کلاسیک را به کمیک تبدیل کنند. از شکسپیر گرفته تا اسطوره‌ها و افسانه‌ها و داستان‌های قرآنی!

مسابقه داستان شش کلمه‌ای

با استفاده از داستان شش کلمه‌ای، از دانش آموزان دعوت کنید تا داستان شش کلمه‌ای خود را در مورد هر چیزی که انتخاب می‌کنند یا در مورد یک شی غیر معمول بسازند. بهترین داستان‌ها می‌توانند جایزه دریافت کنند و همه آن‌ها می‌توانند بخشی از نمایش دیوار مدرسه شوند.

روز جهانی کتاب و کپی رایت

دنباله کتاب مدرسه

با پنهان کردن کتاب‌ها در سرتاسر مدرسه یا داخل کتابخانه مدرسه، یک دنباله کتاب برای کلاس خود نگه دارید. وقتی بچه‌ها آن کتاب را پیدا کردند، سرنخ دیگری در داخل وجود دارد که آن‌ها را به کتاب بعدی هدایت می‌کند. به راه خود ادامه دهید و سپس برای دانش آموزانی که تا انتها پیش می‌روند، جایزه بدهید. می‌توانید با درخواست از دانش‌آموزان بزرگ‌تر که کتاب‌ها را انتخاب کنند و سرنخ‌هایی را برای کوچک‌ترها بنویسند، این کار را به یک فعالیت میان کلاسی تبدیل کنید.

مسابقه تزیین درب

از هر کلاس در مدرسه بخواهید درب‌های کلاس خود را به عنوان کت کتاب تزئین کند! این مورد می‌تواند سرگرم کننده باشد و واقعاً به خلاقیت نیاز دارد. دانش آموزان می‌توانند با همکاری یکدیگر درباره کتابی که دوست دارند تصمیم بگیرند و سپس تصمیم بگیرند که چگونه درب خانه خود را تزئین کنند.

ترسیم شخصیت

دانش آموزان را به صورت جفت قرار دهید. از یکی از آن‌ها بخواهید که یک شخصیت کتابی را برای خانواده زندگی خود توصیف کند و دیگری آنچه را که آن‌ها توصیف می‌کنند ترسیم کند. دانش آموزی که توصیف می‌کند باید به خانواده زندگی خود نمره‌ای از 10 بدهد که چقدر شخصیت به توصیف او نزدیک است. این مورد را می‌توان به عنوان یک فعالیت کلاسی نیز انجام داد، با دانش آموزان مختلف که داخل و خارج از نقاشی عوض می‌شوند و نقش‌ها را توصیف می‌کنند.

روز جهانی کتاب و کپی رایت

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

روز جهانی کتاب و اردیبهشت

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی کامل با روز جهانی کتاب و کپی رایت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا